Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 27-07-09, 16:56 #1
Bulmaca Bulmaca çevrimdışı
Varsayılan Osmanlı Devleti nerede kuruldu?


Ünlü tarihçiden tüm bildiklerimizi yerle bir edecek iddialar!

[IMG]http://img139.**************/img139/8493/2707200914285934554012.jpg[/IMG]

Prof. Dr. İnalcık, Osmanlının Söğüt'te değil Yalova'da kurulduğunu resmen açıkladı. İnalcık'ın kanıtı ise 1302'de Yalova'da kazanılan Bafeus Zaferi...Yalovalılar bayram yapıyor, Bilecikliler ise tepkili... Diğer tarihçilerin bu iddiayla ilgili ortaya atacakları tezler ise merak konusu...

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık, Osmanlının devlet niteliğini 1302 yılında Yalova'da yapılan Bafeus Zaferi sonrası kazandığını söyledi. Yalova ve Bilkent üniversitelerince düzenlenen Osmanlı Devleti'nin Kuruluş Tarihi Sempozyumu, Yalova'nın Termal ilçesinde bir otelde yapıldı.

Prof. Dr. Halil İnalcık, Osmanlı Beyliği'nin devlet statüsünü 1302 yılında Yalova'da Bizans'a karşı yaptığı Bafeus Savaşı'yla kazandığını öne sürerek, 70 yıldır bu konudaki gerçekleri dünyaya anlatmak için uğraştığını söyledi.
Türk devletlerinde hanedanın kurulması için hutbe okunması ve sikke bastırılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. İnalcık, “Osmanlı, Karacahisar'da payitahtını kurduğu zaman, çoğu Müslüman olan halk, kadı tayin edilmesini ve hutbe okutulmasını istemişti. Bunun üzerine camilerde hutbe okutulup kadı tayin edildi. Bunun olduğu tarihi tarihçiler iki asır sonra 1299 olarak kabul etmişlerdir ve öyle süregelmiştir. Bu zamanlarda sikke basımı da söz konusu değildir. Bunların çoğu hurafeden ibarettir” diye konuştu.

İnalcık, Osmanlının Oğuzların Kayı boyundan geldiği konusunun da hurafeden ibaret olduğunu iddia ederek, şunları kaydetti:
“Türk ananelerinde hakanlığa namzet olanlardan birisinin zafer kazanması gerekiyor. Bu, tanrının ona bir kut vermesi şeklinde tasvir edilir. O halde araştırmalarımızda bu konuları ön plana çıkaracağız. Osman Gazi, sınırda kendi dönemindeki alplerle mücadele ediyor. Burada tarihçi hangi eseriyle öteki alpleri gölgede bıraktığına bakmalı. İşte bu hadise Bafeus Savaşı'yla gerçekleşmiştir. Yani kendisinden sonra oğlunun hiç itirazsız beylik tahtına oturması yani hanedanın kurulmuş olması tarihçinin tespit edeceği en önemli şeydir. Orta Çağ'da hanedan demek devlet demektir. İşte bunu temin eden, Osmanlının büyük Bafeus Zaferi'dir.”

Bafeus Savaşı'nın Bizans kuvvetleriyle Osman Gazi komutasındaki ordu arasında geçtiğini kaydeden İnalcık, bu tarihin Bizans kaynaklarında da geçtiğini belirtti.

İnalcık, bu çok önemli savaş konusunda Türk kaynaklarında hemen hiçbir şey bulunmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:
“Bu savaşın neticesinde Osman'ın şöhreti yayılmıştır. Her taraftan onun emri altına Türkler gelmeye başladı. Demek ki bir ordu sahibidir. Demek ki bu zafer Türk ananesine göre kut sahibi olduğu zaferdir. Kendisinden sonra Orhan hiç itirazsız tahta geçmiştir. İşte bu sebeple bu tarihte bir hanedan olarak kurulduğunu söylüyorum. Bu zamana kadar 1299 olarak kabul ettik. Şimdi 'Bu nereden çıktı' diyorlar. Delillerimle, kaynaklarımla ispat ediyorum. Lütfen okuyun.”
Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu da Yalova'nın tarihte sadece kuruluş yeri olarak değil ilk gümüş sikkenin basıldığı ve ilk matbaanın geldiği yer olarak da önemli olduğunu söyledi.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı ise elindeki tarih kitabını göstererek, “İçinde kuruluş tarihi olarak Osman Bey'in 1299'da bağımsızlığını ilan ettiği yazıyor. Ancak artık yeni bulgular var ve bu kez Yalova'da bilimsel deprem yaşanıyor. Bu, tarihi bir andır” dedi.

(İHA)

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-09, 17:27 #2
eFsAh eFsAh çevrimdışı
Varsayılan C: Osmanlı Devleti nerede kuruldu?


[IMG]http://img205.**************/img205/5409/gndemmok8vn4ke7ti2.gif[/IMG]
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-09, 18:55 #3
thugstyle10 thugstyle10 çevrimdışı
Varsayılan C: Osmanlı Devleti nerede kuruldu?


