Eski 23-04-04, 18:04 #1
tetrapond tetrapond çevrimdışı
Varsayılan uyku bozuklukları

UYANMA BOZUKLUKLARI
En sık görülenler
· Konfüzyonel uyanmalar
· Uyurgezerlik
· Uykuda korku bozukluğudur.
Bunlar derin uyku döneminde görülürler.Kişi karmaşık davranışlar
göstermesine rağmen uykudadır ve bunların farkında olmadığı gibi
hatırlayamaz.

Konfüzyonel Uyanmalar
Bebeklerde sıktır fakat erişkinlerde de görülebilir.Ağlama,bağırma
ve dövünme ile başlar.Çocuk uyanık gibi görülmesine rağmen
şaşkındır ve yatıştırılamaz.Bu dönem yarım saat kadar görülebilir.
Çocuk kısa süreli uyanma sonrası tekrar uykuya dalar

Uyurgezerlik
· Daha büyük çocuklarda görülür.Çocuk yataktan kalkıp odada
dolaşabilir,başka bir odaya veya ev dışına dahi çıkabilir.
Uyurgezer bazen konuşabilir,fakat net anlaşılamaz.Eşyaları
düzeltmek gibi amaçsız hareketler yapabilir.
· Çoğunlukla tedavi gerekmez Ailenin ikna edilmesi yeterlidir.

Uykuda Korku Bozukluğu (Uyku Terörü)
· Uyanma bozukluklarının en şiddetlisidir.Genellikle korkutucu
bir çığlıkla başlar,çocuk çok korkmuştur,göz bebekleri büyüktür,
solunum sıklaşmıştır,çarpıntı,terleme ve şiddetli panik vardır.Bu
dönemde çocuk odadan ve evden kaçabilir.Kendine ve başkalarına
zarar verebilir.Kişi bu olayın farkında değildir ve hatırlamaz.

UYANMA BOZUKLUKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE TEDAVİSİ
· Tipik vakalarda tıbbi tetkik gerekmez.Ancak tehlikeli ve zarar
verici oluyorsa ,ev sakinleri rahatsız oluyorsa,gün içinde aşırı
uykuya sebep oluyorsa,bir uyku merkezinde araştırılmalıdır.
· Erişkinlerde varsa,kesinlikle araştırma yapılır.Tedavide basit
önlemler alınabilir.Oda daha güvenli hale getirilir,kapı-pencere
kilitlenir.Ciddi durumlarda ilaç veya davranış tedavisi uygulanır.

DİĞER PARASOMNİLER
· Bunlar kişiyi korkutucu ve rahatsız edici olabilen bazı kompleks
davranışlardır.

Hipnagojik (Uykuda Dalma) Halusinasyon ve Uyku Felci
· Uykuya dalarken yaşanan canlı görsel imajlardır. Ürkütücü olabilirler.
· Uyku felci genellikle bir rüyayı takiben kişinin hareket edememesi
hissidir. Kişi bu sırada ölüm korkusu yaşayabilir.

REM Uykusu Davranış Bozukluğu
· REM uykuda solunum dışında tüm kaslar genellikle hareketsizdir.
Bazen,özellikle yaşlı erkeklerde bu hareketsizlik gerçekleşmez
ve görülen rüyanın tesiriyle saldırgan davranışlar gösterir. Kişiye
ve eşine zarar verici olabilir.

Uyku Startı
· Uykuya dalarken ani,bazen şiddetli sıçramalardır. Görsel start çok
parlak ışık görme,işitsel start ise şiddetli bir gürültü işitme hissidir.
Bunlar zararsız durumlardır

Diş Gıcırdatma (Bruksizm)
· Sık görülen bir durumdur. Ciddi vakalarda diş hasarını azaltmak
için protez kullanılabilir.

Ritmik Hareket Bozukluğu
· Çoğunlukla küçük çocuklarda,bazen erişkinlerde görülür. Tekrarlayıcı
baş ve bedeni sallama,döndürme şeklindedir.İnleme sesi duyulabilir.

Uykuda Konuşma
· Normal bir durumdur.Tıbbi ve psikolojik önemi yoktur.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALI ?
· Parasomnik Bozukluklar;
· Şiddetli ve zarar verici oluyorsa
· Diğer ev sakinlerini rahatsız ediyorsa
· Gün içinde aşırı uykuya neden oluyorsa
· Tıbbi tetkik gereklidir.
· Parasomnilerin karmaşık yapısından dolayı bir uyku uzmanının
değerlendirmesi ve uyku tetkiki gerekir.
Çoğunlukla belirli bir neden tespit edilerek gerekli tedavi gerçekleştirilir


daha fazla detay için www.somnostar.com
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-04-04, 19:44 #2
tetrapond tetrapond çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

flood olsun diye değil, içerik farkından ayrı mesaj yazıyorum.

Uyku Bozuklukları

Uyku hastalıkları, hastanın uykusu sırasında ya da uyumak istediğinde ortaya çıkan klinik durumlardır.Bugün seksenden fazla uyku hastalığı varlığını ve bunlardan bazılarının görülme sıklığının diğerlerine oranla daha fazla olduğunu biliyoruz.

Toplumda ve hekimler arasında uyku hastalığı denilince sadece fazla uyumak ve uyuyamama, uyku hastalığı olarak anlaşılmaktadır.Oysa uyku hastalıkları uyku sırasında görülen uyku kalitesini bozarak bireyin dinlenememesi,bilincinin tazelenememesi,gündüz aktivitelerinin bozulması ve bireyin sağlıklı olduğu dönemdeki kapasite ve becerilerinin azalması ile seyreden hastalıklardır.

