Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 01-12-11, 20:41 #1
mortalflash mortalflash çevrimdışı
Alarm Kuru Sıkı Tabanca Taşıma Şartları Ve Cezaları Nedir?Herkese kolay gelsin.Arkadaşlar yaşım 22.Kuru Sıkı tabanca almak istiyorum.Kullanmak vs. için değil.Sadece evimde bulundurmak istiyorum.Tabi kanuna aykırıda hiçbir harekette bulunmadan alabilirsem alıcam.

Bu tabancaları almanın şartları nelerdir?Birde yanlış uygunsuz yerlerde kullanıldığında ya da üzerinde yakalandığındaki cezaları nelerdir?

Bunları öğrenmek istiyorum.Çünkü cahillikten insanın başına her şey gelir.Bunları öğrenirsem belkide almak bile istemiycem.

Beni aydınlatırmısınız?

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-11, 20:49 #2
ReGoLa5 ReGoLa5 çevrimdışı
Varsayılan C: Kuru Sıkı Tabanca Taşıma Şartları Ve Cezaları Nedir?


KABAHATLER YASASI
Silah taşıma

MADDE 43.- [1] Yetkili makamlardan ruhsat almaksızın kanuna göre yasak olmayan silahları park, meydan, cadde veya sokaklarda görünür bir şekilde taşıyan kişiye, kolluk tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

MADDE 551 - Her kim, hükümetten ruhsat almaksızın mazarratı mucip olacak surette sanayii nariye icra, yahut infilâk edici mevad iş'al eder yahut tehlikeli yahut herkesi rahatsız edecek surette bir takım ecza patlatır veya iş'al eylerse yahut meskûn bir mahalde veya civarında veya umuma mahsus yol üzerinde veya bu yola doğru zaruret olmaksızın silâh atarsa elli liraya kadar hafif cezayı nakdiye mahkûm olur ve buna vak'anın şiddetine göre otuz güne kadar hafif hapis cezası da ilâve olunabilir.KAMU GÖREVLİSİ TAŞIMA RUHSATI İÇİN İSTENEN BELGELER

01- Valilik Makamından havaleli dilekçe (Dilekçede işi belirtilecek)

02- Nüfus Cüzdanı fotokopisi (son on yıla ait olacak)

03- (6) adet renkli vesikalık fotoğraf (son bir yıl içinde çekilmiş)

04- Ruhsat fotokopisi

05- Silah Ruhsat istek formu (şubeden temin edilecek)

06- Devir ve yenilemelerde tespit / kontrol için silah ve ruhsat ile birlikte şahıs bizzat müracaata gelecek

07- Yeni tarihli görev belgesi (Başlıklı ve mühürlü olacak)

8.Maddenin (a) bendi ile (e) bendinin 1,2,3,4,5,10 numaralı alt bendlerinde yer alan kamu görevlileri hariç diğer müracaat sahiplerinden, yukarıdaki belgelere ilaveten ayrıca;

08- Vukuatlı Nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

09- İkametgah ilmuhaberi (muhtarlık ve mahalli kolluk amirliğince tasdiklenmiş olacak)

10- Adli sicil sabıka sorgulaması (kimlik bilgilerinde mahkeme kararıyla değişiklik var ise,değişikliğe göre de sabıka sorgulaması alınacak)

11- Suç kaydı çıkanlardan kesinleşmiş mahkeme kararı

Doktor Raporu (Silah taşımasında veya bulundurmasında Psikolojik,Nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar bakımından sakınca bulunmadığına dair)

13- Yarım kapaklı dosya.

Kamu görevlisi olması nedeni ile taşıma ruhsatı

Görev Belgesi (Çalıştığı Birimden)

Cumhuriyet Savcılığından alınacak sabıka kayıt belgesi istenmez
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-11, 05:12 #3
zazadayi zazadayi çevrimdışı
Varsayılan C: Kuru Sıkı Tabanca Taşıma Şartları Ve Cezaları Nedir?


regola5


yanlış bilgilendirme yapma.vatandaş kurusıkı silahtan bahsediyor sen gerçek silahı anlatmışsın.kurusıkı silahlar 5729 sayılı kanuna tabidir.bu tür silahların satın alınmasında

18 yaş
temiz sabıka kaydı
nüfus cüzdanı


yeterlidir.


bu silahların üzerinizde taşınması kesinlikle yasaktır ve yakalandığında en az 500 lira olmak kaydıyla idari para cezası var.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-11, 20:40 #4
ReGoLa5 ReGoLa5 çevrimdışı
Varsayılan C: Kuru Sıkı Tabanca Taşıma Şartları Ve Cezaları Nedir?


zazadayi ilk 2 madde kuru sıkı içinde geçerli ortalığı daha fazla boş konuşmanla kirletme.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-11, 20:51 #5
FASCINATED FASCINATED çevrimdışı
Varsayılan C: Kuru Sıkı Tabanca Taşıma Şartları Ve Cezaları Nedir?


