Eski 18-03-04, 03:19 #1
elliyedi elliyedi çevrimdışı
Post Çanakkale GeÇİlmez

Kardeşlerim bugün 18 Mart Çanakkale Savaşının başladığı tarih. Aslında yazılacak çok şey var. Hepimizin aklında kalan ufacık bir şeyler olduğunu tahmin ediyorum. Sizin aklınızda kalan kısmına değil yüreğinize sesleniyorum. Bizler için gözlerini kırpmadan ölmeleri emredilen gözünü kırpmadan öldüler….birer birer değil yiğitler, bölük bölük, alay alay şehit düşen 250 bin şehidimizi unutmayalım. Bizler için, vatanları için ve toprakları için ölen bu yiğitleri hiçbir zaman unutmayalım. Ruhları şad olsun.

"TÜRK ÇOCUKLARI ECDADINI TANIDIKÇA,
ONA SAHİP ÇIKTIKÇA YİNE ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPACAKTIR.

MEDENİYET UFKUNDA YENİ BİR GÜNEŞ GİBİ PARLAYACAK ve
TARİH SAYFALARINA YİNE TÜRK ADI İLE YAZACAKTIR."
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 03:51 #2
Qualiflyer Qualiflyer çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

250 bin sehit vermek nedemek biliyormusunuz!! savasion nekadar siddetli gectigini Mehmetciklerimizin canini disine takip iman gücü vatan sevgisi ile top mermi tüfek yetersizligi icinde yaptigi bu savas hic birzaman unutulmayacak...
Sehit olan askerlerimizi serefle aniyorum topraklari bol olsun...
bu vesile ile buraya uygun Istikläl marsimizdan bir kita koyuyorum
Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 09:35 #3
elliyedi elliyedi çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

Üst Fotoğrafta yer alan askerler 1915 yılında İzmir'den Çanakkale'ye sevkedilen askerlerdir. Fotograftan kısa zaman sonra şehit olmuşlardır.

“Bombasırtı Olayı (14 Mayıs 1915) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulmamacasına hepsi düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba şarapnel,kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve Cennet’e gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise, Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerinde ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”


ECDADIMIZIN EŞSİZ FEDAKARLIKLARI VE MEHMETÇİĞİN HALETİ RUHİYESİ

Çanakkale savunması destanlara geçecek nitelikteki kahramanlık ve fedakarlık örneklerinin şahikaya ulaştığı bir savunmadır. Orada Anadolu’nun kuş uçmaz kervan göçmez köylerinin şehir görmemiş çobanları ile gencecik öğrenciler, subaylar, öğretmenler, doktorlar daha niceleri birbirleriyle bütünleşmiş ve yekpare bir siper halinde aşılmaz engel olmuşlardır.
Birlik ve beraberliğini sağlayan Türk milletinin nelere kadir olduğu orada görülmüştür. Orada Mehmetçik vatanın bir karış toprağını düşmana bırakmamak için vücudunu parça parça toprağa bırakmıştır.
Çanakkale bir milletin bütün tarihini şerefle yüceltmeye yetecek bir destandır.
Çanakkale’de kuvvetler arasında denge diye bir şey yoktur. Orası zaman zaman bir
manganın bir taburla, adi ateşli bir topun en güçlü harp gemileriyle dövüştüğü yerdir. Böyle bir yerden Türk milletinin zaferle ayrılması ancak ve ancak Mehmetçiğin göğsündeki imanın vatan sevgisiyle bütünleşmesinin ve neticede Yüce Allah’ın yardımlarının sonucudur.

