Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 15-02-06, 19:40 #1
Simasher Simasher çevrimdışı
Varsayılan 10 bilgisayar oyununu 17 yaşından küçüklerin oynaması sakıncalıGünümüz çocuk ve gençlerinin rağbet gösterdiği bilgisayar oyunları pek çok tehlikeyi de beraberinde getirdi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Alev Fatoş Parsa, bazı bilgisayar oyunlarının çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz olarak etkilediğini belirtti. Parsa; özellikle 17 yaş altı çocukların uzak durması gereken oyunları ‘Doom 3, Grand Theft Auto, Half Life 2, Halo 2, Resident Evil: Outbreak, Psi Ops: The Mindgate Conspiracy, The Guy Game, Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude, Mortal Kombat Deception, Rumble Rosse’ olarak sıraladı.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Alev Fatoş Parsa; bazı bilgisayar oyunlarının; masum, yaratıcı, eşitlikçi düzende değil; aksine çıkarcı, saldırgan, şiddet dolu ve totaliter olarak yapılandırıldığına dikkat çekti. Şiddet olgusunun, henüz gerçek ve fantezi ayrımı yapamayan küçük yaştaki çocukları olumsuz etkilediğini kaydeden Parsa, “Bu durum, çocuklarda dünyanın güvensiz bir yer olduğuna ilişkin bir önerme yaratır.” dedi. Teknolojik gelişmelerin, internetin yaygınlaşmasının, bilgisayarların eğitim dışında eğlence amaçlı kullanımlarının artmasının ardından; internet bağlantılarının çocukların iletişim dünyasına bireysel olarak katılmalarına imkan sağladığını vurgulayan Parsa; “Sanal gerçekliğin yaşandığı bilgisayar oyunlarındaki dijital imgeler; son 15 yılda çocuk oyunlarının doğasında bir dönüşüm yarattı.” ifadesini kullandı. Çocukların oynadıkları oyunlarda, şiddet dolu, katı kurallarla sınırlandırıldığını ve bu kurallardan taviz veremez hale geldiklerini dile getiren Parsa, “Bilgisayar oyunlarındaki şiddet içeriği çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratırken; onlarda saldırgan eğilimlerin ortaya çıkmasına neden olmakta. Bilgisayar oyunları ağırlıklı olarak görsel zekaya hitap ediyor. Bu da beynin sağ lobunun yönettiği bir alan ve beynin bu bölgesi duygusal tepkilerle yakından ilişkili. Bu bağlamda aslında şiddet oyunları çocukların beyinlerindeki öfke merkezini de tetikleyebilir.” diye konuştu.

Aşırı saldırgan oyunların küçük yaşlardaki çocuklardan uzak tutulması gerektiğini söyleyen Parsa, şöyle devam etti: “Birçok bilgisayar oyununun azımsanmayacak kadar yüksek bir popülerliğe sahip olması ve bu oyunlarda sadece ateş edilmediği, aynı zamanda işkence, bombalama ve daha ağır şiddet unsurlarının belli sınırların çok üstünde olduğu açıkça görülüyor. Bilgisayar oyunlarının olumsuz taraflarının yanı sıra çocuklar üzerinde olumlu etkilerinin de olduğuna dikkat çeken Parsa; bunları uyum sağlama, zeka gelişimi, özgüven kazanma, kişisel iletişimi artırma, el ve göz koordinasyonunda gelişme, mantıklı düşünme ve stratejik plan yapma yeteneklerinde gelişme olarak açıkladı.

Çocukları oyunların olumsuz etkilerinden

korumak için öneriler

Aileler, bilgisayar ve video oyunlarının çocuklar üzerinde zararlı etkileri olabileceğini göz önüne alarak onları ekran önünde asla başıboş bırakmamalı.

Oyunları mutlaka kendi gözetimlerinde oynamalarına izin vermeli ve oyunlara mutlaka sınırlama getirmeli.

Aileler, medyanın yaşamlarındaki olumlu ve olumsuz etkilerini tartışarak belirlemeli ve ona alternatifler oluşturarak çocuğa en doğrusunu sunmalı.

Çocuk odalarında asla elektronik aletlere yer verilmemeli ve herkesin evde belirlenen kurallara titizlikle uymaları sağlanmalı.


kaynak:haber.gen.tr bülteni zaman
__________________
 
Eski 16-02-06, 01:42 #2
feyzakalender feyzakalender çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 10 bilgisayar oyununu 17 yaşından küçüklerin oynaması sakıncalıKonunuz paylaşıma açılmıştır..
 
Eski 16-02-06, 01:51 #3
mik2087us mik2087us çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 10 bilgisayar oyununu 17 yaşından küçüklerin oynaması sakıncalıHalf-life 2 ye laf yok.....Baba oyun vesselam...
 
Eski 16-02-06, 02:11 #4
hoca diyorki hoca diyorki çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 10 bilgisayar oyununu 17 yaşından küçüklerin oynaması sakıncalısaçmalık diz boyu. kardeşim adı üstünde oyun bunlar. zararı olcağına inanmıyorum. ayrıca sokaklarda yol kesen, gaspeden,tinerci,katil... gibi kişiler bunları oynayanlar mı ? bence hayır. bi çoğu bilgisayardan bile bihaber...
çocuk 18 ine kadar kan görmesin(şartlar nasıl izin vercekse,fanusta tutsan çocuğu kar etmezki), 19 da gerçek dünyayla tanışsın mantığı sakat bence
 
Eski 16-02-06, 02:54 #5
FaHReNiGHt FaHReNiGHt çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 10 bilgisayar oyununu 17 yaşından küçüklerin oynaması sakıncalı


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Sim@shær
Bilgisayar oyunlarının olumsuz taraflarının yanı sıra çocuklar üzerinde olumlu etkilerinin de olduğuna dikkat çeken Parsa; bunları uyum sağlama, zeka gelişimi, özgüven kazanma, kişisel iletişimi artırma, el ve göz koordinasyonunda gelişme, mantıklı düşünme ve stratejik plan yapma yeteneklerinde gelişme olarak açıkladı.

Çocukları oyunların olumsuz etkilerinden

korumak için öneriler

Aileler, bilgisayar ve video oyunlarının çocuklar üzerinde zararlı etkileri olabileceğini göz önüne alarak onları ekran önünde asla başıboş bırakmamalı.

Oyunları mutlaka kendi gözetimlerinde oynamalarına izin vermeli ve oyunlara mutlaka sınırlama getirmeli.

Aileler, medyanın yaşamlarındaki olumlu ve olumsuz etkilerini tartışarak belirlemeli ve ona alternatifler oluşturarak çocuğa en doğrusunu sunmalı.

Çocuk odalarında asla elektronik aletlere yer verilmemeli ve herkesin evde belirlenen kurallara titizlikle uymaları sağlanmalı.


kaynak:haber.gen.tr bülteni zaman

Çocuğumda oLmasını istediğim herşeyi oyun veriyormuş meğersem. iLerde Allah izin verirse de oLursa boL boL haLf-Life 3 oynatacam ÇözümLerin hepsi komik geLdi bana. Çocuk oyun oynarken annesi başına geçip de "oğLum adamın kafasına sıkma, oğLum bıçakLa öLdürme, oğLum hostageLarı aman iyi koru, vb." gibi teLkinLerde mi buLunacak? Şahsen öyLe bir anne baba çocuk üzerinde oyunun yaratabiLeceğinden daha büyük bir şiddet arzusu uyandırır Çocuğun odasında elektronik aLet buLunduruLmamasının neden gerektiğini anLayabiLmiş değiLim
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 18:07
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016