Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 17-06-06, 06:13 #1
defackto defackto çevrimdışı
Alarm Trafikte yeni düzen ve Yeni Yasalar!Trafikte yeni düzenYaşamın her alanına giren "AB uyumu" trafik kuralları ve sürücülere de bu hafta yansıyacak. Karayolları Trafik Yasası değişikliğinin bu hafta Meclis'ten geçmesiyle birlikte sürücülerin yanı sıra araç sahipleri ve yayalar için de çok önemli değişikliklerin öğrenilmesi gerekiyor.

Bu hafta yasalaşması beklenen değişikliğe göre getirilen yenilikler şöyle:

"BELEDİYELER DE CEZA KESECEK
Trafik suçuna ilişkin suç ve ceza tutanağı düzenleme yetkisi trafik polisi ve jandarmanın yanı sıra, kendi sınırları içinde büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 50 binin üzerindeki belediyelerin trafik görevlilerine tanındı.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPILABİLECEK
Halen trafik ekiplerinde taşınabilir POS cihazları olmadığ için uygulanamamakla birlikte, trafik para cezalarının kredi kartıyla ödenebileceği hükmü yasaya eklendi. Kredi kartıyla ödendiğinde ayrıca tutanak düzenlenmeyecek.

EHLİYETLERİN DEĞİŞİMİ İÇİN 3 YIL SÜRE TANINDI
Sürücü belgelerinin sınıfları yeniden düzenlenirken, halen ehliyeti olanlara yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 3 yıl içerisinde harç ödemeksizin ehliyetlerini değiştirme zorunluluğu getirildi. Bu sürede ehliyetini değiştirmeyenlerin 45 YTL ceza ödemesi gerekecek.

ÖNCE STAJYER SÜRÜCÜ BELGESİ VERİLECEK
Sınavlarını başararak ehliyet almaya hak kazananlara önce 2 yıllığına stajyer sürücü belgesi verilecek. Bu sürede 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan, alkollü veya uyuşturucu maddelerin etkisi altında araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına yol açan ve 75 ceza puanını dolduranların sürücü belgeleri ellerinden alınarak iptal edilecek. Bu şekilde belgesi iptal edilenlerin yeniden sürücü kursunda eğitime katılıp, sınavlarda başarılı olması gerekecek.

TEK GÖZLÜLER İÇİN AYRICA YÖNETMELİK HAZIRLANACAK
Yine AB uyumu kapsamında tek gözlü olanların da ehliyet alabilmesi içinse tasarıya "Çeşitli sağlık sorunları olanların da ehliyet sahibi olabileceği" ifadesi eklendi. Bu kişilerin hangi tip sürücü belgesi alabileceği ise İçişleri ve Sağlık bakanlıklarınca hazırlanacak yönetmelikte tanımlanacak.

OKUL TAŞITININ ARKASINDAKİ "DUR" İŞARETİ ARTIK İŞE YARAYACAK
Her öğrenci için emniyet kemeri zorunluluğu getirilen okul taşıtlarının arkasındaki "DUR" işareti artık bir işe yarayacak. Emniyet kemeri bulunmayan araç ise eksiklikleri giderilene kadar trafikten men edilecek.

Öğrencilerin araca binişi ve inişi sırasında yakılması zorunlu olan DUR işaretinin yandığını gören arkadaki tüm araçlar zorunlu olarak bekleyecek. Servis sürücüsü "DUR" işaretini gerektiği halde yakmamışsa 92 YTL ödeyecek. Eğer bu durumdaki sürücü araç sahibi değilse o da 188 YTL ödemek zorunda. Yaya ve okul geçitlerinde 5 yıl içerisinde asli kusurlu olarak yaralamalı trafik kazasına yol açan sürücülerin; birinci defasında 3 ay, ikincisinde 6 ay, üçüncüsünde ise 2 yıl süreyle ehliyetlerine el konulacak. Okul önlerinde alkol ve aşırı hız nedeniyle trafik kazasına yol açan sürücülerin ehliyetlerine 2 yıllığına el konulacak ve ayrıca psikoteknik testlere tabi tutulacak.
3 YIL SONRA MADDİ KAZALARA EKSPERLER BAKACAK

Yasanın yürürlüğe girmesinden 3 yıl sonra, maddi hasarlı trafik kazalarının tespiti ve kusur değerlendirme işlemleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği veya yetki vereceği gerçek ya da tüzel kişiler tarafından yapılacak. Kaza yapanların kendi aralarında düzenleyeceği tutanak veya formlar da kaza tespit tutanağı yerine geçecek. Bu tutanakların değerlendirilmesini kazaya karışan araçların bağlı olduğu sigorta şirketleri yapacak. Kazaya karışan sürücülerin kendi aralarında anlaşamamaları veya tutanak düzenlemekten kaçınmaları durumunda, tutanak sigorta birliğinin yetkililerince hazırlanacak. Bu yetkili kişiler, kaza yerinde iz ve delil toplayabilecek, sürücülere alkol muayenesi yapabilecek.

YAYALAR DİKKAT: KAZANIN ASLİ SORUMLUSU OLABİLİRSİNİZ

Artık sürücülerin yanı sıra, yayalar da "asli kusurlu" olabilecek. Ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında motorlu araç işletmesinin sahipleri de sorumlu tutulacak.

TRAFİK KAZASINDA YARALANANLARIN TEDAVİSİ SİGORTADAN

Üniversite hastaneleri ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, acil olarak kendilerine getirilen trafik kazası geçirmiş kişilere, Sağlık Bakanlığı tarifesini uygulayarak verdikleri tedavi hizmetlerinin bedelini, zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları kapsamında yükümlü sigorta şirketlerinden tahsil edecek."


__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-06, 09:21 #2
Enes Aktaş Enes Aktaş çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Trafikte yeni düzen ve Yeni Yasalar!


Teşekrler.....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-06, 11:12 #3
zeynep zeynep çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Trafikte yeni düzen ve Yeni Yasalar!


Alıntı:
Her öğrenci için emniyet kemeri zorunluluğu getirilen okul taşıtlarının arkasındaki "DUR" işareti artık bir işe yarayacak. Emniyet kemeri bulunmayan araç ise eksiklikleri giderilene kadar trafikten men edilecek.
Sözde kalmayarak uygulamaya geçirilmesi dileklerimle ..!

Alıntı:
Öğrencilerin araca binişi ve inişi sırasında yakılması zorunlu olan DUR işaretinin yandığını gören arkadaki tüm araçlar zorunlu olarak bekleyecek
Sürücülerin "DUR" işaretçisine uyacaklarını zannetmiyorum..Malum ücretini ödeyenin aldığı ehliyetle trafikte boy gösterenler çoğunlukta,... Bu kural çiğnenmeye yüz tutmaz inşallah.

Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-06, 11:25 #4
yavuzcosar yavuzcosar çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Trafikte yeni düzen ve Yeni Yasalar!


paylaşımı icin teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-06, 02:53 #5
ylmz1970 ylmz1970 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Trafikte yeni düzen ve Yeni Yasalar!


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen defackto Mesajı Göster
Trafikte yeni düzenÖğrencilerin araca binişi ve inişi sırasında yakılması zorunlu olan DUR işaretinin yandığını gören arkadaki tüm araçlar zorunlu olarak bekleyecek.

arkadaki araçların beklememek gibi bir şansları varmıki zaten. öndeki arabanın üzerinden mi zıplıyorlardı.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 04:46
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016