Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 28-06-08, 12:37 #1
xmawix xmawix çevrimdışı
Varsayılan Tarihi eser niteliğindeki eşyanın satışı


Tarihi eser niteliğine girebilecek kişisel eşyaların satışı nasıl gerçekleşir. Yani satan kişi yada alan kişi kaçakçılık sucuna maruz kalır mı? Satışı suç mudur?

Aile mirası olan bir eşyanın kişiye(mirascıya) ait olduğunu nasıl tastik ettirilir?

Örneğin internette satılmakta olan takılar, süs eşyası el yazmaları gibi eserler var. Bunlara devletin el koyma durumu var mı ?

Diyelim ki el yazması dededen hatta dedenin dedesinden kalma bir kur-an var. BUnu ben satmak istesem hangi prosedürü izlemeliyim. Ve hakkımda şikayet olması durumunda benim aileme ait olduğunu nasıl ispatlayabilirim.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-06-08, 13:42 #2
matbuat matbuat çevrimdışı
Varsayılan C: Tarihi eser niteliğindeki eşyanın satışı


diyelim bahçenizde gömü buldunuz ve bunu satmaya karar verdiniz.işte bu zaman jandarma veya polis yakalarsa hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır.nasıl yakalayacak demeyin çoğu zaman KUYUMCU bile sizle görüştükten sonra jandarmayı veya polisi arıyor ve olayı anlatıyor.

yani ermenilerden,rumlardan,ruslardan hatta bizansdan kalma gömüleri bulduğunuz takdirde jandarma veya polise bildirmek zorundasınız.

Dededen kalma el yazması Kuran-ı Kerim var..Anladığım kadarıyla bunu satmak istiyorsunuz.Ne olduğunu anlamak için en azından resmini görmem lazım.Tarihi değeri varsa ilk açıklamamda olduğu gibi başınıza bela olur.

Devletin kendi sınırları içerisinde herşeye el koyma hakkı var belli yasal çerçeveler içinde.

herhangi birşeyin size aileden kaldığının ıspatlanması için ailenizden 2-3 kişinin ifade vermesi yeterlidir.savcının daha fazla kurcalayacağını zannetmiyorum.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-06-08, 14:26 #3
The Turk The Turk çevrimdışı
Varsayılan C: Tarihi eser niteliğindeki eşyanın satışı


2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun sorularınızla ilgili maddeleri;

Madde 4 - Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını bulanlar, malik oldukları veya kullandıkları arazinin içinde kültür ve tabiat varlığı bulunduğunu bilenler veya yeni haberdar olan malik ve zilyetler, bunu en geç üç gün içinde, en yakın müze müdürlüğüne veya köyde muhtara veya diğer yerlerde mülki idare amirlerine bildirmeye mecburdurlar.

Madde 23 - Korunması gerekli taşınır kültür ve tabiat varlıkları şunlardır:
a) (Değişik: 17/6/1987 - 3386/9 md.) Jeolojik, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait, jeoloji, antropoloji, prehistorya, arkeoloji ve sanat tarihi açıların- dan belge değeri taşıyan ve ait oldukları dönemin sosyal, kültürel, teknik ve ilmi özellikleri ile seviyesini yansıtan her türlü kültür ve tabiat varlıkları;
Her çeşit hayvan ve bitki fosilleri, insan iskeletleri, çakmak taşları (sleks), volkan camları (obsidyen), kemik veya madeni her türlü aletler, çini, seramik, benzeri kab ve kacaklar, heykeller, figürinler, tabletler, kesici, ko- ruyucu ve vurucu silahlar, putlar (ikon), cam eşyalar, süs eşyaları (hülliyat), yüzük taşları, küpeler, iğneler, askılar, mühürler, bilezik ve benzerleri, mas- keler, taçlar (diadem), deri, bez, papirus, parşümen veya maden üzerine yazılı veya tasvirli belgeler, tartı araçları, sikkeler, damgalı veya yazılı levhalar, yazma veya tezhipli kitaplar, minyatürler, sanat değerine haiz gravür, yağlıboya veya suluboya tablolar, muhallefat (religue'ler), nişanlar, madalyalar, çini, toprak, cam, ağaç, kumaş ve benzeri taşınır eşyalar ve bunların parçaları,
Halkın sosyal heyetini yansıtan, insan yapısı araç ve gereçler dahil, bilim, din ve mihaniki sanatlarla ilgili etnografik nitelikteki kültür varlıkları.
Osmanlı Padişahlarından Abdülmecit, Abdülaziz, V. Murat, II. Abdülhamit, V.Mehmet Reşat ve Vahidettin ve aynı çağdaki sikkeler, bu Kanuna göre tescile tabi olmaksızın yurt içinde alınıp satılabilirler.
Bu madde kararına girmeyen sikkeler bu Kanunun genel hükümlerine tabidir.

Madde 24 - (Değişik: 17/6/1987 - 3386/10 md.) Devlet malı niteliğini taşıyan korunması gerekli taşınır kültür ve tabiat varlıklarının Devlet elinde ve müzelerde bulundurulması ve bunların korunup değerlendirilmeleri Devlete aittir. Bu gibi varlıklardan gerçek ve tüzelkişilerin ellerinde bulunanlar, değeri ödenerek Bakanlık tarafından satın alınabilir.

23 üncü maddenin (a) bendinde belirtilen etnografik mahiyetteki kültür varlıklarının yurt içinde alımı, satımı ve devri serbesttir. Alımı, satımı serbest bırakılacak etnoğrafik eserlerin hangi devirlere ait olacağı ve diğer nitelikle- ri ile kayıt ve tescil şartları bir yönetmelikle belirlenir.

Haber verme sorumluluğuna - kültür varlığı ticaretine ve ikametgahı ticarethane olarak gösterme yasağına aykırı hareket edenler:
Madde 67 - Bu Kanunun 4, 27, 28 inci maddelerine aykırı hareket edenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmibeşbin liradan yüzbin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılırlar.Yukarıdaki kanun maddeleri sorularınızın çözümüne yardımcı olacaktır.

Saygılar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-08, 12:45 #4
matbuat matbuat çevrimdışı
Varsayılan C: Tarihi eser niteliğindeki eşyanın satışı


bahsettiğiniz objenin değeri çok yüksek olabilir mesela en az 100 milyar TL gibi.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-08, 15:55 #5
xmawix xmawix çevrimdışı
Varsayılan C: Tarihi eser niteliğindeki eşyanın satışı

bu konuda bilgisi olan arkadaslardan yardım bekliyorum hala.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 01:15
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016