Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-09-06, 10:31 #1
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan İskenderpaşa cemaati


geçen sene "siyasi partiler" dersinde "sağduyu partisi"ni ödev olarak vermişti hocamız
ilk başlarda döküman bulmakta epey zorlandım, biraz daha derin araştırınca farklı şeyler buldum
bu konuyu açıp açmamak arasında kaldım, ama şimdi içinde bulunduğumuz gündemi göz önüne alarak açıyorum
onay verilirse ekleyeceğim bir-kaç şey daha olacak


1969'da Erbakan'a Milli Nizam Partisi'nin kuruluşunda açık destek veren Kotku, fiili olarak Nakşiliğin Türk siyasi hayatında yer almasını sağladı. 12 Mart sonrası cemaat, Milli Selamet Partisi'ni kurdu.

Nakşilerin efsanevi şeyhi Mehmet Zait Kotku, imam olarak görev yaptığı İstanbul Fatih'teki İskenderpaşa Camisi ve çevresini tarikatın çekim merkezi haline getirmişti. Bu nedenle Nakşilik halk arasında İskenderpaşa cemaati olarak da adlandırıldı. Kotku'nun ölümü sonrası yerine Prof. Esat Coşan geçti. Ancak bu süreçte tarikatın merkezi yapısı bozuldu. Tarikatın gücü Adıyaman'daki Menzil ile İstanbul'daki Erenköy ve İsmailağa cemaatleri arasında dağıldı. Başlangıçtaki merkezi otoritesini büyük ölçüde yitirse de İskenderpaşa cemaati, Nakşilik içindeki geleneksel etkisini hala sürdürüyor. Mehmet Zait Kotku'nun medresede pozitif bilimlerle de tanışması, onun "münzevi yaşam merkezi" olan dergâhı bireyahlakAllah üçgeninden dışarı çıkarmasına yol açtı. Kotku yüzyıllardır gelenekçi ve tutucu bir çizgi izleyen tarikatta 1700'lerden beri ilk kez pozitif bilime önem veren ve modern Müslüman'ı öne çıkaran bir ekol yarattı. Ve Nakşilik yüzyıllar sonra "okumuş, şehirli aydın" tarikatı oldu. Kotku'nun üniversite öğrencilerine yönelik çabaları kısa sürede meyvesini verdi ve özellikle İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yürüttüğü çalışmaların karşılığını aldı. Okulun en parlak akademisyeni Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın yanı sıra Turgut Özal gibi birçok "genç, zeki mühendis" bu cemaatin müdavimi oldu. Turgut Özal, Korkut Özal, Hüsnü Doğan, Necmettin Erbakan, Hasan Aksay, Temel Karamollaoğlu gibi isimler dergâhın müdavimliğini sürdürdüler.

DEMİREL'LE SAVAŞ
Süleyman Demirel'in başbakan olmasının ardından cemaat, Demirel'in hilafına rağmen Erbakan'ı Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı'na aday gösterdi. Seçimlerde Erbakan birinci oldu ve başkanlık koltuğuna oturdu. Demirel'in polis zoruyla da olsa Erbakan'ı bu koltuktan uzaklaştırmasıyla Kotku ve cemaati Demirel'e açık cephe aldı. Hatta Demirel'e destek vermeleri nedeniyle Nakşilerle Nurcular arasında küskünlük ortaya çıktı. 1969 yılında Erbakan ve arkadaşlarına Milli Nizam Partisi'nin kuruluşunda açık destek veren Mehmet Zahit Kotku, böylece fiili olarak Nakşiliğin Türk siyasi hayatında yer almasını sağladı. 12 Mart Muhtırası ile birlikte Milli Nizam Partisi kapatıldıktan sonra cemaat, Milli Selamet Partisi'ni kurdu. Ve MSP, kurulduktan hemen sonra girdiği ilk genel seçimlerde kazandığı milletvekilleri sayesinde koalisyon ortağı olarak hükümete girdi. Kotku'nun ölümünden sonra tarikatın başına damadı İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Esad Coşan geçti. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra da politikada etkin olan İskenderpaşa cemaati, Erbakan ile Coşan arasında başlayan kavganın ardından gücünü yitirmeye başladı. Kavganın nedeni Coşan'ın Erbakan'dan partinin kontrolünü almak istemesiydi. Ancak Erbakan "Partiyi bana Kotku verdi" diyerek Coşan'ın isteğini reddetti. Siyasi planda ortaya çıkan bu kavga Kotku'nun ölümünden beri İskenderpaşa cemaatinin merkezi otoritesini, daha doğrusu Coşan'ın şeyhliğini kabul etmeyen diğer cemaatlerin bir anlamda bağımsızlıklarını ilan etmelerine de neden oldu. Hatta Avustralya'da bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Coşan'ın ölümü, aslında cemaatler arasındaki bu çekişmede "suikast" sonucu olduğu iddialarına da yol açtı. Coşan'ın 4 Şubat 2001'de ölümünün ardından yerine oğlu Nurettin Coşan geçti. Her şeye rağmen İskenderpaşa Cemaati bugün de Nakşilik'in önemli bir güç merkezi olmaya devam ediyor. Hatta tarikat içindeki gücünü yitirse de siyasetteki etkinliğini sürdürüyor.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 11:18 #2
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İskenderpaşa cemaati


