Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 11-01-08, 00:23 #1
dReaM LoveR dReaM LoveR çevrimdışı
Lightbulb Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...


UYUŞTURUCUYA HAYIR !Uyuşturucu her geçen yıl daha fazla ölüme ve ekonomik zarara neden oluyor. Maalesef tedavi ve eğitimler bu sonsuz kötülüğün önünü kesmiyor. Uyuşturucu piyasası hala dünyada ekonominin can damarını oluşturmaktadır. Devletler her ne kadar bu alan için önlemler alsa da paranın olduğu yerde alacağınız hiçbir önlem işe yaramıyor. Mutlu Çelik imzalı “Uyuşturucu” kitabından alınan verilerin kullanıldığı bu yazıda, başlıca üç tip uyuşturucu incelenecektir.

Extacy nedir?

Metilen Dioxi Metamfetamin (MDMA) türevi olan sentetik, kimyevi bir uyuşturucu. MDMA, hem amfetaminlere (uyarıcılar) hem de halüsonejik (halüsinasyon görme) maddelere benziyor. Sentetik uyuşturucular, kimyasal tekniklerle yapılan, tedavi amaçla üretilen ilaçların, kötüye kullanımı anlamını taşıyor, fakat MDMA keşfedildiğinden beri amacı dışında kullanılıyor. Diğer türevleri arasında amfetamin maddesi fazla olan MDEA ve halüsonejik etkisi fazla olan MDA yer alıyor.

Extacy'nin piyasada tablet ya da kapsül olarak bulunması bu ad altında başka maddelerin de satılmasına neden oluyor. Karışımın içinde ne olduğu bilinmemesi beklenenden daha farklı etkiler ortaya çıkarıyor. Tabletler beyaz, sarı, kırmızı, pembe, mavi gibi çeşitli renklerde olup üzerlerinde değişik semboller bulunuyor (Superman, Motorola, Dolar, Mitsubishi, İndian, Ninja vb). Genellikle 25 yaşın altındaki gençler extacy'i eğlence yerlerinde kullanıyorlar.

Etkileri :

- 20 - 60 dakika içerisinde etki gösteriyor. Etkisi ortalama 4 - 6 saat sürer. Kullanan kişide canlılık, hareketlilik, enerji artışı, karşı cinse yakınlık, güven duygusu, algı değişiklikleri görülüyor.

Yan Etkileri :

- Beden ısısında, kan basıncında, nabız hızında artma, Extacy kullanmadan hiçbir şeyden zevk almama ve koordinasyon bozukluğu saptanıyor. Karaciğer yetmezliğine neden olabiliyor. Astım, hipertansiyon ve epilepsi (sara) hastaları için çok tehlikeli. Ölüme yol açabiliyor. Extacy kullananlarda dehidratasyon (vücuttan sıvı kaybı), beden ısısında artış ve içerisindeki katkı maddesine bağlı ani ölümler meydana gelebiliyor.

Olumsuz Etkileri :

- Yokluğunda boşluk duygusu, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku bozuklukları görülebiliyor. Kişinin zamanla aynı miktardaki madde kullanımıyla aynı etkiyi sağlayamaması, aynı etkiyi sağlayabilmek için kullandığı madde miktarını arttırmasına tolerans deniyor. Extacy' nin toleransı orta derecede olarak değerlendiriliyor. Bu da kişinin uzun bir süre sonra başlarsa bağımlılığın da kolayca tekrar edeceğini gösteriyor. Extacy zamanla beyinde ve kalpte kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

Öneriler :

- Bırakmak için tek şart kişinin kendisinin farkında olması ve bırakmayı gerçekten istemesidir. Anne ve babalar çocuklarını yargılamadan, suçlamadan hareket etmelidir. Ona destek olduklarını hissettirip tedavi için cesaretlendirmeli, onun yerine sorumluluk üstlenmeyip bu durumun sonuçlarına sadece kendisinin katlanacağını hatırlatmalıdırlar.

Zararları :

- Merkezi sinir sistemini uyaran Ecstasy, halusinasyonlara da sebep olabilen amfetamin türevi bir sentetik uyuşturucudur. Tablet, kapsül, toz veya sıvı şeklindedir.

- İlk olarak "çeçe sineği" gibi böcekler soktuğunda insanları uyku halinden kurtarmak için 1912 yılında üretildiği bilinen ecstasy; uyuşturucu olarak ilk defa 1985 yılında Hollanda'da rapor edilmiştir. Sağlık uzmanları, bu maddelerin merkezi sinir sistemine ve vücuda olan zararlarını sürekli olarak bildirmektedirler.

- Moda uyuşturucular olarak bilinen bu tip sentetik maddeler, genelde var olan etkin maddenin özel muameleler ve kimyasal yöntemlerle moleküler anlamda değişikliğe uğratılması neticesinde birtakım ara maddelerin de katılmasıyla üretilmektedir.

- Ecstasy; "3.4 Metilendioksimetamfetamin"in (MDMA) yaygın ismidir. Ecstasy, feniletilaminler ve halüsinojenik meskalin maddesinin yapısı ile benzerlik gösteren bir kimyasaldır. MDMA tableti alındıktan sonra uyarıcı etkiler hissedilir. Uyuşturucu üreticileri, var olan uyuşturucuların moleküler yapılarını değiştirerek yeni uyuşturucular üretmek ve pazara yeni maddeler sürmek amacını güderler.

- Amfetamin kelimesi çok kalabalık uyarıcılar grubu için kullanılan bir kelimedir. Speed (hız) olarak bilinirler. Değişik amfetaminlerin çok benzeşen kimyevi yapıları ve etkileri vardır. Tecrübeli kullanıcılar dahi hangisini kullanmış olduklarını anlamayabilirler. Dextroamfetaminler ve Methamfetaminler en çok karşılaşılan iki çeşididir.

Bunlara örnek olarak şu maddeler gösterilebilir:

MDEA: MDMA'dan daha hızlı (2-3 saat) fakat daha kısa süreli bir maddedir.

MDA: Etkisi MDMA'dan daha uzun süren (8-12 saat) ve daha güçlü etkileri olan bir maddedir.

DOB: Güçlü ve (18-30 saat) çok uzun süreli hayal gösterici etkileri olan bir maddedir.

MDOH: MDA ile benzer etkilere sahip bir maddedir. Fakat etki süresi daha kısadır (3-6 saat). Etkiler geçtiğinde şiddetli bitkinlik ve uyuşukluk hali görülür.

İşte bu hapları buradan tanıyabilirsinizUYUŞTURUCUYA HAYIR !

Çünkü :

- Uyuşturucu kullanma yaşının 12-15 yaşa kadar düştüğü ülkemizde, ilköğretim okullarında, kolejlerde, üniversitelerde, çarşıda - pazarda - sokakta satılan bu uyuşturu maddeler, artık " Ülkenin kanayan yarası " duruma gelmiştir.

- Anneler - Babalar çocuklarını okula gönderirken tedirgin olmaktadır. Çocuklarımız güvende değildir. Uyuşturucu tacirleri okul önlerini mesken tutmaktadır. Bunun yanı sıra interneti kullanmakta ve bu lanet zehirleri gencecik körpe bedenlere enjekte etmektedirler.

- Uyuşturucu Madde bağımlısı yapılarak genç kızlar fuhuş batağına sürüklenmektedir.

- Özellikle Liselerde " salgın" halini alan uyuşturucu madde kullanımının önüne geçilememektedir.

Nasıl Uyuşturucuya Alıştırılır? Uyuşturucu Tuzağı Nasıl Kurulur?

