Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 22-01-09, 14:52 #1
s0ke s0ke çevrimdışı
Alarm Esrar nedir? Etkileri, zararları, vs.alıntı bir araştırma ama ilginizi cekiceni umuyorum kullanan arkadaşlar mutlaka okusun verildiyse ö.dilerim ama uplanmış oldu


Esrar, hint keneviri bitkisinden (Cannabis sativa) elde edilir. Esrar, değişen oranlarda kenevir bitkisinin çiçek veren tomurcuklu tepelerinden, sap ve yapraklarından, toz, plaka ve sıvı şeklinde hazırlanır. Bitkinin tohumunda esrar bulunmaz. Kenevir bitkisi yaklaşık 400 madde sentezler. Esrardaki temel aktif içerik THC (Tetrahidrokannabiol)’dür. Esrar tütüne ya da tömbekiye karıştırılarak sigara veya nargile şeklinde içilebilir. Bir esrar sigarası en etkili tütün sigarasından daha çok kansere neden olan aktif maddeler içerir. Bazen bal, reçel veya lokuma konularak yutulabilir. (Esrar formları: Reçine esrar, toz esrar, pres esrar, gonca esrar, likit(sıvı) esrar ).

Haş yağı; haşiş veya marijuananın yağlı bir ekstresinden yapılır. Argoda ot denir. (grass, pot, herb, weed, boom, Mary Jane, gangster, chronic)

Esrarın etkisinin başlaması: Sigara olarak içildiğinde 10-20 dakikada başlar, 2-3 saat sürer. Ağızdan alındığında etki gücü 1/3’dür ama etkisi 12 saat sürer. Aşerme (craving), yeniden esrar kullanmak için ani ve güçlü bir arzu duyma sıktır.Esrar alındığında neler oluyor:Esrar çok şiddetli bir beyin zehiridir. Bilhassa zekaya etki eder. Bu yüzden “Zeka zehiri” de denebilir.

Esrar alındıktan sonra görülen fiziksel belirtiler alınan maddenin miktarına, karışık olup olmadığına, alış süresine ve kişilik özelliklerine göre değişir. Esrar alındıktan sonra önce duygu durumu değişikliği ortaya çıkar. Bu değişiklikler elemle haz arasında yer alan geniş bir duygulanım yelpazesi içinde bulunur. Kimi kez bunlara algı ve düşünce değişiklikleri de eşlik edebilir. Esrar alındıktan sonra kısa süren hafif bir canlılık ve uyanıklık olur. Duygulanma ve coşkuda haz yönüne doğru bir artma olabilir. Aşırı neşe ile birlikte konuşma ve hareket artar. Çağrışım ve düşünce akışı hızlanır. Algılama ve tasarım gücü canlanır. Çevreyle ilişki artar (Good trip; iyi yolculuk, kendini mutlu görme durumu). Bu durum esrar her alındığında ortaya çıkmaz. Çoğu kez bulantı, kusma, endişe, kaygı, sıkıntı ve tedirginlik belirtilerinin ön planda olduğu “kötü yolculuk (bad trip)” yaşanır. Görme halusinasyonları olabilir. Zaman ve mekan algısı bozulur. İrade zayıflar, cinsel sapmalarla ilgili davranışlara rastlanır.Esrarla ilgili yanlış bilgiler:1.Esrar bitki olduğu için güvenilirdir.

Gerçek: Birçok bitki insan için zehirlidir.

2.Esrar kullanıcıları diğer uyuşturuculara geçmez.

Gerçek: Esrar diğer uyuşturuculara başlangıç noktasıdır.

3.Esrarın etkisi birkaç saatte geçer.

Gerçek: Esrar vücutta depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir. (Esrar sigara olarak içildiğinde kanda birkaç dakikada zirve yapar, saatler içinde hızla düşer. Bunun sebebi dokularda depolanmasıdır. İdrarda günlerce atılır.)

4.Esrar stresi giderir.

Gerçek: Diğer uyuşturucularda olduğu gibi esrar sadece problemlerle yüzleşmeyi geciktirir. Depresyon yapabilir.

5.Esrar alkolden daha güvenilirdir.

Gerçek: Esrar karsinojen bileşikler içerir ve diğer maddelere güvenli bir alternatif olarak düşünülmemelidir.

6.Esrar zihni açar.

Gerçek: Esrar zihni sisli hale getirir; bellek, konuşma, anlama ve karar verme yeteneğini bozar.

ESRARIN İNSAN VÜCUDUNA ETKİLERİ:Beyne etkisi:

Esrar, algısal bilgilerin beyne (hipokampusa) girişini ve işlenmesini baskılar. Böylece öğrenme, bellek ve algıların duygu ve motivasyonla entegre olmasını sağlayan limbik sistem etkilenir. Ayrıca hipokampusa bağlı olan öğrenilmiş davranışlar bozulur.

Esrarın uzun süreli kullanımı beyinde diğer maddelere benzer değişiklikler yapar.

Akciğere etkisi:

Düzenli olarak esrar kullananlar, sigara tiryakileriyle aynı solunum problemlerini yaşar; kronik öksürük, balgam, kronik bronşit.