Uyku hastalıkları ile ilgili gerçek anlamda bilimsel çalışmalar geçen yüzyılın başında Amerika ve Avrupa da başlamış.Başlangıçta rüya içeriğini açıklamak için yola çıkılmış.Ancak bu çalışmalar sırasında insan yaşamında çok önemli sağlık problemlerinin oluşmasına neden olan , klinik durumların ortaya çıktığı gözlenmiş. Bu temeller üzerine geliştirilen ve yapılan çalışmalar uyku tıbbının altmışlı yılların ortaları ve yetmişli yılların başında ayrı bir disiplin,ayrı bir uzmanlık alanı olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yetmişlerden sonra uyku hastalıkları ile ilgili teknolojik ve bilimsel gelişme baş döndürücü hızla artmıştır.
Bizde konulayla ilgilenme seksenli yılların başında bir kaç bilim adamının yurtdışı çalışmaları ve yurda döndüklerinde bu işle ilgilenmeleri ile başlamıştır. Doksanlı yıllara kadar iki üniversite kliniğinde çalışan, ancak uğraşanların dışında kimsenin fazla ilgilenmediği bir tıp alanı olarak varlığını sürdürmüştür.
Başlangıçta uyku hastalıkları bizde fantazi olarak algılanmış.Ancak doksanlı yılların başında,nöröloji ve psikiatri dışında ,biz göğüs hastalıkları uzmanlarınında konuyla ilgilenmesi ve bu konuya olan ilgiyi artırmıştır. Toplum ve hekim kitlesinin konu hakkında bilgilenmesinin artması ve ilginin odaklanması,uyku hastalıkları ile ilgilenen araştırmacı ve hekimlerin düzenlediği konferanslar,sempozyumlar, seminerler ve yaptıkları yayınlar sonucunda olmuştur.Seksenli yıllarda iki olan merkez sayısı bugün yirmilere çıkmıştır.Şu an, başlangıçta sanıldığı gibi fantazi değil, uyku biliminin de ayrı ve önemli bir bilim dalı olduğu kabullenilmiştir.

Uyku hastalıkları ile kim ilgilenir?

Uyku hastalıkları geniş bir bilimsel yelpaze gösteren bilim alanı.Bir çok uzmanlık alanını ilgilendiriyor.Bazı hastalıklar nörölogları,bazıları psikiyatrisleri,bazıları göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz uzmanlarını ilgilendiriyor.Şu an ülkemizde uzmanlık alanı olmamasına karşın,bir çok disiplinin aktivite göstereceği,bir bilim dalıdır. Benim kanaatim çok yakın gelecekte dahiliye ,cerrahi ,çoçuk ve kadın–doğum gibi bir ana tıp dalı olacaktır.

Tıpta günümüzde ulaşılan bilgi birikimine karşın , halen bilinmeyen sayısı çok fazla. Bir çok klinik durum var ki nasıl oluştuğu açıklanamıyor ; ya esansiyel,ya idiopatik diye adlandırılıyor.Gerçek nedeni açıklanamıyor, sadece sonuçları tedavi edilmeye çalışılıyor.Bugün uyku tıbbının yaşamamıza girmesi ile, açıklayamadığımız ve hastaların sorununa çözüm bulmak için doktor, doktor dolaştığı;idiopatik,esansiyel ya da psikolojiktir denilen bir çok klinik durumun uyku sırasında gözlenen hastalıklara bağlı geliştiği anlaşılmıştır.

Uyku hastalıklarının görülme sıklığı nedir,yaş,cins farkı gösterir mi ?

Uyku hastalıklarının her biri farklı sıklıkda görülmektedir.Çok seyrek görülen hastalıklar olmasına karşın, çok sık görülen hastalıklar var.Bu konuda örnek verecek olursak astım ve diyabet gibi hastalıklar kadar sık görülen hastalıklar olup,yaşam kalitesini en az onlar kadar bozarlar.Hastalıklar her yaşta görülmesine karşın ,bazılarının sıklığı yaşın ilerlemesine bağlı olarak artmaktadır.Cinse görede bazı hastalıkların dağılımı değişmektedir.Örneğin ,uyku apne sendromu erkek cinste daha çok görülmektedir.

En sık görülen uyku hastalıkları insomnia,uyku apne sendromu,huzursuz bacak sendromu,narkolepsi gibi hastalıklardır.Bu hastalıklardan en sık görüleni insomnia olup,ABD istatistiklerine göre %17 oranındadır. Bu görülme sıklığı kronik obstrüktif akciğer hastalığı ( kronik bronşit + amfizem)sıklığı kadardır.Yine uyku apne sendromunun ülkesel boyutta farklılıklar göstermesine karşın % 2-5 oranında görüldüğü bildirilmiştir. Bu hastalığında sıklığı şeker hastalığı görülme sıklığından fazla olup,astım sıklığı kadardır.Yine huzursuz bacak sendromu sıklığı %5 dolayındadır.Narkolepsi diğerlerine göre daha az görülmekle birlikte % 0.05 dolayında görülmektedir.
Bu hastalıkların önemi , gündüz aşırı uyku eğilimini artırıyor olmalarıdır ve başka klinik durumların gelişmesinde tetikleyici rollerinin varlığıdır.

