Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 07-05-04, 11:11 #1
askercan askercan çevrimdışı
Exclamation Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

Türkiye tezini çöpe attı NASA baştacı yaptı!

"Avrupa'nın Japonyası" sayılan Finlandiya'da doçentlik unvanını alan ilk yabancı oldu. Kireçlenmelerin müsebbibi bir mikrobu buldu: Nanobakteri! Bu buluşu nedeniyle dünyanın her yerinden davetler, ödüller aldı. Aynı mikrobu Mars'ta keşfeden Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) onu birlikte çalışmaya çağırınca 2.5 yıldır ABD'nin kalbine girmeyi başaran tek Türk kadını oldu. Önümüzdeki yıllarda da kalp ve böbrek hastalıklarının teşhisine ilişkin, patenti yüzlerce milyon dolar değerindeki önemli bir buluşu açıklanacak. Ama Türkiye onu tanımıyor. Şu ana kadar Türk yetkililerden aldığı tek bir tebrik bile yok. Yıllar önce tezini çöpe atan Türk üniversiteleri hala birlikte çalışma teklifini kabul etmiyor. Bilim dünyasında ona "Türklüğünden vazgeç, daha çok parla" diye akıl verenlere ise inatla "Asla" demeye devam ediyor.

* Siz neyi keşfettiniz?
Finlandiya'ya gittiğim sıralarda söz konusu bakteri problemini bulmuşlardı ama ne olduğunu bilmiyorlardı. Ben onların bulduklarının aslında ne olduğunu bulup, onlara bunu göstermenin yolunu buldum. Meğerse bütün vücuttaki tıkanıklıklar, kireçlenmeler bir mikrop yüzünden oluyormuş; ben buna "nanobakteri" nin neden olduğunu ortaya çıkardım.

* Türk olduğunuz için hiç tepki aldınız mı?
Türk olmam kadın olmamdan da büyük sorun oldu. Zaten benim Türk olduğum hiç anılmadı Finlandiya'da. Vatandaşlık başvurusu bile yapmamış olmama rağmen beni hep bir Finli gibi tanıttılar dünyaya. Mesela NASAya giderken Finlandiya'daki bir gazete "NASA'ya giden ilk Finli" diye başlık attı. 1996'da bütün başarılı bilim insanlarının bulunduğu bir törene çağrıldım; törende Türk bayrağının altına gittiğimde beni oradan alıp, Finlandiya bayrağının altına aldılar. Ve o kadar ağrıma gitti ki bu...

* NASA sizi nasıl keşfetti?
Finlandiya Hükümeti, buluşumu bilim dünyasına açıklamakla görevlendirip 1996'da beni ABD'ye gönderdi. New York'taki Cold Spring Harbor Labratories'e gittim. Burası dünyanın dört büyük laboratuvarından biridir ve böylece NASA'nın da buluşumdan haberi olmuş oldu. Meğerse onlar da o tarihlerde aynı bakteriyle Mars'ta karşılaşmışlar?

* İnsanlarda kireçlenmeye neden olan mikrobun aynısı Mars'ta da mı var yani?
Mars'tan düşen bir taşta karşılaştıkları bakteriyle benim bulduğum bakterinin şekilleri, boyutları aynı çıktı. Bunun üzerine birlikte bir enstitü kurduk: Astrobiology Institute. Çalışmaların sonunda NASA baktı ki uzaktan doğru olmuyor, beni kendi içine çağrıldı.

* NASA'ya 11 Eylül saldırısından bir ay sonra girmişsiniz. Sizi hemen aralarına kabul ettiler mi?
Zaten o kadar çok araştırma, hatta sizin haberiniz bile olmadan o kadar çok kişilik testi yapıyorlar ki aralarına girdiğinizde artık sizi kabul etmiş oluyorlar. Mesela nasıl bir Müslüman olduğumu tam olarak anlayamamakla birlikte son derece saygılılar. Diyelim ki bir yemeğe gittiğimizde benim önüme hiç uyarmama bile gerek kalmadan domuz eti konmamış farklı bir mönü gelir. Soran olursa da "Neva tavuk seviyor" diye geçiştirirler.

* Aldığınız nefesi bile izliyorlar mıdır sizce?
Evde dahi izlendiğimi biliyorum. Hatta kimilerine göre uydu aracılığıyla şu anda nerede olduğumdan bile haberleri var. Çıktığı gün bu röportajdan da haberleri olur, konuştuklarımız incelemeye alınır.