Versaceli Erenköy müritleri


Şeyh Kotku'nun ölümünden sonra bölünen tarikatta Erenköy'de Musa Topbaş'ın etrafında toplanan Erenköy cemaati, Versace kravatları ve Mercedes arabalarıyla dikkat çekiyor. Onlar adeta tarikatın burjuva sınıfı.

Mehmet Zait Kotku'nun hayatta olduğu dönemde bile Üsküdar'da bulunan Sami Efendi (Sami Ramazanoğlu) tarikat içinde önemli bir ağırlığa sahipti. Kotku'nun ölümü sonrasında yerine geçen Esat Coşan'ın politik hırsı, cemaatin bölünmesine sebep oldu. Müritler arasında çok sevilen Sami Efendi'nin Üsküdar'daki evi kendiliğinden bir tarikat merkezi haline geldi. Aynı dönemlerde Erbakan'a kızarak desteğini çeken bir başka grup da Erenköy'de toplanıyordu. Erenköy cemaati olarak bilinen ve başlarında Musa Topbaş'ın (Musa Baba) bulunduğu bu grup Sami Efendi'yle de ilişkiliydi. Sağlığında Sami Efendi'ye bağlılığını bildiren grup Sami Efendi'nin ölümünün ardından Erenköy cemaati adıyla anılmaya başlandı. Erenköy cemaati tarikatta diğerleri kadar olmasa da belli bir ağırlığa sahip ve politikayla da yakından ilişki halindeydi. Oysa Sami Efendi, politikaylailgilenmeyip zühd ve takva üzerine yoğunlaşırdı.

TAHTAKALE ESNAFI
Tarikattan çıkan politikacılardan Turgut Özal ve Korkut Özal, Musa Baba'nın orta sınıf esnaf ve küçük işletmeciler üzerindeki etkinliğini görünce bu cemaate yöneldiler. Turgut Özal, Musa Topbaş'ın Eminönü, Tahtakale, Mercan, Bakırcılar Yokuşu gibi Türkiye'nin en büyük ve en güçlü ticaret ve orta sınıf esnafının bulunduğu bölge üzerindeki hakimiyetini politikaya tahvil etmeyi başardı. Hatta cemaat lideri Musa Topbaş'ın kardeşi Eymen Topbaş'ı ANAP İstanbul İl Başkanı yaptı.

VERSACELİ BURJUVALAR
İskenderpaşa cemaatinin "entelektüel", İsmailağa cemaatinin "gelenekçi" tutumuna karşı Erenköy cemaati "burjuva" özellikleriyle ön plana çıktı. Öyle ki benzer yapıdaki Nakşiler, Versace marka kravat ya da başörtüleriyle, Mercedes arabalarıyla hemen göze çarpıyorlardı. Para olduğu için güç de onlardaydı.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 11:23 #3
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan


Mehmed Zahid Kotku kimdir?

