Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 23-10-11, 14:17 #1
CimCiMe4407 CimCiMe4407 çevrimdışı
Post Muhabbet Kusu Bakımı (Sizler İçin,Alıntı Değil!)soru sorun cevaplıyalım...


Merhaba Arkadaşlar,sizlere kendim yazdıgım,kendi tecrubelerim ile yaptıgım muhabbet kusu bakımını yazmak istiyorum.Daha önce yazılmıs mı bilemiyorum ancak unutanlar veya yeni yeni okuyup bilmeyenler vardır eminim...
Her neyse başlıyorum ;
Muhabbet kusları cok hassastırlar,onları en hafif bir hareketle üzebilirsiniz.
Avuca alınmayı sevmezler,yumurtlama döneminde yumurtlarına bakılmasından hoslanmazlar,yalnızlıktan,ona sessizce yaklasılmasından,alısmadıgı sesler,kafesin dısında ona tanıtılmayan çeşitli oyuncaklar,evdeki kedilerden korkarlar.
Muhabbet kusları kendi cislerinden veya karsı cinsten bir kus ister.
Onunla alcak sesle konusulmasından,geniş hareket alanından,sahibiyle birlikte olmaktan hoslanır.
Güvenini Kazanmak;
Onların güvenini kazanmak sabır ister.Öncelikle onların korkmayacagı bir süre kafesin yanında durmak , ve ani hareketsiz yavaşça elinizi kafesin üstüne koymak.Bunu alısana kadar yapın...
Ardından eger yavruysa elimizden yem yemeye alıstıralım,daha sonra parmagımıza cıkmalı bütün bunları atlattıktan sonra,ona ilk kelime olarak ''MUCX'' öğretmeliyiz,yani öpücük ardından kendi adlarını sonra ''cicikus'' gibi kelimeler ögretmeliyiz. (ŞAHSEN BEN KENDİ KUSLARIMI 1.5 HAFTADA KONUSTURDUM (DİŞİ 1.5,ERKEK 2)
Oyunlar;
Muhabbet kuşu, masanın üzerine konunca, bir kağıt parçasını buruşturup, yavaşca önüne atın. Ve oradan uzaklaşın. Göreceksiniz, bir süre kağıt yumağının çevresinde dolaşacak. Sonra gidip gagalayacak. Kağıt yumağını diftmeye çalışacak. Kağıdın yüksek bir yerden düşmesini merakla izleyecek. Düşen kağıdı, alıp aynı yere koyduğunu ve tekrar düşmesini zevkle seyredecektir arkadaşlar.. Bndan szde zevk alırsınız
NOT; MUHABBET KUSLARINA ASLA ACI VERMEYİN.
Cinsiyet;
Muhabbet kuşunuzun erkek yada dişi olup olmadığını bu sekilde anlayabiliriz,
bu uzman bir kuşçu gözüyle yapılmış bir tespit olmasada,Muhabbet kuşunun gagasının üzerindeki etli kısım koyu renkli ( Mavi yada benzeri renkli) ise erkek, renk yok ise dişidir diyebiliriz.
Çiftleşme zamanı;
Yavru muhabbet kuşu 6-8 aylık olunca erişkinliğe ulaşmış olup, eşleşmeye hazırdır.
Yavru muhabbet kusuna nasıl bakılır (SADECE BURASI ALINTI);
4-YUMURTLADIĞI ZAMAN DİŞİNİN DAVRANIŞLARI NASILDIR VE NEDEN BAZEN YUMURTASINI AŞAĞIYA ATAR?
İlk yumurtadan sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar. Yumurtlamak, dişi için muazzam zordur. İlk yumurtadan sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca, tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık, erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklanarak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtaları kırmak yada aşağıya atmak gibi eylemlerle de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir.Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren, çabuk kızan kuşlardır. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından, kendisi yada eşi ile ilgilenilmesinden, Kafes yada yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikle hoşlanmaz. Bunu yumurtalarını kırarak yada yuvadan aşağı atarak gösterir. Hatta yumurtadan çıkmış yavrusunu dahi yuvadan atabilir yada gagalayarak öldürebilir. bazen yeniden yumurtlayacağı zamanda yavrusunu öldürerek aşağıya atabilir. Buda bu kuşun yapısında olan ve henüz çözülememiş bir durumdur. Eğer yumurta boş yada yavruya bakma niyeti yoksa zaten yumurtayı aşağıya atar. Kanaryada böyle bir şey kesinlikle olmaz. Kanaryalar daha ağırbaşlı ve uysaldırlar.

