Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 30-04-09, 15:17 #1
Sirius* Sirius* çevrimdışı
Question ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı


Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Korku filmlerinde işlenen "vahşi doğanın kucağında bilinmeyen varlıklarla mücadele eden gençler" temasının gerçek yaşamdaki bir örneğine tanık olacağız. Bir grup kayakçı, Ural Dağları'nda geziye çıkarlar ancak esrarengiz bir dizi olay onları deliliğin sınırlarına ve ölüme sürükler. Gerilim filmi konusu gibi duruyor değil mi? Ama bir zamanlar Rusya'yı çalkalayan ve sonradan unutulan bu olay gerçek.Igor Dyatlov, Zinaida Kolmogorova, Lyudmila Dubinina, Alexander Kolevatov, Rustem Slobodin, Georgyi Krivonischenko, Yuri Doroshenko, Nicolas Thibeaux-Brignollel, Alexander Zolotarev. Yolculuktan önce.


27 Ocak 1959 günü Sovyet Rusya'da dokuz genç kayakçı Ural Dağları'nın uçsuz bucaksız eteklerinde 2 haftalık bir tırmanış ve kayak gezisi için yola çıktılar. Aslında 10 kişiydiler ancak bir tanesi sağlık problemleri yüzünden son anda geride kalınca yola 2 kadın 7 erkek çıktılar.

Yolculukları Kuzey'deki en son yerleşim birimi olan Vizhai'den Otorten Dağı'na kadardı. Rotaları dağcılıkta en zor kategori olarak bilinen "Kategori 3" sınıfındaydı ancak başta liderleri Igor Dyatlov olmak üzere takım kendilerinden çok emindi. Her biri tırmanış ve uzun kayak gezisi tecrübeleri olan yetenekli sporculardı. 2 haftadan fazla bir süre dondurucu soğukla mücadele edecek olmaları ve tehlikeli rotaları gözlerini korkutmuyordu. Takımın deneyimden kaynaklanan bir cesareti vardı ve hiç birisi kolay kolay korkuya kapılacak insanlar değillerdi.
Gezi planına göre grup Vizhai kasabasına geri döndükten sonra Dyatlov hemen bağlı oldukları spor klubüne telgraf çekecekti. 12 Şubat günü kararlaştırıldığı gibi telgraf gelmediğinde kimse bir tepki vermedi. Bu tür zorlu gezilerde gecikmeler neredeyse her zaman olurdu. Birkaç gün sonra birşeylerin ters gitmiş olabileceği ihtimali düşünülmeye başlandı.

Sporcuların ailelerinin ısrarı üzerine enstitü bir kurtarma ekibi oluşturarak 20 Şubat 1959'da arama çalışmalarına başladı. Polisin ve ordunun da helikopterler ve uçaklarla katıldığı arama 6 gün sonra, grubun varış noktasından 10 km uzaklıktaki Kholat-Syakhl dağında ilk sonucunu verdi; bu aynı zamanda kurtarma ekibinin yaşadığı ilk şoktu.

Ekip kamp çadırını oldukça tahrip olmuş halde buldu. Bir dizi ayak izi yakındaki ağaçlık alana gidiyor ancak 500 metre sonra karla örtülüyordu. Ağaçlık alanda büyük bir çam ağacının altında bir kamp ateşinin kalıntılarıyla birlikte ilk iki ceset bulundu. Cesetlerin üzerinde sadece iç çamaşırları vardı. Daha sonra bulunan üç ceset ateş ve kamp arasındaydı ve durumlarına bakarak kampa geri dönmeye çalıştıkları düşünüldü. Üç ceset arasında yaklaşık 150'şer metre mesafe vardı.

Bulunan cesetlerin incelenmesi sonucu sporcuların hipotermi, yani vücut ısısının aşırı düşmesi sonucu öldükleri saptandı. Bir tanesinde kafatası zedelenmesine rastlandı ancak ölümcül değildi. Diğerlerinde ise hiçbir tahribat yoktu.

Diğer 4 cesedin bulunması biraz uzun sürdü. Araştırma ekibi 4 Mayıs'ta ikinci şokunu yaşadı. Bir nehir yatağında, 4 metre karın altında kalan cesetleri buldular. İlk iki cesede göre daha uzaktaydılar ve diğerlerinden bir farkları vardı. 3 tanesi şiddetli darbe sonucu ölmüşlerdi. Bir tanesinde ölümcül derecede kafatası zedelenmesi vardı, ikisinin ise göğüs kafesleri parçalanmıştı. Uzmanlar bu tür hasarları verebilecek bir gücün, bir araba kazasına eşdeğer olması gerektiğini söylediler. Dikkate değer bir nokta ise cesetlerin hiçbirinde dıştan gelen yaralanma olmamasıydı, yüksek basınç sonucu ezilmiş gibiydiler. Otopside kadınlardan birinin dilinin kayıp olduğu görüldü.

