Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-02-06, 14:09 #1
trigger55 trigger55 çevrimdışı
Varsayılan Soyad DeğişikliğiArkadaşlar soyadım nüfus kağıdını yanlış yazılmış....Ufak bir harf hatası yani.....18 yaşımı doldurdum ve bunu mahkeme kararıyla değiştirmek istiyorum....Ne yapmam lazım....Ne kadar zamanımı alır....Maliyeti yaklaşık ne olur...****ni bu gibi konularda bilgilendirirseniz seviniirm......
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-06, 14:19 #2
eniyihukukçu eniyihukukçu çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Soyad Değişikliğiöncelikle soyadınızı değiştirebilmeniz için medeni kanuna göre haklı bir sebep ileri sürmeniz gerekir. bu sebebi de hakim kabul etmelidir.

öncelikle nüfus kaydınız bulunduğu yer nüfus müdürlüğünü hasım olarak göstererek hazırlayacağınız bir dilekçe ile türkiye'deki son ikametgahınızın ya da nüfus kaydınızın bulunduğu yer asliye hukuk mahkemesine başvurmanız gerekir. dilekçeniz ve de ileri sürdüğünüz sebebin haklılığına kanıt oluşturacak delillerinizin varlığı yeterlidir. bunların haricinde özel bir belgeye gereksinim yoktur. süre konusunda ise kesin bir şey söylemek oldukça zor. bu konu öncelikle ileri sürdüğünüz delillerin konuyu aydınlatıp aydınlatmadığı ve de davayı açtığınız yer mahkemesinin dava yüküyle orantılıdır.


Dava ile İlgili Yasal Düzenlemeler
Sorununuza konu yasal düzenlemenin dayanağını 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 27. maddesi teşkil etmektedir. Bu maddedeki düzenleme aşağıdaki gibidir.
Adın değiştirilmesi
Madde 27 - Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir.
Adın değiştirildiği nüfus siciline kayıt ve ilan olunur.
Ad değişmekle kişisel durum değişmez.
Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Dava ile İlgili Genel Bilgiler
Yasa her ne kadar Adın Değiştirilmesi olarak düzenleme getirmiş olsa da bu madde soyadı değişikliklerinde de uygulanır.
Davanın Türkiye'de ikametgahınızın bulunduğu ya da nüfusa kayıtlı olunan yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması gerekmektedir.
Eğer soyadını değiştirmek isteyen kişi 18 yaşını tamamlamamışsa veli ya da vasisi tarafından davanın açılması gerekir.
Dava açılırken haklı nedene dayanmak gerekmektedir. Haklı nedenlerin neler olduğu hakkında maddede bir açıklama yoktur. Bu her davanın özelliklerine göre hakim tarafından takdir edilecek bir husustur. Ancak daha önceki emsal davalarda; ismin anlamsız olması, komik olması, anlaşılmasının güç olması, ahlak ve edebe aykırı olması gibi haller haklı sebep olarak kabul edilmiştir.
Haklı sebeplere ilişkin iddialar tanıkla ispat edilebilir. Yine davanın açılmasında kişinin yararının da olması gerekmektedir.
Dava kabul edildiğinde bu ilan edilir ve kararın kesinleşmesi ile nüfus siciline işlenir.

Davanın Yürütülmesi ile İlgili Bilgiler
Dava için, öncelikle dilekçe yazılarak müracaat etmek gerekmektedir. Dilekçede tanıkların isimlerinin yazılması davanın hızlı görülmesi açısından faydalı olacaktır. Müracaat esnasında yaklaşık 30.YTL masraf edilir. Harç ve PTT giderleri için.
Müracaattan sonra Mahkemece duruşma günü verilir. Duruşma günü davacıya (size) tebliğ edilir. Duruşma günü yaklaşık olarak 1 ay ile 3 ay arasında değişebilir. Yılbaşına doğru müracaat etmeniz dikkate alındığında (Mahkemelerdeki yıl sonu devri nedeniyle) yaklaşık 2,5 ay sonrasına gün verileceği söylenebilir.
Duruşma gününe dilekçede belirtilen tanıklarla gidilir. Tanıklar dinlenir. Bu arada Savcılık kanalıyla araştırma yapılır. Bu araştırmanın sonuçları gelmişse dosya karara çıkabilir. Eğer karar verilmemişse başka bir güne ertelenir.
Karar verildikten sonra yasa yolu denilen temyiz ve karar düzeltme aşamalarından geçtikten sonra karar kesinleşir ve ilan ile tescil yapılır.
Tüm bu işlemlerin tamamlanması yaklaşık olarak 3 ay ile 5 ay arasında değişebilir.(kayıtı bulunduğun Asliye ye bağlı daha kısa sürmesi mümkün olabilir.)
Bu davayı bizzat kendiniz ya da vekalet verdiğiniz avukatın yürütmesi gerekmektedir. Yurt dışında yaşıyor olmanız sebebiyle bu davayı takip etmeniz sıkıntılara sebep olabilecektir. Bu nedenle avukat ile temsil edilmenizde fayda olacağı muhakkaktır.

Vekalet Ücreti ve Masraf ile İlgili Bilgiler
Dava Masrafları: Dava açılırken yapılan masrafa (30.YTL) ilave olarak tanık ücreti ve masrafı (her tanık için 13.50 YTL), yazışma masrafı (yaklaşık 15 YTL), karara çıktıktan sonra yapılacak masraflar (yaklaşık 30 YTL) ilan masrafları (Mahkemece belirlenen gazetenin ücreti hakkında bir şey söylemek mümkün değildir) davanızdaki genel masraflardır. Bu açıklamaların fikir vereceği kanaatindeyiz. Bu masraflar sabit olup davayı kendinizin ya da avukatın takip etmesine göre değişmez. Avukatın takip etmesi halinde her türlü masraf yazılı olarak belgelenecektir. Bu nedenle endişe etmenize gerek yoktur. Ekstra masrafların çıkması mümkündür.
Avukatlık Ücreti: Avukatlık ücreti ile ilgili olarak kesin bir rakam vermenin imkanı olmamakla birlikte; Ankara Barosunca bu tip işlerde tavsiye edilen asgari avukatlık ücreti 1.500.YTL;dir. Üst sınıra ilişkin olarak bir düşünce belirtmenin imkanı yoktur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-06, 15:38 #3
trigger55 trigger55 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Soyad Değişikliğisanırım babamın nüfus kağıdında yazanla benim nüfüs kağıdımda yazanın farklı olması mahkeme için geçerli bir kanıt teşkil eder .....verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim....

Mesajı son düzenleyen trigger55 ( 19-02-06 - 15:42 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-06, 18:31 #4
icem icem çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Soyad DeğişikliğiCevap yazından anladığıma göre,Baba, nın soyadı ile senin soyadın nüfus cüzdanlarınız da farklı yazılmış,nüfus idaresinin bir hatasıdır ve bilgisayara yanlış aktarılmıştır.Nüfus Müdürlüğüne giderek,kütük hane kaydını incelettir. bu sorununu orada hallebilirsin.Hayır,ben babamdan ayrı başka soyadı kullanmak istiyorum dersen As.Huk.Mhk.ne dilekçe ile müracaat edeceksin.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-06, 15:59 #5
trigger55 trigger55 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Soyad Değişikliği


ewet babamın ki ile farklı yazılmış....Eğersenin dediğin gibi halledebiliyorsak bi daha mahkeme ile uğraşmaya gerek yok demektir...Teşekkür ederim arkadaş
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 06:36
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016