Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 31-08-04, 04:14 #1
DJ SONSUZLUK DJ SONSUZLUK çevrimdışı
Exclamation Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Kaynak & Hazırlayan: DJ SONSUZLUK ( Ömer V. Onar ) – 27.08.2004 *

Merhaba

Üyelerin soru ve sorunlarını göze alarak detaylı olarak Güvenlik konusunu ele aldım. Bu dökümanı En geniş açıklamalı Güvenlik doc. Olarak kabul edebilirsiniz ve bu dökümanı biraz zaman ayırıp detaylı şekilde okuduğunuzda artık güvenlik konusunda ileri kullanıcı diye tabir ettiğimiz kişiler arasında yer alacaksınız.

Uzun süredir yeni kullanıcılar ve ileri kullanıcıların ortak sorunu güvenlik, bunlar gerek SPY, gerek ise Virüsler. Bu dökümanın temeli her kullanıcıya detaylı olarak bu sorunun üstesinden gelmesi için her ayrıntıyı ele alarak hazırladım.

Döküman her ne kadar uzun olsa da sizin için oldukça tatmin edici bilgiler içerdiğini ve bu yüzden dökümanın tamamını okumanızı şiddetle tavsiye derim.

Unutmayın bilgisayar kullanmanın en büyük temeli güvenliktir, güvenlik konusunu kavrayamadığınız sürece temel bakımdan eksik kalacağınız gibi diğer konuları araştırırken ve öğrenirken savunmasız kalacak ve bu konuları öğrenme yolunuza büyük bir engel koyacaksınız. Şimdi konuyu detaylı olarak incelemeye başlayalım.

GÜVENLİK TEMELİ:

Güvenlik temeli öncelikle işletim sisteminizin açık kapılarını kapatmanızdan geçer, bu kapılar açık olduğu sürece anti - virüs programları veya firewall gibi yazılımlar size bir faydası olamayacaktır.
Klasik dj sonsuzluk örneği olacak ama daha iyi anlayabilmeniz için şöyle açıklayayım. Bir su bardağını ele alalım, su bardağınızda ne kadar çatlaklar var ise o kadar içerideki bilgiler ( yani su ) savunmasız kalacak ve dış etkenlere yenik düşecektir.

Bu durumda siz her ne kadar su bardağınızın ağzını bir kağıt ile bile kapatsanız ( bu sizin anti-virüs ) programınız olacak, su yine çatlaklardan etkilenecek ve yenilecektir. Sanırım bu örnek size yeterli açıklamayı yaptı o halde temelin ne kadar önemli olduğunu ve şimdi anlatacaklarımın savunmanıza ne kadar etki edebileceğini bir kat daha anlamış olduk.

KRİTİK GÜNCELLEME & Service Pack’ler:

İşletim sisteminizi kurdunuz her şey tamam, virüs programınızı kurdunuz, firewall programını vs. kurdunuz güvendesiniz o halde değil mi? Hayır, yanılıyorsunuz güvende değil sadece kendinizi bu yazılımların verdiği rahatlıkları düşünerek kandırıyorsunuz.

İşletim sistemini kurduğunuzda ilk yapmanız gereken WINDOWS UPDATE sitesine girerek " kritik güncelleme " yapmanız, bu kısımda göreceğiniz tüm yamaları kurmalısınız.

Ayrıca microsoft ürünlerinizde gerekli updatelerini yapmalısınız, örneğin microsoft office programınızın da updatelerini yapmanız bu yazılımlar üzerinde bulunan açıkları kapatmış olmanızı sağlar.

Bu update’i yapmanız ( 60 sn. sonra reset atma, Yüksek CPU kullanımı, İşletim sistemi temel dosyalarının açıkları, Bilgisayarınızın Yavaşlaması gibi birçok sorunun çözülmesine sebep olacaktır )

Windows update yapmak için ( başlat >>> yukarıda ki uygulamalarda göreceğiniz Windows update butonuna basın )

Kritik güncellemeleri ve servis pack yüklemesi yaptıktan sonra artık diğer işlemlerimize geçebiliriz.

ANTI - VIRÜS PROGRAMLARI:

Bu konu sizin için çok önemli, yanlış bir seçim sizin bilgisayarınızı virüsler için bir lunapark haline getirebilir. Her yönüyle detaylı olarak araştırmak ve tüketici yorumlarını da dikkate almanız gerekmektedir.

Genel olarak önerilen NORTON anti-virüs programı son zamanlarda iyice marka yoluna gitmekte ve her marka yoluna doğru giden yazılımlar gibi görevini unutmuş sadece para amaçlı çalışan bir yazılım markasıdır. Norton tüketici tarafından artık ağız alışkanlığına dönmüş, güvenlik konusunda bilgisi olanda olmayanlarda direkt olarak norton yazmaktadır.

Norton en iyisi diyenlere ilk soracağınız soru şu olmalı, başka anti virüs programı denedinizdi? Neden en iyisi? Sisteminizden kolaylıkla kaldırabiliyor musunuz? Kaldırdığınızda artık dosyaları size sorun yaşatıyor mu?

Bunların tatmin edici cevaplarını isteyin, yoksa bizlere göre asla en iyisi olarak kabul edilemeyecek bir markadır norton.

Dikkat ederseniz arkasında büyük sorunlar bırakan, güncellemesi oldukça geç, kaldırıldıktan sonra internet üzerinde belki de tamir edilemeyecek sorunlar bırakması, 2. bir anti virüs programına asla sistemde izin vermemesi ve hatta firewall programlarınızı bile etkilemesi norton programını gözümüzde o eski değerini yıkmaya yetmiş bulunmaktadır.

Benim önerim, beni tanıyanlar için klasik bir cevap olacaktır KASPERSKY olacaktır, birçok anti-virüs programını uzun süreler kullandım, etkilerini size tarafsız olarak aktardım. En büyük sorun yaşadığım anti - virüs programı ise maalesef norton olmuştur. Aslında genel bir sorun haline gelen norton her sitede veya forumda bir kaç norton sorununu görmemize sebep oldu.

Kaspersky hakkında her şeyi ve detaylı kurulum / download açıklamasını bu adresten bulabilirsiniz:
http://www.forumtrportal.com/showthread.php?t=313159

CHAT PROGRAMLARININ GÜVENLİGİ:

İnternet dünyamızın ayrılmaz parçaları olan Chat yazılımları ilgi çekici olduğu kadar güvenlik sorunlarında bir hayli büyüktür. Bir çok trojan bu ilgi çekici yazılımların birer kabusa dönüşmesini ve bizim özel yazışmalarımızı ve bilgilerimizi dağılmasına sebeptir.

Bunların en başında gelen ve herkes tarafından bilinen TRUVA trojanlar, efsane olan Truva atının yolunda giden nerdeyse bir efsane olmaya aday olan bu trojanlar sinsice bu yazılımlarımızı ve bizleri tehdit eder.

Truva’ya yakalanmak yine diğer virüslerden farksız bir yol izlemektedir, size karşı kullanıcıdan ( exe, scr, msi vs. ) gibi uzantılı dosyalar yollanır, siz bu dosyalara tıkladığınızda Truva görevini yerine getirmek için avını sinsice ele geçirir.

Bilgisayarınızın açılışına yani başlangıç programlarının arasında yerini alır artık bu dakikadan itibaren siz bir av, Truva ise bir avcı olarak hızla görevini yerine getirmeye başlar.

