Forum TR

Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   Evcil Hayvanlar (https://www.frmtr.com/evcil-hayvanlar/)
-   -   Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru] (https://www.frmtr.com/evcil-hayvanlar/4429389-kopeklerin-bakim-masrafi-soru.html)

gencsamet 06-02-12 16:53

Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Ufak cinslerden evde bakabilecegim bir köpek almayı düşünüyorum. Beslenmedir aşıdır vs. aylık ne kadar masrafı olur?

Yakalamod 06-02-12 17:56

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
güzel soru
golden retriever besleyen varsa oda aylık ne kadar harcıyo köpeğine bir yazabilirse sevinirim...

MagnaCartaS 06-02-12 20:08

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Değişir arkadaşlar köpeğin büyüklüğü , yaşı vs alakalı. Mesela benim köpeğim her ay 1 paket mama yiyor 15 kiloluk.Yaklaşık her ay sırf 200 tl mama parası var. Ödül bisküvileri , kemikleri , oyuncakları derken her ay rahat 350 tl oluyordur.Veterinerlik bir iş olduğunda katlanır gider.

Şunu söylemek isterim ki mamayı kendiniz yapabilirsiniz kasaptan et alarak vs bu masrafları minimuma indirebilirsiniz ancak unutmayın ki bir sağlık sorunu olduğunda büyük bir maddi yükün altına girmeniz gerekir.En ufak bir mide sorunları bile ameliyata kadar gidebiliyor. O nedenle bence aylık mama masrafını dert edicek durumdaysanız hiç köpek almayın. Çünkü bazen inanın mamanın kaç katı ödeme yapmanız gerek sağlığı için. Bu nedenle iyi değerlendirmenizi ve maddi durumunuz yoksa hem kendinizi hemde yavruyu ileride sıkıntıya sokmamak adına bir daha kararınızı gözden geçirmenizi öneririm.

İyi forumlar.

Yakalamod 07-02-12 10:43

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
biz sebze yerken etmi alıcam ona :D kuru fasulye yesin anasını satıyım,yanına bi soğanda benden :D :Dşaka bi yana kırmıszı etmı yıcek ılla yanı tavuk yesın arkadaşım,beyaz et daha sağlıklı :D

Halil Kılıç 07-02-12 11:06

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Küçük ırk bir yavru köpek aldığınızı varsayalım. 2 aylık iken aldınız diyelim. Bir terrier...

İlk ay günde 110 gram, ikinci ay (yani 4 aylık olduğunda) biraz kilo almış olacağından günde 150 gram, üçüncü ay (6 aylık olduğunda) günde 250 gram kadar mama vermeniz gerekecek. Mamanın kalitesi de önemli. Günde 250 gram mama yiyorsa, köpeğiniz o ay 7-8 kilogram mama tüketecektir. Ödül mamalarını v.s saymıyorum. Sadece mama masrafı dahi, 6 aylık olana kadar yaklaşık 100 TL olacaktır.

Yavru iken yaklaşık 10 defa aşı olacak. Dış parazit, iç parazit, corona, kuduz, karma aşılar v.s derken yaklaşık 300 - 400 TL de veteriner masrafınız olacak.

Bunun yanı sıra herhangi bir sağlık sorunu çıkarsa veterinere götürmek durumundasınız. Bu da son derece muhtemel. Bir şey olmaz demeyin, olabilir.

Yani küçük bir ırk köpek bile belli bir masraf çıkaracaktır size. Köpeğinizin çıkaracağı masraf yalnızca büyüklüğü veya kilosu ile de ilgili değil. Size kaybettireceği zaman da bir bakıma masraf olarak düşünülmeli. Daha büyük bir ırk düşünürseniz elbette masrafı da artacaktır. Bir Golden Retriever, ilk yıl size ayda ortalama 400 TL gibi bir masraf çıkarabilir. İlk yıldan sonra masraflar belli miktarda düşmekle birlikte normal şartlarda sabit devam eder. Hastalık v.s olmadığı müddetçe masrafınız sabit kalır. Ta ki köpeğiniz 6-7 yaşına gelene dek. Ondan sonra yeniden masraflar değişir.

Ben Beagle besliyorum. Henüz 6,5 aylık. Günde 2 öğün mama veriyorum (Hill's) 1 öğün BARF diyeti uyguluyorum. Kırmızı ve beyaz et karışımı yapıyorum, yanına da gerekli enzimleri alabileceği bir salata karışımı hazırlayıp veriyorum. Köpeğim 10 kilo olmasına rağmen aylık mama masrafımız, ödül krakerleri, kurutulmuş çiğneme etleri dahil yaklaşık 300 TL. Veteriner masrafları aylık yaklaşık 100 TL oluyor. Oyuncak masrafları çok değil, ama yine de ayda 2 oyuncak eskitiyor ısırıp koparıp parçalayarak. Ona da 20 TL diyelim... Günde en az 3 saat de gezdirmek gerekiyor.