* Türk kimliğiniz Müslüman olmanızdan daha büyük sorun galiba?..
Bakın ben aynı zamanda bulduğum bakteriyle ilgili olarak ABD'de büyük bir firmanın da sahiplerinden biriyim. Firmanın CEO'su olan kişi bana daha iki hafta önce "Senin Türk olmandan yoruldum" dedi ve bana ABD vatandaşlığına geçmemi önerdi. Zaten bunu herkes söylüyor. Çünkü bir Türk olarak vize almanız çok zor; NASA çalışsanız bile zor.

* Vazgeçmeyi düşündünüz mü?
Türklüğümden mi? Asla! Ben milliyetçi olduğumu bilmezdim ama dışarıda kalınca insan ülkesinde kızdığı şeyleri bile özler hale geliyor.

* Peki Türkiye sizi, sizin Türkiye'yi sevdiğiniz kadar seviyor mu?
Zaten yurtdışında asıl hayret ettikleri de bu: "Sana hiç kimse sahip çıkmıyor. Sen neden Türk olmak da ısrar ediyorsun?" diye soruyorlar.

NASA'ya mı girdi? Aferin demek Sabancı'da başladı!
Anne ve babamın çevresi benim ne iş yaptığımı bir türlü anlayamıyor. Kalp üzerinde mi çalışıyorum, böbrek mi yoksa Mars mı? Mesela babama bir tanıdığı ne yaptığımı sorup, "NASA'da" yanıtını alınca "Ya aferin, demek Sabancı'da başladı!" demiş.

Pes dedirten olaylar
Doçentliğimi Ankara değil Finlandiya verdi
Ankara Tıp Fakültesi'nde asistanım, doktoramı bitirmek üzereyim. Astım hastalığı üzerine bir tez hazırlayıp hocalarıma sundum. O zaman bölüm başkanı olan bir hocamız hastaların yanındayken tezimi aldı, yüzüme baktı ve sonra "Bu tez çöpe atılır" deyip herkesin gözü önünde kapağını bile kaldırmadığı tezimi çöpe attı. O çöpe atılan tezim birkaç yıl sonra tıp dünyasının üç büyük bilimsel dergisinden birinde yayınlandı. Ankara bana doçentliğimi vermedi. Sırf bu yüzden Finlandiya'da doçentlik unvanım alan ilk yabancı oldum.

Proje önerdim 'iş mi arıyorsun' dediler
Finlandiya'da bakteri çalışmalarını yaparken Bilkent Üniversitesi Rektörü ve Genetik Bölümü'ne başvurarak "Gelin bunu birlikte yapalım. Patenti Türkiye'ye ait olsun" dedim. Bana gelen yazılı yanıtı hala saklıyorum: "Siz galiba iş arıyorsunuz" deyip, önerimi kabul etmediler. Hacettepe Tıp'a da aynı öneride bulundum. Orası da "Bu bizi aşar" yanıtını verdi. Oysa Finlandiya'da yaptığım her şeyi Türkiye'de de yapabilirdim ama neden bilmiyorum kabul etmek istemediler.

9 ay sadece dışkı tahlili yaptırdılar
Vatan hasreti artık dayanılmaz boyutlara ulaştığı için bir dönem Türkiye'ye dönüp Başkent Üniversitesi'nde çalışmaya başladım. Ancak Finlandiya'daki bütün çalışmalarımı bırakıp benden mikrobiyoloji kliniğinde dışkı tahlili yapmamı istediler. Bu işi 9 ay boyunca yaptım. Sonunda Finlandiya'daki profesörüm "Orada ziyan oluyorsun" diye isyan etti ve Türkiye'ye beni almaya geldi. Başkent Üniversitesi'ne bu gelişimde 3. kez aynı teklifi götürdüm. Prof. Dr. Mehmet Haberal'a sunduğum teklif şöyle: "Şirkete ortak olun, size burada bir enstitü kurayım. ABD'deki teknolojiyi Türkiye'ye aktaralım. Şu anda prostat kanserlerinin teşhisinde kullanılan bir sistem var. Bu sistem size ABD'de birlikte çalıştığım şirketten geliyor. Yaratan benim Hocam... ABD'den gelmesin bize, bizden ABD'ye gitsin bu sistem. Gelin bunun patentini bir Türk üniversitesi alsın. 5 sene sonra bütün dünyaya gelecek bu sistem için Türkiye milyonlarca dolar ödeyecek; onlar bize ödesin." Ama Haberal üçüncü kez "Biz ortak olmayız, kendimiz yaparız" diyerek önerimi kabul etmedi.