Karşıda ki kullanıcı sizin arka kapı açıklarınızı aramaya başlar, kullanıcı sizin bilgisayarınızda bulunan Truva sayesinde IP taraması yaparak bilgisayarınızda ki açık kapıya ulaşır ve açık portlar sayesinde bilgisayarınızın içine sızmayı başarır.
Bu sayede artık bilgisayarınız açık sergiye döner ve diğer kullanıcı tarafından sizin haberiniz bile olmadan gerekli dosyalarınızı görebilir, bunları aktara bilir veya sisteminizden silebilirler.

Peki, bu av olmaktan nasıl korunacaksınız, öncelikle virüs programınızı devamlı olarak güncelleyeceksiniz, firewall programınızı açık tutacak ve aldığınız dosyaları mutlaka virüs taramasından geçireceksiniz.

Ki ICQ, MSN ve benzeri programların menüsünde dosya alma özelliklerinde göreceğiniz anti-virüs programından geçsin mi? kısmına girip anti-virüs programınızı program files klasörünün içinden seçerek her dosyayı alırken taranmasına sebep olacaksınız.

Diğer yandan Truva atlarından korunmak için free internet tarayıcılarından yararlanabilir ve bunları düzenli olarak kullanabilirsiniz. Örneğin www.sygate.com ve www.kerio.com gibi siteler Truva atlarını kolaylıkla tespit ederler.

Temizleme görevini ise kaspersky programınıza bırakmanız yeterli, yine bu tür açıkların devam etmemesi için mutlaka firewall programı kullanmanızı şiddetle öneriyorum.

DIALER Ve Savunma Yöntemleri:

Dialer bilindiği gibi telefon ile internette bağlanan kullanıcılar için dev bir sorun, kablonet ve benzeri bağlantıları kullananlar için ise deli eden sülük yazılımlar diye tabir ettiğimiz kategoride yer almaktadır.

Günümüzde dialer olayı çok riskli değildir, artık kullanıcılar bunun ne anlama geldiğini ve nelere sebep olacağını çok iyi bilmekte bu tuzaktan uzak durmaktadır.

Ama ne kadar ileri kullanıcı sayısı artsa da, dialer üzerinden para kazananlarında teknikleri o kadar ileri düzeye gitmektedir. Halen 3. dünya ülkelerinde telefon üzerinden bağlantı kurduğunu unutmamak gerekir.

Dialer internet üzerinden ve sizin istediğiniz veya istediğiniz dışında bilgisayarınıza sızar, bu dakikadan itibaren telefon üzerinden bağlanan kullanıcı için büyük bir sorun başlıyor demektir.

Kullanıcı bu dialer yüzünden çok yüksek telefon faturaları ile karşılaşabilir, dialer sitelerin üzerinde bulunan java ile hazırlanan yazılımlar sayesinde sizi bu tuzağın içine çeker.
Buraya tıkla veya tamam seçeneği sunan bu pencereler sizi savunmasız bırakır her ne kadar kapatmaya yani X işaretine bile tıklasanız tekrar ve tekrar açılmaya davet eder, klavyeden farkında olmadan bastığınız bir tuş sizin sonunuzu hazırlar.

Bu durumda yapmanız gereken en hızlı yöntem ise ALT + F4 tuşuna basarak ( ardı ardına ) o pencerelerin bulunduğu sitelerin kapanmasına sebep olacaktır veya CTRL + ALT + DELETE tuşlarına bastığınızda görev yönetiniz açılacak, burada işlemlere girin ve EXPLORER exe yazılı işlemi sonlandırın, bu bütün web sitelerin kapanmasına sebep olacaktır.

Peki ya bunları yapamadan sizin isteğiniz dışında bu sülük sizin bilgisayarınıza yerleşmiş ise? Hemen bu anda yapmanız gereken internetten çıkmak, bu durumda kesinlikle internette bağlı kalmayın.

Bilgisayarınızda yüklü olan SPYWARE, SPYBOT S&D veya YAW gibi yazılımlar ile genel tarama yapmalısınız ( bu programları da güncellemeyi unutmayın ) eğer bilgisayarınızda bu programlar yok ise başka bir arkadaşınızdan internette bağlanarak temin edebilirsiniz.

İnternet bağlantıları yani ağ bağlantılara girin sizin bilginiz dışında bulunan numaraları silin, ayrıca başlangıca yerleşecek olan dialer için ise başlat >>> çalıştır >>> mscongif, yazın enter tuşuna basın, açılan pencerede başlangıç kısmına girin garip olan exe isimlerini veya sizin bilmediğiniz exe dosyalarının işaretini kaldırın ( dikkat: anti virüs ve firewall kutularını kaldırmayın, hemen exe isminin yanında bulunan açıklama yerini okuyun ve bu exe nin nereye ait olduğunu görün )

Dialer için en büyük önlem her siteye dalmamaktan geçer, özellikle illegal siteler dialerın beslendiği ve avını beklediği sitelerdir. ***** & serial, adult ( porno ) gibi siteleri ileri kullanıcı değilseniz ziyaret etmeyin, bunlar için paylaşımlı forumları kullanın. Bu tip sitelerde bulunan ***** ve diğerleri denenmiş olduğu için size zarar verme oranı min. Derece de kalacaktır.

SPY’LAR ( İnternet Explorer Açılış Sayfasının Değişmeme sorunu ) :

Beklide en çok karşılaşılan sorunlardan biri Explorer sayfasına yapışan ve sizi esir eden sitelerdir, bunlar kullanıcının web tarayıcısına kendi reklamlarını ekler ve sizin yazdığınız adreslerin açılmamasına sebep olur.

ActiveX dediğimiz kısımlara yerleşen bu spylar günümüzdeki anti-spy programlarının bile yetersiz kalmasına sebep olurlar. Bu konuda dikkatli olmalıyız ve yine yukarıda dediğim gibi adult ve ***** ( illegal ) sitelere dikkat etmeliyiz.

Sizin karşınıza gelen yükleme pencerelerinde kutucuk göreceksiniz ve bu kısımda üç seçenek olacak EVET – HAYIR – HAKKINDA gibi 3 buttondan oluşan bu pencereye evet olarak tıkladınız da bu spy’ı içeriye davet etmiş olacaksınız.

Peki, ama bu pencereler hemen hemen her sitede çıkıyor ne yapmalısınız bu durumda, özellikle illegal sitelerde bunun kutusunu tıklayıp hayır seçeneğine tıklamalısınız.

Mesela bu mynet.com adlı sitede oyun bölümünde karşınıza çıkar bu masum ama gerekli bir penceredir, buna tıklamadığınız sürede java tabanlı oyun bilgisi bilgisayarınız aktarılamaz ve oyun sayfaları açılamaz.

O halde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta sadece güvenliğinden ve güvendiğiniz sitelerde bu kutucuya tıklayıp evet butonuna tıklamaktır.

Yine dialer gibi asla kolay kolay kurtulmanıza izin vermeyecektir bu pencereler, bu tür ardı ardına açılan pencereler ile karşılaştığınızda ya ALT + F4 veya CTRL + ALT + DELETE yolunu izleyerek görevleri sonlandırma yoluna girin.