Gündüz Aşırı uyku eğilimi

Gündüz aşırı uyku eğilimi uyku hastalıklarına bağlı olarak sıklıkla gelişen , gece uyku kalitesinin bozulması nedeniyle dinlendirici uykunun olmamasına bağlı olarak, kişinin gündüz yaşamında uyku eğiliminin artması ve kimi zaman iş başında bile küçük uyku ataklarının olması halidir.Buna hipersomnolens ya da excessive daytime sleepness denir. Yaşamımızda önemi elbette çok fazladır.Kişinin çalışma kapasitesini ve becerisini direk olarak etkileyen önemli bir durumdur.Diğer bir önemi ise trafik kazaları ve iş kazalarında oynadığı roldür.

İnsomnia

İnsomnia, uykuya güç dalma,uykudan sık uyanma,uyku zamanın kısalması ve dinlendirici olmayan uykuya verilen addır.İnsomniaya bağlı olarak hasta uykudan dinlenmemiş kalkar,yorgundur,çalışma kapasitesi azalmış,mutsuz,depresiftir ve anksietesi olabilir.Kişinin günlük davranışlarında değişiklikler olur.
Yine en çok yakınılan konu gündüz aşırı uyku eğilimidir.
Tedavisi zordur,uyku hijyenini sağlayarak,davranışsal ve ilaç tedavisi yapılarak kişinin yakınmalarının üstesinden gelinmeye çalışılır.

Narkolepsi

Narkolepsi , gündüz aşırı uyku eğilimi,uykuda paralizi,katapleksi ve hipnogagik halüsinasyonlarla giden bir hastalık sendromudur.Narkolepsi nedeni belli olmayan bir sendromdur.Gündüz aşırı uyku eğilimi nedeniyle günlük yaşamsal aktiviteyi bozar.Gece uyku kalitesi bozulmuş ve REM uykusunda patolojik değişiklikler olmuştur.Diğer sık görülen hastalıklara göre seyrek görülmekle birlikte,sık görülen bir hastalıktır.Hastalığın oluşumunda genetik geçiş olduğu gösterilmiştir.Hastalık erkeklerde daha fazla görülür.Hastalık çoçukluk yaşından başlayarak, 50 li yaşlara kadar ortaya çıkabilir.Narkolepsi yaşam boyu süren bir hastalık olup,devamlı tedavi gerektirir.Tedavide santral sinir sistem uyaranı olan ilaçlar kullanılır.İlaç tedavisinde yan etkiler,ilaca tolerans gelişebilir.

Uyku apne sendromu

Uyku apne sendromu, uyku sırasında horlama,solunumun 10 saniyeden fazla durduğu apne nöbetleri ve gündüz aşırı uyku eğilimi ile karakterize bir hastalık sendromudur.
Uyku apne sendromunda henüz açıklanamayan mekanizmalarla uyku sırasında üst solunum yollarında gelişen tıkanmaya ve santral nedenlere bağlı olarak solunum durmaları olmaktadır.Hastalar , apne nöbeti dediğimiz durum dışında gece boyunca sıklıkla horlarlar. Uyku apne var diye bilmek için saatte görülen apne sayısının 5 den büyük olması gerekir.Bu apneler sıklıkla oksijen desaturasyonu dediğimiz kandaki oksijen yüzdesinin düşmesi ile seyreder.Apne indeksinin yüksekliğine bağlı olarak hipoksi gelişir.Bu hipoksi pulmoner arter basıncının artmasına,daha sonra sistemik kan basıncının artmasına neden olarak hastalarda sistemik hipertansiyon ve uzun vadede kor pulmonale gelişmesine neden olur.Eğer genç hastada, nedeni açıklanamayan hipertansiyon ve kor pulmonale varsa akla uyku apne sendromu gelmelidir.
Hastalarda apne geliştiğinde ,apnenin sonlanması sırasında arousal dediğimiz beyin uyanması olur.Bu kimi zaman farkında olunmayan hareketlerle yada tam uyanmayla sonlanır.Buna uyku bölünmesi ( fragmantasyonu) diyoruz.Bu bölünmeler apnenin sıklığına bağlı olarak ne kadar sık oluyorsa,hastanın uyku kalitesi o kadar bozuluyor ve olumsuz semptomlar o kadar çok artıyordur .Bu bireyin uykudan dinlenmemiş,yorgun kalkmasına neden oluyor.Bunlara bağlı olarak hastada baş ağrısı,sinirlilik,kişilik değişikliği,huysuzluk, çabuk yorulma,genel isteksizlik hali ortaya çımaktadır.Gündüz aşırı uyku eğilimi hastalığın şiddeti ile doğru orantılı olarak artmaktadır.
Apnelerin sıklığı ,süresi,bir başka deyişle oksijen desatürasyonun derecesi,arousul indeksinin yüksekliği hastanın klinik bulgularının kötüleşmesine , eşlik eden hastalıkların hızla gelişmesine neden olacaktır.

Uyku apne sendromunu yaşamı nasıl etkiler?

Uyku apne sendromlu hasta kronik olarak yorgun ,sinirli,huysuz ,isteksiz dir.Gündüz aşırı uyku eğilimi vardır.İşte eski başarısını gösteremez.Dikkatini toplayamaz , önemli toplantılarda uyuklar.
Hasta araba kullanırken direksiyon başında uyuklar,bu uyuklama ciddi trafik kazaları ile sonuçlanabilir.Makina başında çalışan işçide yine küçük uyku atakları nedeniyle iş kazaları olabilir.
Hastaların önemli yakınmalarından biride horlama olup,hastanın eşi, oda arkadaşı ve diğer aile bireyleri horlamanın oluşturduğu gürültüden rahatsız olurlar.Bu kimi zaman eşlerin boşanmalarına kadar gidebilir.
Hastalığın şiddetine bağlı olarak libido(cinsel istek) kaybı olabilir.Hastalarda enpotans(iktidarsızlık) gözlenebilir.
Gündüz aşırı uyku eğilimi nedeniyle , hasta çoğu zaman otururken,önemli bir toplantıda konuşurken,yemek yerken,oturarak çalışırken horlayarak uyumaya başlar.