1897'de Bursa'da doğan Mehmed Zahid Kotku, Bursa Sanat Mektebi'nde okudu. 18 yaşında I. Dünya Savaşı'na katılan Kotku, ordunun Suriye'ye çekilmesinden sonra İstanbul'a döndü. İstanbul'da bulunduğu sırada çeşitli dini toplantılara, camilerdeki vaazlara devam etti. Gümüşhaneli Tekkesi'ne giderek Şeyh Ömer Ziyaeddin Efendi'nin, onun ölümünden sonra ise Tekirdağlı Mustafa Feyzi Efendi'nin sohbetlerine katılan Kotku, 1958'de Fatih İskenderpaşa Camii'nde göreve başladı. Ölene dek bu görevde kalan Kotku, hastalanarak 1980 yılında vefat etti.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 11:26 #4
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İskenderpaşa cemaati

Daha detaylı bilgi

İskenderpaşa Cemaati, Nakşibendiliğin güçlü kollarından sayılıyor. İskenderpaşa Cemaati Şeyhi Mehmet ZahitKotku'nun damadı olan Mahmut Esad Coşan'ın dedesi Molla Abdullah Ahmet Ziyaüddin, Gümüşhanevi tarikatına mensup. Babası Halil Necati Coşan ise, İskenderpaşa Dergahı'nın son şeyhi Kotku'- nun müridlerinden biri olarak biliniyor. 1938 yılında Çanakkale'de doğan Coşan'ın, Vefa Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Arap-Fars Filolojisi'nde okuduğu belirtiliyor. 1960 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Klasik Dini Türkçe Metinler Kürsüsü'- nde asistan olan Coşan, 1965'te doktorasını verdi, 1982 yılında da profesör oldu.

İLK DİNİ EĞİTİMİ AİLE İÇİNDE ALDI
İlk dini eğitimini aile içinde gören Esad Coşan'ın babası Halil Necati Efendi, Gümüşhaneli dergahına mensup Hacı Efendi'nin medresesine devam etti. Halil Necati Efendi, 1942 yılında İstanbul'a taşındı. Bir süre ticaretle meşgul oldu. Sırasıyla Şehzdebaşı Damat İbrahim Paşa Camii'nde Serezli Hasib Efendi, onun vefatıyla Kazanlı Abdülaziz Efendi, ondan sonra da Mehmed Zahid Kotku'nun sohbetlerine devam etti. Prof. Dr. Esad Coşan ise, Edebiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, 1960 yazında Mehmed Zahid Kotku'nun kızı Muhterem Hanım'la evlendi. 1960'lı yıllarda İlahiyat Fakültesi'nde resmi ders olarak Kuran-ı Kerim yoktu. Esad Coşan, isteyenlere Kuran-ı Kerim dersleri veriyordu. Coşan, Mehmed Zahid Kotku'nun bizzat elinden tutarak kürsüye oturtmasıile 1977 yılında İskenderpaşa Camii'nde hadis derslerine başladı. Coşan, Kotku'nun 1980 yılındaki vefatının ardından onun vasiyeti sonucu irşad görevini üstlendi. Nakşibendi tarikatının Halidiye kolunun Gümüşhaneviyye şubesinin başında olan Esad Coşan, Zahid Kotku'nun emriyle kurduğu Hakyol Vakfı'nın çalışmalarıyla bizzat ilgilendi. Sanat ve kültürle ilgili çalışmalar yapmak üzere 'İlim, Kültür ve Sanat Vakfı'nı, sağlık hizmetleri için 'Sağlık Vakfı'nı kurdu. 1983'te 'İslam Dergisi', 1985'te 'Kadın ve Aile' ile 'İlim ve Sanat' dergilerini yayınladı. Coşan'ın diğer kuruluşları arasında Ak-Radyo, Hayrunnisa Hastanesi, Esm Hatun Hastanesi, Afiyet Hastanesi, İskenderpaşa Turizm (İSPA) var. 1997'den itibaren faaliyetlerini yurtdışında sürdüren Esad Coşan, 4 Şubat 2001'de Avusturalya'da geçirdiği trafik kazası sonucu damadı Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel ile birlikte yaşamını yitirdi. Coşan'ın vefatından sonra İskenderpaşa Cemaati'nin başına oğlu Nureddin Coşan geçti.

