Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-08-09, 01:29 #1
Ernesto Martinez Ernesto Martinez çevrimdışı
Thumbs up Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]


Mısır Piramitleri Hakkında Kısa Bir Bilgi..

Binlerce yil önce yapilan piramitlerde bugün bile hala binlerce sir
yatmaktadir.O tarihlerde piramitleri yapan insanlar herhalde metre kavramini bilmiyorlardi.Ve bütün bunlari göz karariyla yapmalarida imkansiz.Bugün bile çok düzenli bir sekilde yapilan gökdelenlerde çok hafif bir sapma sözkonusu olabiliyor.Peki o zamanlar bunlari yapan insanlar ölçüm için ne kullandilar.Saniye mi?Arsin birimi mi?Misir endazesi mi?Bilemiyoruz.Şimdi bu piramitlerde, özellikle Gize bölgesindeki büyük piramitin çesitli oranlarda ölçümlerine bir bakalim.Bunlarin hepsi bir rastlanti mi?Olabilir.Ama bu kadar çok rastlantida insani düsündürüyor!Piramitlerin Gizemi
Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir ve bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaklıktadır. Bu taşların nasıl getirildiği konusunda kesin olmayan farklı varsayımlar bulunmaktadır.
Piramit, kimin adına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, yılda sadece 2 kez güneş girmektedir. (doğduğu ve tahta çıktığı günler)
Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan mumyaları ilk bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.
Piramitlerin içerisinde ultra sound, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.
Kirletilmiş suyu, birkaç gün Piramit’in içine bıirakırsanız; suyu arıtılmış olarak bulursunuz.
Piramit’in içerisinde süt, birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.
Bitkiler Piramit’in içinde daha hızlı büyürler.
Piramit’in içine bırakılmış su, 5 hafta süreyle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.

Çöp bidonu içindeki yemek artıkları, hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalaşır.
Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar büyükçe bir Piramit’in içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.
Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur; araştırmacıların çoğu, ya içinde kayboldular ya da aynı yerde birkaç tur attılar, fakat içlerini göremediler.
Piramitlerin içi yazın soğuk kışın sıcak olur
Büyük Piramitin açilari,Nil’in delta yöresini iki esit parçaya bölerler.
Gize’deki üç piramit aralarinda bir Pitagor üçgeni olacak sekilde düzenlenmislerdir.Bu üçgenin kenarlarinin birbirlerine göre orani 3:4:5′dir.
Büyük Piramitin tabininin yüzeyi,anitin yarisinin iki katina bölündügünde pi=3,14 sayisi elde edilir.
Büyük Piramitin dört yüzeyinin toplam yüzölçümü,piramit yüksekliginin karesine esittir.
Büyük Piramit,dünyanin kara kitlesinin merkezinde yer aliyor.
Büyük Piramit,dört ana yöne göre düzenlenerek insa edilmistir.
Piramit dev bir günes saatidir.Ekim ortasiyla Mart basi arasinda düsürdügü gölgeler mevsimleri ve yilin uzunlugunu gösterirler.Piramiti çeviren tas levhalarin uzunlugu bir günün gölge uzunluguna esittir.Bu gölgelerin tas levhalar üstinde gözlenmesiyle günün 0,2419 bölümünde yilin uzunlugu yanlissiz olarak saptanabiliyordu.
Büyük Piramit’le dünyanin merkezi arasindaki uzaklik,Kuzey kutbuyla arasindaki uzakliga esittir ve kuzey kutbuyla dünyanin merkezi arasindaki uzakliga esittir.


Piramitin yüksekligiyle,çevresi arasindaki oran,bir dairenin yari çapiyla çevresi arasindaki oranin dengidir.Dört kenarlar dünyanin en büyük ve çarpici üçgenleridir.