Uyku apne sendromu tedavi edilmezse nelere neden olur?

Uyku apne sendromu tedavisi yapılmazsa , hayatı tehdit eden bir hastalık olacaktır.Hasta , gelişen hipertansiyon,pulmoner hipertansiyon gibi nedenlerden dolayı kötüleşecek sağlığı hızla bozulacak,bunlara bağlı gelişecek komplikasyonlarla kaybedilecektir.
Hastalığın ağırlığına bağlı olarak gece apnelerin uzaması sonucu solunum arresti,koroner spazmı yada ciddi kardiyak aritmilerle kaybedilecektir.
Sılıkla uykuda gözlenen ani ölümlerin nedenlerinden birinin uyku apne sendromu olduğu bilinmektedir
Hasta tedavi edilmezse , gündüz aşırı uyku eğilimi nedeniyle gündüz uyanık kalamayacak ve işlerini yapamayacak ,işini kaybecektir.
Çoçukluk çağında , çoçukların gelişmesinde gerilik,ani çoçuk ölümleriyle karşılaşılabilir.Erişkinde görülen diğer klinik durumlar tedavi edilmezse zaman içerisinde çoçuklardada gelişebilir.

Uyku apne sendromu düşünülen kişilere öneriler

Genel önlemlerde, hasta şişmansa zayıflaması önerilir.Bunun için ev diyetleri, profesyonel diyet önerileri,ilaçla zayıflama yöntemleri,cerrahi olarak gastroplasti yöntemleri ile zayıflamaya çalışılır.
Kişi sigara içiyorsa bunu kesinlikle terk etmelidir.Sigaranın üst solunum yolarında oluşturacağı ödem uyku apne sendromunun ağırlaşmasına neden olarak ikincil hastalıkların çabuk ortaya çıkmasına kolaylaştırır.
Alkol kullanımıda yine üst solunum yollarında ödeme neden olur.Arousal eşiğini yükselterek apneden çıkmayı güçleştirir.Sinir iletisinde azalma yaparak solunum yollarının kolay kapanmasına neden olur , her koşulda hastalığın ağırlaşmasına neden olur.Bu nedenle hastaların alkol kullanmaktan kaçınmaları önerilir.
Hastanın uyuma pozisyonunu ayarlaması ,sırt üstü uyumaması önerilir.Eğer sıklıkla sırt üstü yatarak uyumayı tercih ediyorsa ,bu durumda gece kıyafetinin sırtına sert cisim koyarak yan yatmayı sağlaması önerilir.
Sedatif ve hipnotik ilaçların uykudan önce almaktan kaçınılması gerektiği, hastalığın seyrini kötüleştireceği için önerilmelidir.
Tıbbi tedavi yaklaşımlarında eşlik eden hastalıkların tedavisi öncelikle yapılmalıdır.Örneğin kronik obstriktif akciğer hastalığının tedavisi ,uyku apnenin daha hafiflemesini sağlayacaktır.Hipotroidinin tedavi edilmesi uyku apne semptomlarının ortadan kalkmasını sağlıyacaktır.

Uyku hastalıklarının tanısı nasıl konulur?

Uyku hastalıkları tanısı bu iş için özel donanımla donatılmış,uyku laboratuvarı dediğimiz mekanlarda konulur.Uyku laboratuvarlarında polisomnografi dediğimiz uykunun evrelerini ayırt etmeyi(EEG kanalları,göz hareketleri (EOG),çene EMG si),solunumsal kayıtların(Airflow,göğüs ve karın kas hareketleri,oksimetre),EKG,bacak EMG si kayıtlarının yapıldığı bir cihazla uyku çalışması yapılır.Hasta bu laboratuvarda normal uykusu sırasında yukarda belirtilen kayıtlar yapılarak tetkik edilir.Sabah hasta uyandıktan sonra bu kayıtlar değerlendirilip ne tür bir hastalık olduğu konusunda karar verilir.
Bu işlem sırasında herhangi bir ilaç,sedatif,alkol gibi uyku kalitesini etkileyecek materyal kullanmaz.Hastanın olabildiğince naturel uyuması sağlanır.
Hastanın rahatsızlığının türüne göre tedavili uyku çalışması yapılarak ,hastanın tedaviden ne kadar yarar göreceği saptanır.
Uyku hastalıkları tanısında polisomnografi altın kuraldır.Tanı için bazan ambulatuvar tarama cihazlarıda kullanılmaktadır.Ancak hastalığın tanısı ve tedavisinde polisomnografi olmazsa olmaz kuraldır.

Polisomnografi pahalı bir tanı aleti gibi algılanmakla birlikte radyolojik tanı amacıyla kullanılan birçok cihazlardan daha ucuzdur.Ayrıca sağıltılan hastaların kazanılması ve hastaların iyileşmesine bağlı sosyo-ekonomik kazanımlar la kıyaslandığında cihazın çok ucuz olduğu ortadır.


Ülkemizde uyku laboratuvarı nerelerde var?