İŞLETME MASTIRI YAPAN ŞEYH
İmam Hatip Lisesi'ni bitiren Nureddin Coşan (42), dini ilimler tahsilini Suudi Arabistan'da yaptı. 1987 yılında Amerika'ya giden ve New York'ta işletme alanında eğitim alan, hatta master yapan Coşan, 1993'te Türkiye'- ye döndükten sonra ticarete atıldı. Esad Coşan'ın özel olarak yetiştirdiği Nureddin Coşan, şu an İskenderpaşa Grubu'nun başında bulunuyor
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 11:27 #5
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İskenderpaşa cemaati

Tarikat Sözlüğü

TASAVVUF: İslamın, bir hayat sistemi, bir dünya görüşü olarak insan tarafından bütün varlığını vererek yaşanması olayıdır. İslami terminolojide, tasavvufla ahlak eş anlamlıdır. Tasavvuf gaye olarak insanı olgunlaştırmaya ve Allah'a manen yaklaşmayı öngörür.

ZÜHD: İsteksizlik, rağbetsizlik, aza kanaat. Terim olarak, dünyaya ve madd" menfaate değer vermemek, çıkarcı, menfaatperest ve bencil olmamak, kalpte dünya ve çıkar kaygısı taşımamak, kanaatkâr olmak demektir. "Elde olan dünyalığa sevinmemek ve elden çıkana üzülmemek, elde bulunmayan şeyin gönülde de bulunmamasıdır" şeklinde de tarif edilir. Zühd sahibi olanlara; zahid denilir.

TAKVA: Korkma, sakınma, Allah korkusuyla günahtan kaçınmakta, Allah'ın emir ve yasaklarına uymakta titizlik gösterme. Allah'ın himâyesine girmek, emrini tutup azabından korunma. Bu şekilde titiz davranan insana, "muttaki" denir.

ZİKİR: Kelime anlamı, anlamak, tekrarlamak. Burada anılan, Allah'ın isimleridir. Zikir, tarikat mensuplarının, dış dünyadan tamamen kendilerini soyutlayarak, Allah'ın adını, tek veya beraber, yüksek sesle yahut içlerinden tekrarlayıp, bir anlamda ibadet etmesidir.

SÜLUK: Mürid tarikata girip derviş olduktan sonra belirli bir ilerleme gösterir. Yani nefsinden veya dünya heveslerinden sıyrılan derviş Allah'a doğru yaptığı manevi yolculukta, şeyhinin de telkin ve kontrolü ile tarikatın belli aşamalarından geçerek olgunlaşır. Sonra, derviş çile dönemini yaşar. Derviş, hesaplaşma ile yaşamını geçirir.

PİR: Tarikatın kurucusuna pir denir.

ŞEYH: Tarikatın yaşayan, yöneten, hem idari hem de manevi lideridir.

SİLSİLE: Tüm tarikatlarda silsile vardır. Bu, o günkü şeyhten geriye giderek Hz. Muhammed'e uzanan bir zincir, bir halkadır.

DERVİŞ: Tarikata giren, dış dünyadan soyutlanmış, eğitilmeye talip kimse.

KOL: Tarikatlar, kuruluşlarından sonra, pirin sözleri ve davranışlarına yeni yorumları getirildikçe kollar ortaya çıkmıştır. Halvetiye ve Şazeliye tarikatları kendilerinden en çok kol çıkan tarikatlardır.

TEKKE: Tarikatın gereklerinin, emirlerinin ve sistemin getirdiği görevlerin yapıldığı, uygulandığı yerlerdir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 11:29 #6
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İskenderpaşa cemaati

ödevi ilk aldığımda ismini bile duymadığım birşeyden böyle bir geçmiş çıkması beni şaşırttı
paylaşmak istedim, umarım bir hata yapmamışımdır

benim hiçbir alakam yok ama, yanlış anlaşılmasında baştan söyleyeyim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 18:07 #7
hoca diyorki hoca diyorki çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İskenderpaşa cemaati

sağolasın
konu hakkında az çok bilgi sahibiyim bende...