- Unutmayın , eroin bağımlılığının ilk adımı arkadaş kıyağı ile atılır. Eğer arkadaşınız , gerçekten de arkadaş değil de bir "ayakçı" ise, birkaç hafta sonu devam eden bu kıyakçılığı " bombalama" denilen ikinci aşama izler. Bu aşamada bir gün ziyaretinize gelen ayakçı, kıyağını yaptıktan sonra giderken, nasılsa yanındaki yüklüce miktarda eroini almayı unutuverir. Bir eroinmanın malını asla unutmayacağını bilmediğiniz için kuşkulanmazsınız. Birkaç gün gelip almasını beklersiniz. Gelmez. Bir gün, "yahu şundan bir kere çeksek ne olur sanki?" dersiniz. Sonra bunun gerisi gelir. Mal bittiğinde bombalanmışsınız demektir. Artık bir eroin bağımlısı olarak, her yerde kıyakçınızı, daha doğrusu ayakçınızı arar ve kolaylıkla bulursunuz. Özellikle genç yaştaki insanlar arasında, guruptan bir yada birkaç kişinin uyuşturucu kullanması , diğerlerinin de en azından bir kez denemesi için yeterli bir neden.

- Gençler , birbirlerine sigara ikram eder gibi yada hastalığını iyileştirmek amacıyla ilaç verir gibi uyuşturucu sağlayabiliyorlar. Gençler, arasındaki sohbetin dışında kalmasını istemedikleri arkadaşlarını da kendileri gibi uyuşturucu kullanmaya zorlayabilirler. Kullanmaya itiraz eden arkadaşlarını dışlıyor yada "arabesk" türü tanımlamalarla , kendilerince aşağılama yolu seçiyorlar. Okul önleri de artık satıcılar için vazgeçilmez mekanlardan. İstanbul'da bulunan pek çok okulun kapısında , özellikle çıkış saatlerinde uyuşturucu satıcılarına rastlanıyor.

Neden Uyuşturucu Kullanılır? " Uyuşturucu Kültürü " Nedir?

- Toplumu ayakta tutan , ona yücelme ve yasama gücünü kazandıran , manevi , ahlaki ve hamasi değerlerini çürüterek , sömürgeci devletlerin uydusu halin getiren bir soğuk harp uygulamasıdır. Dış güçlerin ve içerdeki ajanlarının ve bunlarla işbirliği yapan mafya üçlüsünün organize çalışmaları. Her zaman mafyanın ağına takılmaya hazır "sokaktaki başı boş insanlar ve çocuklar" Unutulmaması gereken bir önemli husus da : Beyaz zehir alışkanlığının gelişmesinde , içinde türlü uyuşturucular taşıyan ve son yıllarda karaborsaya da tekel çizgisinde hükmeden ithal sigaraların ve kolalı mamullerin keza , çikletlerinde payı zannedildiğinden çok fazla

Bilgisizlik :

- Tehlikeden habersiz ve bu sebeple konuyu hafife almak.

Özenti:

- Özenti sergilemede en önemli payın medyaya ait olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bira-bahane:

- Diskotek ve diğer kafabulma-eğlenme yerleri. Bunlar beyaz ölüm değirmeninin çarkları ve tuzaklarıdır. Giren büyük ihtimalle öğütülür. Gurup baskıları: kötü arkadaş.

Merak:

- Denerim, bırakırım kafası. Fakat bir veya iki deneme genci belki de dönüşü olmayan yola sokmaya yeterli gelmektedir.

Moda:

- Çevreye uyma havası... Bozuk çevre ve hasta toplum. Bilindiği gibi hastalıklarda insandan insana kolaylıkla geçebilir. Gençlerde tehlike sevgisi , cinsel bozukluklar , kendini aşma , ispatlama içgüdüsü veya gayreti. Genetik yapının maddeye yatkınlığı. Gençlerdeki manevi boşluk , inanç zaafı. Bozuk aile ve hasta toplumdan kaynaklanan güvensizlik duygusu. Gelecek karşısındaki kaygılar strese, sıkıntıya ve yalnızlığa itiyor. Aile yapısındaki bozukluklar , geçimsizlikler. Ahlaki manevi zaaflar. Yine ailelerdeki ekonomik bozukluklar çoklukla normaliteyi bozar. Bilhassa yokluktakini bunalıma ve intihara , varlıktakini şımarıklığa , taşkınlığa , tahribe yöneltir. Eğitimdeki zafiyet , yetersizlik ve yanlışlıklar. Maddeci felsefeye dayalı eğitimler insanları bencilliğe (egoizme) , şahsi çıkarcılığa iten temeldeki sebeplerdir.

Arkadaşlar çok önemli :

- Çocuklar ve gençler aileden ve okuldan , zamanla arkadaş çevresinden etkilenirler. Arkadaş çevresinde kabul edilmek için gençler, ekseriya çevresinin baskısına dayanamaz aşağılık duygusu ile uyuşturucu kullanır. Sanıldığının aksine , uyuşturucu ile ilk temas , sokak başında bilinmeyen satıcı vasıtası ile değil , bilakis arkadaş çevresiyle olmaktadır.


Alıntı:
AFYON

- Haşhaş kapsüllerinden elde edilir. Henüz olgunlaşmamış haşhaş başlarının bıçakla çizilmesi neticesinde süte benzer beyaz, yapışkan bir öz çıkar. Bu sıvının rengi havanın etkisi ile kısa zamanda koyulaşarak kahverengi bir hal alır ve bu maddeye afyon sakızı adı verilir. Afyonun içeriğinde şeker, protein, kauçuk yağı gibi maddelerle, morfin, narkotin, kodein vb. sayıları 25'e yakın alkaloit denilen zehir mevcuttur. Afyon yutarak, çiğnenerek alınabileceği gibi sigara ile de içilebilir. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın aynı tesiri gösterir. Başlangıçta varsa ağrıları azalır, üzüntüler kaybolur, sıkıntılar geçer ve geçici bir keyif hali başlar. Afyonkeşler bu keyif haline Balayı derler. Fakat bu keyif hali çok kısa sürer. Ardından mide bulantısı, baş dönmesi, renk solması, kalp ve solunum yavaşlaması ile birlikte zehirlenme hali baş gösterir. Afyon çok miktarda ve birden alınmışsa içen kimseyi komaya sokar ve ölüm tehlikesi belirir.

EROİN

- Eroin afyonun içinde bulunan alkaloitlerden bir tanesidir. Bazorfinin asetik asit ile birlikte ısıtılması ve diğer kimyasal işlemlerden sonra oluşur. Bileşiminde asetik asit olduğu için eroin normalde sirke gibi kokar. Fakat bunu tespit etmek için, her halükarda, uyuşturucu maddenin koklanması çok zararlı bir davranıştır. Gevher, süprüntü, beyaz cevher, şey, kar, sır, oğlan gibi argo isimleri vardır. Eroin, beyaz, gri, koyu gri, kahverengimsi gri ,fildişi, kahverengi renklerde ve toz şeker gibi küçük kristaller halinde veya un gibi toz halinde olabilir. Saf halde iken beyaz olan eroindeki bu renk farklılıkları içersinde bulunan katkı maddelerinin miktarına göre değişir. Bir doz eroinde(normalde 100 mg.)¸10 eroin ve % 90 şeker, nişasta, süttozu, kinin, vb katkı maddeleri bulunur. Eroin, uyuşturucu maddelerin en kuvvetlisi ve dolayısıyla da en tehlikelisidir. Morfinden 2 ila 10 defa daha kuvvetlidir. Eroin bilinen uyuşturucu maddelerin en fazla ve çabuk alışkanlık meydana getirenidir. Ufak bir iki deneme kişiyi eroin kurbanları arasına almaya kafi gelir. Eroin kullanmaya alışmış bir kimse iki veya üç saatte bir muhakkak bu zehri almak mecburiyetindedir. Aksi taktirde çok ağır kriz halleri baş gösterir.