Ülkemizde uyku laboratuvarları çok fazla olmayaıp yaygınlaşma eğilimindedir.
İlk iki laboratuvardan birisi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöröloji Bilimdalında dadır.İkincisi ise Ankarada Gülhane Tıp Akademisi Psikiatri Bilimdalın dadır.
3.laboratuvar, 1995 yılında SSK Ankara Eğitim Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tbc kliniğinde kurulmuştur.Sonra sırasıyla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tbc Anabilimdalında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tbc Anabilimdalında, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde , Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Nöröloji ve Göğüs Hastalıkları ve Tbc Anabilimdallarında ortaklaşa, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöröloji ve Göğüs Hastalıkalrı kliniklerinde vardır. Bu arada birçok üniversitede , kurulma aşamasında olan uyku laboratuvarları vardır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-04, 01:23 #3
yesghost yesghost çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

Alıntı:
flood olsun diye değil, içerik farkından ayrı mesaj yazıyorum.
2 mesaj altında değilde birçok mesaj altında neden yazmadın daha verimli olurdu vaktim yok okumaya ama en kısa zamanda okuyacağım.. böyle uzun döküman yada yazıları tek mesaj altında yayınlanmasına kesinlikle karşıyım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-04, 07:29 #4
tetrapond tetrapond çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

önerim şu:

word'e c/p yap... istediğin gibi düzenle ve rahat rahat oku...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 01:25 #5
yesghost yesghost çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

zaten başka türlüde okunmaz ama yinede eline sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 04:38 #6
WARRiOR WARRiOR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

valla benim en kötü uyku bozukluğum dayak yemiş gibi kalkıyom yataktan dinlenemiyorum.. yataktan olabilirmi acaba? yumuşak birazda...

bi de bazen uyku böyle aniden bi çukura düşüyomuş gibi oluyorum çok acayip?? başka olan varmıdır acaba merak ediyorum.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 09:55 #7
LawLess LawLess çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

bi de bazen uyku böyle aniden bi çukura düşüyomuş gibi oluyorum çok acayip?? başka olan varmıdır acaba merak ediyorum.[/QUOTE]

her nefs (ruh, kozmik beden) (ne dyosanız )astral seyehate çıkar seninkide çıkıyo fakat geri girerken sabit bir şeyi hızlı bir şekilde çekersen önce geri gider sonra geri gelir filam biraz dolanır sonra yerine oturur nefsinde öyle oluyo bilin oturduğu için bunun farkına varıyosun acemi nefs tabi aniden park edemiyo ergenlik dönemlerinde çok olur bu olay
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 20:14 #8
yesghost yesghost çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

aynen bende oluyorum arada sanki yüksek bir yerden düşücekmiş gibi oluyorum ama zanedersem çoğu kişilerde bu olay var..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 20:22 #9
WARRiOR WARRiOR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen LawLess
bi de bazen uyku böyle aniden bi çukura düşüyomuş gibi oluyorum çok acayip?? başka olan varmıdır acaba merak ediyorum.
her nefs (ruh, kozmik beden) (ne dyosanız )astral seyehate çıkar seninkide çıkıyo fakat geri girerken sabit bir şeyi hızlı bir şekilde çekersen önce geri gider sonra geri gelir filam biraz dolanır sonra yerine oturur nefsinde öyle oluyo bilin oturduğu için bunun farkına varıyosun acemi nefs tabi aniden park edemiyo ergenlik dönemlerinde çok olur bu olay[/QUOTE]

nere gidiyo usta bizim ruh ben niye görmüyom ya??
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 20:56 #10
LawLess LawLess çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

huaeuhhuea warrior mükemmelsin ya ne diyim arkadaş astral seyehat die topic açmış oku orayı sorunun cevabını orda bulabilirsin gerçi yazmıycaktım ama senin bana dediğin gibi hobi olarak yazıyoz ara sıra
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 21:05 #11
karayilan karayilan çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

Yatmadan önce yogurt yeyin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 22:29 #12
tetrapond tetrapond çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen WARRiOR
valla benim en kötü uyku bozukluğum dayak yemiş gibi kalkıyom yataktan dinlenemiyorum.. yataktan olabilirmi acaba? yumuşak birazda...

bi de bazen uyku böyle aniden bi çukura düşüyomuş gibi oluyorum çok acayip?? başka olan varmıdır acaba merak ediyorum.

daha çok depresif duygu durum bozukluğunu çağrıştırıyor... bununla beraber, iştahında bir değişiklik (son iki haftada), yaşamdan zevk almama, değersizlik, suçluluk v.s gibi durumlar varsa bir psikiyatristle görüşmen iyi olabilir... yok, sadece yorgun uyanıyorum dersen, kronik yorgunluk sendromu olabilir, çeşitli egzersizlerle aşılabilir...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 22:36 #13
tetrapond tetrapond çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen LawLess
bi de bazen uyku böyle aniden bi çukura düşüyomuş gibi oluyorum çok acayip?? başka olan varmıdır acaba merak ediyorum.
her nefs (ruh, kozmik beden) (ne dyosanız )astral seyehate çıkar seninkide çıkıyo fakat geri girerken sabit bir şeyi hızlı bir şekilde çekersen önce geri gider sonra geri gelir filam biraz dolanır sonra yerine oturur nefsinde öyle oluyo bilin oturduğu için bunun farkına varıyosun acemi nefs tabi aniden park edemiyo ergenlik dönemlerinde çok olur bu olay[/QUOTE]


epileptik bir nöbet olabilir... (miyoklonik nöbet) çok kısa süreli olan, beyindeki elektriksel aktivitenin normalin üstünde bir hızla seyretmesiyle oluşan, kasların aniden kasılıp gevşemesiyle seyreden bir nöbet tipidir... eğer yaşantını etkileyecek kadar sık ve rahtsız edici olursa önerim bir nöroloji uzmanını görmendir...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-04, 00:12 #14
WARRiOR WARRiOR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

yok yaw çok şükür herhangi bir psikolojik sorunum yok gayette sağlıklıyım.. meraktan sordum sadece..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-04, 16:20 #15
FCK FCK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

Uyurgezerlik ve uykuda bol muhabbet durumları bende var. son birkaç aydır biraz azaldığını söylüyorlar ama eskiden bayaa icraatlarım var evde.pek kötü şeyler yapmamışım ama birkaç örnek vereyim:

- O gece erken yatmıştım, salonda babam maç izlerken ben de 20 dakika kadar izleyip yorumlarımı yapıp yatmışım ama hatırlamıyorum.