Peki bu talihsiz sporcuların ölümlerine yol açan esrarengiz şey neydi? O karanlık Şubat gecesinde neler yaşanmıştı?

Hastalığından dolayı geride kalan grubun 10. üyesi Yury Yudin şöyle diyordu; "Eğer Tanrı'ya tek bir soru sorma şansım olsaydı bu ‘O gece arkadaşlarıma ne oldu?’ olurdu."Araştırma kapsamında ilk keşifte bulunan günlükler ve amatör video kayıtları incelendiğinde (Blair Witch? Cloverfield? REC? Noroi?) ortaya çıkar ki, grup 31 Ocak günü dağlık araziye varmış ve tırmanışa hazırlanmıştır. Dönüş için yiyecek ve ekipmanları için ormanlık alanda bir stok çadırı kurduktan sonra 1 Şubat'ta tırmanışlarına başlarlar. Hesaplarına göre 1 günde tırmanışı bitirip ertesi gece kampı öteki tarafta kuracaklardır. Ne var ki giderek sertleşen hava, kar fırtınaları ve azalan görüş mesafesi bir şekilde onları hedefleri olan Otorten Dağı yerine Mansi dilinde "Ölüm Dağı" anlamına gelen Kholat Syakhl'a götürür. Dağın ismi hariç buraya kadar yaşananlarda pek olağandışı bir durum yok. Kampta bulunanlar buradan sonra ne yaşadıklarına dair bir ipucu vermiyor.

Her ne kadar cesetlerdeki hasarın insan gücüyle yapılmış olamayacağı söylense de Rus polisi bir cinayet olasılığını düşünerek adli araştırmalara başlar. Böylece zaten soru işaretleriyle dolu olan olaya bir yenisi eklenir: radyasyon. Cesetlerin üzerlerindeki giysilerde radyoaktif kirlenme vardır.

Ural bölgesinde yaşayan Mansi yerlilerinden şüphelenen polis geniş çaplı bir arazi taraması yaptığında çevrede hiç insan izine rastlayamaz. Zaten kamp alanı etrafında sporculardan başkasına ait ayak izi yoktur.

Deliller detaylı incelenince birkaç ilginç nokta daha göze çarpar. Kamp çadırı dışarıdan değil de içeriden yırtılmış gibidir. Ormanlık alanda ateş yakan grup üyeleri çok yakında duran kuru dalları değil de nedense ıslak dalları kullanmışlardır.


Genç sporculara ne olduğu tam bir merak konusu olur. Gazeteler olaya geniş yer verir. Komplo teorileri üretilmekte geç kalınmaz.


Eldeki verileri gözden geçirince, yapılabilecek en kesin varsayım birşeyin grubun ödünü kopardığı. Üzerlerine giysi giymeden çadırı yırtıp çıkarak ormanın içine koşmuşlar (tabii neden üzerlerinde giysileri olmadığı yine muamma). Daha sonra ormanın girişinde durup ateş yakmışlar. Aralarından ikisi (ölü ya da canlı) ateşin yanında kalırken üçü kampa geri dönmeye karar vermiş ancak yolda birer birer ölmüşler. Dördü ise ya önceden ya sonradan ormanın içlerine ilerlemiş. Bir varsayıma göre grubun düzensiz hareketi ve ateş yakarken çok yakındaki kuru dalları kullanmamalarından kör oldukları düşünülüyor. Bu ilk bulunan cesetlerin birindeki kafatası zedelenmesini de açıklayabilir, zira
kör birisinin ormanda koştururken ağaçlara çarpması gayet doğal.

Peki bu gözüpek sporcuları ölesiye(gerçekten ölesiye) korkutan şey neydi? Ayı veya başka bir yabani hayvan olsaydı eğer yaralanmaları gerekirdi. Etrafta da ayak izleri, mücadeleye dair izler olurdu. Hem radyasyon?

Rus polisi ve KGB bu bilmeceyi çözemiyor (ya da halka öyle söyleniyor). Mayıs 1959'da dosya kapanıyor. Sporcuların hepsinin "bilinmeyen zorlayıcı bir güç" yüzünden öldükleri söyleniyor. Olay dosyası resimleriyle birlikte gizli bir arşive yollanıyor. Resimler ancak 1990'da ortaya çıkıyor - eksik olarak.

