Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 24-02-06, 08:39 #1
EdeS EdeS çevrimdışı
Unhappy TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık


Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) burs vereceği kız öğrencileri seçerken okul dışında dahi türban veya peruk takmama şartı aradığı ortaya çıktı.

● [Haber Yorum] Ayrımcılık TEV’e yakışmıyor (http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler...0224&hn=259202)

Vakfın üniversitelere gönderdiği iki sayfalık Yükseköğrenim Bursları Ek Kontenjan Duyurusu’nun seçici komisyon ve vakıf yöneticileri için hazırlanan sayfasında özel şartlar yer alıyor. Yöneticilerden burs verilecek öğrencilerin okul dışında başörtüsü takıp takmadığının araştırılması istenerek, “Türbanlı, peruklu vb. öğrenciler bursa uygun değildir. Öğrencilerin cemaat yurtları/evleri vb. yerlerde kalıp kalmadığının öğrenilmeye çalışılması rica olunur.” deniliyor.

TEV tarafından Malatya İnönü Üniversitesi’ne gönderilen ve öğrencilere gösterilmemesi istenen metni Zaman ele geçirdi. Duyuru, önce üniversite panosuna asıldı. Daha sonra yanlışlıkla asıldığı söylenerek kaldırıldı. Burs başvurularında Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılık ve maddi imkanlardan mahrumiyet ana kriter olarak aranırken, öğrencinin giyimiyle, görünümüyle, davranış ve fikirleriyle çağdaş bir öğrenci olduğunu yansıtması şart koşuluyor. Vakfın burs koşulları arasında öğrencinin sigara içmemesi, başarı, başka bir kurumdan burs almaması da bulunuyor. Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, burs verme şartları arasındaki türban ve perukla ilgili maddelerin sadece okul içini kapsadığını savunuyor. Öğrencilerin okul dışındaki kılık kıyafetlerinin kendilerini ilgilendirmediğinin altını çizen Bilal, amaçlarının ülkenin kalkınmasına destek olacak öğrencileri tercih etmek olduğunu ifade etti. Vakfa yardım etmek isteyen vatandaşlarda da başörtüsü kullanmama şartı arayıp aramadıklarını sorduğumuz Bilal, “Yardım edenlerin çoğu öğretmen ve asker kökenli. Ama hiç kimseye ‘başın kapalı, neden bağış yapıyorsun’ demeyiz.” cevabını verdi. Bilal, üniversitelere gönderdikleri burs başvuru belgelerinin ikinci sayfasının gizlenmesini ‘bu bölümün görülmesi halinde öğrencinin kendisini kamufle edebileceği’ kaygısına dayandırdı. Bilal, bu şartları sadece öğretim görevlilerinin bilmesi gereken hususlar olduğu için öğrencilerin görmesini istemediklerini söyledi. TEV Yurtiçi Burs Sorumlusu Şengül Küpücü de burs verdikleri öğrencileri üniversitelerde oluşturulan burs komisyonlarının seçtiğine dikkat çekti. Küpücü, “Bu şartları komisyonun bilgisi için hazırlıyoruz. Öğrenci, öğretim kurumu içerisinde peruk veya türban takıyorsa şartlarımıza uygun değildir. Ama dışarıda ne taktığı bizi ilgilendirmiyor.” şeklinde konuştu.

Burs, üniversiteliler için 200 YTL

Vakıf ilk ve ortaöğretim öğrencilerine aylık 80 YTL, üniversite öğrencilerine 200 YTL, master öğrencilerine 350 YTL, doktora öğrencilerine de 600 YTL burs veriyor. Kuruluş yılında TEV burslarından 119 öğrenci yararlanırken bu sayı aradan geçen 39 yılda 142 bin 736’ya ulaşmış. Vakfın başkanlığını Dünya Odalar Federasyonu (WCF) başkanlığı görevini yürüten Rona Yırcalı yapıyor. Vakfın yönetim kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: Ömer Koç (başkan vekili), Ahmet Orhun (üye), Dr. Şahap Kocatopçu (üye), Davut Ökütçü (üye), Adnan İğnebekçili (üye), Ali İhsan Yalçın (üye). Kurucuları arasında İhsan Doğramacı, Haldun Dormen, Ferit Eczacıbaşı, Nejat F. Eczacıbaşı, Burhan Felek, Rahmi M. Koç, Vehbi Koç, Sakıp Sabancı, Erol Simavi, Aydın Bolak gibi tanınmış isimler de yer alıyor. Vakfın mütevelli heyetinde Aydın Doğan, Bülent Eczacıbaşı, Ömer Dinçkök (başkan), Osman Boyner, Özcan Balkır (başkan vekili) yer alıyor. TEV, 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde 205 kişi tarafından kuruldu. Vakfın ilk başkanlığına Dr. Nejat Eczacıbaşı seçildi. Bu görevi 7 Kasım 1969-25 Şubat 1996 tarihleri arasında Vehbi Koç ve 28 Mart 1996-25 Temmuz 2001 tarihleri arasında ise Ahmet Aydın Bolak yürüttü.

