Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 11-12-12, 20:43 #1
kaan340 kaan340 çevrimdışı
Varsayılan İsim Degistirme De izlenecek Prosudur


Arkadaşlar bende ismimi değiştirme işlemlerimle uğraşıyorum.şuana kadar yaptıklarımı bahsedim.
1-kabul edilecek bir gerekçeyle dilekçeni yazıp mahkemeye dava açılacak.ayrıca 2 kişide şahit göstermeniz gerekiyor(Dilekçe örneğini internetten bulabilir yardım alabilirsiniz.) Davayı açarken sizden 50-60 tl ücret alacaklar.(Dosya,Pul vs parası )

2-Belirli bir süre sonra adresinize mahkeme çağrılma davetyesi gelecek.Şahitleri Çağıran Bir yazı gelmiyor.Mahkemeye gittiğiniz gün Hakim Şahitleride soruyor.Eğer burda değilller derseniz mahkemeniz başka bir güne kalır.Hakim soruyor zaten,şahitleriniz yanınızdamı diye.hep birlikte mahkemeye giriyorsunuz.Zaten size hiç bir şekilde bir soru bile sormuyorlar direk şahitleriinizi dinliyorlar.Dilekçede yazdığınız yazıyı şahitlerinize soruyorlar doğrumu diye.Zaten Hakimler o kadar çok davalara giriyorlarki.biran önce bitmesi için direk doğrumu söylüyor die soruyor.daha sonra ! celsede hemen kararını pozitif olarak veriyorlar.sonra hakim kararı imzalayarak size veriyor.asıl kararınızı 10 gün sonra gelin kalem bölümünden alın diyorlar.

3-10 gün sonra mahkemeye Kalem bölümüne almaya gidince kararı hemen vermiyorlar İlan yazıyorlar daha sonra siz bunu mahalli bir gazetede ilan vermeye Götürüyorsunuz.hatta eğer İstanbul'da oturuyorsunuz size yardım olsun diye yerini yazim.Sizi Cağaloğluna gönderiyorlar.Yanlış hatırlamıyorsam adı İl basım eviydi.Buraya gitmek için Önce Eminönüne gidiyorsunuz,orda tramvaya binip Sultan Ahmet durağında iniyorsunuz Orda kime sorarsanız gösterir.aklımda kaldığı kadarıyla durağın 1-2 sokak ilerisindeydi,yani durağa çok yakın.Bu arada gittiğiniz zaman erken gidin çünkü vezne 16:30'da kapanıyor.Gidip ilanı veriyorsunuz.sizden 35 tl ücret alıyorlar. Daha sonra Size makbuz veriyorlar.ilanın hangi gazetede çıkacağını hangi gün çıkacagını yazıyor zatenn orda söylüyorlarda.büyük gazete bayilerinde bulabiliyorsunuz.1-2 güne çıkıyor hemen.eğer gazeteyi bulamazsanız ilan çıktıktan 2 gün sonra makbuzla birlikte tekrar ilan verdiğiniz yere gidip ücretsiz şekilde alabiliyorsunuz.

4-Daha sonra gazeteyi alıp mahkemye Kalem bölümüne getiriyorsunuz. sizden 5-6 Tl ücret alıyorlar.daha sonra size 15 gün sonra mahkemeye gelip kararı almanız söyleniyor.sonrası bana mahkemede anlatıldı henüz gidip daha almadım bugün 5.günüm ama bana anlatılanı anlatayım.sonra mahkemeye gidip kararı alıp hakime imza attıracam.daha sonra 10-15 tane kararın fotokopisini çektirip aslı gibidir diye mühür basacaklar.çünkü onları almazsam diğer işlemlerimi yaptırırken daha çok ücret ödemek zorunda kalırım...Bunları değiştirmek isteyenlere yardım olsun die yazıyorum.Çünkü bende İnternetten Çok aramıştım,bulamamıştımBenim Merak etgim Tek Bisey Var konuyla ilgili olarak yanitlayabilrseniz sevinirim kararimi ayın 18 inde alcagim sonrasinda gidip hemen kmlgimi degistirebilirmiyim acaba işim acele oldugundan dolayi gazeteye ilan vermek içn mahkemeye gittigim gün aps ile bi gönderim yaptilar nufus mudurlugune kalem bolumune soyledigm için bu sekilde daha çabuk olur demislerdi evlilik ve pasaport işlemlerim var ve erteleme gb b sansm da yok bilgis olan arkadaslarin yorumlarin bekliyorum
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-12, 14:16 #2
abowww abowww çevrimdışı
Varsayılan C: İsim Degistirme De izlenecek Prosudur


Hiç yaptırmadım bilgimde yok ancak birşeyi merak ediyorum.

Şu yaptıklarınızı okuduktan sonra gerçekten çok uğraştırıyorlarmış bunu anladım. Adınız ne olabilir acaba çok merak ettim bu kadar eziyet e katlanılmaz yahu.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-12, 14:20 #3
abowww abowww çevrimdışı
Varsayılan C: İsim Degistirme De izlenecek Prosudur


Şöyle bir bilgi buldum sanırım az çok işine yarar.