5- YUMURTALARIN DÖLLENDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?
Kuluçkanın 6'ncı gününde, yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı, bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtaların hepsini yuvaya koyun ki, dişi kızmasın.

6- YAVRU MUHABBETKUŞU KAÇINCI GÜNDE YUMURTADAN ÇIKAR?
Yumurtadaki embriyonun, bebek muhabbet kuşuna dönüşmesi için, belli ısıda 18 gün geçmesi gerekir. Nasıl ikişer gün arayla yumurtladıysa, yavrularda aynı şekilde ikişer gün arayla yumurtadan çıkar. Dişi kuş, farklı boylarda yavrularla ilgilenmek zorundadır. Yuvada hala tüylenmemiş yavru varsa, bunları gece gündüz, kanatları altında korumaya devam eder.

7- YAVRU MUHABBETKUŞU' NUN SAĞLIKLI YETİŞMESİ İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır.
Kuşlar, filizlenmiş tohumlar ve özel kuluçka yemleriyle beslenmeli.
Yuvalar her gün kontrol edilmeli. Yuva kontrolü, kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı.
Yumurtaların kabukları yavrulara zarar verir. Yumurta kabukları, zaman geçirmeden yuvadan alınmalı.
Yavrulardan biri ölmüş olabilir. Diğer yavruların sağlığını tehtid eden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı.
Yavrunun kursağına hafifce dokunun. Genellikle boştur. İyi beslenmeyen yavrular, gelişimlerini tamamlayamazlar. Anneler, yeterince beslenmemiş olabilirler. Bu yüzden yavruların ve annelerin özel olarak beslenmesi gerekir.
Kuluçka döneminden önce satıcılardan beslenme şırıngası ve yavru yemi alın. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla, daha sonra kaşıkla besleyin.
Besleyeceğiniz yavruyu, yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi, şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayın.

8- YAVRU MUHABBETKUŞU' NUN GELİŞMESİ NASIL OLUR?
Yavru yumurtadan çıktığında 2-2.7 gram ağırlığındadır. ilk beş gün boyunca gözleri kapalıdır. Sırt üstü yatar pozisyonda, annesinin yemlemesini bekler.
6-8'inci günler arasında yavrunun ağırlığı 12-14 grama ulaşır.
7'nci gün kanat tüyleri belirmeye başlar.
8'inci günde başını dik tutmaya başlar. Birkaç sıçrama yapabilir.
9'uncu gün kuyruk tüyleri büyümeye başlar. Gözleri açılır. Kuyruk kısmına oturarak beslenir.
12'nci gün, tüm ince tüyleri çıkmıştır. Ağırlığı 23 grama ulaşır.
17'nci gün tüm tüyleri tamamlanır. Hala yuvadan çıkmaz.
21'inci gün, tüy renkleri belirginleşir.
28 ve 31'inci günler arasındayavrular tırmanabilir. Kanatlarını çırparlar. Yuvadan çıkabilirler.
28'inci gün, tüm tüyleri tam anlamıyla çıkmıştır. Renkleri büyüklerinkine nazaran daha mattır.
3-3 aylıkken, gençlik dönemi tüy değişimi gerçekleşir. Yeni çıkan tüyleri, büyüklerinki gibi parlak olur.

9- YAVRU MUHABBETKUŞU EŞLEŞMEYE KAÇINCI AYDA HAZIR OLUR?
Yavru muhabbet kuşu 6-8 aylık olunca erişkinliğe ulaşmış olup, eşleşmeye hazırdır
Yem yemek;
Kuşunuzun yemini kraker şeklinde veya normal yem kabında verebilirsiniz. Ancak yem kabında verirseniz bir şeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kuşunuz yemi yerken kafası kabın içinde yerse yemin kabuklarını muhakkak kabın içine bırakır. Yem bitincede kabukları didikler durur. Bu yüzden mutlaka kuşunuzun yemine dikaat ediniz.

