bynogame

bynogame


Bilgi

Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 26-10-06, 13:47 #1
dozer112 dozer112 çevrimdışı

bynogame
Cool Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Sulu Boya İle Bulut Çizmek İçin...

Gökyüzü üzerindeki bulutlar, bu deniz manzarasının en dikkat çekici noktası. Bu çalışmada başlıca malzemeleriniz mavi ve siyah renklerdeki sulu boya olacak. Bir kez nasıl yapmanız gerektiğini öğrendikten sonra gökyüzü boyamanın keyfine doyamayacaksınız.

Sulu boyalar, özellikle de boyayı hızlı ve serbestçe uyguluyorsanız, çalışması tahmin edilmeyecek derecede keyifli malzemelerdir. Boyanın ıslak yapısı ve kendiliğinden yayılması işin ciddi bir kısmını sizin yerinize yapacak ve boyadığınız gökyüzünün havasını yakalamanıza yardımcı olacaktır. En iyi efektlere ulaşabilmek içinse bir dizi fırçaya ihtiyacınız olacaktır

Kademeli boyama

Günün farklı zamanlarında gökyüzüne baktığınızda renklerin ufuk çizgisine doğru nasıl değiştiğini görürsünüz. Resmimizdeki gökyüzü kademe kademe daha solgun ve sakin bir görünüm almaktadır, bu etki ancak kademeli bir boyamayla elde edilebilir. Bu amaca ulaşabilmek için gökyüzünün ana rengi olan ultramarine’i kağıdın üst kısmından aşağıya doğru giderek daha da çok sulandırın.Gökyüzünün sakin yapısı biraz cobalt ve özellikle cold mavinin sulandırılmış ultramarine mavi içine katılmasıyla vurgulanmıştır.

Süngerle şekillendirilmiş bulutlar

Kağıdın üzerinde beyaz bulutların yer alacağı boşluklar bırakmayı ihmal etmeyin. Kağıt mendil ve küçük bir süngerle sürekli olarak ıslatmanın ardından hafif dokunuşlarla yapılan işlem bu beyaz şekillerin yumuşak kenarlı olmasını ve gerçek bulutların kuş tüyüne benzer bir görüntü almasını sağlar.

Fotoğraflardan kompozisyon oluşturma

Bulutlar çok çabuk yer değiştirdiklerinden, çizilip boyanmaları için yeterince zaman olmayabilir. Bunun çözümü fotoğraf çekmektir, böylelikle manzarayı boş zamanınızda tamamlamanız mümkün hale gelecektir. Fotoğraflardan çalışmanın diğer avantajıysa bir manzaraya bağlı kalmak zorunda olmamanızdır. Sanatçının bu çalışmada yapmış olduğu gibi farklı fotoğrafların en güzel unsurlarını alarak resminizde bir araya getirebilirsiniz.

MALZEMELER


Sulu boya kağıdı
2B kalem
Sulu boya fırçaları: 3, 7 ve 10 numara yuvarlak ince uçlu, 25 mm yassı
Karıştırma tabağı ya da palet
Su dolu bir kavanoz
Kağıt mendil ya da kağıt havlu
Doğal sünger
6 renk sulu boya: Ultramarine mavi, Cobalt mavi, Ochre sarısı, Ivory siyah, Alizarin crimson,


RESMİ GELİŞTİRİN
Bulutların temel şekilleri tamamlandıktan sonra, alt kısımlarına gölgeler ekleyerek bulutları geliştirebilirsiniz. Bunu yaparken daha önce de yaptığınız gibi süngerleyerek gölgelerin etrafında sert kenarlar oluşmasını engelleyin. Eğer boya kurumuşsa istenmeyen kenarlardan kurtulmak için nemli süngeri bastırıp sertçe ovmanız gerekecektir.

PÜF NOKTASI

RENK TESTİ[/b]
Renkler kağıdın üzerine uygulandığında palette olduğundan çok farklı görünebilirler. Bu nedenle resim üzerine uygulamadan önce her rengi denemekte fayda vardır. Bu deneme kullanacağınız rengin isteğinizi karşılayıp karşılamadığını açık ya da koyu olup olmadığını görmenizi sağlar. Kağıdın türü ve rengi boyanın görünümünü etkileyeceğinden test de aynı kağıt üzerinde yapılmalıdır.

UZMAN TAVSİYESİ
Degradeli (Geçişli) boyama

Bu çalışmadaki gökyüzü, 1. sayıdaki Temel Bilgiler bölümünde gösterilen düz boyamanın aksine azar azar soluklaşacak bir şekilde kademeli boyanmıştır. Kademeli bir etki yaratmak için güçlü bir renkle başlayarak artan miktarlarda su ekleyin. Bu, resme mesafe duygusu katacak, güçlü renklerin yakın, soluk renklerinse uzaklaşmış görünmesini sağlayacaktır.

