Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 12-02-13, 22:48 #1
TÜRK TÜRK çevrimdışı
Varsayılan kadının aile ve toplumdaki konumuGerek sosyal gerekse çalışma hayatında, kadının toplum karşısındaki yerine bakıldığında, doğurgan ve anne olmasından dolayı, kadın konumu erkekten sonra, bir başka ifadeyle “ikincil” olarak belirlenmiştir. Kadının ikincil konumu ataerkil (patrilineal) sistemlerin en belirgin özellikleri arasında yer alır. Kadının ataerkil toplumlarda ikincil olmasının sebeplerinin başında, bir önceki paragrafta da iletildiği gibi, doğurganlık bir başka ifadeyle anne olmak, korunan kollanan olmak, ev düzenin sağlanmasından sorumlu olmak gibi anahtar kavramlardan bahsedilebilir.
Ataerkil (patrilineal) toplum, maddi temele dayanan, erkek hiyerarşisiyle temellendirilen, erkeklerin kendilerine kadınları denetleme gücü veren bir toplumsal ilişkiler bütünüdür. Bu yapı, sadece cinsiyet ve aile ilişkilerinde değil, üretimde ve kadının üretime katılmasında da karşımıza çıkar ve kadın mülksüzlüğü olgusunu gözler önüne serer. (Cockburn, 1991: 6)
Toplumların çoğunda yaygın bir biçimde karşımıza çıkan erkek egemen ideoloji, meşrutiyetini kadınları “doğa” (nature), erkekleri ise, “kültür” (culture) biçiminde tanımlar. Bu nedenle, erkeğin yaşam alanı üretimle katılımla açıklanırken; kadın, doğası gereği; çocuk doğurmak, sağlıklı şekilde büyütmek ve evin düzenini korumakla sorumludur.

Bir başka ifadeyle, kadınlık, erkeğin tam karşıtı ve o’nun değerler bakımından olumsuzlaştırılmasıdır. Kadınla yüceltilen kavramların erkekte olmaması makbul ve erkekte eleştirilen; erkeklerde övülen ifadelerin ise toplumca kadında olması olumsuz bakış açılarını da beraberinde getirir. (Tekeli, 1982, 338)

Son tahlilde, tarihsel süreç içerisinde kadının toplumdaki yeri ikincil planda kalarak “ev”dir, “aile bakımı”dır ve üretime katkısı sadece aile içindeki düzeni korumaktan ibarettir. Bu düzen, üretimde maddi bir getiri elde etmesini engeller ve kadını mülksüzleştirir. Kadının toplumdaki yeri başlığının ardından, kadının işgücüne katılımının tarihsel süreçteki yeri, kadın istihdamı ve alternatif iş yöntemleri konulu yazılarımla önümüzdeki haftalarda da sizlerle birlikte olacağım.
Sevgilerimle,
Evrim Gözener
Kaynaklar
  • Cockburn, Cynthia: “In The Way of Women: Men’s Resistance to Sex Equality in Organizastions”, Macmillan, London, ILR Press, 1991.
  • Tekeli, Şirin: “Kadınlar ve Siyasal Toplumsal Hayat”, İstanbul, Birikim Yayınları, 1982.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:34
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016