- Eroin çoğunlukla buruna enfiye gibi çekilerek alınır. Ayrıca, bir sigaranın yanan ucuz toz halindeki eroine daldırılır. Eroinin yere düşmemesi için baş hafif geriye çekilir ve içilir. Bundan başka alüminyumlu kağıt üzerindeki eroinin alttan yakılarak çıkan dumanları da teneffüs edebilir. Eroinin saflığının bozulması eroinmanların damardan enjeksiyonla almalarına, yol açmıştır. Eroinin içine çeşitli maddeler katılarak saflığı bozulmakta, bazen dozaj çok düşmektedir. Saflığı bozulan eroin, müptela tarafından arzu edilen canlılık hissini ancak damardan enjeksiyon yoluyla alındığı zaman sağlar. Ancak eroin müptelalarının sokaktan satın aldıkları eroin, alışa geldikleri yüzdeli eroinden daha fazla eroin ihtiva ettiği zaman ölümler meydana gelmektedir. Eroin kullanan bir kimsedeki zehirlenme belirtileri morfin kullananlardakine benzemektedir. Fakat bu, morfinin tesirinden çok daha şiddet ve kısa zamanda ortaya çıkmaktadır. Çünkü eroin morfine nazaran ortalama 5 misli daha kuvvetli bir zehirdir.

- Eroine iyice alışan ve kriz devresine giren bir eroinman, artık ilk günlerde tatmakta olduğu yalancı keyif halini de bulamaz olur. Artık onun eroin kullanması yanız fena tesirinden kurtulmak ve bir nebzecik rahat edebilmek içindir. Eroin kullananlar da morfinde olduğu gibi terler, çarpıntı başlar, vücudu kırılır, diz, bel. ve başında şiddetli ağrılar başlar, iştahı kapanır, çalışma gücünü kaybeder, büyük bir üzüntü ve keder duyguları içersinde yatağa düşer. Renkleri uçuk, ağızlar kuru, nefesleri kesiktir. Dalgın bir haldedirler, dünya ile alakaları kalmamıştır, gözlerindeki canlılık alametleri kaybolmuştur. Yaşayan bir ölüden farksızdırlar ve bu halden kurtulabilmek için yeniden eroin kullanmak mecburiyeti duyarlar.

ESRAR

- Esrarların elde edildiği bitkiye esrar otu; kendir, kenevir, veya kannabis adı verilir. Kenevir bitkisinin botanikteki adı Cannabis Ssativa'dır. Kendir otunun boyu yetindirildiği yere göre değişir. Bazen I-2 metreye kadar uzar. Liftlerinden ip, halat, çuval vb. yapılır. Kenevir bitkisi dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. Esrar dini kenevirden elde edilir.

- Dişi kenevir otunun baş kısmı, dalları ve yapraklarının toplanıp kurutulması ve ufalanıp toz haline getirilmesi bitki (kök) esrar elde edilmiş olur. Dişi kenevir bitkisinin çiçekli tepe kısımlarında reçine denilen koyu bir sıvı vardır ki, keyif verici maddeler özellikle burada bulunur. Bitki esrar yeşil, sarı veya kahverengi halde bulunabilir.

- Dişi Hint kenevirinin yaprakları ve çiçeksi uçlarının toplanıp kurutulması ve çeşitli şekillerde preslenmesiyle oluşturulan reçine esrar, bitki esrardan 8-10 kat dala etkilidir. Esrar olarak Ortadoğu, Fas, Pakistan, Batı Afrika, Meksika ve Karibbean bölgelerinde yetiştirilir. Rengi hardal sarısından koyu kahverengiye kadar olan renkler ve genellikle de siyahtır. Sıvı esrar (esrar yağı) tok konsantredir. % 20-60 arası THC içerir. Esrar reçinesinden 3-4 kat daha güçlüdür. Birçok renkte, çoğunlukla da kehribar, koyu yeşil, kahverengi veya siyah renk ve tonlarında bulunur. Esrar genellikle tütüne karıştırılarak sigara şeklinde sarılır ve sigara gibi içilir, Bu sebeple gençler, bilmedikleri kimseler tarafından ikram edilen elle sarılmış sigarayı kesinlikle kabul etmemelidirler Esrar lokum veya reçel içersine katılarak yenebildiği gibi, alkollü içki veya çok şekerle kahve içine konarak da içilebilmektedir. Ayrıca, büyükçe bir parça esrar mangala atılıp, etrafındakiler yanan esrarın dumanından içlerine çekerek kullanabilirler. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın etkisi 2-3 dakika içinde görülür. 10 dakika içinde de en etkili hale gelir ve 2-3 saat etkisini sürdürür. Esrar çok şiddetli bir beyin zehirlidir. Bilhassa zekaya etki eder. Bu yüzden de ona zeka zehri adı verilmiştir.

AMFETAMİN

- Amfedaminler merkezi sinir sistemini etkileyen stimülanlardır. Bunlar, tıbbı olarak uyku hastalığı hallerinde ve hastayı daha az yemeğe ikna etmek üzere aşırı şişmanlık hallerinde kullanılırlar. Amfetaminler farklı şekiller, büyüklükler ve renklerde tablet veya kapsüller haline getirilmiş beyazımsı bir toz halinde tıpta kullanılmak üzere kanuni olarak üretilirler. Ampuller içersinde bir bileşim olarak hazırlanırlar.

LSD

- Lysergic Acid Diethylamide'nin kısa yazılışıdır. Çavdar küfünde bulunan lysergic asitten üretilen yarı sentetik ve çok kuvvetli bir uyuşturucudur. Kokainden 100 kat daha güçlüdür. Argoda eski küpler,25,zen, nef, nahin,şeker,topalı,cennet mavisi gibi isimlerle bilinir. l943 yılında bir kimyacı migren tedavisi için araştırma yaparken LSD’ yi keşfetmiş kazara bir parça LSD alarak keyif hali denilen etkilerini yaşamaya başlamıştır.

- Tatsız, kokusuz olan LSD toz halinde, toplu iğne başı büyüklüğünde veya kesme şeker, etiket, posta pulu, kağıt, fotoğraf gibi maddeler emdirilmiş solüsyon şeklinde olabilir. 30Gr. LSD 300.000 doz için yeterlidir. Ufacık tabletler şeklinde üretilen LSD' nin çok fazla den fazla çeşidi vardır. Bir toplu iğne -başı kadar LSD hapı şahsı kendisinden geçirmeye yeterlidir. Şayet daha fazla alınacak olursa insanı çıldırtmaktadır. Bunu ise intiharlar ve cinayetleri takip etmektedir.

- Her seferinde en fazla 100-200 mikro gram LSD kullanılır. Yarım saat içinde etkisini gösterir ve bu etki 6-36 saat arasında sürer. LSD çok küçük miktarlarda olduğu için sıvı halde iken bir kesme şeker, bisküvi, tatlı içine konularak,bir içkiye damlatılarak, kurutma kağıdı, kağıt mendil,posta pullarının arkasına vb. emdirilerek,hiç şüphe çekmeden kolay bir şekilde taşınır.

- LSD ilk alındığında aldatıcı tesiri göstermekte,beyinin süratle çalınmasını sağlamaktadır. Bu anda insan ' kendisini rüya aleminde zanneder. Fakat ne var ki bu renkli rüya alemini bir umursamazlık ve donukluk hali takip eder ve yaklaşık 13 saat kadar sürer. Ağızdan salyalar akmaya başlar, dil peltekleşir, her şeye razı olma hali görülür. Aldatıcı halin sona ermesiyle artık rahatsızlıkta yavaş yavaş başlar. Baş dönmesi, göz kararması,bitkinlik sindirim organlarında bozukluk,kusma baş ağrısı ve uykusuzluk başlar. Beynin çalınması imkânsızlaşır. Şahıs bu kötü durumdan kurtulmak için tekrar LSD almak isteyecektir ve bu kısır döngü böylece devam edecektir. Şahsın çalınması gerekiyorsa, üzerindeki yorgunluğu atmak ve kafasının yeniden çalınması için bu zehre ihtiyaç duyar. İşte bazı meşhur sanatçıların sahneye çıkmadan önce uyuşturucu madde kullanmasının sebebi de budur.