Eğer bu spy açılış sayfanıza bulaşmışsa o halde yapmanız gerekenler şunlardır, Hijack adlı programı kullanmanızı şiddetle öneririm, yalnız bu programında dikkat etmeniz gereken yönleri vardır. Her şeyi sil veya block yap demek size sorun yaşatacaktır, bu program için yapmanız gerekenler:

Hijack download : http://www.softpedia.com/public/scripts/downloadhero/10-17-69/
Hijack kullanım detayları ( okumanız önerilir ): http://www.timuroglu.com/dosya/hijack_this.htm

Yine bunun yanı sıra SPY Sweeper veya SPYBOT 1.3 versionu kullanmanız gerekmektedir, spybot içinde yapmanız gerekenler bu dökümanın içerisinde bulunan( hemen bu konun devamı ) SPY programları hakkındaki bölümü okumanız yeterli olacaktır. ( download adreslerini de bulacaksınız )

Manuel olarak temizlemek için yapmanız gerekenler, öncelikle internet bağlantınızı tamamen kapatın bilgisayarınız internet ile bağını kesin, ardından başlat >>> çalıştır >>> msconfig yazarak burada bulunan başlangıç içinde göreceğiniz garip exe isimlerini veya ilginizi çeken exe isimlerinin açıklamasını okuyarak kaldırın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda internette girin ve bu adresten www.spywareinfo.com/downloads/spg adresinden StartPage programını indirin, bu program sayesinde açılış sayfanızı değiştirebilirsiniz, açılış sayfası değiştirme kısmı pasif ( yani müdahale edilemeyecek şekilde ) olsa bile bu program size oldukça yardımcı olacaktır.

ANTI – SPY Programları ve Açıklamaları ( 4 spy programı hakkında ) :

Günümüzde birçok anti-spy programı bulunmaktadır, bizler tarafından bilinen ve güvenilen programların arasında ( ad-adware, spybot S&D, spy sweeper ) gibi programların görevleri ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıcam.

Her programın tanıtımı ve detaylarının altında full program download adreslerini göreceksiniz, kırık link ( hata veren adresleri ) lütfen bana bildirin.

SPYBOT SEARCH & DESTROY 1.3 Version ***** ( 5 YILDIZ ) :

Sadece yardım amaçlı olan ve bu işe başlamasının asıl sebebi sevdiği kıza ita fen yapılan bu ücretsiz program oldukça popülerdir, benim tarafımdan da üyelere birçok kez tavsiye edilen görevini oldukça iyi yerine getiren spybot programı spy ların korkulu rüyası.

Birçok kullanıcı eskiden spybot tavsiye ettiğimde spyları görmüyor diye bana geri dönüyordu, bunun sebebi update yapma alışkanlığımızın olmaması. Bir programı kurduğumuzda birçok kullanıcı hemen görevini yap emri verir programa, ama güncelleme konusunda pasif olan program size yeterli cevap veremeyecektir.

Allah dan spybot biz öneride bulunan kullanıcılarında düşündü ve 1.3 versionu biz kullanıcılara sundu, şuanda tüm updateleri içerinde barındıran ( 15.000 den fazla spy gören ) spybot 1.3 size spylar konusunda derdinize derman olacak şekilde show nu yapmaktadır.

SPYBOT kullanımı ise, kurulumdan sonra Türk bayrağını seçin, ardından üst köşede açılan pencereyi kapatın. Karşınıza çıkacak pencerede İNCELE butonuna basın, ( DİKKAT bu kısma geçmeden önce internetten tamamen çıkın, bilgisayar ile bağlantısını kesin ) inceleme bitene kadar hiçbir şeye dokunmadan bekleyin, bazı spyları tararken veya bulduğunda bu bekleme süresi uzaya bilir bu durumda kesinlikle programı sonlandırmayın.
Tarama bittiğinde aynı pencere üzerinde göreceğiniz “ seçili hataları düzelt “ butonuna basın ve temizlenmesini bekleyin.

Ara sıra program üzerinde göreceğiniz güncelleme bölümüne girin, son güncellemeleri takip edin.

Spybot s&d gerek güncel yapısı, gerek ise karşılıksız yardım amaçlı olması ve bu işi başarıyla yapmasından dolayı benim gözümde 5 yıldızı hak eden bir program oluyor.

SPYBOT S&D 1.3 Version Download: http://www.softpedia.com/public/scripts/downloadhero/10-17-21/

AD-AWARE 6.0 *** ( 3 YILDIZ ) :

Bu program ne kadar kullanıcılar tarafından şiddetle önerilse de bana göre diğer spy programlarına göre zayıf kalan, üstüne para talep edilen bir program.
Eğer üretici firma tarafından FREE olarak sunulsaydı benim gözümde iyi bir yere sahibi olacaktı, ama dediğim gibi diğer spy programlarına göre yetersiz kalsa da üstüne para istemeleri oldukça sinir bozucu olduğu ortada.

Ad-aware iki türlü tarama imkanı sunuyor, yüzeysel ( önermem bunu ), detaylı tarama ( uzun ama güvenilir )

Çalışma mantığı yine diğer spy yazılımları gibi yol almakta, detaylı tarama yaptığınızda zaman konusunda sizi biraz zor anlar yaşatsa da şiddetle bu tarama şeklini size önericem.

Ad-aware çalıştırmadan önce güncellemeyi ve internetten tamamen çıkmayı kesinlikle unutmayın, ayrıca bu programı kullanan arkadaşlar mutlaka bilgisayarı da spybot s&d 1.3 yazılımı da bulundurması iki tarama yapmalarını öneririm.

Ad-aware paralı olması, görevini tam anlamıyla yapmaması ve norton gibi marka olma yolunda sadece çalışma yapmaları, karışık ve ince detaylar isteyen bir yapısı olmasından dolayı benim gözümde 3 yıldızı bile zor alabilen bir program. Yeni versionlarında giderek kendini bozmaya başladı, kullanıcılarda bunun üzerinde çok konuşmaya başladı.

Ad-aware 6.0 Professional Build 181Download: http://www.filebox.ru/download/ad-aware/1653/
SPY SWEEPER ***** ( 5 YILDIZ ):

İşte karşımızda bir ücretli anti-spy programı daha, bazen şunu düşünüyorum acaba ücretli anti-spy yazılımcıları bu spylerı hayatımıza kendilerimi sokuyor? Sanırım bu sorunun cevabı evet olacak gibi.

Bu program ad-aware gibi ücretli olmasına karşın oldukça güçlü ve akıllı bir savaşçı, ad-aware gibi pasif kalmıyor detaylı ve spylara karşı ölümcül darbeler vuruyor ve oldukça kapsamlı bir anti-spy programı.

SPY SWEEPER worm, açılış sayfası etkilenmesi, başlangıca yerleşen spylar, ekle/kaldır üzerinde bulunan web spyları ve Explorer ikonlarını yok etme canavarı.

SWEEPER Bho yani browser yardım objesi içeriyor bu özellik Explorer üzerine yerleşen ikonları ve tarayıcıları yok etmenize yarıyor, örneğin yahoo veya buna benzer Explorer sayfası üzerine extra tarayıcı göreviymiş gibi duran spyları siz ekle/kaldıra girmeden yok etmenizi sağlıyor ve bu konuda oldukça başarılı bulduğum bir program.

Bunun yanı sıra açılış sayfanıza yerleşen reklam sayfalarını da kökünü kurutmakta birebir ilaç diyebilirim, çalışma mantığı yine aynı diğer spy yazılımları gibi ve oldukça basit, anlaşılır menüye sahip.

Yine bu programı çalıştırmadan önce son güncellemeler var mı? Diye bakmanızı tavsiye ederim, bunun ardından yapmanız gereken ise internetten tamamen çıkmak ve tarayıcınızı çalıştırmak.