1. İşe çizimle başlayın 2B kaleminizi kullanarak seçtiğiniz fotoğraflara bakıp tasarladığınız konunun çizimini yapın. Bunu yaparken detaylara inmeyin, sadece boyamaya başladığınızda renkleri nerelere uygulayacağınızı gösterecek birkaç düzgün hat işinizi görecektir. Gökyüzünün oluşturduğu uzayıp giden boşluk bu resmin önemli bir unsuru olduğundan ufuk çizgisinin dikkatlice konumlandırılması gerekmektedir. Bu resimde gökyüzü tüm alanın üçte ikilik kısmını kaplamaktadır.

2. Bulutlu bölgeleri nemlendirin Yassı fırçayı kullanarak bulutların yerleştirileceği alanları temiz suyla hafifçe ıslatın bu sayede bulutları boyamak için kullanacağınız mavi boya, kağıda sürdüğünüzde bu nemli bölgelere dağılacaktır. Bu işlemi, olabildiğince hafif, bilekten ve kısa darbelerle yapın.

3. Gökyüzünü boyamaya başlayın Şimdi gökyüzünün kademeli görünümünü oluşturmanın zamanı geldi, bir tabağın içinde küçük bir miktar ultramarine maviye su ekleyin ve 10 numara yuvarlak fırçayı kullanarak gökyüzünü yukardan aşağıya çabuk ve serbest darbelerle boyamaya başlayın. Mavi boyayı bulutların üst kısımlarına nemlendirilmiş alanlara dokunmadan uygulayın.

4. Mavi boyayı sulandırın Gökyüzünün aşağı kısımlarına doğru indikçe, biraz daha su katarak renginizin tonunu açın ve boyayı serbest hareketlerle bu alana yaymaya devam edin. Bulutların alt kısımlarında mavi boyayı daha önce nemlendirilmiş alanların etrafında hafifçe dolaştırın, bu mavi boyanın hafifçe dağılmasını sağlayıp, bulutlarının alt kenarlarına gerçekçi bir görünüm kazandıracaktır.

5. Ufuk çizgisinin tonunu açın Gökyüzünü olabildiğince çabuk tamamlayın (en ideali bunun nemlendirilen bulutlar kurumadan önce yapılmış olmasıdır, yine de eğer gerekliyse bulutlara biraz daha temiz su sürmeniz mümkündür) Ufuk çizgisinde, ultramarine karışımına biraz daha su ekleyerek gökyüzünü daha solgun ve sakin bir hale getirin. Aynı zamanda boyaya azar azar cobalt mavi ekleyerek denizi de düzenli fırça darbeleriyle boyayın.

6. Fazla nemi alın Gökyüzünün boyanması tamamlandıktan sonra boya ve suyun fazlasını kağıt mendil ya da kağıt havlu kullanarak alın. Bu daha açık alanlar yaratmanıza ve rengin dağıldığı ve yoğunlaştığı yerleri düzeltmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra temiz bir süngerle bulutların alt kısımlarını hafifçe dokunarak yumuşatın.

7. Bulutları gölgelendirin Bulutların alt kısımlarına sulandırılmış ivory siyah ve biraz alizarin crimson karışımıyla gölgelendirme yapın. Boyayı seyrek ve geniş darbelerle uygularken No.7 yuvarlak fırça kullanın. Boyanın kendiliğinden dağılmasına izin verin.

8. Gölgeleri yumuşatın Bir parça kağıt mendille boyanın fazlasını alın ve tonları açın. Bulutlara üç boyutlu bir görüntü verebilmek için gölgeli alanların alt kısımlarındaki daha koyu parçaların bazılarını olduğu gibi bırakın. Ardından oluşmuş olabilecek sert hatlardan kurtulmak için bulutları son bir kez süngerleyin.

9. Denizi boyayın No.3 yuvarlak fırçayla daha önce denizi boyamak için ultramarinin biraz siyahla karıştırılması sonucu oluşturduğumuz boyayı kullanın. Gökyüzünün rengi gibi denizin rengi de ufuk çizgisine doğru soluklaşır. Ancak deniz için güçlü tondaki rengi, dolu bir fırçayla aşağıdan yukarı doğru uygulanmalı, yukarı doğru çıkıldıkça da renge azar azar su eklenmelidir. Dalgaları meydana getirmek ve köpük görüntüsü vermek için alttaki dokudan parçalar bırakarak, boyayı yatay fırça darbeleriyle sürmelisiniz.

10. Kayığı gölgelendirin Yine No.3 fırçayı kullanarak kayıkların iç kısımlarını ivory siyah ile boyayın. Kayığın diğer bölümleriniyse deniz için hazırladığınız karışımla boyayın, ancak yan kısımların ve kabinin kenarlarıyla arka kısmı boyamadan bırakın.

11. Ön planı boyayın Büyük bir alanı kaplayan sahil ve kumulları boyamak için daha büyük bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Kumu boyamak için içine biraz alizarin crimson karıştırılmış Ochre sarısını yatay ve geniş darbelerle uygulayın. Boyarken fırça darbeleri arasından beyaz kağıdın görünür bırakılmasına dikkat edin, bu kuma bir parıltı katıp gerçekçi bir görüntü verecek ve güneşli bir plaj izlenimi yaratacaktır.