Hiçbir Türk yetkiliden tebrik almadım
Bana yurtdışında "Everest'in tepesine bayrak diken kadın" gözüyle bakıyorlar ama bugüne kadar yaptığım hiçbir buluş, hiçbir çalışma için hiçbir Türk yetkilisinden tebrik almadım; hiçbir Türk yetkilisi tarafından aranmadım. Sadece bir kişi: Nasıl duydu bilmiyorum İskandinav Tıp Ödülü'nü kazandığım zaman Ziraat Bankası'nın eski Genel Müdürü bir tebrik kartı gönderdi; hâlâ saklarım. Elimde sadece o kart var o kadar.

Kaynak : Vatan 25/04/2004 Devrim SEVİMAY
 
Eski 07-05-04, 13:10 #2
lotus lotus çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

adı ne ? neva....?
 
Eski 07-05-04, 14:03 #3
delibekir delibekir çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

burası türkiye yok öyle
 
Eski 07-05-04, 14:18 #4
ROHAN ROHAN çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

napalım kardas burası turkıye bazı yerlerdekı dınazorları ındırmek kolay olmuyor ındırende kendı dınazorunu getırıyor dolayısıylada hıc bır halt olmuyor ne demısler alı yazar velı bozar...
 
Eski 08-05-04, 15:56 #5
Natural Killer Natural Killer çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

burda işler böyle... uğraştığımız tek şey gerekşiz işler...
 
Eski 09-05-04, 23:35 #6
albert albert çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

yazıyı okuyunca çok sinirlendim şimdi
bu arada bu ilk mesajım galiba hayırlı olsun
 
Eski 11-05-04, 06:57 #7
cemhay cemhay çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

ege bu yazilanlar dogru ise bizlerin ne kadar eski caglarda yasayan insanlar oldugumuzun bir ispatidir.

Kadin sansli imis, iyiki birileri cikipta "ne diyon lan sibop, allahin isinemi karisiyon" diye bogazlaya bilirdilerde. Zira bizdeki orta cag oncesi zihniyet hala tip a filan inanmiyo. Tip yerine bi zubuk hoca kirintisi iki okur bi de efsunlar kirec mirec kalmaz, cozum bu kadar basit, bunlara da karsi gelirsen adami hemen bogazlarlar mazallah.
 
Eski 24-05-04, 20:27 #8
gozikka gozikka çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

Gercekten cok üzücü, ama o da yanlis yol secmis be, tezi ile taninacagina, bir gece erdal acarla laila ya gitseydi bütün türkiye tanirdi kadincagizi...
 
Eski 27-05-04, 02:45 #9
coo coo çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

abicim .. bizim universiteler boyle işte .. hocalar senin iyi bişiler yaptıgını gorunce basıyolar ünüğüne süründürüyola seni sonra istersen çık ortaya.. boylece kendilerini garanti altına alıyolar.. ben cok asistan gordum universitelerde surunen boyle pırıl pırıl insanlar..bi tanesi abimin arkadaşıydı. doktordu kız. beyinle ilgili bi araştırma için tübitak a başvurmuş ta hocalar bunu duyunca kıza 3 ay sadece yazı ve dosya işleri vermişler..sonra kendi hocalarından birinin prestijli yabancı bi tıp dergisinde yazısı çıkmış kızın araştırması hakkında .. tabii yazıya gore araştırmayı hoca yapmış.. yazık kızda bişi diyememiş.. şimdi ot gibi gidip geliyomuş hataneye..bütün gün ilaç yazıyomuş gelene gidene..ee.. burası türkiye..burda böyle..
 