Sweep Now butonuna basıyorsunuz ve ardından start butonuna basıyorsunuz, tarama bittiğinde size bulunan spy ve zararlı ikonları gösterecek burayı control edin silinmesini istemediğiniz bir uygulama var ise kutusundan işareti kaldırın.

Daha sonra NEXT butonuna basın, size temizliyorum diye soracak siz YES butonuna basın, ardından son dediğinizde eğer spylerın kaldırılması için bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyorsa izin verin.

SPYBOT S&D ile bilgisayarınızda bulunması gereken program, size spy kabusunu yaşatmamayı amaçlayan bu iki yazılımı her zaman bilgisayarınızda bulundurun ve düzenli olarak tarama yapma imkanı sunun.

SPY Sweeper yüksek güncel yapısı, paralı olmasına rağmen bu işi başarıyla yerine getirmesi, geniş tarama alanı ve detaylı arama özelligi, daha kolay menü ve kafa karıştırmayan temel menüleri sayesinde benim gözümde 5 yıldızı fazlasıyla hak eden bir program.

SPY SWEEPER Download: http://sales.webroot.com/downloads/registered/links/sspsetup1_192681.exe
Yalnız c/p yöntemiyle yazmayın seriali, Klavyeden tek tek girin...

SPY Remover **** ( 4 Yıldız ) :

Menü bakımından klasik anti-virüs programlarının tabanına benzeyen bir yapıya sahip, bunun yanı sıra oldukca manuel ayar isteyen spy temizleme programı.
Bu programı test ederken spylar konusunda çok şey beklememiştim açıkçası, kesinlikle Dj Sonsuzluk marka tutkunu diye düşünülmesin.

Bu programları test ederken sistemime bir çok spylar bulaştırıyorum, bu programları gözü kapalı tavsiye etmem için öncelikle test etmem gerektiğini beni tanıyanlar bilir. Bu program diğer spy programları kadar başarılı olamadı benim gözümde. Ad-aware anti spy programına göre biraz daha iyi olduğu kesin, yalnız menü ve güncellik konusu yeni kullanıcılara sorun yaşatacağı da kaçınılmaz bir gerçek.

İleri kullanıcılar için belki kullanım konusunda sorun yaşatmayacak ve bu onlara gayet normal gelecektir, ama fazla manuel olan programlarında fazla sorunlar yaşatacağı artık herkesçe bilinen olay.

Tarama konusu yine aynı şekilde spybot gibi diyebiliriz, size fazla seçenekler sorup ve tarama seçimini size bıraksa da spy remover benim gözümde 4 yıldızı hak etti.

SPY REMOVER 7.0 Version Download : http://www.softpedia.com/public/cat/...10-17-37.shtml

E-MAİL ÜZERİNDEN BULAŞAN VİRÜSLER & E-POSTA GÜVENLİĞİ:

Son zamanlarda moda olan e-mail üzerinden buluşan worm belasına hepimiz hemen hemen tanık olmuşuzdur, gerçekten bu virüsler başa bela ve size sorun yaratacak sülük virüslerden biridir.

Worm virüslerinin birçok çeşidi vardır, aslında bizleri her zaman tehdit eden bu virüsler son zamanlarda oldukça belirgin etmiştir kendini.

Worm virüslerine yakalanmasanız bile bir arkadaşınızın MSN veya E-mail kayıt listesinde olmanız yeterli, arkadaşınız bu virüse yakalandığında size başka kullanıcılardan veya arkadaşınızdan e-mail geliyormuş gibi worm tuzaklarını size yollamaya başlar. Bu sayede sizde worm için bir av olacaksınız ve içinde bulunan ( exe, pif, doc, txt ) gibi dosyalı e-mailleri size yollayarak bunlara tıklamanızı sağlayacak.

Peki, e-posta güvenliği için ne yapmalısınız? Yine güvenilir anti-virüs programları kullanmanız gerekiyor ve updateleri düzenli olarak yerine getirmelisiniz.

Outlook Express ile e-mail adresinizi açmanız son derece güvenli olacaktır, anti-virüs programları web sayfası üzerinden açılan e-mailler üzerinde pek başarılı oldukları söylenemez.

Ayrıca manuel temizleme yapmak istiyorsanız SYMANTEC sitesine girerek, bu sitede bulunan E-Mail Worm Fix tarayıcılar sayesinde e-mail üzerinden bilgisayarınıza bulaşan wormları temizleyebilirsiniz ( DİKKAT Bu taramalar sırasında kesinlikle internette bağlı olmayın, bilgisayarınızın internet ile olan bağlantısını kesin )

Outlook Express ayarlarına girerek güvenliği yüksek konuma alabilirsiniz, bu sayede dosyalar siz izin vermediğiniz sürede pasif dosya haline yani sizin tıklamanıza izin vermeyecek duruma getirir. Sizin açığınızdan yararlanarak yollanan dosyalar yollanacaktır, bunların uzantılarına dikkat edin her ne kadar ( jpg, gif, bmp ) gibi resim uzantıları gibi görünse de devamı bu şekilde olmayabilir. Dosya üzerinde sağ tuş yapın hedefi farklı kaydet yaparak bulabileceğiniz bir yere atın, dosya aktarımı tamamlandığında direkt açmayın, bulunduğu yere giderek virüs taramasından geçirin ( dosyanın üzerinde yine sağ tuş yaparak özelliklere girin ve dosya uzantılarını inceleyin. )

Bilgisayarınız üzerinde yapacağınız bir diğer önemli ayar ise ( Bir klasöre girin Araçlar >>> klasör seçenekleri >>> açılan pencerede görünüm bölümüne girin >>> “ bilinen dosya türlerini için uzantıları gizle “ kutucuğunda bulunan işareti kaldırın ve Uygula / Tamam )

Güvenliğiniz için web üzerinden e posta adreslerini kullanmayın. Outlook Express desteği olan e-mail adresleri sizler için oldukça güvenli olacaktır. Forumda üyeler tarafından dağıtılan pop3 destekli veya Outlook Express destekli e-mail adreslerinden birini mutlaka devamlı kullanım mail adresiniz olarak ele alın, Benim size önereceğim ise www.dizla.com adresine girin ve 250MB. Tamamen Türkçe POP3 destekli bir e-mail adresine sahip olun, bunu Outlook Express ile kullanın. Office Outlook veya Outlook Express 2002 güvenliği oldukça yüksektir, bu adreslerinizi kullanmadan önce Outlook üzerinden yukarıda anlattığım gibi güvenlik ayarınızı en yüksek dereceye almanız auto çalışan ( mail açılır açılmaz sisteme dalan ) virüslerden bile sizi koruyacak, sizin onayınız olmadığı sürece bu dosyaların bilgisayarına sızmasına engel olacaktır.

Ayrıca bu siteyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririm, bu Dünyanın ilk kez e-mail güvenlik testine sahip sitedir, ayrıca yazılım olarak download bölümünden 30 gün deneme süresi olan e-mail güvenlik testi yapan programlarada ulaşmanız mümkün http://www.gfi.com/emailsecuritytest

Yine bununla beraber http://securityresponse.symantec.com sitesinden e-mail worm tarayıcılarını indirebilirsiniz ( search ) bölümünü kullanarak gerekli e-mail virus remove yamalarına ulaşmanız mümkün.