Mısır Piramitleri Nasıl Yapılmış Olabilir ?
Dünyanın her yerinde ilkokul çağındaki çocuklara, piramitlerin binlerce kölenin on yıllar boyu süren çalışması ile yapıldığı öğretilir. Hatta şimdi dışarıya çıkıp gördüğünüz ilk yüz kişiye piramitlerin nasıl inşa edildiğini sorsanız, çoğunun vereceği cevap bundan çok da farklı olmaz. Kolay bir açıklamadır ve “5 işçi 10 metre duvarı 3 günde inşa ederse…” tarzı matematik sorularına alışkın olan gençliğimiz için -Orta yaşlardakiler de alışkındır- çok da gerçekçidir. Neticede binlerce kişiyi yeterince korkutarak onlara Japon istiklal marşını tersten okutturabilirsiniz, neden aynı yöntemle 5 milyon kaya bloğu bir plana göre yerleştirilemesin?
Elbette kimse böyle bir projenin kolaylıkla yapıldığını iddia etmiyor. Ama bazı şeylerin sır olarak kalmasındansa, mantıklı yada mantıksız bir açıklama getirip üzerini örtmek herkesin daha çok işine geliyor. Peki bir soru soralım: Eğer bu tez yeterince mantıklıysa, neden araştırmacıların en gözde konularından biri hâlâ ve hâlâ piramitler?
Çünkü kölelerin taşları kilometrelerce ötede söküp piramitlere kadar getirmesi için, iki şeye şiddetle ihtiyaç duyulacaktır ki, bunları gerektikleri kadar (Yazının ilerleyen yerlerinde göreceğiz) bulmak o zamanın şartlarında neredeyse imkansızdır:
Çok fazla zaman
Çok fazla köle


Büyük Keops piramiti, yaklaşık 2.5 milyon kaya bloğundan oluşmuştur. Bu kaya bloklarının çoğu yaklaşık 2 ton ağırlığındadır ve taşınması için en az 60 kişi gerekmektedir.
60 kişiyi duyunca dudağınız uçuklamasın, dahası geliyor. Bu kayaların bazıları 70 ton ağırlığındadır. Üstelik piramidin zemininde değil, yaklaşık 40 metre yüksekte bulunmuştur. Eski Mısırlılar o dönemde henüz vinci üretemediklerinden, böyle bir kaya bloğunu insan gücüyle taşımak zorundadırlar ve 70 tonluk bir bloğu taşımak için -sıkı durun- 2000 kişiden fazlası gerekir.
Firavun kelimesi, bildiğiniz gibi Kıptî (Eski Mısır uygarlığı) hükümdarlarına verilen genel bir isim; Sultan gibi… Firavun Keops’un 20 yıllık hükümdarlığı süresince bu piramidin bitirildiğini düşünecek olursak, tahta çıktığı günden itibaren her gün yaklaşık 400 bloğun yerine yerleştirilmesi gerektiğini anlarız.


Hadi bunların hepsini geçtik diyelim. Yeterli işçiyi ve zamanı bir şekilde buldunuz. Her şey hazır. Peki sizce ellerindeki basit aletlerle, Mısırlılar piramitleri oluşturan kayaları nasıl kestiler? Piramitlere en yakın taş kaynağı, kilometrelerce ötedeydi.
Hatırlarsanız yakın zamanda, kar kuyularından buz kütleleri çıkarıp şehre getiren işçilerle ilgili bir haber medyada yer almıştı. İşçilerin bir tek sıkıntısı vardı: Buzu yanlış kesenler, işe yaramaz küçük parçalar oluşmasına sebep oluyorlardı.
Piramitlerin yapımında kullanıldığı iddia edilen kireçtaşı da, verdiğimiz örnekteki gibi, kesilirken çok çabuk parçalanır. 5 milyon ton kireçtaşı bloğunun kesildiğine inanıldığına göre, geride tonlarca işe yaramaz parça ve yığınla kırık kaya bloğu kalması gerekirdi.
Fakat şu ana kadar bunu gösterebilecek herhangi bir delile rastlanmadı.