özellikle m.zahid kotku ve m. sami ramazanoğlundan itibaren iskender paşa cemaati dağılma sürecine girmiş ve bireyselleşmiştir...
erenköy ve ismailağa cemaati hala faaliyet halindedir...

özellikle m.zahid kotku ve m. sami ramazanoğlu vefat ettikten sonra turgut özal ve anavatan desteklenmiş, şimdilerde ise tabiki akp taraftarı genelde...

ismailağa cemaatide uzun yıllar anavatan- özal destekçisi olmuşlar ancak son seçimlerde blok olarak bir akp desteği olmadı... zaten son cenazedede dikkat edildiyse akp kurmayları pek görünmediler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 18:41 #8
My_CcArizMa My_CcArizMa çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İskenderpaşa cemaati

Bilgiler için sağol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 20:16 #9
komando57 komando57 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İskenderpaşa cemaati

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen LeGo-LaS Mesajı Göster
ödevi ilk aldığımda ismini bile duymadığım birşeyden böyle bir geçmiş çıkması beni şaşırttı
paylaşmak istedim, umarım bir hata yapmamışımdır

benim hiçbir alakam yok ama, yanlış anlaşılmasında baştan söyleyeyim
bende sevindim ya birden bir kardeşim daha cemaate girip kendini kurtarmış diye

paylaşım için tşkler neden hata olsunki güzel bir konu
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-06, 18:27 #10
erkekleopar erkekleopar çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İskenderpaşa cemaati

Anlatım güzel olmuşta bazı kişilker arsında geçtiği varsayılan diyalok yada anlaşmalar tamda dediğin gibi olmayabilir, en doğru karar ve "tez" için bahse konu kişilerin kendileriyle konuşmak onları dinlemek birinci ağızdan öğrenmek lazım (bazıları vefat etmiş Allh rahmet eylesin) yazıdaki bir çok ifade sanki basından alıntı yapılmış gibi, benimde bildiklerim hemen hemen senin anlattığın kadar yakın olsaydım onlara geniş bilgi verebilirdim, sonuçta o cemaatten birilrti vardır mutlaka forumumuzda yanlış varsa bizatihi onlar düzeltirse bizde kafamızda bir fikir oluşturabiliriz, tekrar ediyorum burda yazan bir çok bilgi zaten ayniyla bazında çıkmış bilgiler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-09, 18:37 #11
niyazimısri niyazimısri çevrimdışı
Varsayılan C: İskenderpaşa cemaati

Nakşbendî Dergâhıdır bu makâm-ı dil-küşâ,
İşte meydân-ı muhabbet gel azîzim merhaba!

Nakşibendi Tarikatı Halidi Kolu Gümüşhanevi Dergahı Postnişini Seyyid Halid Yaşar Efendi Hazretleri