FIREWALL NEDİR? GEREKLİMİDİR? VE KURULUMU:

Firewall siz internette bağlı olduğunuzda sizin güvenlik duvarınız görevini gören yazılımdır, firewall size karşı açık portlarınız ve IP üzerinden yapılan saldırılara karşı sizi korur ve bu saldırılara karşı sizi uyarır.

Birçoğunuz Windows XP firewall konumu oldukça iyi diyebilirsiniz, ama bu konuda yanılıyorsunuz ve bu asla sizin firewall programı kullanmamanız için bir bahane olamaz. Firewall yazılımları yine güncelleme isteyen programlardır ve pasif kullanıcı diye tabir ettiğimiz ( bilgisayara yeni bağlıyanlar ) korumayı hedeflemiş ve bunların düşecekleri tuzakları hesaplanarak hazırlanmıştır.

Windows XP üzerinde bulunan firewall her ne kadar güvenlik duvarınızı koruyor gibi gözükse de işlemi oldukça akıl karıştırıcı ve manuel destek isteyen özelliğe sahiptir. Windows Firewall özelliği tamamen sınıfta kalmış bir detay, yeni Windows işletim sistemlerinde ne kadar güvenli olacak onu zaman gösterir.

Karşı saldıranlara karşı güvende olmanız için anti-virüs veya buna benzer programlar kendi başlarına yeterli olamayacaklardır.

Firewall ile birlikte güvenilir anti-virüs programı ve bu programların birbirini desteklediğinden emin olmalısınız, örneğin kaspersky – zonealarm birbirlerini destekler, norton kendi içinde barındırdığı firewall yüzünden bir başka firewall programının çalışma düzenine devamlı olarak engel olacaktır.

Firewall programı her yeni eklenen program veya başlangıçta çalışacak programlara karşıda denetim yaptığını unutmamak gerekir, bu yüzden mutlaka kurulumdan sonra internet tarayıcınıza ve bağlantınıza izin vermelisiniz, menüsünde bulunan çalışan programlar kısmına girdiğinizde burada göreceğiniz ( Explorer, anti-virüs programı ve sizin için gerekli olan programlara ) onay vermelisiniz. Özellikle anti-virüs programınızın internet update özelliğine firewall programları engel koyacaktır, bu yüzden mutlaka menüsünden veya size sorduğunda bu onayı tam vermelisiniz.

Benim size önereceğim firewall programı ise herkes tarafından bilinen ve bir kere bile olsa mutlaka kullanılmış program ZONE ALARM programını tavsiye edicem.
Zonealarm kurulumu, nelere dikkat etmeniz gerektiği ve download için bu vereceğim adrese girmeniz yeterli olacaktır.

ZONE ALARM KURULUMU ( RESİMLİ ) & Download :
http://www.forumtr.com/showthread.php?t=3617

ÖLÜ DLL. VE DOSYA ARTIKLARININ SİSTEM İÇİN ZARARLARI:

Bildiğiniz üzere spy, virüs, trojan gibi bizi tehdit eden yazılımları kaldırdığımızda arkasında ölü dosyalar bırakırlar, bu dosyalar hafife alınmaması gerektiğini altını çizerek belirtmek istiyorum.

Bu ölü dll. ve dosyaların size verebilecek zararlarını anlaşılır şekilde özetleyeyim;

* Ant-virüs programınızı yoracak ve tarama esnasında anti virüs programınız bu dosyaların tanımlamasını yaparken ölü oldukları için hatalı genel tarama ortaya çıkacaktır.

* Sisteminiz ölü dll yüzünden yorulacak sizin isteklerinize verimli olarak cevap veremeyecek ve bu tüm çalışan gerekli programlarınızı ve uygulamalarınızı etkileyecektir.

* Açılış ve kapanış sürenizi mümkün olduğunca etkileyecek, açılış esnasında çalışmakta olan firewall, anti-virüs programlarınız bu gecikmeden dolayı bilgisayarınızı yavaşlamasına, güvenlik programlarınızın aynı anda çalışmaya zorlandığı için tutarsızlığa sebep olacaktır.

* Ve bazı ölü dll. veya dosyalar internet ile bağlantıya geçtiğiniz anda yine spy veya virüsleri içeride onarılmasına sebep olacaktır. Bu durumda siz ne kadar dikkatli bir kullanıcı olsanız bile, ölü dosyalar bir terminator gibi tekrar onaracaktır kendini.

Bunun için yapmanız gereken en kesin çözüm bir cleaner programı kullanmak ve bu ölü dosyalardan düzenli tarama yaparak kurtulmak.
Yapmanız gereken ise Cute Cleaner gibi programları kullanmak, bu programlar kesinlikle sisteminize zarar verecek boyutta bir tarama ve silme işlemi gerçekleştirmeyecektir.

Cute Cleaner kurulumu & download :

Cute Cleaner Görevi ise bu ekle kaldırdan kaldırdığımız zaman gereksiz ve bilgisayarı yavaşlatan, ölü dll. ve dosyaların bilgisayarından kalkmasına ve temizlenmesine yarayan bir program.
Fast Cleaner ile tamamen aynı olan bir programdır, tek farkı isim değişikliğidir, görev ve güven konusu her iki program içinde geçerlidir.

Bu programda yapman gerek ise sadece kurduktan sonra :

Başlat dan ( Fast Cleaner Enhanced ) ı çalıştıracaksın. Saniyenin bitmesini bekle ve OK de, açılan pencerede ( search ) a bas, taradığını göreceksin ( yalnız bu tarama uzun sürebilir belki. Çok atık dosya varsa uzun sürüyor).Sonrada " clean" a bas.

Bu kadar ha bu arada kesinlikle yanlış dosyaları siler diye korkma. Bu programı en büyük bilgisayar şirketleri hatta microsoft bile, güvenle tarama yaptırabilirsiniz diyor.

Ne silerse bil ki artık ve gereksiz dosyalardır. Önemli hiç bir dosyayı silmez.

Program adı: Cute Cleaner
Cute Cleaner Download & lisansı :

Download : http://www.forumtrportal.com/showpos...0&postcount=87SİSTEMİNİZ GÜVENDEMİ? :

Sisteminizin güvenliği konusunda kesin kararı asla siz veremezsiniz, sistem içeriğinde bulunan güvenlik açıkları gözle görülen şekilde değildir. Bunun için birçok site vardır ve bunlar sizlerin güvenlik düzeyinizi ve nerede açıklarınız olduğunu size kapsamlı olarak gösterir.

Sizlere güvenliğinizi test etmeniz için internet adreslerini ve MICROSOFT Özel Güvenlik analizi programını veriyorum, bu sayede nerede açıklarınızın olduğunu ve neler yapmanız gerektiği görebileceksiniz.

Microsoft güvenlik analizi yazılımı sadece şirketlere verilen yazılımdır, toplam boyutu 3.58mb, bu yazılım sayesinde ister bilgisayarınızın içerik güvenliğini, ister internet üzerindeki güvenliğinizi, isterseniz birden fazla bilgisayarı aynı anda kontrol edebilirsiniz ( int. Cafe, şirket bilgisayarları, küçük ofisler ) alanında control imkanınız da bulunmakta.

