Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 11-03-06, 00:02 #1
gogola gogola çevrimdışı
Varsayılan Ev Alacağım;Tapuda Kat İrtifakı yazıyor. Kat Mülkiyeti Olan Tapudan Farkı Nedir?


Arkadaşlar elimdeki bir tapu örneğinde;

Tapu Senedinde;

Niteliği; Arsa
Sınırı; Paftasında

"Taşınmazın üzerine 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince kat irtifakı kurulmakla tescil edildi.

HAK ve MÜLKÜYETLER

11/1111 arsa paylı 3.kattaki (20) nolu konutta Ahmet Erdem lehine kat irtifakı
yazıyor.

Arkadaşlar bu kat irtifakını gösteren tapunun kat mülkiyetini gösteren tapudan farkı nedir?

Bu meskeni almak sorun yaratırmı?

Bu mesken (bina) Ruhsatlımıdır?

Bunu tapudan anlayabilirmiyiz? yoksa bakmamız gereken başka belgeler var mı?

Ruhsatsız binada kat irtifakı olurmu?

Başka nelere dikkat etmek gerekir?

Yardımlarınız için teşekkürler+rep
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-03-06, 18:42 #2
garfield24 garfield24 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ev Alacağım;Tapuda Kat İrtifakı yazıyor. Kat Mülkiyeti Olan Tapudan Farkı Nedir?


yok mu cevabı yauw valla ben de bunun cevabını bekliyorum...o zman benim diyebileceğim şudur:irtifak hakkı,kişiye kat üzerinde bazı haklar tanır.mesela intifa hakkı(kullanma semerelerinden faydalanma),oturma hakkı,üst hakkı.eğer ki irtifak hakkı tapuda tescil edilmişse etkisi kuvvetlendirilmiş nisbi haktır ve herkese karşı ileri sürülebilir yani size karşı da ileri sürülebilir...ancak bu kat mülkiyeti değildir. kat mülkiyeti evin sahibine aittir...ancak dediğim gibi tapuda şerh koyulmuşsa üç gün sonra kişi gelip size hak talep edebilir mülkiyet hakkı dışında...inşallah kafanızda bişiler oluşmuştur
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-06, 00:20 #3
Te.MahSUsa Te.MahSUsa çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ev Alacağım;Tapuda Kat İrtifakı yazıyor. Kat Mülkiyeti Olan Tapudan Farkı Nedir?


Madde 14 - (Değişik birinci fıkra:13/4/1983 - 2814/6 md.) Henüz yapı yapılmamış veya yapısı tamamlanmamış bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulması ve tapu siciline tescil edilmesi için o arsanın malikinin veya bütün paydaşlarının buna ait bir dilekçe veya istem ile birlikte 12 nci maddenin (a) ve (c) bentlerine uygun olarak düzenlenen proje, plan, liste ve (d) bendindeki yönetim planı ile diğer belgeleri tapu idaresine vermeleri lazımdır. Kat mülkiyetine geçişte ayrıca yönetim planı istenmez.
Bir arsa üzerinde kat irtifakları ancak sözleşmede veya dilekçede her kat irtifakının ilgili bulunduğu bağımsız bölüme tahsisi istenen arsa payı, arsanın kayıtlı olduğu kütüğün (Beyanlar) hanesinde belirtilmek suretiyle kurulur ve yapının, verilen projeye göre tamamlanmasından sonra kat mülkiyetine konu olacak bağımsız bölümlerinin numarası ve bu bölümlere bağlı eklentiler kütüğün beyanlar hanesinde belirtilir.
Yapının tamamlanmasından sonra kat irtifaklarının kat mülkiyetine çevrilmesi, irtifak sahiplerinden biri tarafından istenince, tescil, kat irtifakının tesciline ait resmi senede ve 12 nci maddede yazılı belgelere ve anagayrimenkulün bağımsız bölümlerinin, evvelce verilmiş olan plana uygunluğunun belediyece tasdikine dayanılarak yapılır.


B) Kat irtifakı sahibinin hakları:
Madde 17 - Kat irtifakı sahipleri, ortak arsa üzerinde yapılacak yapının, sözleşmede yazılı süre içinde başlaması ve tamamlanması için kendilerine düşen borçların yerine getirilmesini, karşılıklı olarak isteme ve dava etme hakkına sahiptirler.
(Değişik: 13/4/1983 -2814/7 md.) Kat irtifakı sahipleri yapının tamamlanması için kendi aralarından veya dışarıdan bir veya birkaç kişiyi yönetici olarak tayin edebilirler. Kat mülkiyeti yöneticisinin görev, yetki ve sorumluluklarına dair hükümler, bu yönetici hakkında da uygulanır.
(Ek: 13/4/1983 - 2814/7 md.) Kat irtifakı kurulmuş gayrimenkullerde yapı fiilen tamamlanmış ve bağımsız bölümlerin üçte ikisi fiilen kullanılmaya başlanmışsa, kat mülkiyetine geçilmemiş olsa dahi anagayrimenkulün yönetiminde kat mülkiyeti hükümleri uygulanır.
En basit anlatımla kat irtifakı, kat mülkiyetinin bir ön aşamasıdır. yani yapı halindeki bir binada direkt olarak kat mülkiyeti değil, yapı tamamlanana kadar kat irtifakı kurulur. Bu sebeple bu tarz bir taşınmazı alıp almamak sizin vereceğiniz karardır. Diğer tüm mailklerin durumlarını iyice araştırmanız gerekir kat mülkiyetine geçişte sorun yaşamamak için.

Kat iritfakı olan bina tapuya kayıtlı demektir, ruhsat konusu sorun yaratmaz.Buna tapu kayıtlarından da anlayabilrisiniz. Tapu dairesine sorduğunuzda size kayıtları göstermek zorundadırlar.


Umarım bir nebze olsun yardımım dokunmuştur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-06, 08:11 #4
zamane-M zamane-M çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ev Alacağım;Tapuda Kat İrtifakı yazıyor. Kat Mülkiyeti Olan Tapudan Farkı Nedir?


Ancak şu da var ki tamamlanmış bir daire hala kat irtifakı görünüyorsa resmi olarak bina tamamlanmamış demektir.Şu halde elektirk, su vs gibi ruhsat gerektiren işlerde masraf sizin üzerinize kalabilir.BU husus dikkate alınmalıdır diye düşünüyorum.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 15:48
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016