1957 Yılında Sandıklı'da dünyaya geldi 1977 yılında askere alındı 1979 yılında Sandıklı Belediyesinde çalışmaya başladı 1980 yılının ilk aylarında belediyedeki işinden ayrılarak mesleğiyle alakalı dükkan açtı Bu dükkanda elektrik malzemesi satışı ve tesisat işleri yaptı 1986 yılında rüyada bir zat görür bu zat Mehmet Zahid Kotku (ks) dır Kimdir nerede oturur araştırır ve altı sene önce vefat ettiğini öğrenir Dolayısı ile Mahmut Esad Coşan (ks) tanır ve biat eder Esad Efendiyle ilk karşılaştığında sorar Adıın ne? Yaşar Mutlu efendim der Bundan sonra Adın Halid Yaşar olsun der o günden sonra Halid Yaşar olarak anılır Aynı yıl beş arkadaşı ile konuşur gelin beraber dinimizi öğrenelim ve yaşamaya çalışalım diye O güne kadar boş vakitlerini kahvehanelerde geçirirlerdi Arkadaşları kabul ederler ama nasıl,neredekimde? öğreniriz sorusu çıkar Sandıklıda bulunan çok eski viran olmuş bir Tekke var orayı yeniden yapalım Allah birde hoca verir der Eski Tekke binasına bakıp gelirken karşılarına Emekli imam Mehmet Atasoy gelir zaten yakinen tanıdığı Mehmet hocaya derki Hocam biz seni arıyoruz Mehmet Atasoy hoca hayırdır Hocam sen emekli hocasın biz sana talebe elif den başlayarak bize kiabımızı ve Dinimizi öğret sana düzenli belli bir miktar ücret ödeyeceğiz der Mehmet Atasoy hoca efendi tamam kabul ediyorum yalnız ücreti yani parayı kabul etmiyorum der Halbuki Mehmet hoca efendinin emekli maşından başka geliride yok maddi sıkıntı çekdiğide oluyor Buna rağmen ücret kabul etmiyor Yıllaca Mehmet hoca efendiden istifade edilir sözkonusu Tekke binası hala müslümanlara hizmet veriyor ''Mehmet Atasoy Hoca Efendi1999 ylında Hakkın rahmetine kavuşmuştur Allah rahmet eylesin Peygamber efendimizin yanında buluşmak nasip eylesin'' 1988 yınında Sandıklıda talebe faliyetlerine başlar 1990 yında Sandıklı Ekspres gazetesini çıkarır 1993 yılında İpekyolu adında bir Radyo yayın hayatına başlatır 1996 yılında mahkeme karaı ile kaptılır bütün malzemeleri müsadere edilir Bu yüzden bir müddet medereseyi yusufiyede kalır Bütün bu hizmetleri kendi imkanları ile yapmıştır hiç bir kişi ve kuruluştan maddi yardım almamıştır Mart 1999 yılında yurtdışında bulunan Mahmut Esad Coşan'dan (ks) bir telefon gelir İstanbula gitmesini ister şunu şöyle yap bunu böyle yap diye söyler emri üzere ertesi gün istanbula gider Bazı sıkıntılı günler yaşar bu sürec sonu 4 Şubat 2001 gelir Mahmut Esad Coşan (ks) Nakişbendiyye Tarikatını Halidiyye kolulunun,Gümüşhanevî Dergâhı'ı olrak bilinen, Mahmut Esad Coşan,ın verdiği icazet ile Halid Yaşar Tasavvuf faaliyliyetlerini sürdürüyor İstanbulda ikametetmekte.

MevlanaHalid-i Bağdadi (KS)
Şimdiki zamanda ise şeyhlik,süluk ile mürşid-i kamilden me'zuniyyete münhasır olmayıp, ekseriyya babadan kalıyor...Bunlara "müteşeyyih"denir(ya'ni yalancı şeyh,uydurma şeyh demektir)...Risale-i Halidiyye Adab-ı Zikir Risalesi s.88
Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi (KS)
Ancak kamil bir şeyhden tarıkat adabını alan kendisine apacık irşad izni verilen ve selefin sünneti üzere hırkageydirilerek yazılı icazet verilen kişi şeyh olabilir...Gümüşhanevi Cami u usul s.35 el Hani el-Behcetü s saniyyes.10 İrfan Gündüz HalidiyyeTarıkatı Seha neşriyat s.241
Mehmed Zahid Kotku (KS)
Babadan veya dededen mevrüs müteeşeyyih evlatlarla ilimsiz ve amelsiz şeyh kıyafetindeki kimselerlemusahabet caiz degildir.Herkim ki cenabı hak ile zamirim halisidir.Hakikir ütbeye erdim diyerek zahirişeriyata mukayyet olmaz ve tekelif-i şer iyenin kedisinden sukutu idda ederse iyi bilsinki böyle olankimseler dinde meftundur.İlhad zındıka ve ibahiyededendir.Böyleleriyle musahabetten sakınmanızıtavsiye ederim zira semmi katildir... Mehmed Zahid Kotku Tasavvufi ahlak cilt.2 s.230
Mahmud Esad Coşan (KS)
Bir takım tekke tomarları vardır. Tekede rulo halinde bulunan kağıtlar vardır..Anenevi olarak sandık içindeşeyhten şeyhe intikal eder. Herkes orada kendi adını kimlere hilafet verdiğini yazar. Böyle bir secere aşağıa kadar gelir...Mahmud Esad Coşan Hacı Betaş-ı Veli ve Makalat Seha Neşriyat 7 Ksım 1992 Ankara sohbeti Seha 184 Sohbet seri 29 s.3