Bu yem kabuklarının kabın içinde kalmasını istemiyorsanız yemliğin üzerine kapağı mutlaka takın. Ama kuş aç kalırsa o kapakta bi işe yaramaz. Çünkü kuş aç kalınca kafası içeride yemeye başlar. E böyle oluncada tabi kuşunuz altta kalan yemleri yiyebilmek için gene kabukları didikler durur.
Muhabbet kuslarında bakım;
Muhabbet kuslarının kafeslerinde yem bitimi,sulukta çatlaklık gibi önemli durumlar oldugu için yalnızca 1-2 gün süreyle yalnız bırakmamız idealdir.
Yeni alınan bir muhabbet kusu en fazla 1.5-2 ay kafesten salınmamalıdır.
Kafesin temizligini en az 2 günde 1 yapabilirsiniz.
Suluklar hergün temizlenip,taze su eklenmeli,yemliğin içi sürekli yem kabugu ise üflenmelidir,aksi halde yem yememekten ölüm , zayıflama,su içememekten susuzluk meydana gelebilir.
Muhabbet kuslarının gaga sorunlarıyla ilgili olarak,enerji blokları,gaga taşı,mürekkep balıgı kemiği önemlidir.


Muhabbet kuslarının kanatlarını kesip çekip herzaman yanınızda dolaştırabileceğimiz ve aç bırakıp elimizden yem yedirmeyi tavsiye ETMİYORUM !
SORULARINIZ VARSA SORUN,CEVAPLAYALIM !
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 14:54 #2
Zipir1905 Zipir1905 çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet Kusu Bakımı (Sizler İçin,Alıntı Değil!)soru sorun cevaplıyalım...


Merhaba bende bir muhabbet kuşu besliyorum. Alalı 2 hafta oldu. Elime geliyor elimden yem yiyor. Fakat omzuma konmuyor Dün ilk defa kafesinden çıkardım.Kafesin dışındayken parmağımdayken yavaş yavaş omzuma doğru götürdüm fakat hemen kaçtı uçmaya başladı paniklediğinden dolayı bi kaç yere çarptı fakat sonra bir dolabın üstüne çıktı odayı gözlemledi sonrada uzanıp parmağımla aldım. Tekrar omzuma götürmek istedim yine kaçtı. Çaresiz kalıp parmağımı uzattım geldi sonrada kafesine koydum. Omzuma gelmesi için sizce ne yapabilirim.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-11, 14:20 #3
CimCiMe4407 CimCiMe4407 çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet Kusu Bakımı (Sizler İçin,Alıntı Değil!)soru sorun cevaplıyalım...


Muhabbet kusları sabır ister,onları zorluyamazsınız.Ona mucx yapın,o sizi öpmeye gelir eğer alıştıysa,hemde seve seve ,o sırada omzunuza gelir zaten...Geldiginde de ödül ver ona
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-13, 14:04 #4
kalpsiz96 kalpsiz96 çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet Kusu Bakımı (Sizler İçin,Alıntı Değil!)soru sorun cevaplıyalım...


s.a bende yeni aldım 3gün oldu 2günü kafesten saldım erkek pek uçmayı sevmiyor dişi hen uçtu ama korkudan uçtu herhalde daha benimkiler yavru bi daha kafesten salıyımı yoksa salmıyımı ve ben ilk defe muhabbet kuşu aldım ne önerirsin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-15, 00:14 #5
Seko5411 Seko5411 çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet Kusu Bakımı (Sizler İçin,Alıntı Değil!)soru sorun cevaplıyalım...

Selamlar arkadaslar ben muhabbet kusunu 22 kasim 2015 te aldim ve 23 kasim 2015 te ise ele alisti omzuma geliyor elimden yem yiyor falan ama bide bole bisi varmis galiba muhabbet kuslarini ele cok aldigin zaman oluyorlarmis dogrumu birde normal yemek yedirmeyi bilen varmi
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:49
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016