Yiğit olmak zordur. Düşmanla savaşırken yiğit olmak daha zordur. Mehmetçik çoğunluğunu beyni yıkanmış istilacıların oluşturduğu düşmana karşı koyarken, savaş alanında en büyük yiğitlik olan insanlığını hiçbir zaman unutmamıştır. Canından benzersiz fedakarlıklar vermiş fakat insanlığından asla. Bilhassa Çanakkale’ye İngiltere ve Fransa’yı korumaya geldiklerini zanneden ANZAK yani Avustralya ve Yeni Zellandalı askerler cephede tanıdıkları askerimize karşı büyük bir sevgi ve hayranlıkla ülkelerine dönmüşlerdir.
Onlar dünyanın en ücra köşesinden savaşmaya geldikleri askerlerin,
kendi yarasına ot tıkayıp düşmanının yarasını saran Mehmetçik olduğunu nereden bileceklerdi.
Onlar Balkan savaşında esir düşüp esaretten kurtulduktan sonrautancından evine kapanıp dışarıya çıkmayan Üsteğmen Sait’e 1. Dünya Savaşıpatlayınca “Sait, haydi... Alnındaki lekeyi temizleme zamanındır. Hiç durmadan cepheye koş!" diyen kahraman Türk anasını nerden bileceklerdi.
O kahraman ki yaralanan komutanını hastaneye yetiştirdikten sonra “İbrahim cepheden kaçtı dedirtmem komutanım. Cepheye dönüp arkadaşlarımın yanında
vatanımı kanımın son damlasına kadar korumaya ahdettim. Ne olursunuz bana izin verin de gideyim.“ diye yalvaracak bir ruha sahiptir.
O askerin “ Hüküm yüce Allah’ındır. “ Diyen 57. Alay komutanı Hüseyin
Avni Bey gibi komutanları vardır. Bunları nereden bileceklerdi. Zaten bilselerdi
vatanlarını bırakıp Türk ile savaş yapmaya gelmezlerdi. Onların nakkaşı güzeldir.
Onların nakışları da güzeldir.
Onların yiğitçe bakışları, kalbe süzülüp akışları da güzeldir.
Onlar, gökler ölüm indirirken, yer ölüm püskürtürken de güzel kalmayı becerdiler.
Sen geldin o güzelliğe çattın. Seni Çanakkale’de perişan eden o güzelliktir. Sana ne çare.

Mesajı son düzenleyen elliyedi ( 18-03-04 - 09:40 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 10:55 #4
_KüçükDeli_ _KüçükDeli_ çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

çanakkalr geçilmez! dedik ve geçirmedik. en büyük türklük burada başlıyor.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 11:25 #5
elliyedi elliyedi çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

Dünyanın En Kahraman Alayı
Çanakkale Savaşlarında Kahramanlıkları
destanlaşan ve tümü şehit olan 57.Piyade Alayı

Sisli bir nisan sabahı 57. Alay komutanı araziye yayılmış beyazlıklar görür ve takım komutanına bu beyazların ne olduğunu sorar. Takım komutanı, sabahleyin düşmana hücum emrini almış 57. Alay'ın, Rablerinin huzuruna temiz çıkmak için çamaşırlarını yıkadıklarını söyler; bu beyazlıklar, onların ak niyetleridir, der.

Mustafa Kemal'in ,Yarbay Hüseyin Avni Bey'in ve silah arkadaşlarının Türk ulusu için yaptıklarının unutulması mümkün değildir.

Sizleri hiç unutmayacağız ...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 12:40 #6
vedoline vedoline çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

insanin tuylerini diken diken ediyor, duygulanmamak elde diil. allah hepsinden razi olsun...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 13:25 #7
elliyedi elliyedi çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

Ey tarihin en büyük şehamet destanını yazanlar!
Ey şerefinin ölçüsü tarihin ufuklarına sığmayan kahramanlar!
Ey yüreği avcunda, kefeni sırtında olanlar... Ey er oğlu er, yiğit oğlu yiğitler. Allah ve Rasulünün övdüğü makama Çanakkale tepelerinden yükselenler... Size binlerce kez selam...
Ey kahramanca dövüşüp, kan verenler, can verenler... Arslan gibi kükreyip, mertçesine haykıranlar...
Ey zafer ümidi ve ışığının bir parıltısı bile görülmeden akın akın ölüme koşanlar. Günün en *****, en zalim silahlarına, göğsünden, alnından hedef olanlar! Parça parça et olup dağlara tepelere yağanlar!
Ey adsız, sansız, isimsiz, toprağın kara bağrını gülistan edenler... Ey çağın en büyük kahramanları!
Ey kan deryasında al al gül olup bitenler... Ölerek yaşayan, fedayı can ederek harimi ismetimizi, korunması gereken yerimizi koruyanlar...
Ey bin yıllık tarihin, akışını durdurmak isteyen ehli salibe karşı, yenilmez, yıkılmaz olanlar... Ey Çanakkale’yi geçilmez kılan, düşmanın ind” ve süfl” hayallerini kursağında koyanlar.
Ey toprağın koynuna gülerek girenler... Türk Milletinin şan ve şerefine leke sürdürmeyenler.
Ey tarihin koynunda Türk Milletine beyaz bir sahife açanlar.
Ey tarihin çarkını geri döndürmek isteyenleri, tarih çarkının mengenesinde boğanlar. Sizi kalem yazmaktan, kelam ifadeden aciz... Tarihin koynuna sığmayan kahramanları, ancak destanlar anlatabilir...
Tarihin en büyük destanını siz yazdınız.
Süngüleriniz kalem, kanlarınız mürekkepti.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 13:31 #8
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