Mısırlıların basit aletler kullandığını söylemiştik. Peki sizce sert metallerden yoksun bir medeniyet, nasıl olur da 10 farklı boyutta taşı, boyutlarında en ufak bir oynama olmadan kesmeyi başarır? Taşların tam istenilen boyutta kesilmesi çok önemlidir, çünkü küçük bir kesim hatası bile dikey bağlantılarda geri dönülemeyecek hatalara sebep olabilir.
Acaba bitişik bloklar arasındaki bağlantılar nasıl bu kadar doğru bir şekilde ayarlanabildi? Dikkat buyurun, milyonlarca bloğun arasındaki yatay ve dikey bağlantılarda 2 mm’den fazla sapma yok! Bu kadar blok nasıl oldu da motorlu aletlerin veya elmas kesicilerin yardımı olmadan istenilen seviyeye getirilebildi?
Peki taşların kesilmesinden taşınmasına, akıllarda pek çok soru işareti bırakan “Vur sırtına taşıyıver!” teorisinden siz de şüphelenmeye başlamadınız mı?


Piramitlerle ilgili akıllara takılan bütün sorular, ortaya atılan bir teoriyle cevaplandı. Bu teori, daha önce ortaya atılan fikirlerden oldukça farklıydı. Ne milyonlarca işçiden, ne tahta tahteravallilerden, ne de uzaylılardan bahsediyordu.
Bu teori farklıydı, çünkü kayaların yerinde oluşturulduğunu söylüyordu!

[IMG]http://img232.**************/img232/7844/pyr95pg.jpg[/IMG]
Piramitlerde kullanılan taşların tabii kireçtaşı kayaları olduğunu söyleyenleri zor durumda bırakan iki gerçek vardı: Kayaların içinde fosil kabukları ve hava kabarcıkları bulunmuştu!
Tabii kireçtaşı kayaları, binlerce yıllık bir birikimin ürünü olduklarından çok sıkışmışlardır ve içlerinde fosil kabuğu ve hava kabarcıkları bulundurmazlar.
Öyleyse bu kayaların tabii kireçtaşı kayaları olmaması gerekiyordu.
80lerin başında, profesör Joseph Davidovits, piramitlerin kireçtaşından üretilmiş taşlarla inşa edildiğini iddia etti. Teorisine göre; Mısırlı işçiler, yumuşak kireçtaşlarını ezip suyla karıştırıyor ve hazırlanan bulamaçı kaolin kili, kireç, çamur ve sodyum karbonatla birleştiriyorlardı.
Bu karışım, piramitte istenen yere yerleştirilen kalıplara dökülüyordu.


Maddelerin jeokimyasal reaksiyonlar geçirmelerinin ardından, ortaya tabii kireçtaşı kayalarından ayırt edilemeyecek benzerlikte ve sertlikte kayalar çıkıyordu.
Böylece taşları kesme, piramitlere getirme, yerlerine çıkarma dertleri tamamen ortadan kalkıyordu!
Klasik “kesip piramite taşıma” teorisinin eksiklerinden önceki yazımızda bahsetmiştik. Bir piramidin yaklaşık 20 senede tamamlandığını biliyoruz. Bu “kaba kuvvet” teorisi doğruysa bir piramit asla 20 senede tamamlanmış olamazdı. Yine piramitlerin şekli “piramit”e benzetilemez, binlerce kaya bloğu milimetrik hesaplarla kesilemezdi.


Hadi kesildiğini varsayalım, hayali taşıma süreci öylesine safhalar içeriyordu ki kayalar piramitteki yerlerine getirilene kadar hassas ölçülerini kaybetmiş olacaklardı.
Davidovits 79′da bunları söylediğinde, bazı Egyptologist (Mısır bilimci)’lerden tepki gördü.
Piramitlerin böyle pratik ve akıllıca bir yöntemle inşa edilmiş olması ihtimali, Darwinci, “Zaman ilerledikçe insanlık ilerledi” görüşündeki bazı bilim adamlarını pek “sarmadı”.
Öyle ya, bu karışımı elde etmek için kimya bilgisi gerekiyordu ki, o devrin insanları bunu biliyor olmamalıydılar.
Davidovits’in bu konudaki fikirleri, sadece düşünerek vardığı sonuçlar değildi. Fransa’daki Jeopolimer Enstitüsünde çalışan bir bilim adamı olan Prof. Davidovits, araştırmalarını tabii maddelerden karışımlar yaparak farklı kaya türleri oluşturmaya yöneltmişti.
Mısırlıların da yaptıkları karışımlarla, gerçeğinden ayırt edilemeyecek berzerlikte kireçtaşı kayaları üretebildiğini iddia eden Davidovits, hiyerogliflerden yola çıkarak hazırladığı karışımlarla birebir kireçtaşı kütleleri üretmeyi başardı.
Hikayenin Eski Mısır’dan günümüzdeki deneylere uzanan kısmına gelecek yazımızda geçelim.