Tüm bunları dert edecek durumdaysanız, ekonomik gücünüz yeterli değilse, ona zaman ayırabilecek durumda değilseniz, yaşınız küçükse, öğrenciyseniz köpek almanızı tavsiye etmem. Derslerinize çalışın, yaşınız da biraz ilerlesin. Ekonomik gücünüz belli bir seviyeye gelsin. Köpeğe zaman ayırabilecek duruma gelin, ondan sonra köpek besleyin derim. Yoksa günümüz çoluk çocuğunun yaptığı gibi, köpek alırsınız, 2-3 ay sonra hevesinizi alırsınız ve yaptığınız masraf gözünüzde büyümeye başlar. Köpeğe verdiğim paraya şunu bunu alabilirdim demeye başlarsınız ve bir de bakmışsınız ki köpeğinizi sokağa atmışsınız bile... Köpek alırken önünüzdeki 15 senenin onunla birlikte olacağını düşünerek alın. 15 sene diyorum, belki yaşınızdan bile fazladır; bilemiyorum. Sorumluluk alamayacak yaştaysanız bu köpeğe eziyet olur. Bunu yapmayın, yazıktır.

Bakamayacaksanız hiç almayın.

SSVDSOK 08-02-12 15:10

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Ikı kopegım var ve bız kendı masraflarımızdan kısıyoruz acıkcası :) ama benım bır buyuk bır orta ırk kopegım var fakat kucuk ırk olması da cok bırsey degıstırmez :) ılk baslarda hatırladıgım kadarıyla her ay asılanıyorlar(yavru oldukları ıcın) sonralarda bu asılar 2 yada uc ayda bıre dusuyor. Her yıl bır kez kuduz asısı olmaları gerekıyor. Bir rutın ası ucretinı 25-30 dan assagı cekemezssınız. Kalitesız market amamları hayvanlar ıcın onerılmez cunku mamanın ıcıne yenmemesı gereken hayvan kemeıklerıne kadar ogutulup koyuldugu ıddıa edılıyor,bunlar asırı tuy dokulmesı ve bazı hastalıklara yol acıyormuş. bu sebeple duzgun bır mamanın 13-15 kg lık paketlerı 110-200 tl arasında degısıyor hatta daha da cıkabılıyor. Ev yapımı mamalar ıcın de ayrı bır ozen gerekıyor cunku hayvanın neye alerjısı oldugunu bılemıyoruz,mesela sogan,havuc peynır ınsanlara yarar saglar ama hayvanlarda olumcul sonuclara varabılıyormus. Kısacası 250-300 tl ye varan masrafı olur bence. Bunlar mınımum :) Mesela bır kopegım hasta ve ozel mama kullanıyoruz her yerde bulunmuyor su an 13 kg sı 190 tl ve 210 tl olması beklenıyor,uzerıne ekstra vetiriner ucretleri ile bu baya artıyor. Yanı su an ıcın ortalama bır butce ayırmak ıstıyor olabılırsınız ama ılerde mutlaka bır hastalık cıkabılır bunu da hesaba katmak gerek.

iyi ruh 08-02-12 15:13

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Sadece mamayla bitmiyor ki iş,aşıları da epey masraflı oluyor. Her aşı 45 tl. civarında. İlk aldığında 3 aşı sadece 140 tl. civarında.SSK onlarda da geçse ne olurdu .:D Sonra tekrarları da var tabii. Bakmak biraz masraflı ama onların evde olması da çok güzel bir şey

SSVDSOK 08-02-12 15:15

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen iyi ruh (Post 41351951)
Sadece mamayla bitmiyor ki iş,aşıları da epey masraflı oluyor. Her aşı 45 tl. civarında. İlk aldığında 3 aşı sadece 140 tl. civarında.SSK onlarda da geçse ne olurdu .:D Sonra tekrarları da var tabii. Bakmak biraz masraflı ama onların evde olması da çok güzel bir şey

SSK super fıkır cıdden :D

iyi ruh 08-02-12 15:21

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen SSVDSOK (Post 41351979)
SSK super fıkır cıdden :D

Ben hep düşünmüşümdür bunu :D eline sağlık karnesini veriyor hemen veteriner,ee sonra öde babam öde :rolleyes:Oda robot değil ki,canlı. Bir de hasta olursa yandın demektir

MagnaCartaS 08-02-12 17:45

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen iyi ruh (Post 41352046)
Ben hep düşünmüşümdür bunu :D eline sağlık karnesini veriyor hemen veteriner,ee sonra öde babam öde :rolleyes:Oda robot değil ki,canlı. Bir de hasta olursa yandın demektir

SSK olmasada veterinerlik fakülteleri var. Oralarda daha ucuza hizmet alabilirsiniz. 45 TL aşı çok fazla veterinerinizi değiştirmenizde fayda var normalde 25-30 dan yukarı çıkmaması lazım. Bugün 1 aşıyı 45 tlye yapan yarın 1 aşı fazla vurmak için köpeğin hayatını tehlikeye atar diye düşünüyorum.Fakülteleri deneyin.

gencsamet 10-02-12 14:22

C: Köpeklerin Bakım Masrafı[Soru]
 
Cevaplarınız için teşekkür ederim kafamda bir fikir oluşturmaya yardımcı oldunuz:)


Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:39
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)