Yazımın sonunda size bu adres ve programları vericem, Microsoft güvenlik analizi yapmadan önce gerekli bilgilerinizi girmeniz gerekiyor ve seçenekleri seçmeniz gerekmektedir ( DIKKAT program İngilizcedir ama günümüzde devamlı karşımıza çıkan bilinen terimler kullanılmıştır örneğin SCAN gibi )

Test sonucunda size açıklarınızın ve güvenliğiniz hakkında bilgiler sunacak, yeşil onay işaretleri olan bölümler sizin bu konuda güvende olduğunuzu gösterir, kırmızı X işaretli olanlar ise bu konularda açıklarınızın olduğu ve tehlikede olduğunuzu belirtmektedir.

X işaretlerinin olduğu bölümlerde göreceğiniz “ How to correct this “ kısmına tıkladığınızda size bu açıklarınızı nasıl kapatacağınızı ve hangi yamaları yüklemeniz gerektiği size özetleyecek.

Bu program hakkında video tanıtım dosyasını da ekliyorum, böylece sesli ve görüntülü olarak bu programın nasıl çalıştığını daha iyi anlayacaksınız.
Bu video ve program sadece Microsoft cd içerisinde şirketlere sunulduğundan dolayı internette bulma şansımız yok, bu yüzden rar. Dosyalarına ekleyerek size download imkanı sağlayacam.

Video ve Program rar dosyaları ayrıdır, bu rar dosyalarını bir klasör içine atın ve 1. dosyaları çalıştırın.

İnternet üzerinden sistem güvenliği testleri:

www.blackcode.com/scan
www.hackerwhacker.com
www.testmysecurity.com
scan.sygate.com ( adresi copy / paste yapın )

Microsoft Güvenlik Analizi Programı & Videosu ( Şiddetle Önerilir )

Kullanıcı adı : THGTR
Şifre : 88888

* Video Download: http://www.turkforum.net/showpost.ph...5&postcount=35
* Analiz Program Download: http://www.turkforum.net/showpost.ph...9&postcount=33

GÜVENLİK RÜZGARLARI ESİCEKMİ? GÜVENDE OLACAKMIYIZ? :

Buna kesin cevap vermek oldukça güç, şuana kadar yapılan güvenlik üzerine çalışmaları göz önüne alırsak sanırım hep kazananlar hackerlar olacak gibi gözüküyor, Microsoft bu konuda her ne kadar iyi duruma geldik dese de bu biz kullanıcılar tarafından bir şey ifade etmediği açıkça ortada.

Microsoft her yeni işletim sisteminde şöyleyiz böyleyiz demekten vaz geçemedi, XP için oldukça güvenli ve hacklenemez bir işletim sistemi olarak bize sunmuştu ama neler yaşadığımız ortada, beklide en çok virüs sorunu yaşadığımız işletim sistemi unvanı olacak, worm virüsleri yüzünden forumda bile binlerce üyenin sorun yaşadığını hep beraber gördük.

Güvenlik konusunda yine büyük pay biz kullanıcılara kaldı, peki ya yeni kullanıcılar? Onlar bizim kadar şanslımı sizce? Bana kalırsa Microsoft bu konuda oldukça duyarsız durumda, her zaman 2. veya 3. yazılımlara muhtaç kalmaktayız, kendi içerisindeki işletim sistemi güvenliği bile oldukça yetersiz.

Win. XP SP2 çıkacak yakında ( şuanda download adresleri vs. var ama onay alamadı daha, biraz daha beklemek gerekiyor ), aslında çıkmıştı ama güvenlik sorunları yani bug lar çıktı için erteleniyor, kesin bir onay olmadığı sürece kurmanızı önermem.

Microsoft şuanda kullanıcıları birer kobay olarak görmekte, bu tür yazılımları her zaman olduğu gibi kullanıcı üzerinde beta adı altında denetmekte.

Yine beta adı altında denemeye sunarken eklemeyi de unutmadığı klasik yazısı ( bu yazılım betadır ve sisteminizde oluşabilecek zararlardan Microsoft sorumlu değildir )

Komik ama gerçek ve bunu test eden milyonlarca kullanıcıda olduğunu unutmamak gerekir, bir ara forumda SP2 download rüzgarları estiğinde ( halende esiyor ) uyarı yapmıştım ve benim gibi bir çok kullanıcıda daha erken kullanmayın sorunlar yaşayacaksınız diye altını defalarca çizmişti.
Şimdi ise sp2 kuranların yaşadığı sorunlar ile karşılaşmaktayız forumda, bunlar yine kobay olmanın bedeli.

Peki, SP2 tamamen onaylandığında neler olacak, benim gibi sizlerde incelemişsinizdir yerli / yabancı sitelerde. İncelemelere bakıldığında oldukça güvenli olacağı ve microsoftun güvenlik rüzgarı estireceğinden emin bir rol almakta, şuanda mevcut işletim sistemi firewall ( güvenlik duvarı ) daha iyi olacağı bir kesin, bu güvenlik duvarında yaşanan hataları bizler bedelini ödeyerek vermiştik. Şimdi daha duyarlı olacağı kesinlik kazanmış gibi, ama bunun yanı sıra kuşkularında beraberinde getirmiyor değil.

En büyük sorunun sistemimizle ilgili bilgileri Microsoft bilecek mi? korkusu var, bunu da birçok kez yaptı hatta forumda sizlere anlatmış olduğum Microsoft casusunu kaldırın yönteminde bulunan detayları ele alırsak SP2 bunu yapmayacak demek saçmalık olacaktır.

Yinede SP2 çıkması hepimiz için daha iyi olacaktır, güvenlik konusunda detay isteyen kullanıcılara cevap verebilecek düzeyde bir yenilik.

Tabii bununla beraber lisans sorunu da yaşayacağız, illegal Windows kullan kullanıcılar ( korsan ) SP2 kurulumunda karşılaştığı belli başlı sorunlarda tıpkı SP1 de yaşadığımız gibi karşımıza çıkıyor, test eden kullanıcıların birçoğu bu sorunla karşılaşmış durumda.

Yinede sabırlı olmak ve birinci ağızdan tam onay aldığını artık güvenle sisteminizde bulundurabilirsiniz onayını almadan kurmamanız gerektiği, onayı aldığında ise mutlaka sisteminizde bulundurmanız gerektiğini altını çizerek belirtiyorum.

HERŞEY TAMAM YA ŞİMDİ YAPMAMIZ GEREKENLER ( ÖNEMLİ KISIM ):

Artık güvenlik konusunda belli bir yol aldık, artık sizlere kalıyor güvenliğin devam etmesi. Yazılımlar ve güvenlik duvarları bir yere kadar, bu kısımdan sonra dikkatli bir kullanıcı olmanız gerekiyor.

En büyük güvenlik kullanıcıdır, dikkatli kullanıcı bu tür tehdit edici unsurlardan korunmasını da bilecektir.

Şimdi bütün güvenlik ayarlarınızı yaptınız, artık yapmanız gereken bu güvenliği tekrar ve tekrar yapılandırmak yerine imaj alarak devamlı olarak sizin yerine yapılandırmasını sağlamak.

Şimdi yazacaklarım sizin önemle dikkat etmeniz gereken noktalardır;

İşletim sistemi kurulum sırası:

- İşletim sisteminizi kurun
- Servis Pack ( leri ) kurun
- Windows updatte kritik güncellemelerin tamamını yapın
- Anakart driver ve AGP driverı yükleyin
- DX9
- Güncel ekran kartı driverınız
- Diğer PCI slotunda bulunan parçaların driverları ( ses kartı, tv kartı gibi )
- Anti-virüs programı ve Firewall programınızı kurun, updatelerini yapın
- Diğer programlarınızı kurmaya başlayın, update yapmanız gerekiyorsa mutlaka bunu yapın
- OFFICE programı kullanmanız özellikle 2002 ve üstü kurmanız önerilir.
- Tüm güvenlik ayarlarınızı ve updateleri yaptıktan sonra sıradaki işlemimiz işletim sistemini daha hızlı ve verimli hale getirmek, bu adresten Windows a hız katmak ve verim alma yazısına ulaşabilirsiniz.