Çetin Çiftçi, Malatya


Hatipoğlu: Rencide edici bir uygulama

Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD) Genel Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, TEV’in bursiyer seçme yöntemine tepki gösterdi. TEV’in üniversitelere göndermiş olduğu yazıdaki istekleriyle üniversite yönetimlerini polis ve istihbaratçı konumuna düşürdüğünü belirterek bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti. Üniversite yöneticilerinin öğrencilerin üniversite içerisindeki davranışlarından sorumlu olduğunun altını çizen Hatipoğlu, “Disiplin yönetmeliği de böyledir. Öğrencisinin dışarıda ne giydiği, ne yaptığı üniversite yönetimini ilgilendirmez. Aksi takdirde üniversite yönetimi polis konumuna düşer ve bu, öğrencinin fişlenmesi anlamına gelir. Bu son derece yanlış ve rencide edici bir durum.” dedi. Hatipoğlu, “O zaman ben de yazarım bu şekilde bir yazı; üniversite yönetimi bana da alet olsun. O vakıf tüzel kişilikle yapıyor. Ben de gerçek kişi olarak yazsam ‘rektör öğrenciler hakkında fiş mi tutacak?’ Bunu devlet bile dese yanlış olur ki; bir vakfın talep etmesi doğru bir durum değil.” diye konuştu.

http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler...0224&hn=259201
__________________
 
Eski 24-02-06, 08:57 #2
feyzakalender feyzakalender çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık


Konunuz paylaşıma açılmıştır.
 
Eski 24-02-06, 09:40 #3
globalplayboy globalplayboy çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık


normal karsilarim artik ben bu tür seyleri. insan haklarindan bahseden sahsiyetsiz adamardanda bu beklenir zaten. dün aksam kanal 7 haberde bi haber gördüm. adamin karisi basini örtüyor diye MIT tarafindan fislenmis, bu sebebplede hakkinda mahkeme karari ile ögretmenlik yapamaz denilmis. yani nasil bir mantikla adamin karisi sokakta basini örtüyor diye sen bu adama ögretmenlik yaptirmazsin? nezamandan beri MIT raporlari mahkemelerce kullanilip yargida etki unsuru oldu?olay 2000 yilinda olmus ve adam karar1n kalkmasi icin danistaya gitmis fakat direk olarak kararin kesinligini bildirip geri yollamislar adami. bahsi gecen adam diyorki "beni düsürdükleri durumdan utaniyorum, seriatci olarak gösterildim ve onurum rencide edildi, böyle bir ONURSUZLUK yapmak istemezdim ama aihm ye kendi ülkemi sikayet etmek zorunda kalicam, bu benim onursuzluum deil beni bu hale düsürenlerin onursuzlugu "diyor ve sonuna kadar katiliyorum. yaziklar olsun bu tür seref yoksunu insanlara. ulan adam sokakta küpe takar, sac uzatir,gay olur asil insanlara kötü örnek olanlar bunlarken,serefsiz vatan hainleri sokakta cirit atip,polise askere saldirip, vatana ihanet ederken, elin garibani basinmi örtdü diye suclu olur. ahmet kaya ve bikac serefsiz gibi PKK ya gelir bagislayan yataklik yalakalik edenlerin bas taci edildigi bir yerde bunlarin olmasida normal aslinda.ama insanlarin gözünüde cok güzel boyamayida bilirler, islerine gelince vatan millet sakarya.cok güzel bi demokrasi, cok güzel insan haklari. ab ve abd ye laf söylerler muhtesem basinimizla beraber bürokratlarimiz; insan haklarini kendilerine göre uyguluyolar diye, siz cokmu farklisiniz? sizin gibi sahsiyetsizler yüzünden zaten bu ülke bu halde. son olarak dikkatimi ceken bisey oldu .bu haber 1-2 kanal disinda hic kimse tarafindan verilmedi burda birkez daha gördük televoleci basinimizi. Allah bin türlü belanizi versinde su güzel Memeleketim kurtulsun sizden