Saçmalık..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-09, 14:50 #4
iso9311 iso9311 çevrimdışı
Varsayılan C: Osmanlı Devleti nerede kuruldu?


merhaba
Osmanlı’nın Söğüt’te değil de Yalova’da kurulduğuna dair iddialara ilk tepki Bilecik Şeyh Edebali Derneği’nden geldi. Dernek Başkanı Salim Yaşar, iddiaların bilimsel olmaktan çok siyasi ve sosyal amaç güttüğünü belirterek, Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğunu, Türbelerin, Camilerin Mescitlerin ve tarihi eserlerin buna şahitlik ettiğini söyledi ve “Peki, Osmanlı Yalova’da kuruldu da o zamana kadar Söğüt’te çelik çomak mı oynadı?” diye sordu.
Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’ın, Osmanlı Devleti’nin, Söğüt’te değil de Yalova’da kurulduğu şeklindeki iddialarına, Yalovalılar sahip çıktı ve uluslar arası bir sempozyum düzenledi. Sempozyum’un ardından İnalcık bir kez daha iddiasını yenilerken, Yalovalıları sevindirdi ama biz Bileciklileri çok üzdü.
Sempozyumun ardından bir basın açıklaması yapan Bilecik Şeyh Edebali Derneği Başkanı Salim Yaşar bir açıklama yaparak, olayın siyasi ve sosyal amaçlı olduğunu, içi doldurulmamış bir iddiadan öteye gitmediğini söyledi. Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğunu, buna binlerce tarihi belge ve şahit olduğunu belirten Başkan Yaşar; “Osmanlı’nın ilk Kadısı Dursun Fakıh Hazretleridir. Kabri Söğüt’tedir. Osman Gazi adına hutbe okuyan da Dursun Fakih’dir. Osmanlı Söğüt’teyken devlet değildi de bu kadıyı kim neden atadı? Bilecik fethedilince, Osman Gazi, Aynı zamanda kayınpederi olan Şeyh Edebali’yi Bilecik’e kadı olarak tayin etti. Gerek Ertuğrul Gazi, gerekse Osman Gazi, Söğüt’teyken Bizans Tekfurlarıyla oturdu anlaşmalar yaptı. Osman Gazi kendisi fetihler yaptı, topraklar aldı, ganimetler aldı.
Bu yıl 727’ncisi düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri bile başlı başına bir belgedir. Söğüt Şenlikleri, 727 yıldır kutlanan Türk Milletinin en eski geleneğidir. Yalova’da böyle bir şenlik var mı? Bafeus Zaferi bu kadar önemliydi de bu güne kadar neden kimse adını duymadı veya kutlayan olmadı?
Bu konuda yüzlerce örnek verilebilir.
Osman Gazi’nin Bilecik ve Söğüt’teyken kazandığı onlarca zaferi, fetettiği toprakları aldığı kaleleri görmezden gelip, bunca mirası bir tarafa bırakıp, sadece bir savaşı öne sürerek tarihin seyrini değiştirecek iddialarda bulunmak, her şeyden önce buradaki emek ve gayretleri görmezden gelmektir.
Bilecik Osmanlı’nın kuruluş dönemine ait binlerce işaretle dolu. Onlarca türbe, onlarca, cami ve mescit, yüzlerce tarihi eser Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğuna şahitlik ediyor. Sadece bunlar bile Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğunu belgelemeye yeter de artar bile.
Tüm bunları bir kenara bırakmış olsak bile, akla şu soru geliyor: Osmanlı Yalova’da kurulduysa, o zamana kadar Söğüt’te çelik çomak mı oynadılar? Söğüt’te bir devlet kültürü oluşturamayan, askerini yetiştiremeyen, devlet teşkilatlarını kuramayan, kabile mantığı ile hareket eden Osmanlı’nın, değil Yalova, Söğüt’ün dışına çıkması bile mümkün olmazdı. Doğmadan ölürdü. Osmanlı, Söğüt’te öyle bir temel atmış ve öyle bir devlet kurmuştu ki, o dönem coğrafyasının en zor topraklarında 400 çadırla ayakta kalmıştır. Eğer, Söğüt’ün bağrındaki diriliş, bir devlet dirilişi değil de bedevi kabile dirilişi olsaydı, bugün ne Yalova olurdu ne de Sayın İnalcık bu iddiaları ortaya atabilirdi” dedi.
Osmanlı’nın Yalova’da kurulduğuna dair iddiaların zihinleri bulandırmaktan öteye gitmeyen, altında farklı amaçlar barındıran iddialar olduğunu belirten Salim Yaşar, “Bu iddialar, bizleri ve hepsinden önemlisi de Söğüt’te diriliş ruhunu gerçekleştiren Osmanlı’nın kurucularının aziz ruhlarını incitmiştir. Değerli bilim adamlarımızdan, bu yanlışı bir an önce düzeltmelerini istiyoruz. Sayın Hocam, Osmanlı tarihini bir daha incelesin, belki gözünden kaçmış olabilir diye düşünüyorum” dedi.
saygılar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-09, 23:11 #5
ÜstünTürkIrkı ÜstünTürkIrkı çevrimdışı
Varsayılan C: Osmanlı Devleti nerede kuruldu?


Bununla ilgili NTV'de az önce bir proğram vardı önemli tarih profesörleri tezlerini ortaya koydular. Birbirlerine tezlerini kabul ettirebildiklerini sanmıyorum yani bir arpa boyu yol alamadılar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:48
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016