Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 06-03-07, 13:18 #1
dozer112 dozer112 çevrimdışı
13 Tığ İşleriHALKA:Halka İlmeğine Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler
1.Sol elin parmaklarını ayarlayın. Orta parmak, gerginliği ayarlamak için kıvrılırken, yüzük ve serçe parmakları ipliğin serbest hareket etmesini önler. Pratik yaparak doğru konumu bulabilirsiniz. Sağ elde tığın yaptığı hareketin ve sol elde ipliğin hareketinin kolay ve yumuşak olması gerektiğini unutmayın. Yeni başlayanların en çok yaptığı hatalardan biri kroşenin ya çok sıkı ya da çok gevşek yapılmasıdır. Bol pratikle alışkanlık kazanarak işinizi daha kolay yapabilirsiniz.

Halka İlmeği

1.Tığınızı ipliğin altından geçirip ipliği yakalayın. (Buna "ipliği geçirmek," denir.
2.İpliği tığdaki halkadan geçirin. Böylece bir halka yapmış olursunuz. (Çok sıkı çalışmayın.)
3.Size gereken sayıda halka ilmeği elde edene kadar 1 ve 2. Adımları tekrar edin. Bir halka her zaman tığda kalır.
4.Sol elinizin baş ve işaret parmaklarınızı her zaman için çalışmakta olduğunuz ilmeğin yanında tutun.
5. Hepsi aynı boyuta gelene kadar halka pratiği yapmaya devam edin.


TEKLİ KROŞE:

Pratik çalışması için 20 ilmekten müteşekkil bir temel halkası yapın.Sıra 1
1.Sıraya başlamak için tığı, tığdaki ikinci halkanın üst iki iplik sırasının altından ön tarafa doğru geçirin
2.İpi tığla yakalayıp ("ipliği geçirmek") ilmeğe doğru çekin. Artık tığda iki halka vardır.
3.İpliği geçirip iki halkadan çekin (bir hakla tığda kalır.) Artık tek bir kroşe tamamlanmıştır
4.Bir sonraki tekli kroşe için, tığı, bir sonraki ilmeğin üstteki iki ipliğinde yerleştirin ve önceki işlemi tekrar edin. (2 ve 3. adımları tekrarlayın)
5.Her bir halkada tekli bir kroşe elde edene kadar tekrarlayın.
6.Tekli kroşe sırasının sonunda halka 1
7.İşi ters yüz edin
Sıra 2
1.Tığı, tığdaki ikinci halkanın üst iki iplik sırasının altından ön tarafa doğru geçirin. (Bir önceki sırada bulunan ilk ilmek.)
2. Sıra 1 için açıklanan 2,3,4,5,6 ve 7. Adımları tekrarlayın.
Sıra 3
1.Sıra 2'yi tekrarlayın
Sıra 4
1.Sıra 4'ün sonunda dönme halkası yapmayın.
2.Bağlamak için, ipliği işten yaklaşık 4 inç (yaklaşık 10cm) tutturun, gevşek ucu tığda kalan halkaya geçirin ve sıkıca çekin Ucu bağlayın.
3.Artık tek kroşeli pratik çalışması tamamlanmıştır.

Not:
Bütün kroşe çalışmalarında, aksi belirtilmedikçe, çalışırken her bir ilmeğin üst iki ipliğini toplamak sezi kalmıştır. Sadece arka ilmek toplandığında Çıkıntılı İlmek denilen farklı bir etki yapar.

ÇİFTLİ KROŞE:Pratik çalışması için 20 ilmekten müteşekkil bir temel halkası yapın.


Sıra 1
1. Sıraya başlamak için tığı, tığdaki dördüncü halkanın üst iki iplik sırasının altından ön tarafa doğru geçirin
2.İpliği geçirin ve ilmekten çekin. Artık tığınızda üç halka vardır.
3.İpliği geçirin ve 2 halkanın içinden çekin. (Tığda iki halka kalır,.)
4.İpi yeniden geçirin ve kalan iki halkanın içinden çekin. (Tığınızda bir halka kalır.) Artık bir adet çiftli kroşe tamamlanmıştır .
5.Bir sonraki çiftli kroşe için tığı, bir sonraki ilmeğin üstteki iki ipliğinde yerleştirin ve önceki işlemi tekrar edin. (2, 3, ve 4. Adımları tekrarlayın)
6. Her bir halkada çiftli bir kroşe elde edene kadar tekrarlayın.
7.Sıranın sonunda üçlü halka yapın ve çevirin. Bu üç halka ilmeği bir sonraki sıranın ilk çiftli kroşesi olarak sayılır.
Sıra 2
1. Sıraya başlamak için tığı, tığdaki beşinci halkanın üst iki iplik sırasının altından ön tarafa doğru geçirin. (Bir önceki sıradaki ikinci ilmek.)
2. 2, 3, 4, 5, 6, ve 7. Adımları tekrarlayın


Not:
Bütün kroşe çalışmalarında, aksi belirtilmedikçe, çalışırken her bir ilmeğin üst iki ipliğini toplamak sezi kalmıştır. Sadece arka ilmek toplandığında Çıkıntılı İlmek denilen farklı bir etki yapar.