SİLSİLE-İ ŞERİF
01- Hazret-i Muhammed Mustafâ SAS
02- Hazret-i Ebû Bekir-i Sıddîk RA
03- Hazret-i Selmân-ı Fârisî RA
04- Hazret-i Kâsım İbn-i Muhammed Rh.A Hazretleri
05- Câfer-i Sâdık Rh.A Hazretleri
06- Bâyezîd-i Bistâmî Rh.A Hazretleri
07- Ebu’l-Hasan-ı Harkânî Rh.A Hazretleri
08- Ebû Aliyyini'l Fârmedî Rh.A Hazretleri
09- Yûsuf Hemedânî Rh.A Hazretleri
10- Abdülhâlık-ı Gucdüvânî Rh.A Hazretleri
11- Ârif-i Revgirî Rh.A Hazretleri
12- Mahmûd İncir-i Fağnevî Rh.A Hazretleri
13- Ali-i Râmitenî Rh.A Hazretleri
14- Muhammed Baba es-Semmâsî Rh.A Hazretleri
15- Emir Külâl Rh.A Hazretleri
16- Şâh-ı Nakşibend Muhammed Behâeddîn-i Buhârî Rh.A Hazretleri
17- Alâeddîn Attâr Rh.A Hazretleri
18- Yâkûb-u Çerhî Rh.A Hazretleri
19- Ubeydullah-ı Ahrâr Rh.A Hazretleri
20- Muhammed Zâhid Parsâ Rh.A Hazretleri
21- Muhammed Derviş Rh.A Hazretleri
22- Hâcegî Muhammed Emkenekî Rh.A Hazretleri
23- Muhammed Bâki Billah Rh.A Hazretleri
24- İmâm-ı Rabbânî Ahmed Fâruk Serhendî Rh.A Hazretleri
25- Muhammed Ma’sûm Serhendî Rh.A Hazretleri
26- Muhammed Seyfüddîn-i Serhendî Rh.A Hazretleri
27- Nur Muhammed Bedvânî Rh.A Hazretleri
28- Şemseddin Cân-ı Cânân Mazhâr Rh.A Hazretleri
29- Abdullah ed-Dehlevî Rh.A Hazretleri
30- Mevlânâ Hàlid-i Bağdâdî Rh.A Hazretleri
31- Ahmed İbn-i Süleyman el-Ervâdî Rh.A Hazretleri
32- Ahmed Ziyâüddîn-i Gümüşhânevî Rh.A Hazretleri
33- Kastamonu'lu Hasan Hilmi Rh.A Hazretleri
34- Safranbolulu İsmâil Necâti Rh.A Hazretleri
35- Ömer Ziyâüddîn-i Dağıstânî Rh.A Hazretleri
36- Tekirdağlı Mustafa Feyzi Rh.A Hazretleri
37- Hacı Hasib Efendi Rh.A Hazretleri
38- Abdülaziz Bekkine Rh.A Hazretleri
39- Mehmed Zâhid Kotku Rh.A Hazretleri
40- Mahmûd Es'ad Coşan Rh.A Hazretleri
41- Halid Yaşar MUTLU Hazretleri