MORFİN

- Afyon içersindeki 25' e yakın alkaloit denilen zehirlerden en tanınmışı morfindir. Morfin kelimesi, Grek mitolojisinde uyku tanrısı manasına gelen MORPHEUS isminden gelmektedir. Morfin 19. yüzyılın başlarında bulunmuştur, fakat uyuşturucu olarak kullanımı bu asrın sonlarında başlamıştır. Bilhassa Amerika'da iç savaş esnasında yaygın hale gelmiştir.

- Morfin haşhaş bitkisinin sütünden elde edilen afyondan çeşitli kimyasal yöntemlerle elde edilir ve en etkili ağrı kesicilerden olan bir uyuşturucu maddedir. Parlak, kristalsize toz halinde veya tebeşir tozu, kireç görünümünde, beyazdan koyu kahverengiye kadar değişen renklerde (fildişi, krem, v.s.) kokusuz ve acı, kapsül, blok, tablet veya sıvı şekilde bulunabilir. Hayalperest, cevher, sert cevher, Amerikan kelebeği, Matmazel Emma, maymun gibi argo isimleri vardır.

- Morfin, tıpkı afyonda olduğu gibi başlangıçta ağrı keser, yalancı neşe verir. Bazen bir kimse gerçekten hastadır, kendisine tedavi için morfin yapılır. Bu ilâcın etkisi altında kalır. Hastalığı geçse bile morfin kullanmak ister ve böylece de alışır. Bazen de merak ederek, morfin kullanan arkadaşlarının ikramını kabul eder, ya da kötü niyetli kişilerin tuzağına düşer. Kötü niyetli bu kişiler saf insanları morfine alıştırarak hasta yaparlar. Sonra da ellerindeki morfinleri yüksek fiyatlarla onlara satarak yüksek kazançlar sağlarlar. Yaptırmak istedikleri birtakım kötü işleri onlara yaptırırlar. Morfinmanların çoğunlukla tıp dalında çalışanlar olması ilginçtir. Morfin iğnesinden sonra, ağrı ve sızı var ise bunlar geçer. İçinde bulunan korku, endişe v eya ruh sıkıntıları gider, yalanca bir keyif hali başlar. Fakat bu keyif hali asla uzun sürmez. Ağrılar, sızılar, bedbinlik, ruh sıkıntıları eskisinden daha fazla olarak yeniden ortaya çıkar. Uyuşukluk, sersemlik, halsizlik, uyuklama hali başlar. İnsan bir şey düşünemez, Vücudu kırgın ve sanki dövülmüş gibi yorgundur. Hareket etmeye takati yoktur. Kalp çarpar, soğuk terler başlar, el ayak buz kesilir, ağzı kurur, mafsalları ve belinde şiddetli ağrılar olur. Talatsızlık ve bitkinlik kendisini perişan eder. Ölecekmiş gibi bir heyecan ve korku içinde çarpınmakta, artık morfinsiz hiçbir şey yapamamaktadır. Bütün bunlardan kurtuluş için çareyi yeniden kullanmakta arar. Morfin bulamazsa kriz geçirmeye başlar. Cebinden çıkardığı pis şırıngasını büyük bir maharetle kendisi yapacaktır. İçerisine zehir çektiği iğnesini pantolonunun üstünden veya eteğinin altından bacağının rast gele bir yerine batırır. Bu yüzden de her tarafı, yara, bere içerisindedir. Morfinden 5-10 dakika sonra bu çok sıkıntılı ve kötü hal birazcık olsun geçebilir. Morfin zehri artık zamanla yetmez hale gelir ve miktarı arttırmak mecburiyetinde kalır.
Kaynak

Dünya Genelinde Uyuşturucu :

- 40.556.956.144 $ 2018’de uyuşturucuya harcanan para miktarı.

- Her 6 uyuşturucu bağımlısından sadece biri tedavi oluyor.

- Verilere göre, yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 5’i, bir başka deyişle 15-64 yaşları arasında yaklaşık 250 milyon kişinin 2014 yılında en az bir uyuşturucu madde kullandığı bilinmektedir.

- En yaygın olarak kullanılan uyuşturucu esrardır. Esrar bağımlılığı 2017 verilerine göre dünya genelinde 183 milyona ulaştı.

- Uyuşturucunun cinsiyete göre dağılımında erkekler önde ve erkek bireylerin çoğunluğu kokain-esrar bağımlısı iken, kadınlarda bu durumun yerini sakinleştirici tıbbi ilaçlar almış durumda.

- Uyuşturucu sebebiyle dünyada her yıl 200 bin kişi hayatını kaybetmektedir.

Uyuşturucu Çeşitleri :
- Fantastik etki ve Derecelerine göre 3 tip uyuşturucu ele alınacaktır; Extasy, Metamfetamin ve LSD

EXTACY

- Kolay bulunabilmesi ve yarattığı bir çok farklı etki ile en çok tercih edilen uyuşturucular sırasında 4. olarak yer almaktadır.

- Extacy (veya ekstazi) sentetik bir uyuşturucudur. Sentetik denmesinin sebebi; Extacy aslında ilk olarak 1912 yılında “çeçe sineği” ve buna benzer böcekler soktuğunda, hastaları uyku ve halsizlik durumundan kurtarmak amacıyla üretilmiştir. Uzun yıllar sağlık sektöründe kullanılmış ancak daha sonra bağımlılık etkisi keşfedildiğinde ise ilaç sınıfından uyuşturucu sınıfına alınmıştır. Satışı ve imalatı yasaklanmıştır.

- 20’nin üzerinde farklı çeşidi bulunmaktadır.- Vücuda alındığı ilk 20 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlar. 60. dakikada ise extacy etkilerini zirveye taşır. Bu etkiler 4-6 saat sürmektedir.

- Beden ısısını normalin üzerine çıkarır (42°C), beyin travma riski artarken, havale ve beyin zarı iltihaplanma riskleri de aynı oranda artış gösterir.

- Kan basıncı ve nabız yükselir. Kısmi körlük riski artış gösterir.

- Başlangıcında kullanan kişi kendini umarsız, mutlu ve beden gücü olarak normalden daha güçlü hisseder.

- Kullanan kişi kendisini her zamankinden daha cesaretli hisseder.

- Sinir sistemini baskılaması sonucunda vücudun aşırı terlemesine ve sıvı kaybının hissedilmemesine yol açmakta. Bu durum üriner sistemin zorlanmasına yol açabileceği gibi böbrek fonksiyonlarını önemli ölçüde olumsuz etkiler.

- Doğrudan beyin hücrelerini baskıladığı için, kullanan kişileri psikolojik olarak bağımlı hale getirmektedir.- Extacy çeşitleri içerisinde biri var ki oldukça önemli ve tehlikeli özelliklere sahip. Extacy’ye mutluluk hapı denmesinin sebebi İsrailli bir kimyager tarafından sentezlenen ‘’İsrail Yıldızı’’ türündeki uyuşturucudur.

- Uyuşturucuların genel hedefi organizmanın sinir sistemi ve hormonal dengesidir. İsrail yıldızının hedefi ise direkt ‘’seratonin’’ adı verilen ve beyinden salgılanan bir tür nörotransmitter maddedir. (Aslında genel extasy etkisi sayılabilir)

- Normal şartlar altında hiçbir etken olmadan vücudumuzdan belli bir miktar seratonin hormonu zaten salgılanmaktadır. Serotonin (5-HT ya da 5-hidroksitriptamin), serotonin insana mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Çikolata yediğimizde veya bizi mutlu edecek bir olayla karşılaştığımızda serotonin miktarı artar. Üzüldüğümüzde veya patolojik durumlarda azalabilir.

