Forum TR

Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   Evcil Hayvanlar (https://www.frmtr.com/evcil-hayvanlar/)
-   -   Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru] (https://www.frmtr.com/evcil-hayvanlar/4429389-kopeklerin-bakim-masrafi-soru.html)

gencsamet 06-02-12 17:53

Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Ufak cinslerden evde bakabilecegim bir köpek almayı düşünüyorum. Beslenmedir aşıdır vs. aylık ne kadar masrafı olur?

Yakalamod 06-02-12 18:56

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
güzel soru
golden retriever besleyen varsa oda aylık ne kadar harcıyo köpeğine bir yazabilirse sevinirim...

MagnaCartaS 06-02-12 21:08

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Değişir arkadaşlar köpeğin büyüklüğü , yaşı vs alakalı. Mesela benim köpeğim her ay 1 paket mama yiyor 15 kiloluk.Yaklaşık her ay sırf 200 tl mama parası var. Ödül bisküvileri , kemikleri , oyuncakları derken her ay rahat 350 tl oluyordur.Veterinerlik bir iş olduğunda katlanır gider.

Şunu söylemek isterim ki mamayı kendiniz yapabilirsiniz kasaptan et alarak vs bu masrafları minimuma indirebilirsiniz ancak unutmayın ki bir sağlık sorunu olduğunda büyük bir maddi yükün altına girmeniz gerekir.En ufak bir mide sorunları bile ameliyata kadar gidebiliyor. O nedenle bence aylık mama masrafını dert edicek durumdaysanız hiç köpek almayın. Çünkü bazen inanın mamanın kaç katı ödeme yapmanız gerek sağlığı için. Bu nedenle iyi değerlendirmenizi ve maddi durumunuz yoksa hem kendinizi hemde yavruyu ileride sıkıntıya sokmamak adına bir daha kararınızı gözden geçirmenizi öneririm.

İyi forumlar.

Yakalamod 07-02-12 11:43

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
biz sebze yerken etmi alıcam ona :D kuru fasulye yesin anasını satıyım,yanına bi soğanda benden :D :Dşaka bi yana kırmıszı etmı yıcek ılla yanı tavuk yesın arkadaşım,beyaz et daha sağlıklı :D

Halil Kılıç 07-02-12 12:06

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Küçük ırk bir yavru köpek aldığınızı varsayalım. 2 aylık iken aldınız diyelim. Bir terrier...

İlk ay günde 110 gram, ikinci ay (yani 4 aylık olduğunda) biraz kilo almış olacağından günde 150 gram, üçüncü ay (6 aylık olduğunda) günde 250 gram kadar mama vermeniz gerekecek. Mamanın kalitesi de önemli. Günde 250 gram mama yiyorsa, köpeğiniz o ay 7-8 kilogram mama tüketecektir. Ödül mamalarını v.s saymıyorum. Sadece mama masrafı dahi, 6 aylık olana kadar yaklaşık 100 TL olacaktır.

Yavru iken yaklaşık 10 defa aşı olacak. Dış parazit, iç parazit, corona, kuduz, karma aşılar v.s derken yaklaşık 300 - 400 TL de veteriner masrafınız olacak.

Bunun yanı sıra herhangi bir sağlık sorunu çıkarsa veterinere götürmek durumundasınız. Bu da son derece muhtemel. Bir şey olmaz demeyin, olabilir.

Yani küçük bir ırk köpek bile belli bir masraf çıkaracaktır size. Köpeğinizin çıkaracağı masraf yalnızca büyüklüğü veya kilosu ile de ilgili değil. Size kaybettireceği zaman da bir bakıma masraf olarak düşünülmeli. Daha büyük bir ırk düşünürseniz elbette masrafı da artacaktır. Bir Golden Retriever, ilk yıl size ayda ortalama 400 TL gibi bir masraf çıkarabilir. İlk yıldan sonra masraflar belli miktarda düşmekle birlikte normal şartlarda sabit devam eder. Hastalık v.s olmadığı müddetçe masrafınız sabit kalır. Ta ki köpeğiniz 6-7 yaşına gelene dek. Ondan sonra yeniden masraflar değişir.

Ben Beagle besliyorum. Henüz 6,5 aylık. Günde 2 öğün mama veriyorum (Hill's) 1 öğün BARF diyeti uyguluyorum. Kırmızı ve beyaz et karışımı yapıyorum, yanına da gerekli enzimleri alabileceği bir salata karışımı hazırlayıp veriyorum. Köpeğim 10 kilo olmasına rağmen aylık mama masrafımız, ödül krakerleri, kurutulmuş çiğneme etleri dahil yaklaşık 300 TL. Veteriner masrafları aylık yaklaşık 100 TL oluyor. Oyuncak masrafları çok değil, ama yine de ayda 2 oyuncak eskitiyor ısırıp koparıp parçalayarak. Ona da 20 TL diyelim... Günde en az 3 saat de gezdirmek gerekiyor.

Tüm bunları dert edecek durumdaysanız, ekonomik gücünüz yeterli değilse, ona zaman ayırabilecek durumda değilseniz, yaşınız küçükse, öğrenciyseniz köpek almanızı tavsiye etmem. Derslerinize çalışın, yaşınız da biraz ilerlesin. Ekonomik gücünüz belli bir seviyeye gelsin. Köpeğe zaman ayırabilecek duruma gelin, ondan sonra köpek besleyin derim. Yoksa günümüz çoluk çocuğunun yaptığı gibi, köpek alırsınız, 2-3 ay sonra hevesinizi alırsınız ve yaptığınız masraf gözünüzde büyümeye başlar. Köpeğe verdiğim paraya şunu bunu alabilirdim demeye başlarsınız ve bir de bakmışsınız ki köpeğinizi sokağa atmışsınız bile... Köpek alırken önünüzdeki 15 senenin onunla birlikte olacağını düşünerek alın. 15 sene diyorum, belki yaşınızdan bile fazladır; bilemiyorum. Sorumluluk alamayacak yaştaysanız bu köpeğe eziyet olur. Bunu yapmayın, yazıktır.

Bakamayacaksanız hiç almayın.


Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 00:22
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)