Windows XP’e Hız Katmak ve Verim Almak İçin Yapmanız Gerekenler :
http://www.forumtrportal.com/showthread.php?p=5715

GHOST ile İmage alma kurulumu ve dikkat etmeniz gerekenler ( adres ) :
http://www.forumtrportal.com/showthread.php?t=1053

ÖNERİLEN YAZILIMLAR VE İŞLETİM SİSTEMİ:

- Kaspersky Anti- Virüs PRO 4.5
- Zone alaram ( firewall )
- Windows XP / SP1
- OFFICE XP 2002 veya üzeri
- Anti- Spy programları ( önerdiklerim )
- Dialer için YAW programı ( dialup kullananlar için )
- Microsoft güvenlik analizi yazılımı ( doküman içerisinde ekledim )
- Cute cleaner ( ölü dosya temizleme )
- Ghost image ( işletim sisteminizin yedeğini almak için )
- Explorer 5.0 kullanan kullanıcılar mutlaka Explorer 6 kurmalı ve bunu update etmeli.

Artık güvenlik konusunda oldukça yol aldınız, işletim sistemini yapılandırdınız ve bunu daima hazır tutmak için imagenı yedeklediniz.

Bu konu ile ilgili soru veya sorunlarınızı bu konu altında paylaşabilirsiniz, elimden geldiği kadar size güvenlik konusunda yardımcı olmaya çalışıcam.

Umarım güvenlik üzerine sizlere yardımcı olabilecek bir doküman hazırlamışımdır, sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Mutlaka GHOST ile image almayı unutmayın, ileride karşılaşabileceğiniz güçlü bir spy veya virüs sizi çok zor durumda bırakırsa aldığınız yedeklemeyi kurun, bu sayede güvenliğiniz her zaman daha güçlü olacaktır.

Tüm Anti-Virus Programları Tüm Virüsler İLe Test Edildi İşte sonuçlar

* The test was made on 10-25 August 2004, using Windows 2000 SP4 on a CELERON 2400 Mhz, 256MB DDRAM.
* All programs tested had the latest versions, upgrades and updates and they were tested using their full scanning capabilities e.g. heuristics, full scan etc.
* The 76556 virus samples were chosen using VS2000 according to Kaspersky, F-Prot, RAV, Nod32, Dr.Web, Sweep, BitDefender, E-Trust and McAfee antivirus programs. Each virus sample was unique by virus name, meaning that AT LEAST 1 antivirus program detected it as a new virus.
* ALL virus samples were unpacked and the only samples that were kept were the ones that were packed using external-dos-packers (that means not winzip, winrar, winace etc).
* The virus samples had the correct file extension using a special program (Renexts) and were unique, according to checksum32 filesize.
* Most "fake" virus samples were removed, as well as "garbage" files.
* The program PER was not tested because there was no english demo version available.
* The programs BOClean , VET , Titan , RisingAV , Ikarus and Freedom were not tested because there was no demo version available.
* The program InVircible did not include a "typical" scanner-function and could not be tested.
* The program V-Catch checks only mail accounts and could not be tested.

The following file types were used.

BAT, ???, CLA, CLASS, CLS, COM, CSC, DAT, DOC, ELF, EML, EXE, HLP, HQX, HTA, HTM, IMG, INF, INI, JS, MAC, MDB, MSG, OLE, PHP, PIF, PL, PPT, PRC, REG, SCR, SH, SHS, SMM, STI, TD0, TPU, VBA, VBS, WBT, XLS, XMI, XML.

The virus samples were divided into these categories, according to the type of the virus :

* File = BeOS, FreeBSD, Linux, Palm, OS2, Unix, BinaryImage, BAS viruses.
* MS-DOS = MS-DOS and HLL*. viruses.
* Windows = Win.*.* viruses.
* Macro = Macro and Formula viruses.
* Malware = DoS, Constructors, Exploit, Flooders, Hoax, Jokes, Nukers, Sniffers, Spoofers, Virus Construction Tools, Virus Tools, Corrupted, Droppers, Intended, PolyEngines.
* Script = BAT, Corel, HTML, Java, Scripts, VBS, WBS, Worms, PHP, Perl viruses.
* Trojans-Backdoors = Trojan and Backdoor viruses.

Rank

1. Kaspersky Personal Pro version 4.5.0.58 - 99.09%
2. F-Secure 2004 version 4.71.5 - 98.77%
3. Extendia AVK Pro version 11.0.4 - 98.68%
4. AVK version 14.0.7 - 98.50%
5. Kaspersky Personal version 5.0.149 - 97.88%
6. eScan 2003 Virus Control version 2.6.484.8 - 96.75%
7. McAfee version 8.0.41 - 93.59%
8. Norton version 2004 Professional - 93.38%
9. RAV version 8.6.105 - 93.14%
10. F-Prot version 3.15 - 91.85%
11. Command version 4.90 - 91.41%
12. Panda Titanium version 3.02.00 - 91.38%
13. Norton Corporate version 9.0.0.338 - 90.29%
14. Panda Platinum version 7.05.04 - 89.97%
15. MKS_VIR 2004 version 2.0 - 89.45%
16. Virus Chaser version 5.0 - 89.07%
17. BitDefender version 7.2 - 88.52%
18. BullGuard version 4.5 - 87.26%
19. Dr. Web version 4.31b - 85.35%
20. PC-Cillin 2004 version 11.00.1253 - 84.80%
21. Nod32 version 2.0.0.9 database 1.840 - 82.68%
22. Sophos Sweep version 3.84 - 81.31%
23. Avast version 4.1.418 - 80.55%
24. AntiVir version 6.27.00.01 - 79.57%
25. Vexira version 2.14.00.01 - 79.50%
26. AVG version 7.0.262 - 72.50%
27. Norman version 5.70.14 - 67.72%
28. UNA version 1.83 - 62.85%
29. Solo 2.5 version 2.6.3 - 61.08%
30. ZoneAlarm with VET Antivirus version 5.0.590.015 - 60.82%
31. Fire version 2.7 - 60.52%
32. E-Trust version 6.2.0.28 - 58.48%
33. V-Buster Pro - 57.61%
34. Protector Plus version 7.2.F04 - 51.28%
35. VirScan Plus version 14.091 - 48.36%
36. ClamWin version 0.35 - 48.08%
37. ViRobot Expert version 4.0 - 45.68%
38. MR2S version 1.47 - 44.36%
39. V3Pro 2002 Deluxe version SP2 - 42.33%
40. RHBVS version 4.13.656 - 41.99%
41. Digital Patrol version 5.00.08 - 38.52%
42. Quick Heal version 7.01 - 30.13%
43. Wave version 2.0 - 22.07%
44. TDS version 3.2.0 - 16.67%
45. PestPatrol version 4.4.3.24 - 15.34%
46. A Squared 2 - 15.05%
47. AntiTrojan Shield version 1.4.0.9 - 11.82%
48. PC Door Guard version 3.0.0.14- 11.77%
49. Trojan Hunter version 3.9.807 - 6.76%
50. The Cleaner version 4.1.42.52 - 6.34%
51. Trojan Remover version 6.2.8 - 5.62%
52. Tauscan version 1.6.1024 - 4.82%
53. Hacker Eliminator version 1.2 - 3.38%
54. IP Armor version 5.46.0703 - 2.87%
55. Anti-Hacker & Trojan Expert 2003 version 1.6 - 0%


Saygılar
Kaynak & Hazırlayan: DJ SONSUZLUK ( Ömer V. Onar ) – 27.08.2004 *

** Dökümanların devam etmesi ve sizlere daha yararlı olabilmemiz için
Lütfen bu adrese TIKLAYIN http://www.forumtrportal.com/reputation.php?p=27537
ve olumlu veya olumsuz yorumlarınızı yazarak bize destek verin..

