Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 12-01-07, 20:14 #1
Adrenalin Adrenalin çevrimdışı
Varsayılan Okul MÜdÜrÜ Ve Okul Kurallari
OKUL MÜDÜRÜ VE OKUL KURALLARI

SORU-1 Müdürün okulda ki çalışmalarla ilgili başlıca amaçları nelerdir?

Okulda ki genel amaç Türk Milli Eğitiminin genel hedefleri doğrultusunda vatanına milletine, bayrağına bağlı teknolojinin bütün imkanlarını kullanan, çağdaş düşünen, ülkesinde de dünyada da genel barışı sağlayabilecek öğrencilerin yetişmesine uygun ortamlar sağlamaktır.

SORU-2 Müdür, okulda ki öğretmenlerden neler beklemektedir?

Okul Müdürü öğretmenlerden; okulun yukarıda belirtilen amaçlarına uygun şekilde hareket etmelerini, her öğrencinin bilgisayarla eğitimini sağlayıp, öğrenciye yönelik yapılacak sosyal faaliyetlerle onların sosyalleşmelerini ve psikolojik olarak daha iyi bir hale gelmelerine yardımcı olmalarını beklemektedir. Örneğin; öğrenciler için satranç turnuvaları, tiyatro gösterileri, gezi programları vb.’lerini düzenlemeleri gerekmektedir.
Bunun yanında öğrencilerin Fen liseleri ve Anadolu liseleri giriş sınavlarına en iyi bir şekilde hazırlanmalarını ve bu sınavlardan iyi derecelerle ayrılmalarını sağlamaları gerektiğini,zaten bu amaçların okul öğretmenleri tarafından en iyi şekilde yerine getirildiğini belirten müdür bey, bu okuldan vasat bir dereceyle ayrılan öğrencilerin gittikleri okullarda derece sınıflarına girdiklerini irdelemektedir.
SORU-3 Müdürün, yeni öğretmenlerin okula ve görevlerine uyum sağlamadaki rolü nedir?
Meslekteki birikim ve tecrübelerini okula yeni gelen öğretmenlere mümkün olduğunca onları kırmadan aktarmaya çalıştığını belirten Okul Müdürüne göre bazı yeni öğretmenler bu durumdan pek hoşnut olmamaktadırlar. Sebebi ise genç öğretmenlerin eski öğretmenlerin bilgi birikimine güvenmemeleri ve onları kendilerini geliştirmemekle suçlamalarıdır. Okul Müdürüne göre de bu düşünce tarzı yeni öğretmenlerin en büyük handikapıdır. Üniversitelerden yeni mezun olup okula gelen öğretmenlerin kendi bilgi birikimlerinin tecrübeli öğretmenlerden daha taze olduğuna inanmalarını doğru bulmayan Okul Müdürüne göre tecrübeli öğretmenler de bilgilerini her ortamda yenilemektedirler.

SORU-4 Okul Müdürüne göre, başarılı öğretmenlerin özellikleri nelerdir?

Başarılı bir öğretmen, öncelikle sınıfına girdiği öğrencinin davranış seviyesine inebilmelidir. Yani öğretmen çocukların seviyelerine göre davranışlarını ayarlayabilmelidir. Örneğin ana okulda okuyan bir öğrencinin eline para verip onu bakkala yollamamalıdır.
Öğretmenin başarılı olmasında günü birlik bilgiyi takip etmesi çok önemlidir. Öğretmen bilgi nerede olursa olsun onu bulmalıdır. Eğitim artık öğrenci merkezlidir. Bu nedenle de öğretmenin bilgi isteyen öğrenciye bilgiyi nereden, nasıl ve ne şekilde bulabileceğini göstermelidir.
Öğretmenin özü sözü bir olmalıdır. Davranışlarıyla sözleri tutarlı olmalıdır. Örneğin; sağa sola çöp atma diye öğrenciyi uyaran öğretmen, elindeki tebeşiri yere atarsa tüm güvenirliliğini kaybeder. Elindeki sigara ile öğrenciye görünüp yeşilay haftasında da sigara sağlığa zararlıdır diyen öğretmen inandırıcı değildir.
Giyimi ve kuşamı ile de öğretmen tüm öğrencilerine örnek olmalıdır.
Yani bir öğretmen tüm yönleri ile öğrencilere örnek olmalıdır. Bir öğretmenin öğrencilere olumsuz bir şekilde örnek olması ülke geleceğinin karanlıklara bürünmesi demektir. Tüm öğretmenlerin öğrencilere olumlu örnek olmaları halinde ise ülke
geleceği aydınlık dolu olur. Sonuç olarak bir öğretmenin tüm öğrencileri üzerinde ileride iyilikle yad edilebilecek bir izlenim bırakması gereklidir.

SORU-5 Müdürün öğrenci ve öğretmenlerde görmek istediği davranışlar nelerdir?

Okul Müdürü öğrencilerinden; yukarıda belirtilen okulun genel ve özel hedeflerini uygulayan ve yaşamına geçiren, öğretmenlerine uygun şekilde davranan ve onlara saygı duyan, her zaman başarı için çalışan ve her ortamda bir Çapa Atatürk İlköğretimli olduklarını unutmayan davranışlar sergilemelerini istemektedir

SORU-6 Okul yönetiminin yapısı nasıldır?

Şu anda toplam kalite yönetimi ve mükemmellik anlayışı çerçevesinde işlerin yürütüldüğü okulda tüm çalışanların yönetime katılmaları anlayışı esastır. Yetki sadece Okul Müdüründe değildir. Gerektiğinde tüm çalışanlar kendi kendilerine karar verebilirler ve uygulayabilirler.
Bu konuda Okul Müdürü şu görüşleri belirtmiştir : “Okulumuz MLO standardında yer alan bir okuldur. MLO standardındaki okullar Türkiye’de az sayıdadır (108). Toplam kalite ile ilgili sertifika alabilmek için çalışmalarımız geçen yıl başlamıştır ve iki yıl içerisinde bu belgeyi almak okul yönetimimizin yakın gelecekteki hedeflerinden bir tanesidir. Bu belgeyi alabilmek okul adına yüksek düzeyde bir maddi külfet gerektirmektedir. Bana göre bu para okul öğrencilerinin daha iyi bir eğitim ortamına ulaşabilmeleri için de kullanılabilir. Zaten okul yönetimi olarak bu iki seçenek arasıda kararsız kalmış bir durumda bulunmaktayız. Okulun toplam kalite standart sertifikasını alabilmesi için 15-20 Bin Dolar civarında bir para gerekmektedir. Bunun büyük bir meblağ olduğunu okul yönetim kurulu olarak bilmekteyiz ve çalışmalarımızı bu seçeneği de göz önüne bulundurarak sürdürmekteyiz.
MLO okulları Türkiye’nin laboratuarıdır. Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyacağı tüm eğitim planlarını önce bu okullarda denediğini belirten Okul Müdürüne göre MLO projesi Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyup da başardığı tek projedir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 18:02
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016