Eski 28-05-04, 22:33 #10
estimate2 estimate2 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

daha da utanç verici birşey varki kendi yurttaşlarımıza imkan tanınıp da yurtdışında yabancı sermaye ama Türk fikri ürünleri bi derece taklit edip de ülkede üretmek
 
Eski 29-05-04, 02:17 #11
cayote cayote çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen delibekir
burası türkiye yok öyle
Sevgili arkadaşlar Türkiye'de ne yazıkki araştırma yapamazsınız, biraz uç noktaya kaydığınızda gereksiz işlerle uğraşmaya bir son ver, ödeneğimiz yok diyiverirler ve kapılar yüzünüze kapanır. Doçentliğimi almak üzere kısa bir süre sonra Amerika'ya geçicem, aynen benim tezimde profesörüm tarafından incelemeye değer bulunmadı. Pineal Bez ve limbik sistem hakkında herşey biliniyor ne araştıracaksınki dediler, Sözkonusu bez insanın tüm bioritmini ve biyolojik saatini düzenleyen bez ve hala bilinmeyen pek çok yönü var. Üniversitelerimizin ne halde olduğunu, araştırma olanaklarımızın yerlerde süründüğünü, incelemek üzere kadavra bile bulamadığımızı biliyormusunuz? Sırf bu yüzden 2. senede okulu bırakıp John Hopkins'e geçtim, yinede geri döndüm
denklik sınavı verdim ama bıktım, sıkıldım bu meslek sayısız düzenli yayını izlemeyi tartışmayı hergün ama hergün yeniden öğrenmeyi gerekir, 6 sene sadece basic öğrenirsiniz aslında hep öğrencisinizdir. Bunca sene okuduktan sonra sadece kesip biçeyim paramı alayım. İSTEMİYORUM, araştırma yapmak öğrenmek belki birilerine öğretecek birşeyler bulmak istiyorum, ölüp gittiğim zaman adımı birileri hatırlasın istiyorum ama burada mümkün değil. Siz neden Mehmet ÖZ gibi bir dahi Amerikada sanıyorsunuz yada Mehmet Öz Türkiyede Mehmet Öz olabilirmiydi sanıyorsunuz. Yazık çok yazık, çok zeki, deha Türkiyenin Büyük Kaybı değilim belkide hiç olamam ama ya olursam ya o potansiyelim varsa yada fırsatı olmadığı için kimler ne beyinler yok oldu burada.
Üzücü, ülkemi çok seviyorum beni bugünlere Türkiye hazırladı, bu ülkeden ekmek yedi ailem, burada kazanılan parayla bu pahalı eğitimi aldım, hali hazırda Türkiyede çalıştığımla ekmek yiyorum ama kendimi geliştirmek istiyorum.
Kusura bakmayın patladım akşam akşam ama...
Kendinize iyi bakın sağlıkla kalın...
 
Eski 30-05-04, 01:08 #12
coo coo çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

alın size bi hikaye daha.. abimden.. adamın biri yine doktor takımından amerikada tıp egitimi goruyor ve sonra orda tıbbi genetik te bilmem ne dalı uzerine docentligini alıyor.. orda askerlgini parayla yapabilecekken diyorki bukadar egitim aldık bari turkiye için bişiler yapalım.. yani turkiyeye gelip araştırma yapıp tıp adına bişiler yapıcak.. tabii geliyor buraya belgelerle falan araştırmalar sonucu türkiyede adamın docentligi konusunda henuz bi bilim dalı olmadıgı ortaya çıkıyor.. tabii bizimkiler ne yapıyor sen bizim işimize yaramazsın diye adamı doguya gonderiyor. yani dusunun adamdan turkiyede bi tane var ve biz onu doguya gonderiyoruz.. tabii adam yaşlı ve herşeyden bi haber gidiyo. adama teror falan anlatıyolar ama herhalde o teroru amerikadaki gibi bişi zannediyo.. sonra bi gun yolda giderken herifi sırtından vuruyolar. 8 kurşunla herif olmuş. yani artık turkiyede o adamlardan hiç yok.. yani adamın yıllarca suren egitimi , belki yüzbinlerce dolar harcasak elde edebilecegimiz o birikim 8 kurşunla yok oluyor.. artık adam öldü diyemi üzülürsün, iyibi bilim adamını kaybettik diyemi uzulursun adamın saflıgına mı üzülürsün .. sec birini..ya galiba biz adam olmucaz.. ben bu konuda biraz karamsarım..
 
Eski 30-05-04, 23:55 #13
redbul redbul çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

ağlamak istiyorum ya.....içim gidiyo bunları okuyunca..watanımmın kaybettiği şeyleri duyunca...umarım pes etmez ve türkiyeye hizmet eder ne olursa olsun..
 
Eski 06-07-05, 20:51 #14
kmm_bn kmm_bn çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

çok vahim bir durum...bunun gibi o kadar çok varki...
 