arkadaşlar ben her yıl çanakkaleye o muhteşem yerleri ziyarete giderim ve o yerleri gördükçe hep tüylerim diken diken olur bence sizde ziyaret edin derim
geçmişi yaşıyor sanki insan gerçi bilmiyorsun görmedin ama öyle birşey ki benim kulaklarımda bazen o sesler yankılanır..

birde hangi tabur veya alaydı bilmiyorum ama söyle bir olay var çarpışmalar sırasında bir alayımız şehit düşüyor ama o şehit düşen alayın herhangi bir kalıntısı bulunamıyor söylentiye göre onalr direk cennet mevkiine yükselmişlerdir...
ÇANAKKALE GEÇİLMEDİ GEÇİLMEYECEKTİR.!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 14:25 #9
elliyedi elliyedi çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

Ey Şehid ve Gazi torunları!Ey Çanakkale’nin, Mill” Mücadele’nin şanlı ahfadı!
Bugün ne olursan ol, ama dünü unutma. Geçmişi unutursan vebalde kalırsın...
Dün, cepheye giderken uzaklardan duyulan kağnıların yürek yakan iniltisini unuttun mu? Cepheye mermi taşırken yolda donarak şehid olan Şerife bacıların hatırası seni etkilemiyor mu? Ya bir günlük güvey iken bu Yurdu savunmak için Cepheye koşanların hali... Elinin kınası kurumadan Mehmed’ini son defa gören üç günlük taze gelin, Ayşeler, Fatmalar... Bir umut diye gökte kuşlara, yerde rüzgarlara haber soran anaların ahvali seni sarsmıyor mu?
Dünü unutmak mümkün değil. Dünsüz bugün olmaz ki...
Ey Şehidlerin çocukları! Ey Gazi torunları!Hele kalbindeki külleri üfle, altında kıpkızıl bir ateşin yandığını göreceksin. Daha derinlere in; tortuları eş hele. Nefes alıp veren, soluyan, fokur fokur kaynayan bir yanardağ bulacaksın. Bu yanardağ senin yumruk kadar kalbinde coşuyor.
Ey kaderin bir cilvesi olarak ikibine bir kala bu topraklarda birlikte yaşayanlar!
Üzerinde yaşadığın mirasın manasını anla. Dünü doğru öğren, bugünü doğru yorumla; geleceğe hazırlan. Ati’nin neşvünema kır çiçekleri bizim gönlümüzde, bizim ülkemizde Türkiyemiz’de açsın.
Bu sebeple Harb-i umuminin bütün cephelerinde, Mill” Mücadelede Şehid olan, Gazi kalıp vefat eden, altın yürekli, cesur yiğitlerin hepsine de tekrar Rabbimizden rahmet diliyor, onlardan razı olması için dua ediyoruz.
Çanakkale’de yaşanan her anı, Semada bir yıldız. Gökte yıldız seçmek elbet zor. Her biri diğerinden güzel... Ellerimizi göğe uzatıp bir avuç yıldız yakalıyoruz. Kağıdımıza resmedelim, satırlara dökelim diye.. Önce bir cephe gerisi yiğidinin hatırasını nakledelim:
CİHAN BİR ARAYA GELSE...
Mehmet Akif o yıllarda resmi bir görevle Berlin’e gitmiştir. Yadellerde hep Çanakkale’yi düşünmektedir. Asker” ataşe olarak orada görev yapan arkadaşı Ömer Lütfi Beye akşam sabah sorar:
- Çanakkale ne olacak?
Aldığı cevap acı ama gerçek:
- Fevkalbeşer bir hadise (olağanüstü bir olay) olmazsa Çanakkale’de yenilmemiz mukadderdir.
Bu cevap karşısında Akif anasını kaybetmiş bir yavrucağız gibi hıçkırıklara boğularak ağlar, sonra da bir yanardağın patlayışı gibi haykırırmış:
- Cihan bir araya gelse ÇANAKKALE GEÇİLMEZ !
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 14:58 #10
ich ich çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

ÇANAKKALE de ve türkiyenin diger yerlerinde savasip Sehit düsen askerlerimizi neden sadece yildönümlerinde hatirliyoruz bence onlari yilin hergünü anmaliyiz...