- Köpeğin mamasını koymuşum bunu da hatırlamıyorum.

- Daymın da böyle bir hikayesi var; salonda muhabbet dönerken içerde uyuyormuş ve yattığın odanın kapısından salondakilere susun lan i.neler şeklinde seslenmiş(bazıları bilerek yaptığını söylüyor ama bir gün de hemen yanında yatan karısına gece yumruk atınca herkes ondan gece korkmaya başladı ).
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-04, 16:26 #16
WARRiOR WARRiOR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

puhaha çok iyi ya.. aslında pekte gülünecek bi olay değil.. tehlikeli bişey çünkü. ya bu insanoğlu ne ilginç bi yaratıktır ya??
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-04, 03:07 #17
Qualiflyer Qualiflyer çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

tetrapond a verdigi bilgiler icin cok tessekür ediyoruz yarali bilgiler bunlar ....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-05, 11:16 #18
sylvester sylvester çevrimdışı
Varsayılan Cvp: uyku bozuklukları

Uyku BozukluğuSabah yorgun uyanıyor, unutkanlık, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğundan yakınıyorsanız, son zamanlarda daha çabuk sinirleniyorsanız, kolay kilo veremiyorsanız, tansiyonunuz kolaylıkla düzenlenemiyorsa, altında yatan neden bir uyku bozukluğu olabilir.

Tanımlanmış onlarca uyku bozuklğu olmakla birlikte erişkin dönemde en sık görülenleri süreğen uykusuzluk (kronik insomnia), obstrüktif uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu, uykuda periodik bacak ve kol hareketleri ve narkolepsidir. Çocukluk ve ergenlikte ise bunların yanısıra uyurgezerlik, uykuda kabus bozukluğu ve uyku terörü gibi rahatsızlıklar sık görülür.

OBSTRÜKTİF UYKU APNE SENDROMU
Uyku apnesi olan kişilerin uyku sırasında çok gürültülü horlamaları ve gece boyunca tekrarlayan, en az 10 sn. süreli “nefes alıp vermede durmaları” (apne) olur. Bu nefes durmaları uyku boyunca üst hava yolunun (burundan soluk borusunun sonuna kadar olan bölüm) daralması ya da tamamen kapanmasına bağlı olarak (obstrüktif) havanın akciğerlere geçişinin engellenmesi ile ortaya çıkar. Özellikle aşırı kilo, yapısal olarak uygun olmayan burun, boğaz, ağız ve çene yapısı solunum yolunu daha da dar hale getirir. Bu nefes durmaları sırasında kanda oksijen doygunluğu metabolizma için gerekli olan değerlerin altına düşebilir.

Nelere neden olur?
Nefes durmaları kişinin derin uykudan yüzeyel uykuya geçmesine ya da tamamen uyanmasına neden olduğu için uyku kalitesi bozulur. Bu kişiler kendilerini gün içinde yorgun ve uykulu hissederler. Dikkatlerini toplama ve yaptıkları işe karşı konsantre olma yetenekleri azalır. Daha kolay sinirlenirler. Cinsel istek kaybı görülebilir.
Obstrüktif uyku apne sendromu olan kişiler uzun dönemde başta kalp ve beyin damar hastalıkları (myokard enfarktüsü ve inme gibi), hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp ritm bozuklukları, depresyon gibi rahatsızlıklar açısından atmış risk taşırlar. Uykulu araba kullandıklarında ise trafik kazası yapma olasılıkları çok artar.

Nasıl tanı konulur?
Klinik olarak uzman hekim yakınmalar hakkında kişi ve yakınları ile konuşup muayenesini yaptıktan sonra, obstrüktif uyku apnesinin tanısında kesin teşhis ve hastalığın şiddetinin belirlenmesi amacıyla uyku bozuklukları merkezi ya da laboratuvarında “polisomnografik tetkik” yapılması gerekir. Bu tetkik tüm gece boyunca uyku sırasında beyin aktiviteleri, solunum, horlama, bacak hareketleri, kalp ritmi, yatış pozisyonu gibi parametrelerin kaydedilmesi esasına dayanır. Bu kaydedilen veriler gündüz bilgisayar ortamında uzman hekim tarafından varsa uykuda solunum durmalarının süresi, sıklığı, yatış pozisyonu ile ilişkisi, kanda oksijen doygunluğunda düşme olup olmadığı gibi kriterler açısından değerlendirilerek raporlanır.