Mesajı son düzenleyen globalplayboy ( 24-02-06 - 09:52 )
 
Eski 24-02-06, 10:02 #4
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

utanıyorum artık
içimi dökmek istiyorum ama yeri burası değil
Allah'a havale ediyorum hepsini
 
Eski 24-02-06, 20:51 #5
illegaltürk illegaltürk çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Ayıp yahu bu kadarda olur yani pes. Bir yerde sanki okumak bir Müslüman evladının hakkı değil . Elbet bir gün hesap verecekler ya burda yada ahirette .
 
Eski 24-02-06, 20:56 #6
turkhan20 turkhan20 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

olayın bu kadar basit olduğunu düşünmüyorum
mit olayıonda adam atatürk püstüne saldırmış kesin bir sorun vardır ..rahat durmamıştır. ..
 
Eski 24-02-06, 21:44 #7
duayen12 duayen12 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Ben canlı şahidim kızkardeşimin türbanlı olduğunu öğrendikleri an bursu kestiler.
 
Eski 24-02-06, 22:16 #8
GENGHIS-KHAN GENGHIS-KHAN çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Haberi olumuştum zamanda ama bence anormal birşey yok.TEV ve amaçlarını bilmeyenler için anormal olabilir ama bence TEV gibi bir zihniyetten başka birşey beklemek de saflık olur zaten...başörtülülere verecek değiller ya seçip de...
 
Eski 24-02-06, 23:25 #9
pharmaklas pharmaklas çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

güzel bir uygulama...
 
Eski 24-02-06, 23:44 #10
.........}Damla{......... .........}Damla{......... çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

nedemek güzle bir uygulama? Müslümanlardan niçin bu kadar korkuyorlar, çünkü müslümanlar hakim olduğu zaman kendi pisliklerini ve rüşvetlerini yapamicaklar... Ama hepsi bi gün ödiyecek bunu.
 
Eski 24-02-06, 23:53 #11
hoca diyorki hoca diyorki çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

kardeşim bu yapılan zulüm böyle devam edip gidecek değil ya. tevin musluğuda kapanır birgün. ne niyetli olduklarını anlamak için alim olmaya gerek yok...
 
Eski 25-02-06, 01:33 #12
GENGHIS-KHAN GENGHIS-KHAN çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Tev in musluğu zor kapanır hocam destekçilerine baksana...
 
Eski 25-02-06, 02:58 #13
hoca diyorki hoca diyorki çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen GENGHIS-KHAN
Tev in musluğu zor kapanır hocam destekçilerine baksana...
eyvallah. bizim için zor olur tabiki. ama hepimiz bilirizki karun denen adamın hazinelerinin anahtarlarını kırk deve zor taşıyodu varın hazinesini siz düşünün.ama yer yarıldı yerin dibine battı hazinesiyle.
kim inancından dolayı zulm ederse musluğuda kapanır,hürriyetide,zürriyetitde...
çok da önemli değil aslında be kardeşim.varsın tev bize para vermesin.rızkımızı onlar mı yarattı sanki.
KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR HESAP DÖNER
 
Eski 25-02-06, 12:23 #14
globalplayboy globalplayboy çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen pharmaklas
güzel bir uygulama...
İnkar edenler, Allah’ın huzurunda hesaba çekildikten sonra kitaplarını sol yanlarından alırlar. Bu an, sonsuza dek içinde kalacakları cehenneme sürülecekleri andır. İnkarcılar için hiçbir kaçışimkanı yoktur. Hazır bulundurulan milyarlarca insanın meydana getirdiği mahşer kalabalığı bu insanlar için bir kurtuluşya da gözden kaçma imkanı oluşturmaz. Kimse bu kalabalığın arasına karışıp kendisini unutturamaz, kaybettiremez. Her kişi, kendisi için görevlendirilmişbir şahit, bir de sürücü melekle gelir.