- İsrail yıldızının yaptığı etki ise şöyle; vücudunuzun depo ettiği ve uygun zamanda salgılamayı beklediği serotonin hormonunun tamamının vücuda bir anda verilmesini sağlamaktadır. Bu kişide aşırı bir mutluluk patlaması yaşatmaktadır. Enerjik, cesaretli ve çok hareketli olmalarını sağlar. Ancak maddenin etkisi geçtiğinde kişi tükenmişlik haline giriyor. Enerji ve mutluluktan eser kalmıyor. Ve ilk kullanımdan sonra birey bir daha eskisi gibi asla mutlu olamıyor. Çünkü mutlu olmak için artık Extacye ihtiyacı olduğunu düşünmeye başlıyor.

- Diğer bir önemli etkisi tükenmişlik hissiyatını takiben depresyona sebebiyet verebiliyor. Devamlı kullanımda beyin, karaciğer, böbrek gibi vücudun temel organlarında geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet veriyor.

METAMFETAMİN

- Metamfetamin (kristal meth), yapısal olarak amfetamine benzeyen, halüsinasyona neden olan uyarıcı nitelikli sentetik bir maddedir.

- Metamfetamin, yani sık kullanılan adıyla “meth”, efedrin molekülü hidrojenize edilerek kolay (basit) bir şekilde elde edildiğinden hemen hemen her yerde üretilebilmektedir.

- Metamfetamin, halüsinasyona sebep olan, uyarıcı, sentetik nitelikli bir kristaldir ve tüketildiği andan itibaren psikolojik duruma bağlı olarak 6 ila 24 saat arasında etkili olmaktadır.

- İlk kullanıldığı anda yüksek enerji, güç ve iyi bir his veren ölümcül madde devamında yoksunluk ve ölümle sonuçlanır.

- Kokain ve amfetaminle kıyaslayacak olursak bu maddelere göre üç kat daha etkilidir. Aynı derecede vücuda verdiği zarar da üç fazladır.

- Kullanımdan bir kaç gün sonra gözle görülür bir şekilde fizyolojik değişim, bir diğer deyişle fizyolojik çöküş kendini göstermektedir.

- Devam eden süreçlerde özellikle karaciğere bağlı, deri döküntüleri ve ilerleyen komplikasyonlar görülebilmektedir.

Metamfetamin üzerine yapılan çeşitli klinik çalışmalar gösteriyor ki;

- Anhedoni (zevk yoksunluğu) meydana gelmektedir.

- Kullanımın devam etmesi halinde beynin hücresel değişimi sonucu küçüldüğü gözlemlenmiştir.

- Beynin sözel öğrenme kısmında da ciddi gerileme meydana geldiği gözlemlenmiştir. Metamfetamin kullanan birinin uyuşturucuyu bırakması dahilinde beynin nispeten kendini yenilediği fakat hiçbir zaman eski haline dönemediği görülmüştür. Özellikle hafızadan sorumlu beyin bölgesi olan Temporal Lop önemli ölçüde degrede olarak derin hafıza kayıplarının görüldüğü kayıtlara geçmiştir.Metamfetamin kullanımı sonrasındaki etkileri;

- Vücuda alındığından itibaren etkisi ortalama 12 – 13 saat sürer.

- Normal bir insan vücudunun genelde salgılayabildiği dopamin miktarının yaklaşık 6 kat fazlasını hızlıca pompalar. Dopamin “sempatik sinir sisteminin” ana tetikleyicilerinden olduğu için kalp atış hızı, dolayısıyla kan basıncıda uyuşturucunun etkisiyle artış gösterir. Kalp krizi riski üç katına çıkar.

- Ruhsal olarak ise insanların kendilerini hiç hissetmedikleri kadar güçlü, enerjik, deli cesareti denebilecek derecede cesaretli ve güzel hissetmelerine yol açar; bu da kişilere satmaya çalışanlar tarafından metamfetamin faydaları olarak söylenir ve kişiler cezbedilmeye çalışır. Ancak unutulmaması gereken bir şey daha var ki o faydaları sunanlar yakın bir zamanda öleceğinizi de söylemezler.

LSD

- Magic Mushroom (PSİLOSİBİN)

- Lysegic Acid Diethylamide’in kısa yazılışıdır. Çavdar küfünde bulunan lysergic asitten üretilen, yarı sentetik ve çok kuvvetli bir uyuşturucudur.

- Halüsinojenler sınıfına girmektedir.

- Kokoinden 100 kat daha güçlüdür.

- En önemli ve tehlikeli özelliği tatsız-kokusuz ve renksiz olmasıdır.

- Yarım saat içerisinde etkisini gösterir ve birey 6-36 saat etkiden kurtulamaz.

- Yüksek halüsinasyonlar gören bireyler kendilerinin uçabileceğine inanmakta ve normal zamanlarından daha mutsuz bir ruh haline sahiptirler. Dil peltekleşir ve tükürük sıvısı çokça salgılanır.

- Daha sonra bireylerde şiddetli baş dönmesi, göz kararması, kusma baş gösterir. Kısmi hafıza kaybı gözlenir.

- Bir bardağı 1 milyonluk bir şehri etkisi altına alabilecek oldukça güçlü bir uyuşturucudur.LSD kullanımı sonrasındaki etkileri;

- Algılanan uyaranlar daha şiddetli hissedilir. ( rengin daha parlak algılanması gibi)

- Uyaranın kaynağını tespit etmek zorlaşır. (Vücuda dokunan el kendisinin mi yoksa bir başkasının mı ? )

- Geçmiş ve şimdiki zaman birbirine karışır.

- Kas koordinasyonu yavaşlar, ağrı algısında azalma olur. Mantıklı düşünme bozulur örneğin uçma girişimleri.

- Kas koordinasyonu yavaşlar, ağrı algısında azalma olur.

- Mantıklı düşünme bozulur örneğin uçma girişimleri.

- Şiddetli halüsinasyonlara neden olur.

- Duygu durumu sık sık değişir, huzursuzluk ve tahammülsüzlük ortaya çıkar.

- Bastırılmış anılar yeniden yaşanıyormuş gibi gerçekleşir.

- Duyumlar birbirine karışır. ( örn; müzik görülür, renk duyulur ya da hissedilir )

NOT :

- Bu gibi maddeleri kullanan insanların üzerinde yapılan araştırma sonucunda hepsinde ortak olan bir başlama yolu gözlenmiş. Beynin kendini kandırma mekanizmasını devreye geçiren bir harf topluluğu ;

“Bir kez denemekten zarar gelmez…”

- Sanılanın aksine neredeyse tüm uyuşturucular daha ilk denemeden itibaren bağımlılık yapar ve fizyolojik, morfolojik, ruhsal ve psikolojik değişikliklere sebep olarak giderek artan dozlarda kullanmanıza sebebiyet veren bir buhran haline gelir. Nihai sonucu ise kesinlikle ‘’ÖLÜM’’ dür.

Kaynak

Mesajı son düzenleyen dReaM LoveR ( 05-07-14 - 15:04 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 09:08 #2
ByNobeL ByNobeL çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...
Alıntı:
bu kafalarda yüksek lisans yapmış biriyim kardeşlerim yazacaklarımı iyi okuyun (bulaşmayın) rocheden tutun lcd metamfetamin extacy daha saymıyım eroin hariç aklınıza hangi uyuşturucu geliyorsa hepsini içmiş biriyim...