Canakkale icinde vurdular beni
Ölmeden Mezara koydular beniÇanakkale Sehitlerine
Su Bogaz harbi nedir? Var mi ki dünyâda esi?
En kesif ordularin yükleniyor dördü besi.
-Tepeden yol bularak geçmek için Marmara'ya-
Kaç donanmayla sarilmis ufacik bir karaya.
Ne hayâsizca tehassüd ki ufuklar kapali!
Nerde-gösterdigi vahsetle 'bu: bir Avrupali'
Dedirir-Yirtici, his yoksulu, sirtlan kümesi,
Varsa gelmis, açilip mahbesi, yâhud kafesi!
Eski Dünyâ, yeni Dünyâ, bütün akvâm-i beser,
Kayniyor kum gibi, tûfan gibi, mahser mahser.
Yedi iklimi cihânin duruyor karsina da,
Ostralya'yla beraber bakiyorsun: Kanada!
Çehreler baska, lisanlar, deriler rengârenk:
Sâde bir hâdise var ortada: Vahsetler denk.
Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...
Hani, tâuna da züldür bu rezil istilâ!
Ah o yirminci asir yok mu, o mahlûk-i asil,
Ne kadar gözdesi mevcûd ise hakkiyle, sefil,
Kustu Mehmedcigin aylarca durup karsisina;
Döktü karnindaki esrâri hayâsizcasina.
Maske yirtilmasa hâlâ bize âfetti o yüz...
Medeniyyet denilen kahbe, hakikat, yüzsüz.
Sonra mel'undaki tahribe müvekkel esbâb,
Öyle müdhis ki: Eder her biri bir mülkü harâb.

Öteden sâikalar parçaliyor âfâki;
Beriden zelzeleler kaldiriyor a'mâki;
Bomba simsekleri beyninden inip her siperin;
Sönüyor gögsünün üstünde o arslan neferin.
Yerin altinda cehennem gibi binlerce lagam,
Atilan her lagamin yaktigi: Yüzlerce adam.
Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer;
O ne müdhis tipidir: Savrulur enkaaz-i beser...
Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,
Bosanir sirtlara vâdilere, sagnak sagnak.
Saçiyor zirha bürünmüs de o nâmerd eller,
Yildirim yaylimi tûfanlar, alevden seller.
Veriyor yangini, durmus da açik sinelere,
Sürü halinde gezerken sayisiz teyyâre.
Top tüfekten daha sik, gülle yagan mermiler...
Kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler!
Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmindan;
Alinir kal'â mi gögsündeki kat kat iman?
Hangi kuvvet onu, hâsâ, edecek kahrina râm?
Çünkü te'sis-i Ilahi o metin istihkâm.