Eğer 18 yaşını tamamladıysanız, av bayilerinden nüfus ve ikametgah bilgilerinizi bildirmek şartıyla kuru sıkı bir tabanca almanız mümkündür. Kuru sıkı tabancalar 6136 Sayılı Kanun kapsamına girmediğinden ruhsat almanız mümkün değildir.

Bu silahlar millet maçlarda ve düğünlerde mermi sıkmasın, birbirini öldürmesin diye çıktı. Suç işlemek maksadıyla kullanılmadığı sürece 6136 Sayılı Kanun ile 5237 Sayılı Kanun kapsamına girmemektedir. Mermi atabilme kabiliyeti olmadığı ve namlusu değiştirilmediği sürece ateşli silah sayılmazlar. Mantar tabancasıdırlar.

Mülki idare amirnin el koyma yetkisi 5729 Sayılı yasaya dayanıyor. Buna göre nakil edilmesi kurallara bağlı. Ancak kullanımına ilişkin hüküm yok. Yani el koyma yetkisi nakil esaslarına uyulmadığı sürece kullanılabilir. Her an kullanılabilmek maksadıyla üzerinizde taşımadığınız sürece Kullanımdan dolayı bir yaptırım uygulanamaz. Nakil şartlarına uyduğunuz sürece istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kanunda ve yönetmelikte aksi hüküm yok.

Bununla birlikte şahsi mal edinme hakkı gereği olarak eşya size aitse, kamu kanun dahilinde buna el koayabilir. Aksi halde yapılan işlem haksız fiile girer. Yasa ve yönetmelikte özel günlerde kullanımı kısıtlayan bir hüküm yok. Bu silahlar millet birbirini vurmasın diye çıkarıldılar. Uygun Mekanda nakil şartları yerine getirildiği takdirde kullanmak mümkün.

Mülki idare amiri yetkisini, nakil şartlarına uyulmaması nedeniyle kullanabiliyor. En azından kanuni olarak durum bu.

İdare amirinin emrini yerine getirmek mecburiteyindesiniz. Ancak Taşıma şartlarına uyduğunuz sürece itiraz edebilirsiniz.

5729 Sayılı SES VE GAZ FİŞEĞİ ATABİLEN SİLAHLAR HAKKINDA KANUN
Taşınması, satışı ve nakli
MADDE 3 – (1) Bu Kanun kapsamına giren silahların;
a) Taşınması,
b) Ateşli silahlarla işlenen veya 6136 sayılı Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı hükümlü bulunanlar ile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olanlara veya onsekiz yaşından küçüklere satılması,
c) Yönetmelikte belirlenmiş esas ve usullere aykırı olarak imal edilmiş olanlarının satılması, yasaktır.
(3) Söz konusu silahlar, ancak her an kullanıma elverişli olmayacak ve kolay ulaşılmayacak şekilde, boş olarak kutu içerisinde nakledilebilirler. Bu silahların belirtilen şekil ve şartların dışında nakledilmesi taşıma olarak kabul edilir.

Ceza hükümleri
(2) Bu Kanunun 3 üncü maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşyüz Yeni Türk Lirası, dördüncü fıkrasındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşbin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ayrıca bu silahların mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.
(4) Bu Kanun hükümlerine göre idarî para cezasına ve mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar vermeye mahallî mülki amir yetkilidir.
Nakil


SES VE GAZ FİŞEĞİ ATABİLEN SİLAHLAR HAKKINDA YÖNETMELİK (Resmi Gazete : 2 Mayıs 2008 tarih ve Sayı : 26864)

MADDE 13 – (1) Ses ve gaz fişeği atabilen silâhlar; fişekleri boşaltılarak, her an kullanıma ve ulaşım kolaylığına imkân vermeyecek şekilde ve bir kutu içerisinde nakledilebilirler. Bu silâhların belirtilen şekil ve şartların dışında nakledilmesi taşıma olarak kabul edilir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 04:21
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016