Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 27-11-09, 16:59 #1
4Kapı40Makam 4Kapı40Makam çevrimdışı
Alarm Nikah Duası ve Allah'ın EmriBir Canımız Allahın Emri ile başka bir kişinin evine gidip oğluna kız istediği zaman, eğer kızın babası tarafından kabul görürse ve evlenecek olan gençlerin de düğünleri geç tarihlere bırakılırsa, Nikâh Dua’sından önce Allahın Emri anılır. Ve anılması :

Bismillahirrahmanirrahim.

Elhemdüllilahi Rabbil Alemin. Vessalatü vesslâmü alâ seyyidine Muhammedin ve alâ alihi ve sahibihi ecmeıyn.

Bi hakkı bi hürmeti nuru cemali Muhammed Mustafa’nın, Hatice’yi Kibri’yenin ve Fatime-tül Zöhre’nin yüzü suyu hürmetine bağışla Ya Rabbi.

Bi hakkı bi hürmeti nuru cemali Ali el Murteza ve Hasan Hulki Rıza’nın yüzü suyu hürmetine bağışla Ya Rabbi.

Bi hakkı bi hürmeti nuru cemali Hüseyin’i deşte Kerbela’nın ve İmam Zeynel Abidin’in yüzü suyu hürmetine bağışla Ya Rabbi.

Bi hakkı bi hürmeti nuru cemali İmam Muhammed Bakır’ın ve İmam Cafer Sadık’ın yüzü suyu hürmetine bağışla Ya Rabbi.

Bi hakkı bi hürmeti nuru cemali İmam Musa-i Kâzım ve İmam Ali Musa Rıza’nın yüzü suyu hürmetine bağışla Ya Rabbi.

Bi hakkı bi hürmeti nuru cemali İmam Taki’nin ve Ali el Naki’nin yüzü suyu hürmetine bağışla Ya Rabbi.

Bi hakkı bi hürmeti nuru cemali İmam Hasan-ül Askeri’nin ve İmam Muhammed Mehdi Liba’nın yüzü suyu hürmetine bağışla Ya Rabbi.

Ya İllahi. Saymış olduğumuz Ehl-i Beyt-i Resül’ün hürmetine dualarımızı kabul buyur. Yolumuzu Yolsuza, Nur’suza, Pir’size düşürme Ya Rabbi.

Evliyaların ve Enbiya’ların Şefaatını üzerimizde eksik etme Ya Rabbi. Bu Allahın emrini kabul ve makbul eyle.

Not : Allahın emri nikâh duasında belirtilen şekilde anılır..

Nikâh Duası evlenecek olan çiftin rızalığı (onayı) alınarak okunur. Ayrıca Kız babası ve oğlan babasına vekil tayin edilerek de okunur.

Nikâhın kıyılış şekli
:

Nikâhı kılan İmam tarafından önce Besmele ( Bismillahirrahmanirrahim : Türkçesi : Esirgeyici ve Bağışlayıcı Yüce Allahın adı ile) okunur.

Nikâhı kılacak olan dede ‘’Allahın emri ile, Peygamber’in kavli ile, hazır cemmatin tanıklığı ile, Ehl-i Beyt’in ve İmam Caferi Sadık’ın mezhebi iştadı ile ( burada kızın babasına dönerek kızın babasının ve kızın isimleri ile oğlan babasının ve oğlanın isimleri okunur. Örneğin --Mehmet kızı Fatime’yi, Hasan oğlu İsmail’e-- ) ............... kızı ................, ................. oğlu ............ Allahın emri ile, Binbir Mühürü mecalle eş olarak verdin mi?’’ diye 3 defa sorar.

Kızın Babası her sorudan sonra ‘’ Allahın emri ile Verdim’’ diye cevap verir.

dede daha sonra kızın babasına dönerek ............... kızı ................, ................. oğlu ............ Allahın emri ile, Binbir Mühürü mecalle eş olarak aldın mı?’’ diye 3 defa sorar.

Oğlan Babası her sorudan sonra ‘’ Allahın emri ile Aldım’’ diye cevap verir.

Nikâhlarda bazen de Kız veya oğlan Babası vekilleri bulunur. Bunlar kızın veya oğlanın babasını temsilen orada oturarak hazır bulunurlar.

Uygulama aynı olmakla birlikte küçük farklılıklar arz eder.

Bu uygulama da şöyle yapılır.


Nikâhı kılacak olan dede, kızın babasına vekâleten oturan Baba vekiline dönerek ‘’ ............... kızı ................, ................. oğlu ............ Binbir Mühürü mecalle Allahın emri ile vekâleten eş olarak verdin mi?’’ diye 3 defa sorar.