Alıntı:
Geçmişte isminizle ilgili alay edilme olmuş ise bunları dilekçenizde tek tek belirtin; çünkü alay edilme, isim değiştirme gerekçelerinden ağırlığı en fazla olanı. Yukarıdaki nedenlerden size uyan tüm gerekçeleri örneklerle destekleyerek gene bu forumlarda bulduğum ve sonraki mesaja kopyalayıp yapıştırdığım dilekçeyi kendinize uygun bir şekilde özenle düzenleyin.

Davam sırasında olanları isim değişikliği sırasında yardımcı olacağını düşünerek paylaşmak istiyorum:
İsim değişikliği için gereken nedenlerden 4-5 tanesini taşıyan bir ismim vardı. Bunları dilekçemde açıkça belirttikten sonra örneklerle bunları pekiştirdim ve ismimin %100 değiştirileceğinden emin olduğum için şahit yazmadım. Dilekçemi verdikten 1 ay sonra celp geldi ve tarih 1 ay sonrasını gösteriyordu. Dava günü sıram geldiğinde hakim birkaç kez elindeki kağıda bakarak "... siz misiniz" demeye çalıştı; ama söyleyemedi. Daha sonra (şu anki adım ) Ada ismini daha önce duymadığı için böyle bir isim olup olmadığını sordu ve ben de 1-2 cümleyle ikna ettim. İsim değiştirme davam birkaç dakika sürdü. Bundan 2 ay sonra da nüfus cüzdanımı alabildim; çünkü isim değişikliği onayından 21 gün sonra karar yazıldı ve ondan sonra karar nüfusa gönderilmesi için 1 ay beklemem gerekti. Kısaca isim değişikliğim 4 ay sürdü; ancak İstanbul'un en kalabalık ilçesi olan Gaziosmanpaşa'daki dava yoğunluğu nedeniyle bu kadar uzun sürdü. İsim değiştireceklere önerim; hiç çekinmeden, utanıp sıkılmadan isimlerinin kendilerine verdiği rahatsızlığı, bu ismin sosyal yaşantılarında kendilerine yaşattığı zorluğu açık ve samimi bir şekilde dilekçelerinde örneklerle açıklamaları.

İsim/soyad değişikliği onayından sonra:
İstanbul Gaziosmanpaşa Asliye Hukuk Mahkemesi'nde isim değişikliği onaylandıktan sonra "21 gün say gel, kararını al" dediler. 21 gün sonra gittim. 4.50 YTL karşılığında kararımı aldım ve gazeteye verilecek ilanı bir dosya kağıdına yazıp imzalayıp verdiler. Bunu normal gazeteler yayınlayamıyormuş. Bir yerel gazete "Basın İlan Kurumu'ndan izin belgesi alırsanız ilanınızı yayınlayabiliriz" dediler. Basın İlan Kurumu'na gittim. Onlar da "bu tip mahkeme ilanlarını yerel gazeteler yayınlayamaz" deyip bana verilen önceki bilginin yanlış olduğunu belirtip "ilanı kendilerinin 50 YTL karşılığında kendi belirledikleri bir yerel gazeteye verebileceklerini" söylediler. İlanın yayınlandığı gün ilanın yayınlandığını kontrol ettikten sonra gazeteyi hiç dokunmadan Asliye Hukuk'a götürdüm. Bana "Bir ay sonra gel elindeki karara isim değişikliğinin kabul edildiğini belirten bir mühür basıp imzalayacağız. Daha sonra Nüfus müdürlüğüne gideceksin ve yeni nüfus cüzdanını alacaksın" dediler. Yani o gün Asliye Hukuk'a giderken yanında yeni çekilmiş vesikalığını da bulundurursan iyi olur.

Gazete ilanından 4 hafta sonra, gitmeden önce "değişiklik olmadıysa boşu boşuna o kadar yolu gitmeyeyim" diye TC NO ile sorgulama yaptım, değişmediğini görünce GOP Adliye'yi aradım ve bana "gazete ilanından 3 hafta sonra kararın kesinleştiğini ve değişikliğin Mernis'e ne zaman yansıtılacağını bilmediklerini; ama elimdeki karar ile Asliye Hukuk'a geldiğimde verecekleri belgeyi muhtarlığa götürüp oradan da alacağım belgeyi Nüfus Müdürlüğü'ne götürdüğümde yeni nüfus cüzdanımı alabileceğimi" söylediler." Kararı ve muhtarlıktan aldığım Nüfus Cüzdanı Değiştirme Talep belgesini alıp Asliye Hukuk'a gittim. "Gazete ilanıyla kararın ... tarihinde kesinleştiğini" belirten bir damga ve mühür basıp imzalayıp verdiler.