Akciğerde tütün sigarasına oranla 2-3 kat fazla tutulur. Buna bağlı olarak kanser riski daha fazladır.

Kalp hızı ve kan basıncına etkisi:

Esrar kalp hızı ve kan basıncını arttırır.Kokainle birlikte kullanıldığında bu etki daha belirgindir.

Öğrenme ve sosyal davranışa etkisi:

Yapılan bir çalışmada görülmüştür ki yoğun esrar kullanan üniversite öğrencilerinde dikkat, öğrenme yetileri esrarı bıraktıktan 24 saat sonra bile bozuk olmaktadır.

Esrar kullanan liselilerin başarısının daha düşük, aykırı davranışlarının ve suç işleme oranlarının daha fazla, aile ilişkilerinde isyankar, suç işleme oranlarının yüksek olduğu görülmektedir.

ESRAR NEDEN BU KADAR ÇOK KULLANILIYOR?Madde bağımlılığı kronik bir beyin hastalığı olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler uyuşturucu kontrol programının UNDCP tahminlerine göre dünya üzerinde 180 milyon uyuşturucu bağımlısı bulunmaktadır ve bunların 144 milyonu esrar kullanıcısıdır.

Emniyet Genel Müdürlüğünün 2002 raporunda madde bağımlılığının % 41,7’sinin arkadaş etkisiyle, % 40,7’sinin merakla ve % 3,3’ünün de eğlenceyle başladığı yer alıyor. Kullanıcılar 16-30, 31-45 yaş guruplarında yoğunlaşıyor.

Yapılan araştırmaların sonucunda kişisel özelliklere bakılınca;

*Erkekler kadınlardan daha çok uyuşturucu madde kullanıyor.

*Uyuşturucu kullananların çoğu evli.

*Uyuşturucu kullananların yarısından çoğu orta öğrenim mezunu.

*Uyuşturucu madde kullananlar arasında en çok esrar tercih ediliyor.

*Uyuşturucu kullanıcısının düzenli bir işi yok.

*Uyuşturucu kullanıcılarının yarısından çoğunun ailesi var ve birlikte yaşıyor.

*Kullanıcıların gelir durumları düşük.

*Kullanıcıların yarısından fazlası tedavi olmayı istemiyor.AİLELERE DÜŞEN GÖREVLERMadde bağımlısı olduğundan şüphe ettiğiniz yakınınızın bir süredir arkadaş çevresini değiştirdiği, içine kapandığı, öğrenci ise ders başarısının düştüğü, tuvalette daha uzun süre vakit geçirdiği ve daha rahatlamış olarak tuvaleti terk ettiği, gününün daha büyük kısmını dışarıda geçirme eğiliminde olduğu izlenimine kapılmış iseniz veya madde kullandığını tespit ettiyseniz yakınınızın madde almadığı, ayık olduğu bir dönemde onunla konuşmak istediğinizi belirtiniz. Onu yargılamadan bu endişenizden ona bahsedip birlikte bir uzmana baş vurmayı öneriniz. Daima onun yanında olup bu tedavide yardımcı olmak istediğinizi belirtiniz.MADDE BAĞIMLILIĞI SUYA ATILMIŞ BİR TAŞIN SUDA OLUŞTURTUĞU HALKALAR GİBİ YAYILMAKTADIR.BU SEKTÖRDEN PARA KAZANANLAR OLDUĞU SÜRECE SATIŞI DEVAM EDECEKTİR.ANAYASANIN 404.CÜ MADDESİ UYARINCA;

*Uyuşturucu maddeleri kullananlar ile bu maksatla yanında bulunanlara, bir yıla kadar hapis cezası verilir.

*Uyuşturucu madde kullanan kimse hakkında herhangi bir tahkikata girişilmeden resmi makamlara başvurarak tedavi ettirilmesini isteyecek olursa kullanma fiilinden dolayı hakkında kovuşturma yapılmaz.MADDE BAĞIMLILIĞI, TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR!!!

ANCAK KİŞİNİN MADDE KULLANIMINI BIRAKMA KONUSUNDA KENDİ İSTEĞİ OLMASI ESASTIR. ZORLAMA İLE MADDE BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Kaynak - gizemli alem---
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-09, 15:06 #2
asdergo1 asdergo1 çevrimdışı
Varsayılan C: Esrar nedir? Etkileri, zararları, vs.ılgınççç
ne bılem gusel bılgıler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-09, 15:15 #3
ararim ararim çevrimdışı
Varsayılan C: Esrar nedir? Etkileri, zararları, vs.tesekkurler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-09, 15:23 #4
NewSeBasTiaNs NewSeBasTiaNs çevrimdışı
Varsayılan C: Esrar nedir? Etkileri, zararları, vs.Bilgilendirme için Teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-09, 15:41 #5
turkjackal turkjackal çevrimdışı
Varsayılan C: Esrar nedir? Etkileri, zararları, vs.


Garip olaylar bölümünde ne işi var bunun zaten sağlık bölümünde var bu konu.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 15:06
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016