KISALTMALAR:

bşl = başlangıç
KR = Kontrast Renk
hlk = halka
çk = çifte kroşe
azlt = azaltmak
yçk= yarı çifte kroşe
tığ = tığ
artr = artırmak
hlk = halka
AR = Ana Renk
tkr = tekrar
tur= tur
ST = sağ taraf
tk = tekli kroşe
atl = atlama veya atlanmış
bş = boşluk
ky = kayma
ky ilm= kayan ilmek
ilm = ilmek
tog = together
ük = üçlü kroşe
TY= Ters Yüz
İg = ipliği geçirmek ONS Cinsi Birimlerin GRAM Cinsine Dönüştürülmesi...
1 ons = 28.4 gram
2 ons = 56.7 gram
3 ons = 85 gram
4 ons = 113.4 gram
GRAM CİNSİ BİRİMLERİN ONS CİNSİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ:
25 gram = 7/8 ons
40 gram = 1 2/3 ons
50 gram = 1 3/4 ons
100 gram = 3 1/2 ons

GENEL İPUÇLARI:


İpliğinizin karışmamasını sağlamak için, bir sırayı bitirdikten sonra çalışma yönünüzü değiştirin. Örneğin, çift numaralı sıralarda çalışma yönünü saat yönüne, tek numaralılarda saat yönünün tersine çalışın.
Çalışma tamamlandığında, ipliğinizi işe zikzakla dikmek için bir goblen şişi kullanın (uc kör olmalı veya keskin olmamalıdır). Genellikle Plastik Kanaviçe işlerinde kullanılan bir 16 numara goblen şiş, yün iplikle yapılacak patronlarda çalışmak için iyi bir şiştir. Gevşek uçları zikzakla dikerken bir yönde 2 inç (yaklaşık 5cm) ardından diğer yönde yine 2 inç olarak zikzaklayın.
Farklı İplik Ebatları İçin Bilgiler:
"Yünlü" veya"4-Plili" iplik örgü işlerinde en çok kullanılan iplik türleridir. Birbirine dolanmış 4 ayrı iplik plisi bulunmaktadır. Yünlü ipliklerin bazıları diğerlerinden biraz kalın olabileceği için her bir patronun ölçüsünü kontrol etmek çok önemlidir. Bu tür iplik için tığ ölçüsü olarak genellikle G, H, veya I kullanılır.
"Topak" iplikler yünlülerden daha kalındır. "Tiftik", "Moher", "Şenil" gibi özel iplik türlerinin yanı sıra bornoz pamuğu benzeri özel olarak kıvırcıklaştırılmış iplikler de bulunmaktadır. Bu projelerde ilmek çalışmak için genelde I, J veya K gibi daha büyük tığlara ihtiyacınız olacaktır.
"Sportif " veya "3-Plili" iplikler, yünlü ipliklerden bir pli daha incedir; bunlarda 3 pli birbirine dolanmıştır. Bu tür iplikler bebekler için potin veya giyim eşyası yapmak için kullanılabilir. Bu tür iplikler daha küçük patronlar hazırlayıp küçük beden giysiler için ilmek çalışabilmenize olanak tanır. Bu tür iplikler genellikle parıltılı bir görünüm kazandıran metalik bir görünüme sahiptir. Bu ipliklerle yapılacak projeler için genellikle F, G ve H gibi küçük tığlar kullanılır.