Sarilir, indirilir mevki-i müstahkemler,
Beserin azmini tevkif edemez sun'-i beser;
Bu gögüslerse Hudâ'nin ebedi serhaddi;
'O benim sun'-i bedi'im, onu çignetme' dedi.
Asim'in nesli...diyordum ya...nesilmis gerçek:
Iste çignetmedi nâmusunu, çignetmiyecek.
Sühedâ gövdesi, bir baksana, daglar, taslar...
O, rükû olmasa, dünyâda egilmez baslar,
Vurulmus tertemiz alnindan, uzanmis yatiyor,
Bir hilâl ugruna, yâ Rab, ne günesler batiyor!
Ey, bu topraklar için topraga düsmüs asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alni deger.
Ne büyüksün ki kanin kurtariyor tevhidi...
Bedr'in arslanlari ancak, bu kadar sanli idi.
Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsin?
'Gömelim gel seni tarihe' desem, sigmazsin.
Herc ü merc ettigin edvâra da yetmez o kitâb...
Seni ancak ebediyyetler eder istiâb.
'Bu, tasindir' diyerek Kâ'be'yi diksem basina;
Ruhumun vahyini duysam da geçirsem tasina;
Sonra gök kubbeyi alsam da, ridâ namiyle,
Kanayan lâhdine çeksem bütün ecrâmiyle;
Mor bulutlarla açik türbene çatsam da tavan,
Yedi kandilli Süreyyâ'yi uzatsam oradan;
Sen bu âvizenin altinda, bürünmüs kanina,
Uzanirken, gece mehtâbi getirsem yanina,
Türbedârin gibi tâ fecre kadar bekletsem;
Gündüzün fecr ile âvizeni lebriz etsem;
Tüllenen magribi, aksamlari sarsam yarana...
Yine bir sey yapabildim diyemem hâtirana.
Sen ki, son ehl-i salibin kirarak savletini,
Sarkin en sevgili sultâni Salâhaddin'i,
Kiliç Arslan gibi iclâline ettin hayran...
Sen ki, Islam'i kusatmis, boguyorken hüsran,
O demir çenberi gögsünde kirip parçaladin;
Sen ki, rûhunla beraber gezer ecrâmi adin;
Sen ki, a'sâra gömülsen tasacaksin...Heyhât,
Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât...
Ey sehid oglu sehid, isteme benden makber,
Sana âgûsunu açmis duruyor Peygamber.
Mehmet Akif Ersoy
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 15:00 #11
WARRiOR WARRiOR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

yürüyün lan kim tutar sizi koçlarım benim adamı oyarız laaaayyn

şimdi aklıma geldide acaba gene aynı savaş olsa o kahramanlar gibi bizde savaşabilirmiyiz hiç korkmadan??

ya böyle fotoğrafları olan varsa koysun lütfen çok güzeller

Mesajı son düzenleyen WARRiOR ( 18-03-04 - 15:03 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 15:27 #12
ich ich çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

Çanakkale GeÇİlmez Resimleri...

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 15:30 #13
ich ich çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez


Alman ve Türk Paşalar Gelibolu Yarımadası'ndaki tabyaları denetliyor (1915)


Anafartalar Grup Komutanı M. Kemal muharebe arkadaşlarıyla (1915). Soldan; Kur. Bşk. Yb. İzzettin (Org. Çalışlar), arkasında Kur. Yzb. Tevfik (Kur. Alb. Bıyıklıoğlu), Grup K. Kur. Alb. M. Kemal, Dr. Hüseyin, Süvari Yzb. Pertev, Kur. Yb. Neşet (Bora), Süvari Ütğm. Saim (Korg. Önhon), Yzb. Hamit, Ütğm. Zeki (Org. Doğan)


14 Ekim 1915 günü Mustafa Kemal'in milletvekillerine savaş alanında bilgi verdiği geziden bir başka görünüş
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 15:57 #14
FCK FCK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen vedoline
insanin tuylerini diken diken ediyor, duygulanmamak elde diil. allah hepsinden razi olsun...
aynen katılıyorum. bu resimlere baktıkça ve yazıları okudukça bazılarına daha da çok sinirleniyorum...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 16:21 #15
ax-|PoKeMoN| ax-|PoKeMoN| çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

çanakkalede kazanılan sadece bir savaş değildir. çanakkalede yazılan tarihi bir destandır.
tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 16:37 #16
firat firat çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

canakkaleliyim ve bununla gurur duyuyorum.2-3 yil kadar rehberlikte yaptim canakkalede.anitlara on bin kere de gitsem tuylerim her seferinde diken diken oluyor.ruhlari $ad olsun.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 18:36 #17
JoN-CooT JoN-CooT çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

o sene ki İstanbul Erkek Lisesi mezun veremedi, ülkedeki tüm aydınlar vefat etti. Arkadaşlar orada askerler değil vatan sevgisiyle yaşayan yazarlar öğrenciler vefat etti. bu yüzden çok önemlidir ...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 18:45 #18
CyberMaFia CyberMaFia çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

allah rahmet eylesin ne zafer ama dunyanin en ii donanmasini 20 mayin la lemizlemek buyuk gurur
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 19:08 #19
noname noname çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

zaten bı buzamanlar mıllıyetcıyız..19mart dedıgımı ulkeyı yemeye devam
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-04, 19:58 #20
WARRiOR WARRiOR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çanakkale GeÇİlmez

ich saol fotoğraflar için.. güzel bir kolleksiyon oldu
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:20
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.