Yaşım 32 17 yaşındayken bir arkadaş ortamında esrar ile başladım uyuşturucu batağına bir süre esrar içtikten sonra rivotril yani mahalle ismiyle roche ye bulaştım 1 yıl kadar bu hapı içtim ailem çevrem işim neyim varsa hepsini bir bir kaybtmeye başladım o yılları inanın hayatımdan silmeyi çok isterdim aklınıza gelebilecek biçok yanlışı bu hap sayesinde yaptım ve sonunda 1 gece 36 adet hap içtim ve gözümü üsküdar paşakapısı cezaevinde açtım bir 3 ay yattıktan sonra çıktım ah babam benim garip babam benimle azmı uğraştı bana hep bir arkadaş bir abi bir kardeş gibi yaklaştı beni cezaevine geldiğinde o surat ifadesini ölsem unutamam şuan bunları yazarken gözümden yaşlar geliyor inanın daha sonra cezaevinden tahliye oldum extacy ile tanıştım ilk içtiğim zaman nekadar mutlu olduğumu anlatamam ama tabiki her mutlulğun bir bedeli vardı ertesi gün bildğiniz cenaze olmuştum hiç kimseyle konuşmak istemiyor hiç bişe yemek istemiyor uyuyamıyor hatta içtiğim sudan bile miğdem bulanıyordu tabi bu etkiler geçtikten sonra bidaha bidaha derken 4-5 sene bu lanet hapı içtim daha sonra askerliğim geldi kendi kendime dedimki askerlik benim için kurtuluş nede olsa 18 ay herşeyden uzak durcaktım ama öyle olmadı malesef askerde de ortamımı buldum ordada devam ne silahım vardı ne nöbetim ne iştimam bildiğiniz bi boka yaramaz milletin başına bela bi adamdım askerden geldim ailem beni evlendirmye çalıştı bende tabi istiyordum çünkü 7 senedir sevdiğim bir insan vardı dedimki askerde bırakamadım ama evlilik beni kurtarcak evlendim yine olmadı aynen devam sonra 2 sene sonra çocuk yapmaya karar verdik tabi arkadaş ortamım haricinde kimse bilmiyor herkes duzeldiğimi zannediyor eşim bile bilmiyor sonra ellerinizden öper bir erkek çocuğum oldu ama ben hala içtim ve içiyorum bu yollarda 2 arkadaşımı mezara 1 arkadaşımı ağırlaştırılmış müebbet hapise 3 arkadaşımda yine uzun yıllardır cezaevindeler hiç denememiş kardeşlerime sesleniyorum sakın ama sakın esrarı bile denemeyin emin olun denediğiniz an uyuşturucu bağımlısı olmuşsunuzdur demektir sizi kandırırlar tabi kendileride aynı batakta oldukları için belkide farkında değiller bikereden bişe olmaz derler aman diyim eğer içen arkadaşınız varsa tüm ilişkinizi kesin hepiniz allaha emanet olun.
Alıntı:
mehaba arkadaşlar üzülerek söylüyorum ki bi extazi denen illeti 6 aydır kullanıyorum bizim burada şeker diye adlandırıyorlar ben bi arkadaşın denetmesiyle başladım solos diye kare sarı aspirin kadar bi haptı ilk atacağımdan korktum ve yarımını attım bizim buralarda 25 liradan satılıyor o gün yaşadığım kafayı yazarak anlatmam mümkün değil ama aşırı derecede özgüven mutluluk cesaret ve hareketlilik hissettim sonrasında lanet olsun hep atmaya başladım ama hiç bi zaman 2 tanede atsam 3 tanede atsam ilkinin kafasını yakalayamadım şimdi bakıyorum haftada üç dört defa kullanıyorum peki isteyerekmi yapıyorum hayır tabikide onu kullanmadığım zaman içimde bi boşluk hissi duygusuzluk sanki biri beni öldürse sesim çıkmayacak gibi çok kötü oluyorum şimdi bi canım istiyo ve polislerde artık iyice sıkmaya başladı sonum son değil ama size tavsiyem atmayın bi kardeş tavsiyesi olarak bilin eroinden zaten uzak durun ama şekerde atmayın ben artık ne yapacağımı bilemiyorum sakın bana bişey olmaz deme bende sizin gibi bişey yapmaz diye başladım 80 kilo iken 70 kiloya düştüm eridim gittim resmen yapmayın sakın
Alıntı:
bundan 2 sene öncesine kadar mdoh denilen 3-6 saat arası patlıyan bir uyuşturucu yap kullanıyordum, allaha şükür bıraktım, şuan çok rahatım güzelce nefes alıyorum, kalbim sıkışıyordu artık sıkışmıyor, şuan maziye bakınca ben neler yapmışım keşke hiç içmeseydim diyorum, ama o zaman oldu artık birşeyler arkadaş ortamı vs. Allaha şükür artık kullanmıyorum.

Not: Arkadaşlar bir arkadaşınız derse ki gel iç 1 kereden birşey olmaz, sakın içmeyin bağımlısı olursunuz birdaha bırakamazsınız arkadaşlarımın arasından bir tek ben bıraktım bu pisliği, arkadaşlarım kokain vs. ıçmeye başlamışlardı, başlarda kafası gelmesi için içiyorlardı artık kafasında değiller diyorlarki krizimi alsın yeter öyle şey olurmu ya, esrar ile başlıyorsun, uyuşturucu hap ile devam ediyorsun ve sonunda eroin'e de bulaşıyorsunuz, bunları içen bir insan 30 yaşında da ölebilir, yüksek doz kullanırsada ölebilir, lütfen arkadaşlar ne olursa olsun kıyamet kopsa bile bu pisliği asla içmeyiniz..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 18:56 #3
dReaM LoveR dReaM LoveR çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

kardeş suanda bu hapları uretimi Türkiyede yapılıyor Zaten bu işi yapanda vatan sevqisi insan sevqisi olmaz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 20:07 #4
algos_yn algos_yn çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Bu konuyu genel bölümüne taşısanızda burda yarın arkalara gidip yok olmasa?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 20:36 #5
Running Wild Running Wild çevrimdışı
Cool C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen algos_yn Mesajı Göster
Bu konuyu genel bölümüne taşısanızda burda yarın arkalara gidip yok olmasa?

Kesinlikle doğru söylüyorsun

Hatta ben olsam konuyu sabitlerdim..

Hayati derecede önemli bilgiler bunlar..

Eline sağlık.. Ne zamandır kimseye rep vermemiştim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 20:39 #6
Alaca_Volkan Alaca_Volkan çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Çok güzel bir konu. Konuyu açan arkadaşımıza teşekkürlerimi sunarım.

Konunun sabitlenmesini öneriyorum.

Saygılar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 20:48 #7
dReaM LoveR dReaM LoveR çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

eyw saqolun dostlar..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 20:55 #8
dReaM LoveR dReaM LoveR çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Running Wild Mesajı Göster

Kesinlikle doğru söylüyorsun

Hatta ben olsam konuyu sabitlerdim..

Hayati derecede önemli bilgiler bunlar..

Eline sağlık.. Ne zamandır kimseye rep vermemiştim
rep icin yapmadım ama neyse yinede tsk ederim kardesim.. topluma bazı qercekleri anlatmak qerekiyordu imkanımca yapmaya calıstım.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 21:30 #9
BloodyMarvelous BloodyMarvelous çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

gerçekten çok güzel bi paylaşım teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 23:50 #10
MeTCo MeTCo çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Konu genel bölüme daha uygun olduğu için taşıdım, oldukça faydalı bir konu olduğundan sabitte durmasında fayda var.
Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-08, 23:59 #11
dReaM LoveR dReaM LoveR çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

duyarlılıqınız icin tsk ederim..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-08, 11:15 #12
Always Good Always Good çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Paylasım için tşkler yararlı olacak.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-08, 11:32 #13
иo escape иo escape çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Güzel konu, teşekkür ederim..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-08, 11:48 #14
algos_yn algos_yn çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Arkadaşım iznin ile extacy dışındaki kullanımı yaygın olan uyuşturucular ile ilgili bilgide eklemek istiyorum. Böylece bu yararlı konuna biraz daha ek yapmış oluruz.