Eski 06-07-05, 22:02 #15
arcabil arcabil çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

Geçen cuma günü ABD'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman ve ‘‘Türk Einstein'ı’’ olarak tanınan Prof. Behram Kurşunoğlu'nun ölüm haberi, New York Times gazetesinde de yer aldı. Prof. Kurşunoğlu'nun Trabzon'dan başlayıp Miami'de dünyanın en prestijli bilimsel kuruluşlarından birinin başkanı olarak noktalanan yaşamı, örnek alınacak güzellikte.

New York Times Gazetesi, dünkü sayısında, geçen cuma günü Miami'deki evinde kalp krizi sonucu yaşama veda eden ünlü bilim adamı Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu'na geniş yer verdi. New York Times, 1980'li yıllarda birçok saygın gazete ve dergide röportajları yayımlanan Prof. Kurşunoğlu için ‘‘Dünyanın dört bir yanından bilim adamlarının toplandığı Miami Üniversitesi'nin nüfuzlu araştırma kurumu Centre of Theoretical Stuides'in (Teorik Araştırmalar Merkezi) kurucusu ve başkanı’’ tanımlamasını yaptı.

Prof. Behram Kurşunoğlu, 1958 yılında direktörlüğüne getirildiği ‘‘Centre of Theoretical Stuides’’ araştırma merkezinde 34 yıl boyunca, dünyanın çeşitli ülkelerinden Nobel ödülü kazanmış 35 bilim adamının çalışmasını sağlamıştı.

New York Times, 1965'ten 1992'ye kadar faliyet gösteren araştırma merkezinde doktora sonrası eğitim hizmeti verildiğini, oluşturulan bir forumda farklı süreler boyunca burada kalan bilim adamlarının fikir alışverişinde bulunmasının sağlandığını belirtti. Kurşunoğlu'nun ‘‘birleşik alan teorisi’’ çalışmalarından övgüyle söz eden gazete, Kurşunoğlu'nun son yıllarda dikkatini nükleer enerji üzerinde yoğunlaştırdığını kaydetti.

Ankara’da uygun üniversite bulunamayınca ABD’ye gitti

Fizikçi Prof. Dr. Erdal İnönü, Behram Kurşunoğlu'nun ölümüne çok üzüldüğünü belirterek ‘‘Akranım ve meslektaşımdı. Ülkesini ve mesleğini çok seven Behram, Einstein'ın çalışmalarını hastalığına rağmen devam ettiriyordu. Ben onun ‘Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi'nde bir sonuç alacağına inanıyordum’’ dedi. CNP Onursal Genel Başkanı Prof. İnönü, aynı yıllarda doktora yaptığı Behram Kurşunoğlu’nun Türkiye'de kalması için çok uğraştığını belirterek, ‘‘İngiltere Cambridge Üniversitesi'nde doktora yaptıktan sonra 1955'te Türkiye'ye geldi, ama Ankara'da ona uygun bir üniversite bulamadık. O da ABD'ye gitti’’ diye konuştu. İnönü ‘‘ Her yıl dünyanın önde gelen fizikçilerini yanına toplar konferans verirdi. Geçen yıl konferansına gitmiştim’’ dedi


Ne yazıkki saymakla bitmez yurt dışına giden öğrencilerin % 59U geri dönmüyormuş geri dönenlerede devlet ilginç işler veriyormuş üniversitelerdeki hocalar profesörlerin tek amacı rejimi korumak yok o sağcı yok o türbanlı yok sakallı bilimsel bir olay yok zaten üniversiteler birliği üniversitelerimize 5 üzerinden 2 vermiş o bile çok ama neyse bizim başımızdaki bu dinazorların nesli tükenmedikçe kaçanlar kendini kurtarır ülkemizde kalanlar ise burda harcanırlar ne yazıkki
 
Eski 06-07-05, 22:07 #16
arcabil arcabil çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