1967'de, araştırmalar sırasında görev almış ve fotoğrafçılık yapmış olan gazeteci yazar Yuri Yarovoi olaydan esinlenerek "En yüksek derecede karmaşa" isimli bir roman yazıyor. Ancak Sovyet yönetiminin olayla ilgili bilgileri sır olarak sakladığı bir dönemde yazıldığı için pek çok detayı es geçtiği biliniyor. Tanıdıkları ise yazarın romanın yayınlanmamış detaylı bir kopyası olduğunu söylüyorlar. Yazar 1980'de hayatını kaybettikten sonra yazarın fotoğraflar, günlükler ve el yazılarından oluşan arşivi bulunamıyor.

1990'da yazar Anatoly Guschin olayla ilgili bir araştırma yapıyor. Rus yetkililerin ona tanıdığı ayrıcalıklar sayesinde bazı fotoğrafları ve önceden bilinmeyen detayları gün ışığına çıkarıyor. Pek çok belgenin ortadan kaybolduğunu farkediyor. Araştırmasıyla ilgili "Sırların bedeli dokuz yaşam" isimli bir kitap yazıyor. Kitapta Sovyet yönetiminin gizli araştırmaları sonucu geliştirilen bir "gizli silah" teorisine ağırlık veriliyor.

Kitabın verdiği cesaretle 1959'da araştırmayı yürütmüş olan emekli polis subayı Lev Ivanov bir makale yazıyor. Makalede araştırma timinin olaya hiçbir açıklama getiremediğini söylüyor. En önemli nokta ise, Ivanov'un iddiasına göre gökyüzünde bazı "uçan küreler" görmüş oldukları. Üstlerine bunu rapor ettikten sonra timin araştırmayı bırakması ve bulguları gizli tutması emri geliyor. Ayrıca olayın olduğu tarihte grubun rotasından 50km güneyde olan bir yürüyüş grubu kuzeyde garip turuncu küreler gördükleri ve o çevrede Şubat ve Mart aylarında meteoroloji yetkilileri ve askerler dahil değişik kişilerden benzer raporlar geldiği biliniyor. Araştırmalarda bu tanıklar gözardı edilmiş.

Bir de şu aşağıdaki fotoğraf var. Olayla ilgili polis dosyasında yer aldığı söyleniyor.


Olay yerinde bulunduğu iddia edilen metal parçası

Grup lideri Igor Dyatlov'un adı geçide veriliyor. Sovyet yönetimi olayla ilgili detayları tüm gücüyle gizliyor. UFOlar mı, paranormal varlıklar mı, gizli ordu araştırmaları mı bilinmez ama ortada alışık olmadığımız birşeyler olduğu kesin.
1959'da Kholat Syakhl'da o zavallı dokuz gence ne oldu sorusu hala yanıtsız.


(Makale alıntıdır, Fotoğraflar kendi uploadım)

__________________

Mesajı son düzenleyen Sirius* ( 03-05-09 - 14:29 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-09, 15:45 #2
tamer.f tamer.f çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı


Nwalker arkadaşımızın bizlere sunmuş olduğu birbirinden ilginç ve kaliteli konular sebebiyetiyle kendi adıma kardeşimi Ay'ın en başarılı forum üyesi ilan ediyorum. (moderatör arkadaşlara duyurulur).
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-09, 15:47 #3
alphher alphher çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı


way ..hepsinii bir cırpıda okudum pek fazla olmasada repini veriyorum
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-09, 15:57 #4
Sirius* Sirius* çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen tamer.f Mesajı Göster
Nwalker arkadaşımızın bizlere sunmuş olduğu birbirinden ilginç ve kaliteli konular sebebiyetiyle kendi adıma kardeşimi Ay'ın en başarılı forum üyesi ilan ediyorum. (moderatör arkadaşlara duyurulur).
Utandım şimdi . Forumumuz çok geniş ve çok güzel bir aile. Bende bu aileye mütevazi bir şekilde katkıda bulunmaya çalışıyorum o kadar Değerli yorumlarınız yeterde artar, başka bir şeye gerek yok

Yorum için ayrıca teşekkür ederim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-09, 16:02 #5
asimetricbaryon asimetricbaryon çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Bende , Kesinlikle Açtıgın Konuların Takipçisiyim ,

Ayrı Olarak Bende Tesekkür Etmek isterim ..

Basarılar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-09, 16:05 #6
sercan_921 sercan_921 çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen tamer.f Mesajı Göster
Nwalker arkadaşımızın bizlere sunmuş olduğu birbirinden ilginç ve kaliteli konular sebebiyetiyle kendi adıma kardeşimi Ay'ın en başarılı forum üyesi ilan ediyorum. (moderatör arkadaşlara duyurulur).
Sana sonuna kadar katılıyorum

Baştan sona kadar okudum,çok karmaşık ve bi okadarda ürkütücü bi olay,paylaşım için teşekkürler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-09, 01:28 #7
Sirius* Sirius* çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Değerli yorumlarız beni daha bir teşvik ediyor Teşekkür ederim, yorumlarını esirgemeyen Sevgili Forum Dostlarına.