Alıntı:
AFYON

Haşhaş kapsüllerinden elde edilir. Henüz olgunlaşmamış haşhaş başlarının bıçakla çizilmesi neticesinde süte benzer beyaz, yapışkan bir öz çıkar. Bu sıvının rengi havanın etkisi ile kısa zamanda koyulaşarak kahverengi bir hal alır ve bu maddeye afyon sakızı adı verilir. Afyonun içeriğinde şeker, protein, kauçuk yağı gibi maddelerle, morfin, narkotin, kodein vb. sayıları 25'e yakın alkaloit denilen zehir mevcuttur. Afyon yutarak, çiğnenerek alınabileceği gibi sigara ile de içilebilir. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın aynı tesiri gösterir. Başlangıçta varsa ağrıları azalır, üzüntüler kaybolur, sıkıntılar geçer ve geçici bir keyif hali başlar. Afyonkeşler bu keyif haline Balayı derler. Fakat bu keyif hali çok kısa sürer. Ardından mide bulantısı, baş dönmesi, renk solması, kalp ve solunum yavaşlaması ile birlikte zehirlenme hali baş gösterir. Afyon çok miktarda ve birden alınmışsa içen kimseyi komaya sokar ve ölüm tehlikesi belirir.

EROİN

Eroin afyonun içinde bulunan alkaloitlerden bir tanesidir. Bazorfinin asetik asit ile birlikte ısıtılması ve diğer kimyasal işlemlerden sonra oluşur. Bileşiminde asetik asit olduğu için eroin normalde sirke gibi kokar. Fakat bunu tespit etmek için, her halükarda, uyuşturucu maddenin koklanması çok zararlı bir davranıştır. Gevher, süprüntü, beyaz cevher, şey, kar, sır, oğlan gibi argo isimleri vardır. Eroin, beyaz, gri, koyu gri, kahverengimsi gri ,fildişi, kahverengi renklerde ve toz şeker gibi küçük kristaller halinde veya un gibi toz halinde olabilir. Saf halde iken beyaz olan eroindeki bu renk farklılıkları içersinde bulunan katkı maddelerinin miktarına göre değişir. Bir doz eroinde(normalde 100 mg.)¸10 eroin ve % 90 şeker, nişasta, süttozu, kinin, vb katkı maddeleri bulunur. Eroin, uyuşturucu maddelerin en kuvvetlisi ve dolayısıyla da en tehlikelisidir. Morfinden 2 ila 10 defa daha kuvvetlidir. Eroin bilinen uyuşturucu maddelerin en fazla ve çabuk alışkanlık meydana getirenidir. Ufak bir iki deneme kişiyi eroin kurbanları arasına almaya kafi gelir. Eroin kullanmaya alışmış bir kimse iki veya üç saatte bir muhakkak bu zehri almak mecburiyetindedir. Aksi taktirde çok ağır kriz halleri baş gösterir.

Eroin çoğunlukla buruna enfiye gibi çekilerek alınır. Ayrıca, bir sigaranın yanan ucuz toz halindeki eroine daldırılır. Eroinin yere düşmemesi için baş hafif geriye çekilir ve içilir. Bundan başka alüminyumlu kağıt üzerindeki eroinin alttan yakılarak çıkan dumanları da teneffüs edebilir. Eroinin saflığının bozulması eroinmanların damardan enjeksiyonla almalarına, yol açmıştır. Eroinin içine çeşitli maddeler katılarak saflığı bozulmakta, bazen dozaj çok düşmektedir. Saflığı bozulan eroin, müptela tarafından arzu edilen canlılık hissini ancak damardan enjeksiyon yoluyla alındığı zaman sağlar. Ancak eroin müptelalarının sokaktan satın aldıkları eroin, alışa geldikleri yüzdeli eroinden daha fazla eroin ihtiva ettiği zaman ölümler meydana gelmektedir. Eroin kullanan bir kimsedeki zehirlenme belirtileri morfin kullananlardakine benzemektedir. Fakat bu, morfinin tesirinden çok daha şiddet ve kısa zamanda ortaya çıkmaktadır. Çünkü eroin morfine nazaran ortalama 5 misli daha kuvvetli bir zehirdir.

Eroine iyice alışan ve kriz devresine giren bir eroinman, artık ilk günlerde tatmakta olduğu yalancı keyif halini de bulamaz olur. Artık onun eroin kullanması yanız fena tesirinden kurtulmak ve bir nebzecik rahat edebilmek içindir. Eroin kullananlar da morfinde olduğu gibi terler, çarpıntı başlar, vücudu kırılır, diz, bel. ve başında şiddetli ağrılar başlar, iştahı kapanır, çalışma gücünü kaybeder, büyük bir üzüntü ve keder duyguları içersinde yatağa düşer. Renkleri uçuk, ağızlar kuru, nefesleri kesiktir. Dalgın bir haldedirler, dünya ile alakaları kalmamıştır, gözlerindeki canlılık alametleri kaybolmuştur. Yaşayan bir ölüden farksızdırlar ve bu halden kurtulabilmek için yeniden eroin kullanmak mecburiyeti duyarlar.

ESRAR

Esrarların elde edildiği bitkiye esrar otu; kendir, kenevir, veya kannabis adı verilir. Kenevir bitkisinin botanikteki adı Cannabis Ssativa'dır. Kendir otunun boyu yetindirildiği yere göre değişir. Bazen I-2 metreye kadar uzar. Liftlerinden ip, halat, çuval vb. yapılır. Kenevir bitkisi dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. Esrar dini kenevirden elde edilir.

Dişi kenevir otunun baş kısmı, dalları ve yapraklarının toplanıp kurutulması ve ufalanıp toz haline getirilmesi bitki (kök) esrar elde edilmiş olur. Dişi kenevir bitkisinin çiçekli tepe kısımlarında reçine denilen koyu bir sıvı vardır ki, keyif verici maddeler özellikle burada bulunur. Bitki esrar yeşil, sarı veya kahverengi halde bulunabilir.

Dişi Hint kenevirinin yaprakları ve çiçeksi uçlarının toplanıp kurutulması ve çeşitli şekillerde preslenmesiyle oluşturulan reçine esrar, bitki esrardan 8-10 kat dala etkilidir. Esrar olarak Ortadoğu, Fas, Pakistan, Batı Afrika, Meksika ve Karibbean bölgelerinde yetiştirilir. Rengi hardal sarısından koyu kahverengiye kadar olan renkler ve genellikle de siyahtır. Sıvı esrar (esrar yağı) tok konsantredir. % 20-60 arası THC içerir. Esrar reçinesinden 3-4 kat daha güçlüdür. Birçok renkte, çoğunlukla da kehribar, koyu yeşil, kahverengi veya siyah renk ve tonlarında bulunur. Esrar genellikle tütüne karıştırılarak sigara şeklinde sarılır ve sigara gibi içilir, Bu sebeple gençler, bilmedikleri kimseler tarafından ikram edilen elle sarılmış sigarayı kesinlikle kabul etmemelidirler Esrar lokum veya reçel içersine katılarak yenebildiği gibi, alkollü içki veya çok şekerle kahve içine konarak da içilebilmektedir. Ayrıca, büyükçe bir parça esrar mangala atılıp, etrafındakiler yanan esrarın dumanından içlerine çekerek kullanabilirler. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın etkisi 2-3 dakika içinde görülür. 10 dakika içinde de en etkili hale gelir ve 2-3 saat etkisini sürdürür. Esrar çok şiddetli bir beyin zehirlidir. Bilhassa zekaya etki eder. Bu yüzden de ona zeka zehri adı verilmiştir.

AMFETAMİN

Amfedaminler merkezi sinir sistemini etkileyen stimülanlardır. Bunlar, tıbbı olarak uyku hastalığı hallerinde ve hastayı daha az yemeğe ikna etmek üzere aşırı şişmanlık hallerinde kullanılırlar. Amfetaminler farklı şekiller, büyüklükler ve renklerde tablet veya kapsüller haline getirilmiş beyazımsı bir toz halinde tıpta kullanılmak üzere kanuni olarak üretilirler. Ampuller içersinde bir bileşim olarak hazırlanırlar.