Nüfus cüzdanına ek olarak ehliyet, sağlık karnesi, banka kartları, hesapları, ... gibi adınıza düzenlenmiş kaç belgenin değiştirilmesi gerekiyorsa bu işlemlerde belgenin kopyası kullanılamadığı için ilanının onaylandığını belirten mühür ve imzadan sonra, kararın size gereken adette fotokopisini çektirip, Asliye Hukuk'taki yetkiliye "Aslı gibidir" diye onaylatıyorsunuz. Ben 2.5 YTL'ye 10 fotokopi çektirmiştim ve 1 kuruş vermeden Asliye Hukuk, "Aslı Gibidir" diye mühürleyip imzalayıp verdi.

İsim değişikliği kararını belirten her bir belge ile sadece bir belgeyi(ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport...) değiştirebiliyoruz; ancak diplomaları yeniletemiyoruz. Bu nedenle ileride diplomalarla ilgili sorun çıkmaması için kararın "aslı gibidir" diye onaylatılmış çok sayıda kopyası, elinizde kalacak şekilde çoğaltın.

Bundan sonra Asliye Hukuk'taki yetkili "Elimdeki kararla Nüfus Müdürlüğü'ne gidersem nüfus cüzdanımı alabileceğimi" söyledi; ancak Nüfus Müdürlüğü'ne gittiğimde Mernis'te değişiklik yapılmadığı için Nüfus Müdürlüğü boşu boşuna kimliğimi yenileyip verdi. Mernis'te ismimin değiştiğini internetten öğrendikten sonra tekrar gidip kimliğimi değiştireceğim.

Sonuç itibariyle GOP'ta isim değiştirme benim için süre olarak dilekçenin verilmesinden itibaren 4-5 ay ve ücret olarak başta verdiğim harç, ... için 39 YTL + karar için 4.50 YTL + ilan için 50 YTL. Ve süre olarak benim gibi ilk duruşmada isim değişikliği kabul edildiği takdirde Gaziosmanpaşa/İstanbul mahkemelerinde dilekçenin verilmesinden yeni nüfus cüzdanınızı almanıza kadar 4-5 ay; ancak başka ilçelerde ve başka illerde dava yoğunluğuna bağlı olarak bunun yarısı kadar zaman sürüyor.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-12, 17:19 #4
darktorm3nt darktorm3nt çevrimdışı
Varsayılan C: İsim Degistirme De izlenecek Prosudur

gereksiz teferruat bilgisi yazmışsın, bunların yerine sadece istediğin şeyi sorsan daha iyi olurdu, gazetede ilan yapıldıktan sonra, kararın yazı işleri müdürü tarafından kesinleştirilip nüfus müdürlüğüne gönderilir, kararı senin ve nüfus müdürlüğünün tebliğ almış olması gerekiyor, eğer sen ve nüfus kararı aldıktan sonra 15 gün geçmiş ise kararın kesinleşebilir, eğer sen almışsan ama nüfus almamışsa nüfusun eline geçen tebligat üzerinden 15 gün sayılı ve ardından kesinleşme yapılır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-12, 12:44 #5
kaan340 kaan340 çevrimdışı
Varsayılan C: İsim Degistirme De izlenecek Prosudur

ilk kararı alıp orda derdimi dile getrdim onlarda işiniz acele biliyoruz diyip yaziyi nufusa aps ile gönderelim dediler ve gönderdiler gazeteyi alip geri mahkemeye götürdüm sonrasnda bana 10 gun sonra gelin dediler ve tekrar mahkemeye gittim dedikleri şöyleydi evet gelmis dosyaya kagıtı ekleyip ayın 18 inde yasal süre doluyor gelin kararınızı alın demislerdi benimde sormak istedigimi yanıtlamıssınız gördügüm kadarıyla eger yanlış anlamadıysam tabiki kararı alıp nufusa gidecegim sanırım

Mesajı son düzenleyen kaan340 ( 13-12-12 - 13:48 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-12, 13:56 #6
darktorm3nt darktorm3nt çevrimdışı
Varsayılan C: İsim Degistirme De izlenecek Prosudur

kararı elinize alır almaz nüfusa gidip isim değiştiremezsişniz, kesinleşme taihi itibari ile değiştirebilirsiniz, kararın kararı aldıktan 15 er gün sonra kesinleşmesi yasal olarak mümkün, bu işleri kesin olarak biliyorum, ama anlattığınıza göre kararı zaten almış ilanı yaptırmışsınız, 15 günlük sürenin dolması bekleniyor, iyi forumlar...

Mesajı son düzenleyen darktorm3nt ( 13-12-12 - 13:59 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-12, 12:19 #7
kaan340 kaan340 çevrimdışı
Varsayılan C: İsim Degistirme De izlenecek Prosudur

evet tesekurler karari alip ilan verdim 15 gün yasal süre var onun için bekliyoruz demislerdi yorumlariniz için tekrar tskler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-13, 18:23 #8
kanki4203 kanki4203 çevrimdışı
Varsayılan C: İsim Degistirme De izlenecek Prosudur

MERHEBA ARKADAŞLAR
Benim adım Tayyip ismim siyasi bişey değiştirmek istesem kabul edilir mi
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:03
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018