“Piramitler nasıl inşa edildi?” serisinin 3. ve son yazısında; Davidovits’in elini güçlendiren bazı delilleri, kireçtaşı bloğu üretme deneyine ait fotoğrafları ve konuyla ilgili videoların bağlantılarını bulacaksınız.

Prof. Davidovits’in, piramitlerin kayaların oyulmasıyla yapılmadığına dair bazı deliller bulduğundan ve karışımı labaratuar ortamında yeniden üretebildiğinden önceki yazımızda bahsetmiştik.
Bu yazımızda da fazla detaya girmeden, konuyu genel hatlarıyla aktarmaya çalışacağız. Ayrıntılı bilgi için Fransız Jeopolimer Enstitüsünün ilgili sayfasından yararlanabilirsiniz.
Davidovits’in teorisini “fazla akıllıca” bulan bilim adamlarını sıkıntıya düşürecek gerçeklerden biri de Irtysen Anıtı’ydı.

Not: ( Konunun Fikri İçin му,¢αρє ₪ ƒαтιн arkadaşımıza Teşekkürler )__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 01:32 #2
му,¢αρє ₪ ƒαтιн му,¢αρє ₪ ƒαтιн çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]


Eyvallah
Teşekkürler Güzel bir çalışma
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 01:44 #3
Ernesto Martinez Ernesto Martinez çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]


Saolasın
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 01:54 #4
EsmerErkek EsmerErkek çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 02:03 #5
Ernesto Martinez Ernesto Martinez çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

saolun ...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 02:12 #6
radyoaktif radyoaktif çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

çok detaylı güzel bir konu olmuş ellerine sağlık...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 02:29 #7
humanscaptain humanscaptain çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

Teşekkürler paylaştığın için. Gerçekten çok gizemli yapılar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 02:56 #8
Redemption Redemption çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

ilginç,gerçekten güzel(:
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 03:11 #9
Ernesto Martinez Ernesto Martinez çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

Sınırdayım Arkadaşlar Replerinizi Vericem
Değerli Yorumlarnız İçinde Teşekkürler Değerli ForumTR Dostları
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 04:54 #10
Lуυđι ιηναliđу Lуυđι ιηναliđу çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

Güzel paylaşımlarına yenisin eklemişsin teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 12:40 #11
111222alper 111222alper çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

tesekkurler cok guzeldı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 16:44 #12
Ernesto Martinez Ernesto Martinez çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

Repler tamamlandı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 18:51 #13
Nolimitt- Nolimitt- çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

piramitleri uzaylılar yaptı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 19:20 #14
HolyMaideN HolyMaideN çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 19:32 #15
dangerman2661 dangerman2661 çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

Ben hala daha insan gücüyle yapılamayacağını düşünüyorum.O hesapları bir düşünsenizya.Nasıl tutturabilirsin.Neden o hesapları tutturmak için uğraşasın ki.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-09, 19:38 #16
HyracliA HyracliA çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

harika bi konu teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-09, 01:12 #17
Ernesto Martinez Ernesto Martinez çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

Teşekkürler replendiniz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-09, 02:32 #18
BlAcKWoLF BlAcKWoLF çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

güzel paylaşım ellerine sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-09, 03:06 #19
Ernesto Martinez Ernesto Martinez çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

Saolasın
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-09, 09:17 #20
thecaliph1 thecaliph1 çevrimdışı
Varsayılan C: Mısır Piramitleri / Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? [ Garip Tim ]

Güzel çalışma ellerine sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 22:17
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018