Oktay Sinanoğlu
Sayın Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. 1953 yılında Ankara’da TED’in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. O zaman lisenin eğitim dili tamamen Türkçe’ydi, takviyeli yabancı dil dersleri vardı, sonradan kolej oldu. TED tarafından Amerika’ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi. 1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957’de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT’den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961’de hem Harward, hem de Yale’de kendisinin yeni Nicem (“Kuvantum”)Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı. 1962 yılında Batının 300 yılda en genç profesörü oldu (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine
Danışman Profesör unvanını verdi. Türkiye’de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması için uğraş verdi. Ama, tabii olmadı. 1964’de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne Yale Üniversitesine atandı. 1973’te Almanya’nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü ilk kazanan kişi oldu. 1975’te Japonya’nın Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülünü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek, Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi. 1976’da Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Hindistan’ın Devlet Misafiri olarak, Hintli Bakanlarla ve Cumhurbaşkanıyla görüşmüştür. Meksika’da aynı seviyede Üçüncü Dünya Bağımsızlığı için çalışmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden yaş sınırında (67) emekli oldu.Yale'deki hayat kaydıyla, ömür boyu olan iki kürsülü profesörlüğünü, Türkiye'nin ve Türkçe'nin başına gelenlerle daha verimli mücadele edesilmek için, "emeritus professor" ünvanına çevirterek Türkiye'deki faaliyetlerini daha da yoğunlaştırdı. O ara Türkiye genelinde ki herhangi herhangi bir bir evrenkentte (üniversitede) yetenekli gençlere, fizik kimya, matematik, moleküler biyoloji dallarında Mastır, doktora araştırmaları yaptırması, herşeyi YÖK'ten soran rektörlerce engellendi.Ama Oktay Sinanoğlu, bir yandan bilimsel araştırmalarına dış ülkelerde devam ediyor. 1962’den günümüze dek ilk TÜBİTAK Bilim Ödülünü, ilk Sedat Simavi ödülünü, 1992’de Bilgi Çağı, 1995’te İLESAM Üstün Hizmet Ödülünü, ayrıca Yılın Fikir Adamı, Yılın Bilim Adamı ödüllerini aldı. Yesevi Kazakistan ve benzeri bir çok kuruluşta profesör, mütevelli heyeti üyesi, Atatürk Kültür Kurumu asli üyesidir. 2001'de Yerel gazeteler Birliği'nce "halk Kahramanı Ödülü" verildi. Bu yılda Antalya'da Uğur Mumcu Bilim Ödülü (2002), TÜRKSAV Türk Dünyası'na Hizmet Ödülü (2002) verildi. 250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır. Türkiye’de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır. Değişik ülkelerde iki kez Nobel’e aday gösterilmiştir.


OKTAY SİNANOĞLU bir numaradır.
 
Eski 06-07-05, 23:23 #17
general_1315 general_1315 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

abi helal olsun yinede bizi satmıyo.. burda ne cevherler varda ilgilenen yok kaale alan yok..
 
Eski 07-07-05, 19:24 #18
cotanak55 cotanak55 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

Yıllar önce akşam gazetesi televizyon dağıtacam diyerek milleti dolandırmıştı ya işte o zamanlar akşam gazetesinde bir kişi sürekli ilan veriyordu sayfalar dolusu hiç unutmam aklımda kaldığı kadarıyla sizlere anlatmak istiyorum.
%80 tasaruflu bir ampül buldum bana yardımcı olacak bir firma arıyorum diyordu ilanda ve ap açık bir şekilde sabancılara ve koçlara sesleniyordu ama hiç biri sahip çıkmadı patentini bile alamadı yanılmıyorsam.
Sonra ne mi oldu patenti yabancılar aldı şimdi philips, osram ve general elektrik başta olmak üzere bu ampülleri dünyaya pazarlıyorlar milyonlarca dolarları onlar kazanıyor bize sadece tüketici olmak kaldı bu ülkeye yazık
 
Eski 07-07-05, 19:31 #19
aviator aviator çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

Ya işte onlar nasıl değer veriyor bilim adamına ve araştırmaya. Bir de bize bakın. Biz bu kafayı değiştirmedikçe geri kalmaya mahkumuz. Hala araştırmanın önemini anlayamadık. Bu kafalarla hiçbir zaman anlamayacaz, geri kalmaya mahkum olucaz.
 
Eski 11-07-05, 20:17 #20
sese sese çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çöpe Atılan Tez NASA'nın Baştacı Oldu ..!

yuh artık yahu bari okumuş zeki sandığımız profesörler bu cevheri fark edememişler mi? Ülkemizde böyle örümcek kafalılar olduğu sürece hiçbir gelişme yaratamayız. Ve dışarıdan ilaç malzeme tedavi yöntemleri v.b. şeyler satın almaya devam ederiz.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:01
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.