Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 25-05-09, 01:38 #1
screamdagger screamdagger çevrimdışı
Alarm Atatürkün Hayalindeki Türk Bayrağı


Zaman gazetesi yazarı Mustafa Armağan, Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet inkılapları arasında "bayrağın rengini değiştirme" düşüncesinin de olduğunun yer aldığı ilginç bir kaynağa köşesinde yer verdi. Kaynağa göre Atatürk, Türkiye bayrağında Osmanlı'dan kalan "kırmızı" yerine "gök mavisi" bayrağın kullanılmasını düşünüyordu.
Atatürk "bayrak inkılabı" da yapmak istemiş
Cumhuriyet'in Osmanlı'dan kopmuş yepyeni bir devlet olduğu söylenir. Atatürk döneminde devletin isminden hukuk düzenine, yazısından ideolojisine kadar değiştirilmedik pek az şey kalmıştır. Ancak inkılap fırtınasında bir tek Osmanlı sembolüne dokunulmadı.
O da, İstiklal Marşı'nda çehresini çatmasından tarifsiz kederlere düştüğümüzü her gün haykırdığımız ay yıldızlı al bayrağımızdı.

Peki neden dokunulmadı acaba al bayrağa? Hiç değiştirilmesi gündeme geldi mi? Geldiyse nasıl? Ve Atatürk ay yıldızlı bayrak yerine hangi bayrağı getirmeyi düşünmüştü?

Bu konular öteden beri konuşulur ama yazılı değil de, sözlü kaynaklara dayanırdı. Burada yazılı bir kaynağa dayanarak Atatürk'ün Türk bayrağını değiştirmeyi düşündüğünü fakat bir sebeple vazgeçtiğini göreceğiz.

Kaynak, Atatürk'ün yakınında bulunmuş ve Zübeyde Hanım'la yaptığı görüşmeler sayesinde aile kökenleri konusunda bizi kısmen aydınlatmış bulunan Enver Behnan Şapolyo'dur. Yazının künyesi: "Atatürk ve bayrak", Türk Kültürü, sayı: 97, Kasım 1970, s. 30-31.

Enver Behnan Şapolyo, Atatürk'ün yaveri Muzaffer Kılıç'la çok samimidir. Devrimlerin hızla sürdüğü günlerden birinde olmalı, Şapolyo sorar, Kılıç da cevaplar:

- Atatürk bayrağımızı değiştirmeyi düşünüyor mu? Sen bir şey duydun mu?

- Gök bayrağı kabul etmeyi düşünüyor!

- Gök bayrak mı?

- Evet! Atalarımızın kullandığı gök renkli bayrağı[n] yeni devletin bayrağı olmasını düşünüyor, fakat daha bir şey yok!

"Gök renkli bayrak", yani Göktürklerin Cumhurbaşkanlığı forsunda da yer alan mavi zeminli ve ortasında da bozkurt kafası bulunan bayraktır Atatürk'ün kafasındaki Cumhuriyet'in bayrağı...Merakını yenemeyen Şapolyo, işin peşini bırakmaz. Atatürk'ün Türk bayrağı olarak, gök bayrağı düşünüp düşünmediğini, Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a da sorar. Bayar, Muzaffer Kılıç'ın sözlerini doğrulayan bir cevap verir:

- Atatürk, Cumhuriyet'in resmî bayrağını gök bayrak olarak kabul etmeği düşünmüştü, fakat bu hususta hiçbir neşriyat yapılmadığından, bu bayrağı kabul etmediler.

Celal Bayar'ın sağlığında, üstelik de Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü gibi resmî destekli bir kurumun dergisinde çıkan bu yazı üzerinde düşünmeye değer.

Celal Bayar'ın sözlerine göre eğer gök bayrak üzerine yeterli yayın yapılsa ve muhtemelen belgeler tatminkâr bulunsaydı, bugün al bayrağımızın yerinde mavi zemin üzerine kurt kafası bulunan Göktürk bayrağını kullanıyor olacaktık.

Enver Behnan Bey sözlerini şöyle noktalıyor:

"Atatürk harsta [kültürde] milliyetçi, medeniyette Batılı idi. Demek oluyor ki, gök bayrak onun mefkûresinde [idealinde] yaşıyordu. Gök renkli bayrağı kabul etmeyi düşündü, fakat çok güzel olan al bayrağımızdan da vazgeçemedi. (...) Şimdi O'nun kabrini kaplayan semada gök bayrağı hayal ediyorum!"


Alıntıdır benim ilgimi çekti paylaştım..
__________________
 
Eski 25-05-09, 01:51 #2
ddnf ddnf çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürkün Hayalindeki Türk Bayrağı


iyiki olmamış bayragımız güzel bozkurtlu isteyenler alsınlar bi bozkurt kolyesi taksınlar boyunlarına ben gibi Garip ama güzel konu.
 
Eski 25-05-09, 02:02 #3
screamdagger screamdagger çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürkün Hayalindeki Türk Bayrağı


bencede iyiki olmamış bizim bayrağımız gerçekten çok güzel türk olduğumuzdan mıdır nedir boyle biyerde gorsek hemen duygulanırız türk bayrağını. eurovision olsun milli maçlar olsun bizim bayrağımızın yeri ayrıdır.
 
Eski 25-05-09, 09:27 #4
ramc ramc çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürkün Hayalindeki Türk Bayrağı


ben Atamızın öle bir şey düşüneceğini sanmıyorum,zaten yazının kaynağıda yok.herkes kafasından bişi uyduruyor ,yazarım diyen sallıyor kafadan bişiler..
 
Eski 25-05-09, 09:32 #5
yhy_seker yhy_seker çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürkün Hayalindeki Türk Bayrağı

saçma.......
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:09
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016