Mesajı son düzenleyen Sirius* ( 01-05-09 - 01:32 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-09, 02:05 #8
TheMarquies TheMarquies çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Yine o zamanlar kgb nin üsstünü kapattığı bi olay olmalı. ürkütücüydü :S kgb nin mısırda bi lahiti actığı bi videoda görmüstüm, heryer asker doluydu, gas cıktı lahitten, bayılanlar olduydu
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 21:28 #9
HyracliA HyracliA çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen tamer.f Mesajı Göster
Nwalker arkadaşımızın bizlere sunmuş olduğu birbirinden ilginç ve kaliteli konular sebebiyetiyle kendi adıma kardeşimi Ay'ın en başarılı forum üyesi ilan ediyorum. (moderatör arkadaşlara duyurulur).
sonuna kadar katılıyorum kaç msesaj yazdıysam tümü o arkadasın konularına oldu

konuya gelince ürpertici, hep filmlerde oluyordu gercektede varmıs
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 21:35 #10
Cilgin_Makinist Cilgin_Makinist çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

ilginç tşkler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 21:41 #11
bywallace bywallace çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

sadece senin konularına bakıyorum desem diğer arkadaşlar alınır mı ? teşkler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 21:46 #12
ebalamir ebalamir çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen tamer.f Mesajı Göster
Nwalker arkadaşımızın bizlere sunmuş olduğu birbirinden ilginç ve kaliteli konular sebebiyetiyle kendi adıma kardeşimi Ay'ın en başarılı forum üyesi ilan ediyorum. (moderatör arkadaşlara duyurulur).
Katılıyorum yazının başında yazara bakıyorum Nwalker ise devam diyorum ve sonuna kadar heyecanla okuyorum gerçekten araştırmaya dayalı birbirinden güzel konular tebrikler!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 22:12 #13
_Shackle_ _Shackle_ çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Teşekkürler arkadaşım senin konularını bi roman gibi uzun olsada okuyorum etkileyici geliyor.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 22:23 #14
shootemre shootemre çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Gerçekten Harika Bir Yorumlayıcı Dil Kullanılıyor Metinler de Bu Yüzden Herkes Bir Solukta Okuyor Ben de Öyle Tabii ki Nwalker Kardeşim Bu Konularını Daha Çok Görmek İsteriz...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 22:39 #15
Coskunnn Coskunnn çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Yine sen yine sürükleyici, güzel bir konu
Birdahaki konunu iple çekiyorum tekrar teşekkürler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 23:50 #16
Cashsta Cashsta çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

İlginçti.Teşekkür ettim konu için ama bu gece de garip olaylara ara veriyorum yarın kaldığımız yerden devam etces
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 23:53 #17
му,¢αρє ₪ ƒαтιн му,¢αρє ₪ ƒαтιн çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Reco abi Süper ya varya akşamları gel bana bunları anlat uykum geldi ninni gibiler yahu
Teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-09, 02:01 #18
Sirius* Sirius* çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen PeSSiMiST™ Mesajı Göster
Reco abi Süper ya varya akşamları gel bana bunları anlat uykum geldi ninni gibiler yahu
Teşekkürler
Anlatırım ama korkmama garantisi veremem Korkulacaklarda var ama uygun bulmadığım için vermiyorum


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Cashsta Mesajı Göster
İlginçti.Teşekkür ettim konu için ama bu gece de garip olaylara ara veriyorum yarın kaldığımız yerden devam etces
Allah sağlık sıhhat verdikçe, yarın ve sonrasındada devam edeceğiz

Mesajı son düzenleyen Sirius* ( 03-05-09 - 02:21 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-09, 02:32 #19
THISWHYIMCOLD THISWHYIMCOLD çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen TheMarquies Mesajı Göster
Yine o zamanlar kgb nin üsstünü kapattığı bi olay olmalı. ürkütücüydü :S kgb nin mısırda bi lahiti actığı bi videoda görmüstüm, heryer asker doluydu, gas cıktı lahitten, bayılanlar olduydu
dostum link var mi vidyodan dikkatimi cekiyor böyle seyler..
ayrica nwalker artik ismini ezbere biliyorum desem yalan olmaz yani..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-09, 09:42 #20
Freddy K. Freddy K. çevrimdışı
Varsayılan C: ♣♣♣ Dyatlov Geçidi'nin Esrarı

Kaynak olarak başka bir forum sitesini göstermişsin?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
dyatlov

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:21
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018