Tedavide neler yapılır?
Uyku apnesi tanısı konulduktan sonra şiddetine göre tedavi yaklaşımı belirlenir. Buna göre hastanın öncelikle Kulak-Burun-Boğaz ve Göğüs Hastalıkları uzmanları tarafından değerlendirilmesi gerekir. Apneye yol açabilecek yapısal bir bozukluk varsa öncelikle bunlar cerrahi olarak düzeltilir. Aynı şekilde eşlik eden bir akciğer hastalığının tanısı ve tedavisi hem obstrüktif uyku apne sendromunun uzun dönemde seyrini hem de tedavi yaklaşımlarını belirleyici olur.
Uyku apnesinde tedavisinde en etkili ve kesin tedavi yöntemi CPAP (sürekli pozitif basınçlı hava) dır. Bu tedavi evde kişi uyurken kullanılabilen bir yöntemdir ve basıncı ayarlanabilen küçük bir hava kompresörü aracılığıyla bir maske yardımı ile burundan hava verilir. Bu hava ile ağız içinde oluşan pozitif basınç sayesinde uyku sırasında hava yolunun gevşemesine ve tıkanmasına engel olunur. Bu tedavi ile hem horlama ve solunum durmaları, hem de bunların neden olduğu kısa ve uzun dönemli sorunlar ortadan kalkar. Uyku apne şiddeti hafif olan kişilerde ağız içi cihazlarla etkili tedavi yaklaşımları sağlanabilir.

“HUZURSUZ BACAK SENDROMU” NEDİR?
Toplumda sık olmakla birlikte gerçek sıklığının daha da fazla olduğuna inanılır. Hastaların hekime başvururken bu hastalıktan haberdar olmaları ve hekimlerin de bu rahatsızlğın yaygınlığın farkında olmaları büyük önem taşır.
Huzursuz bacak sendromu olan kişiler genellikle yatağa girip hareketsiz kaldıklarında bacaklarında farkettikleri ancak tam olarak da tarif edemedikleri rahatsız edici hislerden yakınırlar. Bu hisler kişiler tarafından “baldırlarım ağrıyor”, “bacaklarıma derinden birşeyler batıyor”, “yanıyor”, “uyuşuyor”, “bacaklarımla böcekler yürüyor”, “küçük bıçaklar saplanıyor” gibi çok farklı şekillerde tarif edilir. Bu hislerin ortak özelliği istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kaybolmalarıdır. Bu nedenle bu hisler sadece yatarken değil gün içinde özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında da (televizyon, sinema seyrederken, seyahat sırasında) ortaya çıkar ve kişi bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyar.
Huzursuz bacak sendromu kalıtsal geçişi olan bir durumdur. % 95 oranında sebebi belirsiz olarak ortaya çıkar, % 5 oranında da demir eksikliği, şeker hastalığı, üremi, vitamin B12 eksikliği, kalsiyum veya magnesium eksikliği, bel fıtığı, bacak varisleri nedeni ile de ortaya çıkabilir.
Bacaklardaki bu hisler nedeni ile sinema, tiyatroya ya da arkadaş ziyaretine gitmek, seyahate çıkmak gibi aktiviteler kısıtlanır. En önemlisi ise gece uyumak için yatağa girildiğinde bu rahatsız edici hislerden dolayı uykuya dalmanın zorlaşmasıdır. Gece içinde uyanıldığında da benzer hisler nedeni ile tekrar uykuya dalmak zorlaşır. Uzun dönemde ise süreğen uykusuzluğa ve buna bağlı yorgunluk, dikkat ve konsantrasyonda azalma ve kişilik değişikliklerine neden olabilir.
Hastalığın tanısı klinik sorgulama ve muayene ile konulur. Gerekli durumlarda laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri istenebilir.

UYKUDA PERİODİK BACAK VE KOL HAREKETLERİ
Gece uyku sırasında ortaya çıkan bacaklar ve/veya kollarda tekrarlayıcı, istemsiz hareketler olarak tanımlanır. Bu hareketler nedeni ile kişi derin uykudan yüzeysel uykuya geçer ya da tamamen uyanabilir. Bu hareketler ve uykudan uyanıldığı kişi tarafından genellikle farkedilmez. Gece uykusu kalitesiz ve bölünmüş olarak uyunduğu için uzun dönemde uykusuzluk, yorgunluk, sinirlilik, halsizlik, gündüz artmış uykululuk, kişilik değişiklikleri gibi belirtiler görülür.
Uykuda periodik bacak ve kol hareketleri huzursuz bacak sendromu, obstrüktif uyku apne sendromu gibi diğer uyku bozuklukları ile birlikte görülebilir.
Bu hastalığın tanısında da kişi ve yakınları ile konuşulup muayenesi yapıldıktan sonra kesin tanı için “polisomnografik tetkik” kullanılır. Gece boyunca kayıt alındıktan sonra, uyku sırasında bacaklarda ve/veya kollarda ne sıklıkta hareket olduğu ve bunların uyku yapısını ne şekilde etkilediği incelenir ve raporlanır.

NARKOLEPSİ Başlıca belirtileri gündüz artmış uykululuk ve karşı konulamayan uyku ataklarıdır. Yeterli bir gece uykusundan sonra bile bu belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerden başka yaşanan herhangi bir duygu (gülme, kızma veya korku gibi) sonrasında ortaya çıkabilen ani kas güçsüzlüğü atakları (katapleksi) olabilir ve bu nedenle kişi eğer ayaktaysa yere düşebilir. Eşlik edebilen başka bir belirti de “uyku paralizisi”dir. Uykuya dalma ya da uyanma sırasında oluşan geçici konuşamama veya vücudunu hareket ettirememe durumudur. Bazı kişiler uykuya dalarken ya da uyanırken canlı ve genellikle korkutucu rüya benzeri durumlardan (hipnogojik / hipnopompik hallüsinasyonlar) yakınırlar. Narkolepsinin belirtileri genellikle ergenlik ve erken erişkin dönemde başlar.
Narkolepsinin tanısı için öncelikle klinik değerlendirme, gerekirse laboratuvar ve görüntüleme incelemeleri yapılabilir. Kesin tanı gece yapılacak “polisomnografik tetkik” ve bunu takiben gündüz yapılacak uyku tetkiki ile konulur.