LSD

Lysergic Acid Diethylamide'nin kısa yazılışıdır. Çavdar küfünde bulunan lysergic asitten üretilen yarı sentetik ve çok kuvvetli bir uyuşturucudur. Kokainden 100 kat daha güçlüdür. Argoda eski küpler,25,zen, nef, nahin,şeker,topalı,cennet mavisi gibi isimlerle bilinir. l943 yılında bir kimyacı migren tedavisi için araştırma yaparken LSD’ yi keşfetmiş kazara bir parça LSD alarak keyif hali denilen etkilerini yaşamaya başlamıştır.

Tatsız, kokusuz olan LSD toz halinde, toplu iğne başı büyüklüğünde veya kesme şeker, etiket, posta pulu, kağıt, fotoğraf gibi maddeler emdirilmiş solüsyon şeklinde olabilir. 30Gr. LSD 300.000 doz için yeterlidir. Ufacık tabletler şeklinde üretilen LSD' nin çok fazla den fazla çeşidi vardır. Bir toplu iğne -başı kadar LSD hapı şahsı kendisinden geçirmeye yeterlidir. Şayet daha fazla alınacak olursa insanı çıldırtmaktadır. Bunu ise intiharlar ve cinayetleri takip etmektedir.

Her seferinde en fazla 100-200 mikro gram LSD kullanılır. Yarım saat içinde etkisini gösterir ve bu etki 6-36 saat arasında sürer. LSD çok küçük miktarlarda olduğu için sıvı halde iken bir kesme şeker, bisküvi, tatlı içine konularak,bir içkiye damlatılarak, kurutma kağıdı, kağıt mendil,posta pullarının arkasına vb. emdirilerek,hiç şüphe çekmeden kolay bir şekilde taşınır.

LSD ilk alındığında aldatıcı tesiri göstermekte,beyinin süratle çalınmasını sağlamaktadır. Bu anda insan ' kendisini rüya aleminde zanneder. Fakat ne var ki bu renkli rüya alemini bir umursamazlık ve donukluk hali takip eder ve yaklaşık 13 saat kadar sürer. Ağızdan salyalar akmaya başlar, dil peltekleşir, her şeye razı olma hali görülür. Aldatıcı halin sona ermesiyle artık rahatsızlıkta yavaş yavaş başlar. Baş dönmesi, göz kararması,bitkinlik sindirim organlarında bozukluk,kusma baş ağrısı ve uykusuzluk başlar. Beynin çalınması imkânsızlaşır. Şahıs bu kötü durumdan kurtulmak için tekrar LSD almak isteyecektir ve bu kısır döngü böylece devam edecektir. Şahsın çalınması gerekiyorsa, üzerindeki yorgunluğu atmak ve kafasının yeniden çalınması için bu zehre ihtiyaç duyar. İşte bazı meşhur sanatçıların sahneye çıkmadan önce uyuşturucu madde kullanmasının sebebi de budur.

MORFİN

Afyon içersindeki 25' e yakın alkaloit denilen zehirlerden en tanınmışı morfindir. Morfin kelimesi, Grek mitolojisinde uyku tanrısı manasına gelen MORPHEUS isminden gelmektedir. Morfin 19. yüzyılın başlarında bulunmuştur, fakat uyuşturucu olarak kullanımı bu asrın sonlarında başlamıştır. Bilhassa Amerika'da iç savaş esnasında yaygın hale gelmiştir.

Morfin haşhaş bitkisinin sütünden elde edilen afyondan çeşitli kimyasal yöntemlerle elde edilir ve en etkili ağrı kesicilerden olan bir uyuşturucu maddedir. Parlak, kristalsize toz halinde veya tebeşir tozu, kireç görünümünde, beyazdan koyu kahverengiye kadar değişen renklerde (fildişi, krem, v.s.) kokusuz ve acı, kapsül, blok, tablet veya sıvı şekilde bulunabilir. Hayalperest, cevher, sert cevher, Amerikan kelebeği, Matmazel Emma, maymun gibi argo isimleri vardır.

Morfin, tıpkı afyonda olduğu gibi başlangıçta ağrı keser, yalancı neşe verir. Bazen bir kimse gerçekten hastadır, kendisine tedavi için morfin yapılır. Bu ilâcın etkisi altında kalır. Hastalığı geçse bile morfin kullanmak ister ve böylece de alışır. Bazen de merak ederek, morfin kullanan arkadaşlarının ikramını kabul eder, ya da kötü niyetli kişilerin tuzağına düşer. Kötü niyetli bu kişiler saf insanları morfine alıştırarak hasta yaparlar. Sonra da ellerindeki morfinleri yüksek fiyatlarla onlara satarak yüksek kazançlar sağlarlar. Yaptırmak istedikleri birtakım kötü işleri onlara yaptırırlar. Morfinmanların çoğunlukla tıp dalında çalışanlar olması ilginçtir. Morfin iğnesinden sonra, ağrı ve sızı var ise bunlar geçer. İçinde bulunan korku, endişe v eya ruh sıkıntıları gider, yalanca bir keyif hali başlar. Fakat bu keyif hali asla uzun sürmez. Ağrılar, sızılar, bedbinlik, ruh sıkıntıları eskisinden daha fazla olarak yeniden ortaya çıkar. Uyuşukluk, sersemlik, halsizlik, uyuklama hali başlar. İnsan bir şey düşünemez, Vücudu kırgın ve sanki dövülmüş gibi yorgundur. Hareket etmeye takati yoktur. Kalp çarpar, soğuk terler başlar, el ayak buz kesilir, ağzı kurur, mafsalları ve belinde şiddetli ağrılar olur. Talatsızlık ve bitkinlik kendisini perişan eder. Ölecekmiş gibi bir heyecan ve korku içinde çarpınmakta, artık morfinsiz hiçbir şey yapamamaktadır. Bütün bunlardan kurtuluş için çareyi yeniden kullanmakta arar. Morfin bulamazsa kriz geçirmeye başlar. Cebinden çıkardığı pis şırıngasını büyük bir maharetle kendisi yapacaktır. İçerisine zehir çektiği iğnesini pantolonunun üstünden veya eteğinin altından bacağının rast gele bir yerine batırır. Bu yüzden de her tarafı, yara, bere içerisindedir. Morfinden 5-10 dakika sonra bu çok sıkıntılı ve kötü hal birazcık olsun geçebilir. Morfin zehri artık zamanla yetmez hale gelir ve miktarı arttırmak mecburiyetinde kalır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-08, 23:15 #15
Чσu Kиσω Чσu Kиσω çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

o Extacy denilen illet cok canlar yaktı.

Lisede extacy yüzünden arkadaşımı kaybetmiştim direk o geldi aklıma.

Allah dogru yoldan kimseyi saptırmasın
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-08, 23:17 #16
Cordelia Cordelia çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Güzel bir konu olmuş, çok teşekkürler.
Bir şeyi engelleyebilmek için hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-08, 23:30 #17
dReaM LoveR dReaM LoveR çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

destekleriniz icin tsk ederim.. 1 kisi bile kurtarsak mutlu olucaz..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-08, 00:18 #18
Dİsco Partizan Dİsco Partizan çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Esrar ve extacy bayağı bir yaygın kullanılıyor.Çok rahat temin edebiliyorsunuz.Garip bir durum.
Konu için teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-08, 19:28 #19
kaangokdemir kaangokdemir çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Bilgilendirme için çok teşekkürler

Sınırdan çıkınca repini vericem hak ettin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-08, 19:54 #20
ScRaTcH ScRaTcH çevrimdışı
Varsayılan C: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Geniş ve Resimli Anlatım...

Gercektende Süper Bir Konu Acmıssın Benimde Bir Tane Arkadasım Vardı (Artık Öyle Arkadasım Yok) Seref... Okulde Extacsy Sattıgı İçin Okuldan Atıldı Ama Hiç Üzülmedim Bence Daha Beterde Olabilirdi...

Genede Bilgilendirme İçin Tesekkürler
Dipnot Önceden Vermediysem 121k REplisin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 09:26
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.