Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 03-01-05, 15:51 #1
visualize visualize çevrimdışı
Varsayılan bankalar alacaklarından hangi sartlarda vazgeciyorBankalar kredi alacaklarını kac sene takip ediyorlar ve aynı sorum kefiller icinde ve bu borcun 3/2 yaklaşık olarak ödenmiş 2000 yılında alınmış 2001 sonuna kadar taksitler ödenmiş sonraki senelerde ödeme yapılmıyor ve bugüne geliniyor,iyi günler...
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-05, 19:29 #2
jean jean çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bankalar alacaklarından hangi sartlarda vazgeciyorBiraz daha açık bilgiler verebilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
-Borç bir kredi kartı borcu mu yoksa bankadan kredi mi alındı.
-Taksitlendirmeyi nasıl yaptınız?
-Herhangi bir ihtar aldınız mı ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-05, 11:43 #3
visualize visualize çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bankalar alacaklarından hangi sartlarda vazgeciyortasıt kredisi 36 ay vadeli,14 ayı ödenmiş (kredi alınan aracın 3/1 peşin ödendi)
26/10/2001 de icra takibi başlatılmış 2002 nisan ortaları eve hacze geliniyor evde 12 yasında cocukla biraz konuşup esyaları yazıp kapıcıya imza attırıp gidiyorlar.(sonra bu adresten tasınıyorlar daire satılıyor bu arada kapıcıyada her hangi bir şey olmuyor))2004/9/ayda cocugun okuluna gidip adres alıyorlar (cocuga sorup)oda heyacanla yanlış adres veriyor sonra o adrese polis gidiyor arastırıyor bulamıyor tekrar okula gelip cocuga durumu anlatıyor evdekilere ulaşamadık sen söyle karakola gelsınler icra dairesinden evrakları var diyor,son durum bu malum faizlerden dolayı bu borçlar ödenemiyor..olay halamın başında bende konu hakkında fikir sahibi olmak istiyorum ..iyi calışmalar..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-05, 13:39 #4
jean jean çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bankalar alacaklarından hangi sartlarda vazgeciyorÇocuk adres hakkında bilgi vermek mecburiyetinde değildir, bu konuda hiçbir şekilde zorlanamaz.

Borcun her bir taksidi Borçlar Kanunu uyarınca ayrı ayrı ödeme zamanları geldiğinde ödenmelidir. Dolayısıyla her taksit için zamanaşımı süresi ayrı hesaplanır. Ne var ki icra takibine başlanmış olması zamanaşımını keser.Yani icra takibi devam ettiği müddette zamanaşımı işlemez. Dolayısıyla zamanaşımı ile kurtulmanız mümkün değil. Ödeme yapılmadığı sürece faiz de işletileceği için durum daha da zorlaşacak. Neticede bankanın alacağından vazgeçmesi söz konusu değil.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-05, 14:04 #5
gkhn06 gkhn06 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bankalar alacaklarından hangi sartlarda vazgeciyor


Kredi sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklarda BK'nun 125 nci maddesindeki 10 yıllık zamanaşımı süresi uygulanır. (YARGITAY 11. HD. 2003/1331 K. 2003/7211 T.1.7.2003)
Ancak icra takibine geçilmesi zamanaşımı kesmektedir. Nitekim yargıtay bir kararında
"Alacaklının, borçlu hakkında icra takibinde bulunması zamanaşımını keser. Gayrimenkul rehni ile karşılanmış alacaklar zamanaşımına uğramaz" hükmünde bulunmuştur. eğer gayrimenkul rehni varsa zaten zamanaşımıda sözkonusu olmamaktadır.
Ayrıca belirtmek gerekirki icra takibine geçildiğinde uygulanacak olan birde icra zamanaşımı vardır. ilgili icra dosyasında 1 yıl içerisinde haciz talebinde bulunulmaz ise icra takibi zamanaşımına uğramaktadır (borç değil) ancak borçun zamanaşımına uğrayabilmesi için icra takibi dışında geçen sürenin 10 yıl olması gerekmektedir. Yapılacak her icra takibi zamanaşımını keseceğinden borcun zamanaşımına uğraması pekte mümkün görülmemektedir.

Sizin Olayınızda 2004 yılı itibariyle icra takibinin halen devam ettiği görülmekte bu durumda icra takibi devam ettiği müddetçe zamanaşımı süresi işlemeyecektir. İcra takibinin ortadan kalkmasıyla birlikte zamanaşımı süreside kaldığı yerden işlemeye başlayacaktır anacak sizin olayda temmerrüt tarihini (yani borcun ödenmasi gereken tarih) belirtmediğinizden dolayı ve icra takibide devam ettiğinden kesin bir tarih verilmesi mümkün değil.

Ayrıca belirtmek gerekir ki kredi sözleşmelerinde yer alan özel hüküm gereğince taksitlerden herhangibirinin süresi içerisinde ödenmemesi durumunda diğer taksitlerde muaccel ( ödenebilir) olmaktadır budurumda diğer taksitlerinde ödenmesi zorunlu olmaktadır. kredi sözleşmelerinde ufak ufak yazılarlala sayfalar halinde önünümüze sunulan metinlerin aslında nekadarda dikkate değer olduğunu unutmamız gerekir.

Mesajı son düzenleyen gkhn06 ( 04-01-05 - 14:12 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 06:38
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016