"Bebek" türü iplikler "sportif" ipliklerden genelde daha ince olup aynı zamanda 3 pliye sahiptirler. Sportif bir iplik yerine bebek ipliği kullanmaya karar vermeden önce, kullanacağınız patronun, bir Sportif iplik markasıyla karşılaştırdığınızda satın aldığınız Bebek ipliğini gerektirdiğinden emin olmalısınız. Aynı şekilde, patronunuzun doğru bedeni vermesini sağlamak için kullanacağınız iplikle ilgili ölçülerin kontrol edilmesi de büyük önem taşır. Bu iplik türü için de F ve G gibi küçük tığlar kullanılmalıdır.
"Kroşe Pamuğu" numaralarla tanımlanan farklı bir kalınlıkta gelir: 10 numara en popüler boyuttur. Bu pamuklu iplikler dantel veya işlemeler gibi çok ince çalışma gerektiren projelerde kullanılır. Bu tip projeler için tamamen farklı bir tığ seti kullanmalısınız: bunlar genelde (alüminyum yerine) "çelik" olarak ifade edilen gümüştürler ve A, B, C gibi boyutlarda ve 1 gibi numaralarla kullanılırlar.
Diğer "iplik" türleriyle, kroşe yapılacak malzemenin şeritler halinde kullanılmasını gerektiren veya 2 yünlü iplik telinin aynı anda tutulmasını gerektiren projelerde çalışırken (genellikle zarif bir renk katmak için 2 rengin birlikte kullanılması) çoğunlukla plastikten yapılma N, Q veya P gibi büyük ebatlı tığlar kullanılır.
Patron Ölçüsünü Kontrol Etmeyi Unutmayın:
Özellikle elbise, terlik veya potin gibi çalışmaların patronları kontrol edilmelidir. Yünlü atkı çalışırken eğer son halinin büyüklüğü fazla bir önem taşımıyorsa fazla sıkı kontrole gerek yoktur. Ölçüyü kontrol etmek için projeye başlamadan önce ayrı bir işin parçasını ilmekleyin, bu genelde 20 ilmek civarı ve 10 ila 15 sıra yüksekliğinde olur, ardından çalışmanın iç kısmındaki sıralardan başlayarak ölçün (kenarlar her zaman tam doğru olmayabilir), son olarak bu ölçüyü patron ölçüsüyle karşılaştırın. Eğer sizin yaptığınız parça daha büyükse, daha küçük ebatta bir tığ kullanın (bir harf kodu daha aşağıda - örneğin I tığından H tığına geçin) ve ölçmek için başka bir parça çalışın. Eğer sizin yaptığınız parça daha küçükse, daha büyük bir tığ kullanmaya geçin (örneğin H tığından I tığına) ve yeni bir parça çalışın. Ölçü ile ilgili direktifler, size ölçülen ilmekleri belirtecektir - örneğin 10 çk ve 4 sıra = 2 inç (yaklaşık 5cm) gibi. Bunun anlamı 10 adet çifte kroşe = 2 inç, ve bu çiftli kroşe sıralarının 4'ü = 2 inç. Bazı durumlarda ölçü direktiflerinde "patron içinde" ifadesi yer alır, ki bunun anlamı, söz gelimi ana patronda deniz kabuğu şekli ilmek atın deniyorsa, bu patronda çalışılacak ilmekleri, bedeni test etmek için kendi parçanıza uyarlamanız gerektiğidir.