*** Sizler için, Sizler ile Daha İyilerine, Daha İleriye... ***


Desteginiz İçin Teşekkürler
Saygılar

Mesajı son düzenleyen Lord2005 ( 04-03-06 - 00:43 ) Neden: Linkler Tazelendi İllegal İçerik Temizlendi
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-04, 04:26 #2
Nero Nero çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Hocam ne diyebilirimki inan...
soyleyecek kelime bulamiyorum...
Iyi kim varsin...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-04, 12:10 #3
DJ SONSUZLUK DJ SONSUZLUK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Döküman tamamlanmıştır ( videolar hariç )

Umarım sorunlarınıza bir nebzede olsa yardımcı olabilmişimdir..

Saygılar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-04, 12:25 #4
MeTCo MeTCo çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

ellerine sağlık dc yeterince soruna çözüm yolları ve savunma yollarını anlatmışsın.. tebrikler devamını bekliyoruz...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-04, 22:09 #5
Nightlovin Nightlovin çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

StartPage Hijacker programını inderemiyom Startpage sayfasında bi sorun var sanırım hijacker actıqım zaman oraya search for olayı ortaya cıkıyor ve anti spy acılıyor ayrcı CuteClenaer bu adreste sağlam değil ftp kullanmıyorum gerek duymadım hic onun indiremiyom galiba normal adres varsa ii olur yardımların ve emeğin icin tşkler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-04, 22:26 #6
DJ SONSUZLUK DJ SONSUZLUK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Hemen yazmış oldugunuz adresler ile ilgileniyorum, linklerde sorun olabilir yenilerini eklerim.

Teşekkürler uyardıgınız için.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-04, 22:31 #7
MuRaT55 MuRaT55 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

ellerine saglik ömer abi

cok isime yaradi.. saolasin... ne gicikmis su virus ve spy lar ya.. allah kahretsin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-04, 22:09 #8
Nightlovin Nightlovin çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Dj-sonsuzluk ilgin icin saol bu adreslerin direk download adresini verebilirsen cok iyi olur o sayfalara giremiyorum StartPage Hijacker CuteCleaner direk download adresleri yani saol şimdiden kolay gele
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-04, 07:22 #9
Çapkın Çapkın çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

dj ayakta alkışlıyorum hocam seni emeğin için tşkler çok güzel bi yazı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-04, 11:11 #10
gereksizler gereksizler çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Tek kelime ile mükemmel bir kaynak DJ ellerine sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-04, 17:37 #11
RooTKSK RooTKSK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

eyvallah DJ çok saolasın
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-04, 00:35 #12
ugur_sw ugur_sw çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

DJ, öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler.

Bu arada, spy sweeper'ı arkadaşımın bilgisayarında denedim, bazı sorunlarla karşılaştım; onu bildirmek istiyorum. Arkadaşımın bilgisayarına açılış sayfası belası bulaşmıştı. Ancak açılışta değil de, Yahoo hesabına bağlanmak istediğinde harekete geçiyordu. Verdiğin adresten spy sweeper'ı indirip,yine senin verdiğin şifreyle kurdum. Programı çalıştırdığımda birinin adı alexa, diğerinin adını hatırlayamadığım iki trojan buldu. Çok sayıda da tracker imha ettiğini bildirdi. Ancak bilgisayarı açıp kapattığımızda, sorun aynen duruyurdu. Sweeper da hata mesajı verip çalışmayı reddetti. Ya bilgisayardaki bela sweeper'a galip geldi, ya da benim aklıma gelen şifreyle ilgili bir sorun var. Ne dersin?
(Bu arada sweeper güncelleme de yapamadı...)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-04, 13:41 #13
Antonio_ Antonio_ çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Ellerine sağlık.. Yine çok yararlı bir döküman.. Benim 1-2 sorum var ama daha sonra sorucam bunları, tam olarak resimli bir sorun dökümanı çıkardıktan sonra.. 2 tane Allahın belası program var, silinmiyor. Firewall olarakta kerio'yu yukledim, ama sen zonealarm'ı önermişsin, silip onu yukleyecegim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-04, 17:21 #14
ugur_sw ugur_sw çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

DJ, işin sırrını çözdüm galiba...
Programı kendi makinama da yükledim, Kaspersky devreye girdi. sssetup1.exe'de virüs olduğu uyarısını yapıyor ve bloke ediyor. Virüsü de "Win32.parite.b" diye tanımlıyor...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-04, 22:25 #15
afacanerkan afacanerkan çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

"Win32.parite.b" bunu kaspersky her dosyamda yapıyor benim nerdeyse..bunun bi çözümü yokmu...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-04, 14:21 #16
salamon12 salamon12 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

hocam eline sağlık çok faydalı oldu.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-04, 18:15 #17
xmencik xmencik çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Eline sağlık DJ, yine mükemmel...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-04, 03:41 #18
sonny sonny çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Evet bende tesekkur etmek istedim gercekten gecenin bi vakti bastan sona okudum spy spweer diye ad aware nin bulupta silemedigi spy lari sildim internet explorer imi 5 ten 6 ya cikardim.tesekkurler dj.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-04, 22:27 #19
sonny sonny çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Dun gece download ettigim SPY SWEEPER bugun calismadi malesef calismadi derken serial la ilgili problem sanirim cunku bana update yapamayacagimi cunku serial numarasinin EXPIRED yani gecersiz uyarisini aldim daha sonra programi kapattim tekrar acmak istedigimde SUBSCRIPTION EXPIRED PLEASE CONTACT WITH SUBSCRIPTION DEPARTMENT uyarisni aldim acaba yeni bi serial no bulabilirmiyiz ...acaba dj elinde baska serial varmi spy sweeper icin ? cunku bu serial gecersiz artik ..ilgilendigin icin simdiden tesekkurler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-04, 21:10 #20
kkuzeyy kkuzeyy çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

usta eline sağlık
teşekkür için ne söylesek az..
harika bir döküman ve mükemmel bir ifade..
her şey çok açık ve anlaşılır..
tekrar tekrar teşekkür..
usta yalnız zone alarm proğramının msn yi engellediği söyleniyor.doğrumu acaba..
birde bu uygulamalar bizi hacer lardan da korur mu...
birde ben spy sweeper proğramını çalıştıramadım..kurduktan sonra tıkladığımda:
a sever problem has been encountered with your installation.
plase contact webroot support at support@webroot.com.
yazıyo...
acaba sorun ne???

Mesajı son düzenleyen kkuzeyy ( 08-09-04 - 21:47 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:17
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.