Kızın ‘’vekil’’ Babası her sorudan sonra ‘’Verdim’’ diye cevap verir.

dede bu sefer de orada oturan oğlan babası vekiline dönerek ............... kızı ................, ................. oğlu ............ Allahın emri ile Binbir Mühürü mecalle vekâleten eş olarak aldın mı?’’ diye 3 defa sorar. Oğlan Babası vekili her sorudan sonra ‘’Aldım’’ diye cevap verir.

Daha sonra tekrar Besmele çekilerek


‘’Hak Erenler bu birleşmeyi mübarek eylesin. Bu nikâhı kutlu kılsın. Eşleri ömür boyu mutlu kılsın. Ömürlerini uzun, rızıklarını bereketli, evlâtlarını hayırlı ve merhametli eylesin. Nikâh Hz. Muhammed’in sünneti’dir, Mübarek olsun.

Allah Allah. Dünya Ahiret isteklerinize kavuşasınız. Aranızda sevgi ve yakınlık daim olsun. Aranıza fitne ve ayrılık girmesin. Her ikinizin de arasında ki yakınlığı Ali ile Fatima- tül Zehra’nın, Adem ile Havva’nın yakınlığı gibi olsun. Hayırlı evlâtlar ile sevinip mutlu olasınız. Soyunuz yer yüzünde daim kala. Allah size uzun ömürler ihsan eylesin. Sizleri ve bu mecliste bulunan kardeşlerimizi iki Cihanda Aziz eylesin. Cenabı Hak bizlere ve bütün dünya insanlarına hayırlı ve faydalı işler nasip eylesin’’ denir.

Bu işlemlerden sonra RABBENA ATİNA DUASI okunur :


Allahümme Rabbena âtina fiddünya haseneten ve filâhıreti haseneten vekına azâben nar. Birahmetika ya erhamerrahimin.

Türkçe Anlamı : Ey Allahım. Rabbimiz bize dünyada iyilik ve ahirette de iyilik ver. Bizi Cehennem azabından koru. Rahmeti bol ey Rahim. Senin rahmetine sığınırız.

Daha sonra da El Fatiha suresi okunur. Fatiha’ dan sonra ‘’Allah Mübarek etsin’’ denir. Böylece Nikâh kıyma işlemi tamamlanmış olur.

Bakara Suresi’nin 285 ve 286. Ayetleri, Fatiah Suresi gibi Kabirlerde de okunabilir.

Bakara Suresi 285 ve 286 Ayetleri
:

285. Amener rasulü bi ma ünzile ileyhi mir rabbihı vel mü'minun* küllün amene billahi ve melaiketihı ve kütübihı ve rusülih* la nüferriku beyne ehadim mir rusülih* ve kalu semı'na ve eta'na ğufraneke rabbena ve ileykel masıyr

286. La yükellifüllahü nefsen illa vüs'aha* leha ma kesebet ve aleyha mektesebet* rabbena la tüahızna in nesına ev ahta'na* rabbena ve la tahmil aleyna ısran kema hameltehu alellezıne min kablina* rabbena ve la tühammilna ma la takate lena bih* va'fü anna* vağfir lena* verhamna ente mevlane fensurna alel kavmil kafirın.

Türkçe Anlamı :


285. Ya Muhammed, Rabbinden kendisine indirilene inanmıştır; Müminler de. Hepsi; Allah'a, onun meleklerine, kitaplarına, Resullerine inanmışlardır. Allah'ın Resullerinden hiç birini ötekinden ayırmayız. Şöyle demişlerdir: "Dinledik, boyun eğdik. Affet bizi, ey Rabbimiz. Dönüş yalnız sanadır."

286. Allah hiç bir benliğe, yaratılış kapasitesinin üstünde bir yük yüklemez/teklifte bulunmaz. Her benliğin yaptığı iyilik kendi lehine, işlediği kötülük kendi aleyhinedir. Kişinin hem kendisi hem başkaları için kazandığı onun lehine, yalnız kendi nefsi için kazandığı onun lehinedir. Kişinin kendi emeği ile kazandığı lehine, başkalarının sırtından kazandığı aleyhinedir. "Ey Rabbimiz! Unutur yahut hata edersek bizi hesaba çekme. Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize, güç yetiremeyeceğimiz şeyleri de yükleme. Affet bizi, bağışla bizi, acı bize. Sen bizim Mevlâ'mızsın. Küfre sapanlar topluluğuna karşı yardım et bize.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-09, 05:36 #2
TLq* TLq* çevrimdışı
Varsayılan C: Nikah Duası ve Allah'ın EmriEllerine sağlık teşekkürler.Allah hepimize hayırlı eş nasip eylesin.Adem ile Havva'nın yakınlığı gibi olmak nasip eylesin...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-09, 01:49 #3
serdar_87 serdar_87 çevrimdışı
Varsayılan C: Nikah Duası ve Allah'ın EmriAllah razı olsun teşekkürler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:17
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016