Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 14-09-08, 20:58 #1
Kaplan246 Kaplan246 çevrimdışı
Varsayılan Yalan yere tanıklıkArkadaşlar ben yalan yere tanıklıktan tck ya göre 1 ile 3 yıl arasında yargılanıyorum daha önce hiç suçum ve kötü sicilim yok acaba ne kadar ceza alırım ve yatarı nekadar olur yardımcı olursanız sevinirim alt limitten yargılansam ne ceza alırım ve yatarım ne olur bunu öğrenmek istiyorum
__________________

Mesajı son düzenleyen Kaplan246 ( 14-09-08 - 21:39 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-08, 21:20 #2
onurorhun3 onurorhun3 çevrimdışı
Varsayılan C: yalan yere tanıklıkYalan tanıklık

MADDE 272. - (1) Hukuka aykırı bir fiil nedeniyle başlatılan bir soruşturma kapsamında tanık dinlemeye yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye, dört aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Mahkeme huzurunda ya da yemin ettirerek tanık dinlemeye kanunen yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Üç yıldan fazla hapis cezasını gerektiren bir suçun soruşturma veya kovuşturması kapsamında yalan tanıklık yapan kişi hakkında iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(4) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi ile ilgili olarak gözaltına alma ve tutuklama dışında başka bir koruma tedbiri uygulanmışsa, yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olması koşuluyla, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişinin gözaltına alınması veya tutuklanması hâlinde; yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olması koşuluyla; yalan tanıklık yapan kişi, ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna ilişkin hükümlere göre dolaylı fail olarak sorumlu tutulur.

(6) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kimsenin ağırlaştırılmış müebbet hapis veya müebbet hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezasına; süreli hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, mahkûm olunan cezanın üçte ikisi kadar hapis cezasına hükmolunur.

(7) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kimsenin mahkûm olduğu hapis cezasının infazına başlanmış ise, altıncı fıkraya göre verilecek ceza yarısı kadar artırılır.

(8) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi hakkında hapis cezası dışında adlî veya idarî bir yaptırım uygulanmışsa; yalan tanıklıkta bulunan kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Alıntıdır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-08, 00:05 #3
The Turk The Turk çevrimdışı
Varsayılan C: Yalan yere tanıklıkOnurorhun arkadaşım yalan tanıklıkla ilgili kanuni düzenlemeyi, cezasının alt ve üst sınırlarını göstermiş. Eğer yalan yere tanıklık suçundan ceza alırsanız bu kanun kapsamında ceza alacaksınızdır ancak hakim bu maddenin yanısıra söz konusu olayın detayları doğrultusunda indirime de gidebilir. Dolayısıyla şimdiden şu kadar ceza alırsınız demek yanlış olur. Saygılarımla.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:42
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016