En az fiziksel acılar kadar şiddetli manevi azaplar da vardır. Aşağılanır, horlanır, rezil olur, pişman olur, çaresizliğini ve ümitsizliğini düşündükçe yüreği yanar, kan ağlar. Sonsuzluk aklına geldikçe mahvolur. Öyle ki, azap bir milyon yıl sonra veya bir milyar yıl sonra ya da trilyonlarca yıl sonra sona erecek olsa bu onun için büyük bir umut ve sevinç kaynağı olurdu. Ama azabın bir daha hiç sonunun gelmeyeceğini, cehennemden hiçbir zaman çıkışolmayacağını bilmenin verdiği ümitsizlik hissi dünyadaki herhangi bir ümitsizlik hissiyle kıyaslanamayacak bir duygudur.

sabretseler de birdir, sabretmeseler de". (Tur Suresi, 16)


senin burayı görüpde,pişmanlığının çare etmeyeceği günü sabırsızlıkla bekliyorum!

Allahın laneti ve zulmü sen ve senin gibiler üzerine olsun
 
Eski 25-02-06, 13:04 #15
Cronic Cronic çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Delirtmeyin adamı, müslüman olmak başka türban başka. Cumhuriyete laf ediyorsunuz haberiniz yok.. Türbanı savunmak cumhuriyete muhalefettir, rejime muhalefettir. Ciddi ciddi devrimi savunuyorsunuz..
 
Eski 25-02-06, 13:13 #16
globalplayboy globalplayboy çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Cronic
Delirtmeyin adamı, müslüman olmak başka türban başka. Cumhuriyete laf ediyorsunuz haberiniz yok.. Türbanı savunmak cumhuriyete muhalefettir, rejime muhalefettir. Ciddi ciddi devrimi savunuyorsunuz..
sizin soyunuzun Osmanlı gibi bir büyük Devleti Cihan dan geldiğini düşünmütorum. müslüman olmak ve türban başka şey öylemi, vay anasına beee biz hiç bişey bilmiyormuşuz. buda senin kendi tefsirin mi, müslüman olmak ve örtünmemek? sen mi yazdın o Kur-An ıda?
 
Eski 25-02-06, 13:34 #17
Cronic Cronic çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Bu işler çok karışık. Aşırı tepki vermemin sebebi, şeriat isteyen insanların türbanı kullanması. Müslümanlık ile türbanı ayırmamdaki sebep, türban isteyen insanların müslümanlıktan öte ideolojik başka amaçlar peşinde olması. Sizin için demiyorum, genel olarak söylüyorum. Fakat bu işler o kadar karışık ki, bi tarafta demokrasi, bi tarafta laiklik, bi tarafta kılık kıyafet yönetmeliği, inklaplar.. Burada çözülecek problemler değil, size iyi günler diliyorum.
 
Eski 25-02-06, 13:36 #18
hoca diyorki hoca diyorki çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

başörtüsünü savunmak cumhuriyete karşı olmak değil bilakis onu savunmaktır.onu savunmak, fransa, ingiltere, italya,yunanistan... hertürlü işgalci emperyalist güçlere karşı vatanı savunmaktır.
haberi olmayanlar, nene hatun, sütçü imam ve şehit kamil hakkında araştırma yapsın.
ayrıca konu bu değil tevin uygulamasıdır.konuyu çarpıtmayın.
 
Eski 25-02-06, 14:41 #19
Kızıl Elma2006 Kızıl Elma2006 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Cronic
Delirtmeyin adamı, müslüman olmak başka türban başka. Cumhuriyete laf ediyorsunuz haberiniz yok.. Türbanı savunmak cumhuriyete muhalefettir, rejime muhalefettir. Ciddi ciddi devrimi savunuyorsunuz..
işte böyle ATATÜRKÇÜLER,böyle VATANSEVERLER oldukça bu ülkede,bu rejim yıkılmaz,laiklik susmaz,şeriat bu ülkenin kapısına bile yanaşamaz.ARKADAŞIM,SENİ YÜREKTEN ALKIŞLIYORUM,SONUNA DEK SANA KATILIYORUM.
 
Eski 25-02-06, 14:52 #20
Kızıl Elma2006 Kızıl Elma2006 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TEV’den, burs isteyen öğrencilere ideolojik ayrımcılık

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen EdeS
Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) burs vereceği kız öğrencileri seçerken okul dışında dahi türban veya peruk takmama şartı aradığı ortaya çıktı.
http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler...0224&hn=259201


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen globalplayboy
dün aksam kanal 7 haberde bi haber gördüm
AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE,BİRİNİN KAYNAĞI FETULLAH GÜLEN'İN GAZETESİ,ŞERİATÇI ZAMAN,DİĞERİNİN KAYNAĞI ŞERİATÇI ARAP ÖZENTİSİ KANAL 7.AMA BOŞUNA ÇABALAMAYIN,BURASI LAİK TC.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:51
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018