12. Kumlara ışıltı katın Boyanın kurumasına izin vermeden kağıt havlunun düz kenarını kum tepeciği boyunca gezdirerek boyanın bir kısmını emmesini sağlayın. Bu işlem kumsalın kıvrımları üzerine güneş ışığı düştüğü izlenimi verecektir.

13. Plajı gölgelendirin Kumsal içindeki gölgeleri ochre sarısının içine biraz alizarin crimson ve ulramarine eklenmesi sonucu elde edilen karışımının, biraz daha sıcak bir tonunu 7 numara fırçayı kullanarak oluşturun.

14. Kayık üstündeki detayları boyayın Kabini ve kayık üzerindeki bantları biraz ivory siyah ile koyulaştırılan cadmium kırmızısıyla boyandı. Direk gibi ince detaylarsa rigger fırça kullanılarak siyahla boyanmıştır. Son olarak kayığın yan tarafındaki gölgeleri ultramarine ve alizarin crimsonun morumsu karışımıyla güçlendirin.

TAMAMLANMIŞ RESİM

A İki farklı ton mavi
Gökyüzünde kullanılan boya resmin üst kısımlarında koyu tonlu bir ultramarinken, ufuk çizgisine yaklaştıkça su ve cobalt mavinin eklenmesiyle daha açık bir ton almıştır.

B Gerçekçi bulutlar
Bulutlar yumuşak bir görüntü vermeli, sert kenarların oluşmasına izin verilmemeliydi; bu etkinin yaratılması içinse boya, hep aynı şekilde bir sünger ve kağıt mendille nemlendirildi ve hafifçe silindi.

C Dikey ve yatay hatlar
Kabin ve direğin dikey şekilleri ince bir rigger fırçayla boyandı ve plaj ile ufuk çizgisinin oluşturduğu yatay hatların güçlü etkisinin dağılmasına yardımcı oldu.

İLERİ AŞAMALAR
Deniz, gökyüzü ve plajdan oluşan ana renk blokları oluşturulmuş olsa da eğer isteniyorsa resmin üstünde biraz daha çalışılarak ön plana şekil verilip manzaranın güneşli atmosferinin geliştirilmesi mümkündür. Resmin tamamlanmasını sağlayacak son adım, resmin odak noktasını oluşturan kayıklara direk ve halat gibi detayların eklenmesi olacaktır.

Mesajı son düzenleyen dozer112 ( 26-10-06 - 13:54 ) Neden: derleme
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 16:37 #2
The Stalker The Stalker çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
bizimle paylaştığın için saol....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 20:04 #3
defackto defackto çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Muhteşem bir paylaşım ellerine emeğine sağlık
Bunun gibi tam bölüme uygun yeni paylaşımları da bekleriz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-06, 00:41 #4
ALWAYS A CLASSIC ALWAYS A CLASSIC çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Çok güzel calısma olmus teşekkurler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-06, 01:59 #5
Dilayla Dilayla çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Enfes bir suluboya çalışması.Emeğin için teşekkür ederim.
Sevgiler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-06, 12:11 #6
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
teşekkürler anlatım için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-06, 19:25 #7
dozer112 dozer112 çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
yorumlarınız için tesekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-06, 19:33 #8
DeNiZaY DeNiZaY çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-06, 18:42 #9
sungerbebe sungerbebe çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
sulu boya ile böyle güzel resimler yapıldığını görmedim.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-06, 21:12 #10
ѕтσям ѕтσям çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Ellerine sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-11-06, 12:51 #11
btungut btungut çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
abi bunu senmi yaptın süper
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-06, 09:32 #12
LorD Of DrinkS LorD Of DrinkS çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
ellerine sağlık dostum işin taktığını bilince kolay geliyo insana
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-06, 18:43 #13
kasparow kasparow çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Paylaşımın için teşekkürler.. Çok güzel bi çalışma olmuş.. +rep
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-06, 19:26 #14
aSkMeLeGi aSkMeLeGi çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Merhabalar, beş yıldızlı meleksel teşekkürlerimle...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-01-07, 18:11 #15
DuLLSoN DuLLSoN çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Bi ara Art Academy diye bi hobi dergisi vardı onda da böyle bi proje vardı onu hatırladım, paylaşım için çok teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-01-07, 18:43 #16
SaKhY SaKhY çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
pek çok kez denedim ama başarayamayaınca bıraktım uuraşmadım heheh gerçekten güsel paylaşım için saol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-07, 01:41 #17
oranos oranos çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
benb diyodum bu sulu boyada bir şeyler var ama bulamamıştım süper konu. A4 kağıdım bitmiş diye çıktı alamıyorum konuyu ama kaydettim çok sağ ol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-07, 05:21 #18
haberbatur haberbatur çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
bilgiler için teşekkürler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-07, 22:11 #19
VeeRa VeeRa çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: Sulu boya ile çok güzel resimler yapabilirsiniz(Anlatımlı)

bynogame
Harika yapıyor fakat aynısını ben denemeye kalksam Allah bilir neler ortaya Çıkar

Teşekkurler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:27
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Tatil


bynogame