Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 28-08-07, 00:08 #1
ByWaRFaRe ByWaRFaRe çevrimdışı
Varsayılan Gök Börü Destanı:1


Tuku ular eski Hsiungnuların neslinde bir koldur.Onlar Aşina ailesinin soyundandırlar.Fakat ayrı oymaklar halinde bulunuyorlardı.Daha sonra Lin memleketi tarafından mağlup edilerek soyları tamamen yok edildi.Yalnız on yaşında bir çocuk sağ kalmıştı.(Lin memleketinin)askerleri onun küçük olduğunu görerek acıdılar ve onu öldürmediler.Çocuğun ayaklarını kestiler ve bir bataklıkta otlar arasına attılar. Dişi bir Börü (kurt) peyda oldu ve onu et ile besledi.Bu çocuk büyüyünce Börü ile evlendi ve böylece Börü gebe kaldı.(Lin memleketinin Tigini) çocuğun yaşadığını duyunca onu öldürmek için askerler gönderdi.Gelen askerler,Börü'yü çocuğun yanında gördüler.Börü'yü öldürmek istediler,fakat Börü kaçarak KAO-Ch ang (Uygurların) memleketinin kuzeyindeki dağa gitti.Bu dağ ot ve nebatlarla kaplı idi.Onun çevresi bir kaç yüz Li kadar bir genişlikte idi.Dört yönü dik dağlarla çevrili idi.Börü bu mağaranın içine kaçtı. Ve orada on tane çocuk doğurdu,on çocuk büyüyünce dışardan kızlar alarak evlendiler.Karıları gebe kaldı,bunların doğurduğu çocukların her birinden bir soy türedi.Ashih-na (Aşina) soyu da bunlardan biri idi.
Onların oğulları ve torunları çoğaldılar,ve yavaş yavaş yüz aile oldular.Bir kaç nesil geçtikten sonra hep birlikte mağaradan çıktılar.Altay (Kinşan) ın ve Avarlar (Ju-Ju, Juanlar) ın demir işçisi oldular.
Altay'ın tepelerinden biri Miğfere benziyordu.Onların dilinde Miğfere <Tukue> derlerdi (Türkçe Tukyu=TÜRK) bu sebeple onlar da böyle isimlendirildiler.
Börü Destanı: 2
(Sui sülalesi 589-618) tarihindeki tesbit edilmiş şekli)
Tukyular (Çince: Tu-chüeh) Ling-liang'ın muhtelif Hunlarından idiler.Onların soyu aşina ailesi idi. O zamanki Wei sülalesi imparatorlarından Tai vu (424-425) Tis-ku (Chü-ch) ailesini imha etti.Asena 500 çadırlık aile ile Avarların yanına kaçtılar.Altayda (Kin Şan) oturarak demir işlediler.Altay'ın tepelerinden biri miğfere benziyordu,onların dilnde miğfere <Tu-kie> (Tu-chu-eh) derlerdi.Bu sebeple Tukyu (Türk-Tukue) ismini aldılar.
Bazıları derler ki (yahut başka rivayete göre) Tukyu (Türk)lerin ataları SIHAI'nin yukarı (Batı Denizi) sahillerinde yurt tutmuşlardı.Lin memleketi tarafından onların bütün kadı ve erkekleri,çocuklarıyla birlikte büyük ve küçük ayırmaksızın imha edildi.Yalnız bir çocuğu acıyarak,onu öldürmediler.Kol ve bacaklarını keserek,büyük bataklığın ortasında,otlar arasına attılar.Dişi bir Börü (Kurt) peyda oldu ve ona her gün et ve yiyecek getirdi.Çocukta bunları yedi ve ölmedi.Çocuk Börü ile birleşti ve (Börü) gebe kaldı Lin devlet adamlarına bu çocuğu ve Börü'yü öldürmek için buyruk verdi.Börü'nün yanına gelip onu öldürmek istediler.Fakat onun ilahlarla irtibatı olduğundan,bundan haberdar olarak hemen kaçtı ve denizin doğusunda ki bir dağın üzerine gitti. Bu dağ Kao-ch-ang (Uygur memleketi) ın kuzey batısında bulunuyordu.Onun altında derin bir mağara vardı.Börü çocukla birlikte bu mağaranın içine girdi.Mağaranın ortasında büyük bir ova bulunuyordu.Ot ve nebatlarla kaplı büyük bir ova bulunuyordu..Bu arazinin çevresi 200 liden fazla idi.Börü orada on erkek çocuk doğurdu.Bu çocuklardan biri Asena adını aldı,(bunun soyu) otağlarının önünde ucunda Börü başı bulunan bir tuğ dikmişti.