İCAZET NAME
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
El-hamdü lillahi rabbil alemin ve's salatü ve's elamü ala seyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.Allah celle ve Alaya ulaştıran ilimler riyazatlar gülistanında, süluk edip faydalı hale gelen Murat oğlu,Halid Yaşarsırları gizleyenler Topluluguna girdi.Allah celle ve ala kendisine güçlükleri kolaylaştırdı.Kalbi Allah celle ve alaya cezb oldu. İştigali Zikrullah oldu.Yüksek makam sahibi mürşidim Muhammed Zahid (Rh.) Efendimizin bu fakir'e izin verdigi gibi, Murat oglu Halid Yaşar'aNakşibediye yolunda isteklilerin terbiyesi için izin verildi.Yolumuz Şeriat-ı garradır. Şeriat'a muhalefet etmedikçe,Kabul'u kabulumdur, Reddi reddimdir ,eli elimdirYardımı yardımımdır.
Sana ve kardeşlerime nasiyatımdır;Herşeye başlarken Besmeleyi ve Cenab-ı Hak'ka hamdü senayı ve Peygamber Efedimize selat-ü selamıdilinizden bırakmayın, gönlünüzden çıkarmayın.Daima tahsil-i ilim üzere olun. Fıkıh ilmine diğer ilimlerden fazla önem verin Birbirinize arka çevirmeyin, buğuz etmeyin,ayrılmayın. Ayımak isteyenlere fırsat vermeyin. Ayırmak isteyenler en yakınınız hatta evlatlarınız bile olabilir.Büyük ve küçük bilumum günahlardan son derece sakının. Kalbe Masivayı koymayın.Ulama'ya meşayıha, valideyne eza etmeyin ve gönüllerini kırmayın.Ümmet'in saadet ve selamet-i için siyaseti sağlam ve dürüst yapın.Hiç bir şeye hiç bir zaman zulüm etmeyin.Mazluma yardımcı olun.Takvayı kendinize şiar edinin. Allah'a tevekkülü ehli sünnet ve cemaat görüşlerine uygun olarak itikatları tahsihi,Sahabe (ra) arasında geçen olaylara dalmamayı ve onlara hüsnüzan beslemeyi tavsiye ederim.''Ey iman edenler! Allah'dan korkun ve doğrularla beraber olun'' Tevbe 119Ve sallahu ala seyyidina Muhammedin ve alihi ve sahbihi ecmayin Velhamdü lillahi Rabbil alemin.

Miskin,Fakir,Hakir,Talebe...
Es'ad ....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-09, 20:46 #12
Davidweeb Davidweeb çevrimdışı
Varsayılan C: İskenderpaşa cemaati

Tesekkurler..!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-10, 11:00 #13
koridorix koridorix çevrimdışı
Varsayılan C: İskenderpaşa cemaati

41. M. Nureddin Coşan olmucakmıydı :S
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-04-10, 02:08 #14
fs.79 fs.79 çevrimdışı
Varsayılan C: İskenderpaşa cemaati

ALLAH rızası için bilip bilmeyen insanlar konu açmasınlar. 41. Muharrem Nureddin COŞAN Hocaefendi olacaktır. Mahmud Es'ad COŞAN hocaefendimizden sonra onun oğlu olan Muharrem Nureddin COŞAN hocaefendi onun görevini devralmıştır. Bu böyle biline
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-11-10, 15:50 #15
Berceste Berceste çevrimdışı
Varsayılan C: İskenderpaşa cemaati

41. Muharrem Nureddin Coşan hocamızdır...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-11-10, 00:52 #16
Jeomorfoloji Jeomorfoloji çevrimdışı
Varsayılan C: İskenderpaşa cemaati

Hiçbir tarikat cemaat v.s. bağlantım olmadı..Mahmut Esad Coşan hocanın konuşmalarını yıllardır dinlerim,bir tane kaypak sözünü duymadım..Allah rahmet eylesin gerçekten alimliğin hakkını veren biri olduğunu düşünüyorum..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-11-10, 08:29 #17
Berceste Berceste çevrimdışı
Varsayılan C: İskenderpaşa cemaati

Es'ad Coşan Hocaefendi bir çok konuda kendini yetiştirmiş kimseyle kötüsü olmayan mükemmel bir insandı...Vefatı da şüpheliydi zaten..İsrail ajanlarının oyunu olduğundan şüphe ediliyor...Mekanı cennet olsun...en çok da bir kaç kişi gelip
"Hocam siz nasıl yaşıyorsunuz biz de sizin gibi yaşayalım hayatımız düzelsin"
Fakat Es'ad Coşan hoca "Asla !! sizin örnek alacağnız ben değilim.Hz.Muhammed dir onun sünnetine uyunuz.."
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:54
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018