Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 28-03-09, 11:02 #1
Flankes Flankes çevrimdışı
Varsayılan Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na dilekçe


[Yorum - Fatma Benli] Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na dilekçeKONU: 19.3.2009 tarihli genelgeniz paralelinde başını örten kadınların kamusal alan olan oy sandıklarında oy kullanamayacaklarına ilişkin yeni bir genelge yayımlanması talebim hk. 298 sayılı kanunun 26. maddesi ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 11. maddesi sandık kurulu görevlilerinin kimler olamayacağını öngörmektedir.
Buna göre "yüz kızartıcı suçlar, kaçakçılık suçu veya taksirli suçlar hariç beş yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından terör eyleminden mahkûm olanlar" seçim kurullarında görev yapamayacaktır.
Buna karşın 19.03.2008 tarihli genelgeniz ise kıyafeti çağdaş! bulunmayan sandık görevlilerinin de sandık kurullarında görev yapamayacağına yöneliktir. Genelge, daha önce vaki olmayan bu uygulamanın gerekçesi olarak, tek bir kişinin şikâyeti üzerinde alınan yine kendi kararınıza dayanmaktadır. Gerekçe olarak yasalar ve yargı kararları gösterilmektedir. Ancak kararda iddia edilenin aksine "sınırları yasalarla ve yargı kararlarıyla çizilmiş bulunan kılık ve kıyafet ölçüleri"ni öngören tek bir yasa maddesi mevcut değildir. Görevi "seçimleri serbest ve eşit olarak gerçekleştirme" olan YSK'ya sandık kurulu üyelerinin başlarının açık ya da örtülü olmasına ilişkin karar alma hak ve yetkisi veren bir hüküm, herhangi bir Anayasa ya da yasa maddesinde yer almamaktadır.
Anayasa'nın 13. maddesinde öngörülen "Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa'nın ilgili maddelerinde öngörülen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasa'nın sözüne ve ruhuna demokratik toplum düzeninin ve laik Cumhuriyet'in gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz." hükmü de yargı kararlarının temel bir hakkın kısıtlanmasına gerekçe olamayacağını göstermektedir.
Kararda yasalarda var olmayan "Hizmet alan/hizmet veren", "kamusal alan" kriterlerine dayanılması hukuki sakatlığın ötesinde "yok hükmünde sayılmasını" gerektirmektedir. Bu durum kadınlara karşı açık ayrımcılık içeren 19/3/2009 günlü 2009/8 sayılı kararınızın geri alınması gerekmektedir.
Kararın geri alınmaması durumunda aynı sakat mantık neticesi başını örten kadınların kamusal alan olan kaldırımlarda yürüyerek, kamusal alan olan okul içinde, kamusal alan olan sandığın yanına gelip oy kullanmaması gerekmektedir. İlgili kararınız doğrultusunda örneğin bir köyde, yerleşim biriminde bulunan kişilerin yarısı sandık görevlisi olamayacaktır. Zira kararınız bu kadınların sandık başlarında bulunmasının çağdaşlık ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olduğunu ifade etmektedir. Bu durumda bu kişilerin oy kullanmasının da anlamı yoktur, nitekim seçim sonrası "başörtülü kadınlar oy kullandılar" tarzı şikâyetlere neden olabilecektir. Hukuki olmayan soyut gerekçelerin temel hakların kısıtlanmasına gerekçe kabul edildiğinde, oy kullanan kadınlar için de "çağdaşlık, kamusal alan" gibi bahaneler türetebileceği kuşkusuzdur.
Bu nedenle tarafınıza baştan müracaat ederek, vaki ayrımcı ve YSK'nın tarihine kara leke olarak geçecek genelgeyi geri almanızı, aksi takdirde aynı yasaklayıcı tavrı oy kullanan kadınlar için tekrarlamanız için başvuruda bulunma mecburiyeti hasıl olmuştur.
Madem kadınların karar mekanizmalarında bulunmaları, seçme ve seçilme haklarını kullanmalarının teşvik edilmesi gibi uluslararası yükümlülükler hiçe sayılacaktır. Üstelik kadınların seçilme ihtimali binlerle ölçüldüğü, 3.027 belde ve belediye başkanından 18 tanesinin kadın olduğu mahalli seçimlerde, kadınlar ayrıca kıyafetleri nedeniyle sandık başlarında da ayrıma tabi tutulacaktır. Bu durumda göstermelik olarak oy kullanmalarının da bir anlamı yoktur.
SONUÇ VE İSTEM: Konu hakkında yeni bir genelge tanzimini, aksi takdirde neden oy kullanma hakkına sahip olan bir kadının sandık görevlisi olma hakkının engellendiğinin, hangi yasanın hangi maddesinde bu farklı uygulamanın öngörüldüğü 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun uyarınca yedi gün içinde tarafımıza bildirilmesi talebimizi bilgilerinize arz ederiz.
Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği Başkan Yardımcısı
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-09, 11:06 #2
eFsAh eFsAh çevrimdışı
Varsayılan C: Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na dilekçe

[IMG]http://img27.**************/img27/791/gncelq.gif[/IMG]
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-09, 11:20 #3
A.EneS A.EneS çevrimdışı
Varsayılan C: Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na dilekçe

Alıntı:
"Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa'nın ilgili maddelerinde öngörülen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasa'nın sözüne ve ruhuna demokratik toplum düzeninin ve laik Cumhuriyet'in gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz."
Bu maddeyi kafalarina göre yorumlayanlar oldukca daha neler olur neler.Caddeyi bile kamusal alan ilan edip basortusunu yasaklarlar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-09, 11:59 #4
aprilia_20 aprilia_20 çevrimdışı
Varsayılan C: Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na dilekçe

Şu gibi topiklerde dümdüz gitmek serbest olmalı... Çünkü, neyse..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
flankes

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:53
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016