Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 09-06-09, 20:20 #16
perotis perotis çevrimdışı
Varsayılan C: Kızlık bozma ile ilgili


kız'a evlenicez diye söz vermedi isen mahkemede bi sorun çıkmaz
ama kız kendini savunmak için söz verdi diyebilir
(evlenme vaadi ile kızlığını bozdu) olabilir
__________________
 
Eski 09-06-09, 21:19 #17
The Turk The Turk çevrimdışı
Varsayılan C: Kızlık bozma ile ilgili


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen GiderGelemes Mesajı Göster
kız 17 yaşındaysa bir problem olur mu ve bende 17 yaşındayım?
Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu söz konusu olduğu için bayan arkadaşınızın rızası olması hukuka uygunluk sebebi olmaz, suç işlenmiş sayılır.


Bayan 18 yaşından büyük olması durumunda ise rıza hukuka uygunluk sebebidir ve hukuki açıdan sorun yaşamazsınız.
 
Eski 09-06-09, 22:41 #18
Kukla Sahibi Kukla Sahibi çevrimdışı
Varsayılan C: Kızlık bozma ile ilgili


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen The Turk Mesajı Göster
Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu söz konusu olduğu için bayan arkadaşınızın rızası olması hukuka uygunluk sebebi olmaz, suç işlenmiş sayılır.


Bayan 18 yaşından büyük olması durumunda ise rıza hukuka uygunluk sebebidir ve hukuki açıdan sorun yaşamazsınız.


Sevgili genç meslektaşım (Her ne kadar -yanılmıyorsam- henüz öğrenci olsanız da artık size "meslektaşım" diyebileceğimi düşünüyorum),

Her ne kadar ben ne söylemek istediğinizi anladıysam da, yanlış anlamaların önüne geçebilmek adına, bir üstadınız olarak size naçizane birkaç söz söylemek isterim müsadenizle.

Biliyorsunuz ki 5237 sayılı TCK'nın 104. maddesinin 2. fıkrası Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmiştir. Bu şekilde mağdur/mağdure ile onunla cinsel ilişkiye giren kimse arasındaki yaş farkı suçun, soruşturma ve kovuşturması şikayete bağlı olan suçlar vasfından çıkarılmasının önüne geçmiştir. Zaten 104/1'de belirtildiği üzere, şikayet olmadığı takdirde herhangi bir soruşturma veya kovuşturma yapılması mümkün olmayacaktır.

Kaldı ki kanun, suçun soruşturma/kovuşturma aşamasını herhangi bir cinsiyet ayrımına bağlamamıştır. Yani kanun, "reşit olmayan kız ile cinsel ilişki kuran erkek şu kadar cezalandırılır" şeklinde bir hüküm belirtmemiştir. Bu durumda -cinsel ilişkinin doğası gereği-, 2 kişinin rızası ile gerçekleşen bu fiil, salt erkek tarafı için bir suç unsuru oluşturmaya yeterli olmayacaktır. Zira aynı şekilde erkek de kızdan şikayetçi olabilecektir. Ancak toplum yapımızın bir sonucu olarak, bu gibi cinsel ilişkiye ilişkin suçlarda öngörülmüş olan suçu işleyebilecek tarafın yalnızca erkek olduğunu düşündüğümüz için biz hukukçular dahi zaman zaman yanılıyoruz.

Örneğin cinsel taciz suçunu ele alalım.

Yolda yürüyen bir kıza "Fıstık gibisin" demek, cinsel taciz suçunu oluşturacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki bir kızın da yolda yürüyen bir erkeğe "Fıstık gibisin" v.b bir söz söylemesi aynı suçu oluşturacaktır. Biliyorum, algıda seçicilik diye bir şey var. İnsanın aklına bu şekilde gelmiyor. Zira hangimizin hoşuna gitmez ki bir bayan tarafından "Fıstık gibi" denilmesi? Ancak kanun bunu böyle belirtmiyor.

Yani 17 yaşında bir kız ile 17 yaşında bir erkek, karşılıklı rızaları ile cinsel ilişki kurduklarında bir suç işlenmiş ise, bunu "erkek" işlemiş sayılır diyebilecek bir yasal dayanağımız yoktur. Bunu anlatmaya çalıştım. Kanun kadın erkek ayrımı yapmamıştır bu hususta. Uygulamada da verilen kararlar bu şekildedir.

Gelelim 18 yaşının üzerinde olmak durumuna. Bayanın 18 yaşının üzerinde olması hukuka uygunluk sebebidir şeklinde belirtmişsiniz görüşünüzü. Elbette ben bayın da 18 yaşında olduğunu kastettiğinizi düşünüyorum. Zira bay da 18 yaşında değilse, şikayete bağlı olarak suç yine oluşacaktır. ,

Reşit olan bir kimsenin cinsel ilişkiye girmesi zaten herhangi bir hukukî yaptırıma bağlanmamıştır ki bir hukuka uygunluk sebebi aransın. Hukuka uygunluk sebepleri biliyorsunuz kanunun veya yetkili merciinin emrinin yerine getirilmesi, meşru savunma, ve zorunluluk halidir.

Ancak hukuka uygunluk nedeni diyebilmemiz için öncelikle kanunun "suç" olarak öngördüğü bir fiil bulunması gerekir. Cinsel ilişki kurmak ise suç olarak öngörülmemiştir. Burada rızası olmamaktan kasıt zorla, kuvvet kullanarak cinsel ilişki kurmak ise elbette durum farklıdır. Zira burada sözü edilen suç cinsel saldırıdır. Ancak salt cinsel ilişki kurmak hukuka aykırı bir fiil olmadığından, özellikle bir hukuka aykırılık sebebi bulunmadan (Zor kullanmak gibi), zaten hukuka uygun olan bir fiili meşru kılmak için herhangi bir hukuka uygunluk nedeni aramaya gerek kalmayacaktır.

Saygılar
 
Eski 09-06-09, 23:00 #19
Hilal Hilal çevrimdışı
Varsayılan C: Kızlık bozma ile ilgili


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen hypnosemir Mesajı Göster
Kardeşim, umarım yazdıklarımı okur ve kaale alırsın: Kız beni kaybetmemek için benimle birlikte olmak istiyor diyorsun. Şimdi düşün; bu kız yarın başkasıyla nasıl evlenecek? Ya da bu yarın hasper kader bi enayiyle evlenirse çocuklarının yüzüne nasıl bakacak? Lütfen gençler, bu durumları düşünün ve yanlışa sapmayın. Hem sen şunu düşündün mü: Bu kız sen değil de başkasıyla bu işi yapmayı isteseydi sen evlenmek istermiydin bu kızla? Ne olur karartmayın gençliğinizi, bence sen kızla konuş ve bu özel işi evlendiğimizde yapalım de.
Arkadas cok güzel aciklamis, tebrik ediyorum.
 
Eski 09-06-09, 23:21 #20
carussa carussa çevrimdışı
Varsayılan C: Kızlık bozma ile ilgili


saçma konu açmayın yapma boyle birsey olsun bitsin:S
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:00
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016