KROŞE örgüsü ile ilgili ipuçları

Elbisenizi en doğru bedende olmasını sağlamak için eşit gerilimde çalışmayı bilmek çok önemlidir.
Her zaman için bir örnek yapın ve gereken ölçüye gelmek için tığ boyutunu yukarı veya aşağı doğru ayarlayın.
İpliği tutun ve kendinize en rahat gelen biçimde örmeye başlayın, ve ipliğin serbestçe hareket etmesini sağlayın.
Tığdaki halkayı asla saymayın.
Her sıranın başında, bir sonrakinde doğru yükseklikte olacağınız şekilde, yeter sayıda silsile oluşmalıdır. Bu döner silsile, aksi belirtilmedikçe bir sonraki sıranın ilk ilmiğini oluşturur.
Örgü stili öne veya arkaya halka yapılmasını gerektirmedikçe, bir önceki halkanın ilmiğinden her zaman 2 halka alın.
Herbir ilmik arasındaki boşluk bazı durumlarda bir veya iki silsileyi alacak kadar genişleyebilir.
İlk ilmik içine asla ince bir ilmik çalışmayın.
Çalışmayı tamamlayınca tığınızla bir halka daha yapın. İpliği kesin ve ucundan çekin.

ÖRNEKLER
Güneş Bardak Altlığı
Boy: 5 inç (yaklaşık 13 cm)
Ölçü: İlk 3 tur = 2"
Malzemeler:
*Kroşe Tığı "I" (veya ölçüyü elde etmek için ihtiyacınız olan herhangi bir boy)
*4-Plili Yünlü Turuncu veya Koyu Turuncu rengi İplik
*Kroşe Marker'i (halka gibi)
*Goblen Şiş (uçları zikzak dikmek için)
Talimatlar:
Bir hakla yapmak için sarı ipliği kullanarak 4 halka yapıp ilmeği ilk halkaya kaydırın.
(Aşağıdakiler turlar halinde çalışılmıştır):
Tur 1: Halka 1, halkanın açtığı deliğe 8 adet tk., ilk tk'ye ilmeği kaydırarak bağlayın
Son (8.) tk'ye bir işaret yerleştirin - kaldığınız yeri unutmamanız için işareti, her tur sonunda çalışılan son ilmeğe doğru ilerletin.
Tur 2: Halka 1, aynı ilmek içine bağlanır gibi 2 tk, çevredeki her bir ilmeğe 2 tk, ilk tk'ye ilmeği kaydırarak bağlayın. (16 sc)
Tur 3: Halka 1, aynı ilmek içine bağlanır gibi 2 tk, sonraki ilmek içine tk (Sonraki ilmeğe 2 tk, sonrakine tk), ilk tk'ye ilmeği kaydırarak bağlayın (24 tk) Bitirin.
Herhangi bir tk içine ilmeği kaydırarak Koyu Turuncu renk ipliği dahil edin:
Tur 4: Halka 1, aynı ilmek içinde tk, [sonraki tk'yi atlayın, sonraki ilmekte (3çk, Halka 2, 3 çk), sonraki tk'yi* atlayın, sonraki ilmekte tk] tekrarlayın, son tekrarda *'da bitirin, ilk tk'ye ilmeği kaydırarak bağlayın (toplam 6 deniz kabuğu noktası)
Tur 5: Halka 1, aynı ilmekte tk, [sonraki 3 çk'de tk, (tk, halka 3, tk) Halka 2'nin içine, sonraki 3 çk'de tk, sonraki tk'de tk] tekrarlayın, ilk tk'ye ilmeği kaydırarak bağlayın. Bitirin.
Gevşek uçları goblen şişiyle zikzak yaparak dikin.

ÇİÇEK BARDAK ALTLIĞI

Boy: 5 inç (yaklaşık 13cm)
Ölçü: İlk 3 tur = 2"
Malzemeler:
*Kroşe Tığı "I" (veya ölçüyü elde etmek için ihtiyacınız olan herhangi bir boy)
*4-Plili Yünlü Sarı veya Şeftali Rengi İplik
*Kroşe Marker'i (halka gibi)
*Goblen Şiş (uçları zikzak dikmek için)
Talimatlar:
Bir hakla yapmak için sarı ipliği kullanarak 4 halka yapıp ilmeği ilk halkaya kaydırın.
(Aşağıdakiler turlar halinde çalışılmıştır):
Tur 1: Halka 1, halkanın açtığı deliğe 8 adet tk.
Son (8.) tk'ye bir işaret yerleştirin - kaldığınız yeri unutmamanız için işareti, her tur sonunda çalışılan son ilmeğe doğru ilerletin.
Tur 2: çevresindeki her bir tk içine 2 tk (16 tk)
Tur 3: (sonraki ilmek içine 2 tk, bir sonraki ilmek içindeki tk) (24 tk)
Tur 4: 3. Turu Tekrarlayın. İlmeği bir sonraki tk'ye kaydırın ve bitirin (36 tk)
Herhangi bir tk içine ilmeği kaydırarak Şeftali rengi ipliği bağlayın:
Tur 5: Halka 1, aynı yerdeki tk, (sonraki ilmekte yçk, sonraki 2 ilmekte 2 çk, sonrakinde yçk, sonraki 2 ilmekte tk) tekrarlayın ve ilk tk'ye ilmeği kaydırarak birleştirin (48 tk)
Tur 6: Sonraki ilmekte tk, (sonraki ilmekte yçk, sonrakide çk, sonraki 2 ilmekte 2 çk, sonraki ilmekte çk, sonrakinde yçk, sonraki 2 ilmekte azaltarak çalışın) son ilmekteki bir tk'yi ilk ilmeğe kaydırarak birleştirip bitirin (54 sc)
Gevşek uçları goblen şişiyle zikzak yaparak dikin.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-07, 14:37 #2
malimalinet malimalinet çevrimdışı
Varsayılan C: Tığ İşlerigerçi erkek olmama rağmen annem bir kaç hareket göstermişti. sadece içlerinden öğrenebildiğim zencir yapmak o kadar paylaşım mükemmel ellerine sağlık.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-07, 17:55 #3
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan C: Tığ İşleriteşekkürler anlatımlar için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-07, 18:15 #4
serdarkerim serdarkerim çevrimdışı
Varsayılan C: Tığ İşleriilgilenlere duyrulur
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-08, 22:04 #5
nilgonca nilgonca çevrimdışı
Varsayılan C: Tığ İşleri


paylaşımın için sağol.teşekkürler.emeğine sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 15:38
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016