POLİSOMNOGRAFİK TETKİK
“Polisomnografik tetkik” nedir ve nasıl uygulanır?
Uyku bozukluklarının bir kısmının tanısında kullanılan “polisomnografik tetkik” hastane ortamında ya da taşınabilir cihazlarla ev ortamında uygulanabilir.
Hastanede uyku merkezinde ev ortamınızı aratmayacak konforda, tuvaleti, banyosu ve televizyonu içinde olan bir odada tüm gece uykunuz kaydedilir. Bu gece kaydından birkaç saat öncesinde hastaneye gelmeniz istenir. Bu hem ortama alışmanız, hem de kayıt işlemine hazırlık için gerekir.
Kayıt işlemi için elektrod adını verdiğimiz kabloların ucundaki küçük disk yapılar başınızda ve bacaklarınızda belirli bölgelere yapıştırılır. Solunum işlevlerinizi gözleyebilmek için göğüs ve karın bölgesine kuşak tarzında elastik bandlar bağlanır. Bu işlemlerin hiçbirinde ve hiçbir aşamasında size acı verici bir girişim ya da sizin elektrikle temasınız yoktur. Bu şekilde vücudunuzun birçok yerinden bağlanmışken siz uykunuzda ya da uyanıkken rahatlıkla sağa, sola dönebilir ya da gerekirse tuvalete kalkabilirsiniz.
Tüm gece boyunca uyku tenisyenleri de size çok yakın bir odadan kaydınızı takip eder. Gerektiği zaman onunla konuşabilir, bir isteğiniz ya da sorunuz varsa iletebilirsiniz.
Ev ortamında yapılan tetkikte ise taşınabilir uyku kayıt cihazları kullanılır. Akşam belirli bir saatte uyku teknisyeni gelip gerekli bağlantıları yapıp tetkik için sizi hazırlar. Evde kayıt sisteminde yanınızda bir uyku teknisyeni bulunmaz ama aynı şekilde yatakta rahatlıkla hareket edebilir ya da gereğinde tuvalete kalkabilirsiniz. Tüm gece kaydı evde kayıt ünitesine yapılır ve sabah tekrar uyku teknisyeni gelip bağlantılarınızı çıkartıp, geceyi nasıl geçirdiğinizi öğrenir ve evde kayıt ünitesini uyku merkezine getirir.
İster hastanede, ister evde kaydedilmiş olsun tüm kayıtlar bilgisayar ortamında uyku merkezinde değerlendirilip raporlanır. Bunlar sonucunda bir uyku bozukluğunuz olduğu tespit edilirse tedavi seçenekleriniz hekiminiz tarafından size anlatılır ve sizinle birlikte planlanır.

UYKU ANKETİ

1. Uyku sırasında horladığınız, nefesinizde bir düzensizlik olduğu ya da nefesinizin durduğu söylendi mi?
2. Yemeklerden sonra sıklıkla uyku bastırıyor ve/veya uyuyor musunuz?
3. Araba kullanırken ya da iş yerinde uykunuz geliyor mu?
4. Sabah kalkığınızda dinlenmemiş hissediyor musunuz?
5. Unutkanlık, dikkat ve konsantrasyon eksikliğinden şikayetçi misiniz?
6. Uykuya dalma sorununuz var mı?
7. Gece uykunuzun arasında sık uyanır mısınız?
8. Uykunuz sırasında bacaklarınızda ve/veya kollarında atmalar olduğu söylendi mi?
9. Uykuya dalarken ya da gece uyandığınızda bacaklarınızda huzursuzluk hissediyor musunuz? Buna bağlı olarak yataktan kalkıp yürüme ihtiyacı duyuyor musunuz?
10. Gün içerisinde karşı koyamadığınız uyku ataklarınız oluyor mu?
11. Gece korkutucu rüyaları sık görür müsünüz?
12. Uykunuz sırasında yürüdüğünüz, konuştuğunuz ya da dişlerinizi gıcırdattığınızı söyleyen oldu mu?

Bu sorulardan herhangi birine yanıtınız “evet” ise uyku bozuklukları merkezine başvurmanızı öneririz.

SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?
*Her gün aşağı yukarı aynı saatte kalkmaya çalışın.
*Gün içerisindeki saatlerde yeterli ışık alan ortamlarda olmaya çalışın.
*Sadece uykunuz geldiğinde yatağınıza gidin.
*Eğer gece uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte zorluk çekiyorsanız öğlenden sonraları uyumaktan kaçının.
*Kahve, sigara ve alkol gibi maddeleri özelikle akşam saatlerinde kısıtlayın.
*Hafta içinde belirli günlerde bir miktar yürüyüş veya diğer spor aktivitelerine zaman ayırmaya çalışın. Bu gevşemenize ve dolayısıyla iyi bir uyku uyumanıza zemin hazırlar.
*Yatağa gidiş zamanınızdan en az bir saat önce günlük aktivitelerinizi bitirin (fiziksel ve ruhsal olarak uykuya hazır olun).
*Sadece uyumak için kullanılan ısı, ses ve ışık izolasyonu konforlu bir yatak odası ortamı sağlamaya çalışın.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-09, 04:11 #19
RaonCamp RaonCamp çevrimdışı
Varsayılan C: uyku bozuklukları

teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 18:45
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Tatil