Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 03-12-06, 08:57 #1
DrGod DrGod çevrimdışı
Varsayılan 17 Ağustos Gölcük Depremi


17 Ağustos Gölcük Depremi
inanmassanız bi de siz bakın....

1- zelzele suresi kuran-ı kerim in 99.suresidir: 1999

2- zelzele suresi 8 ayetten oluşur: 8.ay ağustos ayıdır.aynı zamanda 1+7 kaç eder tabiki 8 ve 1+7 neyi ifade eder tabiki 17

3-zelzele suresinin 3.ayetinde deprem olduğu anı anlatır:"ve insanlar buna ne oluyor dediği vakit": deprem saat kaçta olmuştur? saat 3 te

4- Kuran-ı kerim'in 7.suresi 4.ayetinde ne yazıyor bi bakın bakalım:
"biz nice memleketler helak etmişizdir de azabımız onlara ya gündüz işlerindeyken ya da gece uyurlarken gelmiştir" peki depremin şiddeti kaç: 7.4..araf suresi..
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-06, 09:48 #2
The CrystaL The CrystaL çevrimdışı
Varsayılan C: 17 Ağustos Gölcük Depremi
Evet, bu olay, sadece basit bir olay değil, bir uyarıdır. Deprem doğal bir olay olsa da bunun zamanlaması ve belli bir noktadan başlatılması elbette İlâhî bir uyarıdır. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm, Lût kavmi, Medyen halkı gibi helâk edilmiş kavimlerin başına gelen âfetlerin, Allah tarafından cezâ olduğunu belirtmekte ve onların kalıntılarından ibret alınmasını vurgulamaktadır. O kavimler de böyle bir depremle, bir kasırga ile, bir doğal âfetle helâk edilmişlerdi. Bu olay da belki o olaylardan daha şiddetli bir doğal âfettir. Bunun zamanlaması elbette insanlara uyarıdır.

Ama Zelzele Sûresi’ni bu olaya uydurmak yanlıştır. Zelzele Sûresi, Kıyâmet olayını anlatmaktadır. Müthiş bir depremle helâk edilecek olan tüm insanların, daha sonra kabirlerinden kalkıp yapmış oldukları eylemlerin sonucunu görecekleri anlatılmaktadır. “Yavmeizin yasduru’n-nâsu eştâten li yurav a‘mâlehum: O gün insanlar, ayrı ayrı gruplar halinde (Yüce Dîvâna) sudûr ederler ki, yaptıkları işler kendilerine gösterilsin” yani kabirlerinden kalkarlar meâlindeki 6’ncı âyetinde “sudur ederler” cümlesine, “fırlayıp çıkarlar” şeklinde mânâ vermektedir ki “fırlamak” tabiri âyette yoktur.

Ayrıca Zelzele Sûresi’nden bu yana dünyâda yüz binlerce deprem olmuştur. Daha birkaç yıl önce Meksika’da 20 bin kişinin öldüğü korkunç bir deprem oldu. Zelzele Sûresi neden onlara değil de sadece bu depreme işâret oluyormuş?


1) Kur’ân indiği zaman Araplar Ay takvimini kullanıyorlardı. Hattâ Kitâb ehli de Ay takvimini kullanırdı. Bütün dini günler bu takvime göre hesabedilirdi. Bu takvim yılının İslâm âlemine göre başlangıcı Hicret olayıdır. Hicrî Kamerî takvim hesabına göre şimdi biz, 1999 yılında değil, 1420 yılındayız. Ağustos ayında da değil, yılın beşinci ayı olan Cemâziyelevvel ayındayız. Acaba neden dini günlerde geçerli olan ve tüm İslâm âleminin kullandığı Hicrî-Kamerî yıl değil de Şemsî-Milâdî yıl nazara alınıyor? Neden bu tür hayallere giriliyor?

2) Sûrenin başında bulunan Besmeleyi unutuyor. Besmele de bir âyettir ve bazı bilginlere, meselâ Şâfi‘î’nin bir kavline göre besmele, başında bulunduğu sûreye dahil bir âyettir. Besmele hesaba katılırsa Zelzele Sûresi 8 değil, 9 âyet olur. Bazı âyet sayıcıları, birbirine bağlı iki âyeti tek âyet kabul eder. Bu durumda besmele hesaba katılmazsa âyet sayısı 7’ye iner.

Kaldı ki Zelzele’nin 8 âyeti neden 8’nci aya işâret oluyor da 8’nci güne veya yıla işâret olmuyor?


Sanırım Açıklayıcı Olmuştur..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-06, 10:45 #3
ѕтσям ѕтσям çevrimdışı
Varsayılan C: 17 Ağustos Gölcük Depremi


ilginç..
bilgiler için ikinize de teşekkürler arkadaşlar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-06, 10:54 #4
hnx hnx çevrimdışı
Varsayılan C: 17 Ağustos Gölcük Depremi


İlginç
Bilgiler için sağol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-06, 13:05 #5
DrGod DrGod çevrimdışı
Varsayılan C: 17 Ağustos Gölcük Depremi

ben tesekkur ederım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:36
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016