Eski 09-04-12, 09:43 #1
I Walk Alone I Walk Alone çevrimdışı
Varsayılan Lavoisier Yasası

Doğada hiçbir şeyin kaybolmayacağını ve hiçbir şeyin de yaratılamayacağını saptayan yasadır. Bilimsel kimyanın gerçek kurucusu olan Antoine Laurent de Lavoisier (1743-1794), o güne kadar geçerli sayılan flojiston kuramının geçersizliğini göstermiş, kütlenin ve elementlerin korunumu yasasını saptamış, oksitlenme olayını açıklamış, suyun da iki gazdan oluştuğunu keşfetmiş ve bu gazları oksijen ve hidrojen olarak adlandırmış, elması yakarak karbondioksit bileşimlerini açıklamış, ilk kalorimetre ölçümlerini gerçekleştirmiştir. Özdekçiliğin başlıca savlarından birini tanıtlamış olan 18. yüzyılın büyük Fransız bilgini Lavoisier, bilimsel alanda devrim yapan bu çok önemli yasayı şu basit deneyle ortaya koymuştur: belli bir miktarda civayı, içinde belli metreküp hava bulunan bir cihazda ısıtmıştı. Isıtılan civa, okside olmaya başlamış ve ağırlığı artmıştı. Civayı ve havayı tartan Lavoisier, birinde azalan miktarın öbüründe artmış olduğunu gördü. Deneyi tersinden tekrarladı, eşdeyişle civa oksidi yeniden ısıtarak bir miktar gaz elde etti. Gazı ve civayı tartınca gene birinde eksilenin öbüründe arttığını arttığını saptadı. Bu yalın deneyden çıkan sonuç şuydu: Biri öbürüne dönüşen her iki cismin kütlesinden bir şey kaybolmamıştı. Demek ki doğada bütün doğumlar ve ölümler bir yok olma ve yoktan varolma değil, sadece bir biçim değiştirmeden ibaretti.

Genbilim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-12, 00:25 #2
ColdCrafting ColdCrafting çevrimdışı
Varsayılan C: Lavoisier Yasası

'' Neden? '' diye sormak istiyorum . Cevabını çok değişik şekillerde alıyorum...

Örneğin ;
Alıntı:
Enerji yoktan var edilemez ve yok edilemez sadece bir şekilden diğerine dönüşür. Bir sistemin herhangi bir çevrimi için çevrim sırasında ısı alışverişi ile iş alışverişi aynı birim sisteminde birbirlerine eşit farklı birim sistemlerinde ise birbirlerine orantılı olmak zorundadır. Bu ifadelerin yapılan deneylerle doğruluğu gözlenmiştir fakat ispat edilememektedir.
Son cümleye dikkat !

Enerji'nin nasıl dönüşüm halinde olduğunu biliyoruz ancak bunun kurallarını tam olarak kavrayamıyoruz .
Diğer gariplik ise, Big-Bang gibi Evrenin nasıl başladığı sorusuna, yoktan var olduğu cevabını veriyoruz . Kim kimi ne şekilde ve hangi zamanda kandırıyor ?

Yoksa, yasa dediğimiz yer çekimi dahil veya ışık hızı ... Uzayın belli bölgelerinde veya belirli zaman aralıklarında farklı yasalara mı tabi tutuluyorlar ... ?

Kısacası, yasalar değişebilir mi ... ?

-Eğer, cevap ''Evet'' ise, Lavoisier yasası ve Dünya'daki tüm yasalar birer hikaye ...

-Eğer, cevap ''Hayır'' ise, o zaman biz gerçekliğin ne kadar içindeyiz ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:05
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.