Asena şad adlı birisi oymakları emrine alarak mağaradan çıktı.Avarların (JU-ju) buyruğuna girdiler.Büyük yabguya gelinciye kadar,onlardan bir çok nesil türedi ve yavaş yavaş çoğaldılar.Wei sülalesinin sonunda İ-li Kağan meydan çıktı.
Asena Destanı: 3
Bir başka rivayete göre Tukyu (Türk) lerin ataları,Hunların kuzeyinde SU (SU) ülkesinden çıkmışlardır.Onların uruglarının başbuğuna A-Panga-Pu denirdi.Onun on yedi tane büyük ve küçük kardeşi vardı.Bu büyük kardeşlerinden birinin adı ''chiNi-ssu-tu'' idi,Börüden doümuş idi (kurttan). A-Panga-Pu ve kardeşlerinin yaşamları (ahlakları davranışları) biraz budalaca idi.Bu sebeple devletleri kısa ömürlü oldu ve dağıldı.Doğa üstü özelliklere sahip olan ''I-chin-Nissu-tu'' rüzgarın esmesi,yağmurun yağması için emirler verebiliyordu.Onun iki karısı vardı,bunlar yaz ve kış tanrılarının kızları idi (denirdi). Bu iki kadından birisi dört çocuk doğurdu.Çocuklardan birisi beyaz leyleğe döndü (oldu),ikincisi A-fu ili Kem nehirler arasında idi (buyruk oldu), adı ''Chi-ku'' oldu.Üçüncüsü ise ''Chienssu'' ile Chu-chin ve Shin dağına yerleşti.Bu sonuncusu dört çocuğun en büyüğü idi.BU dağ üzerinde A-Pang-pu ile aynı soydan olan bir oymak daha vardı.Soğuktan çok sıkıntı çekiyorlardı, (bu sebeple) büyük kardeş ateşi buldu,onları ısıttı,besledi.Bu suretle hayatlarını devam ettirebildiler.Bunun üzerine boy halkı,büyük kardeşi başbuğ olarak seçtiler ve Türk (Tuchüeh) adı ile adlandırıldılar.Bu başbuğun on tane karısı vardı,bunlardan olan erkek çocukların hepsi boy adlarını analarının soylarından alıyorlardı. Asena (A-shih-na.dişi kurt) boyu ''Na-tu-liu''nun küçük karısının soyundan geliyordu. Na-tu-liu öldü.On anadan olan erkek çocuklar kendi aralarında bir kişiyi başbuğ yapmak istediler.Hepsi birlikte büyük bir ağacın altına gelerek aralarında şu şekilde anlaştılar.
''Ağaca doğru yükseğe en çok kim sıçrarsa,o başbuğluğu ele geçirecekti''.Asena'nın oğlu en genç olmasına rağmen en yükseğe atlayabildi,hepsi birlikte onu başbuğ olarak seçtiler (kabul ettiler) başbuğ A-Hsien Şad ünvanını aldı.
Rivayetlerin farklı olmasına rağmen, bunun da (A-Hsien Şad) BÖRÜ soyundan geldiğine ittifak vardır,ondan sonra gelen başbuğa TUMEN denir.
Bahadddin ÖĞEL
Türk Mtolojisi 1
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 04:39
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016