Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-11-10, 23:52 #1
Lawliet` Lawliet` çevrimdışı
Varsayılan KATARİN Forte TabletEtken Madde(ler):
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] 650 mg, [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] 200 mg, [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] 60 mg, [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] 4 mg Piyasa Şekilleri:
20 tablet


Kullanım Şekli:
Büyükler ve adolesan çağın üstündeki (12 yaşından büyük) gençler için mutad doz: 6-8 saat ara ile alınmak üzere günde ortalama 3 veya 4 tablettir. Endikasyonları:
Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak üst solunum yollarının akut enfeksiyonlarında semptomatik tedavi için endikedir. Kontrendikasyonları:
İçindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir. İçerdiği klorfeniramin nedeniyle dar açılı glakom, akut [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], prostat hipertrofisi, mesane çıkışında tıkanma, pilor stenozu olanlarda ve MAO inhibitörü alanlarda kontrendikedir. İçerdiği parasetamol nedeniyle kronik alkolizmde, viral hepatitte, karaciğer hastalığı olanlarda (Child Plough A/C) ve G6PD eksikliği olanlarda kontrendikedir. İçindeki aktif maddeler [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]ne geçtiğinden emziren annelerde kullanılmamalıdır. Uyarılar:
Böbrek ve karaciğer fonksiyonları bozuk olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Pediyatrik hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Çocuklar klorfeniramin maleatın etkisine daha duyarlıdır. Bazı hastalarda, özellikle doz aşılmışsa eksitasyon, halüsinasyon, [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve konvülziyon görülebilir. Yaşlılarda (>60 yaş) klorfeniraminin sedasyon, [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve hipotansiyon yapma riski daha yüksektir. Gebelik kategorisi C'dir. Gebelikte kullanımı söz konusu olduğunda anneye sağlayacağı faydalarla fetus için potansiyel riskler tartılmalıdır. Emziren anneler ya emzirmeye ya da kullanımına son vermelidir. İçindeki klorfeniramin maleat ve psödoefedrin merkezi sinir sistemini etkileyerek uyuklama, [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] yapabilir, hastalar bu yönden uyarılmalıdır. Yan Etkileri:
Uyuklama, çarpıntı, görmede bulanıklık, idrar yapma zorluğu, ağız kuruluğu, [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], irritabilite, deri alerjisi, terleme, taşikardi, kulak çınlaması, mide yanması, fotosensitivite. İlaç Etkileşimleri:
Alkol, fenotiyazinler, trisiklik antidepresanlar klorfeniramin ile karşılıklı olarak MSS üzerindeki depresan etkiyi artırırlar. Klorfeniraminin antimuskarinik etkisi [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], amantadin, haloperidol, fenotiyazinler, prokainamid, kinidin tarafından artırılır. MAO inhibitörleri klorfeniraminin antimuskarinik ve MSS depresan etkisini artırır. Psödoefedrinin vazopresör etkisini şiddetlendirerek hipertansif krize yol açabilir. Klorfeniramin sisplatin, paramomisin, salisilatlar ve vankomisinin ototoksik etkisini maskeleyebilir. Siklopropan ve halogenli hidrokarbon tipi genel anestezikler ve dijitalis glikozidleri miyokardi psödoefedrin etkisine karşı sensitize ederek aritmilere neden olabilirler. Kronik [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve hepatotoksik ilaç alanlarda parasetamolün hepatotoksisite riski artabilir. Karaciğer enzim indüktörleri (barbitüratlar, pirimidon) parasetamol metabolizmasını hızlandırarak klinik etkinliğini azaltabilir. Psödoefedrin MSS uyarıcı ilaçların (kafein, teofilin, fluoksetin, doksapram, lokal anestezikler) etkisini arttırabilir. Psödoefedrin [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]inin terapötik etkisini azaltabilir. Sitrat bileşikleri psödoefedrinin idrarla atılımını azaltarak klinik etkisini uzatabilir. Levodopa ile birlikte kullanıldığında kalpte [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] riski artabilir. Rezerpin katekolamin depolarını boşalttığından psödoefedrin etkisini azaltabilir. Tiroid hormonları ve sempatomimetikler karşılıklı olarak birbirinin etkisini potansiye eder. Koroner hastalığı olanlarda bu kombinasyon kullanılmamalıdır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
lawliet`

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:11
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016