Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-08-11, 15:35 #1
CimCiMe4407 CimCiMe4407 çevrimdışı
Cool Muhabbet kuşları hakkında birçok şey.Alıntıdır.
Bir muhabbet kuşunun kafesini yatay telli olmalıdır.Çünkü taklamayı çok severler.

Kafes boyutu kanatlarının,5 katı büyüklüğü isterler.

NOT; BİR VİDEODAN ALINTIDIR..

Muhabbet kuşlarının rahat çiftleşmesi için, geniş bir kafese ihtiyaç var,yuvalığa ihtiyaç vardır.kare şeklinde bir oda olmalıdır. Onlara bakılmamalıdır ters ters bir yumurta yeri var satın alırsanız oraya biraz kum koyun kuşların en fazla 5 yumurtası olur...

Yumurta yapımında çok önemli rol oynadıkları için gaga taşı alınabilir,ENERJİ BLOKLARINA BENZEYENLERDEN...

EŞ BULMAK...

Birkaç tane dişi kuşu aynı kafese koyarsanız erkek ordan birini çok sevecektir buda onun eşi olacaktır zaten..


Muhabbet kuşları eşlerine çok düşkündür..

ŞAHSEN BENİM KAFESİMİN İÇİNDE SALINCAK VAR İÇİN AYNASI VAR SONUNDA ÇAN VAR ÇOK SEVİYOR 2 SULUK VAR 2 YEMLİK VAR 1 BALLI KRAKER 2 TÜNEK 1 GAGA TAŞI..oKADAR :d

Nasıl İLETİŞİM Kurmalıyız ?..

Muhabbet kuşu eğer bebekse yaklaşık 1 ay okşayıp sevilmelidir,Hergün..
Canım cicikuş gibi kelimeler söylüyorsunuz ve hemen geri kafese yavaşça koyuyorsunuz büyüdüğünde zaten salabilirsiniz.Bebek mhabbet kuşları değil büyükleri eğer evcil değilse salınmamalı ve sevilmemelidir.Muhabbet kuşları ilgi isterler...
Konuşmasını istiyorsanız tek ve yavru olmalıdır...MUHABBET KUŞU KAFESİ NEREYE KONULMALI

Muhabbet kuşları genellikle insanların en çok bulundugu yerde olmak isterler ve insanların seslerine alışırlar.Ve güneş veya soguk alan yerler olmamalıdır..

Kuşa yeşillik vermek doğrumu ?

Kuşlarımıza çeşitli kuruyemiş türlerini vermek mümkün çan fıstığı olabilir,ceviz olabilir,kavrulmamış olcak çiğ olacak..
Salatalığı ve elmayı çok severler ..
Ama fazla verdiğimizda ishal olabilirler. ben hiç vermedim..
EKMEK HİÇ VERMEMELİYİZ...
Verirseniz bile çok azcık...Biskuvi , yağlı gıdalar,şekerli gıdalar asla verilmemelidir...

Duşluklarda yıkanmamalıdır, fonlerdede kurutulmamalıdır,su tabancaları ile su püskürtürseniz yaklaşık 4 defa.. yeterlidir...0lmazsa banyoluk var, onlarda kendileri yıkanabilir,ve onların spreyi var...Ve 20 günde bir avispray parazit ilacı yapmalıdır.


Kuşlarda parazitlere yakalanabilir,onlarında pire spreyleri var.Kuşa 40 santim uzaklıktan kafasına gelmeyecek şekilde kanat vs .. yerlerine sıkıyoruz...


Kuş kumu hazım için çok iyidir...
Haftada bir yem içine atılmalıdır..

Kuruyemiş verebilirsiniz mevye sebzede ama ben vermiyorum...

Tüy dökümü engelliyen,ve karın ağrısını engelliyen ilaçları var yemlerinin arasına koyabilirsiniz...


Yavru muhabbet kuşları dolaşım sistemi hastalıklarına yakalanabilir örneğin ishal...

muhabbet kuşunuzun yaşı
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] - [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
yavru muhabbet kuşunun başındaki çizgiler belirgindir. erginde kaybolmuştur. boynundaki yamalar küçüktür. ayakları daha temiz, çatlaksız, pürüzsüz olur. bundan başka göz etrafındaki beyaz halka yavrularda olmaz. bazı mutasyonlarda ise göz halkası hiç oluşmaz.
şayet kuşunuz bilezikli ise bileziğine bakarak doğum yılını öğrenebilirsiniz.çizgili kafa - 4 aylıktan daha küçük

temiz alın - 4 aylıktan daha büyük

0-4 aylık - siyaz göz

4-6 aylık - koyu gri iris

6-8 aylık - açık gri iris

8 aylıktan büyük - beyaz iris


bir muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl saptanır ?

birçok kuş sahibi kuşunun dişi veya erkek olup olmadığını öğrenmiş olmak isteyebilir. yetişkin bir kuşun cinsiyet tayini gayet basittir. renk ve mutasyonlara göre ve hormon dengelerine göre cere renklerinde çeşitlilik olabilir ve değişiklikler ortaya çıkabilir.

cere ismi verilen gaga üzerindeki et parçasının rengine bakmak cinsiyeti belirlemekte mühimdir. sağlıklı kuşlar tipik cere renkleri sergiler.üreme ayındaki dişi kuşların ceresi

yetişkin ve sağlıklı dişi kuşlarda genellikle kahve rengine bakan bir cere rengi bulunur. şayet bir dişi üremeye hazırsa cere rengi koyulaşır ve cerenin derisi çatlak ve kuru bir görüntü alır.

üreme vaktinde olmayan bir dişi ceresi

cere dokusu daha pürüzsüzdür ve bej rengindedir. şayet açık mavi bir renge dönüştüyse bu mutlaka üremeyemeyecek taktirde olduğunu gösterir. dişi hasta olduğunda cerenin rengi beyaza ya da açık maviye kadar renk değiştirebilir. (sağdaki resim)hastalıktan kurtulduğu an cere tekrar kahverengiye dönüşecektir.üreme vaktinde erkek kuşlar

erkek kuşlar, koyu mavi renkte bir cereye sahiptir. rengin durumu sağlık ve hormon haline göre çeşitlilik gösterebilir. bir erkek kuşun eşleşme vakti cere rengine gore kesin belirlenemez, onların rengi her vakit parlak maviye yakındır.eşleşme vaktinde olmayan bir erkek kuş ceresi

hasta ve eşleşmek istemeyen bir erkek kuşun ceresi rengini kaybeder ve koyu dipli bir renk alır.hasta erkek kuşlar

rahatsızılık belirtisi olarak ve hormon değişimi sonucunda koyu kahve renge dönüşen cere, üreme organlarında tümör belirtisi olabilir. yalnız her testis tümöründe cere kahveye dönüşmeyebilir. cerenin rengi,üreme sezonundaki dişilerin ceresiyle karıştırılabilir.

tahmini zor durumlar

özel mutasyonlarda ve bazı renklerde cinsiyet tespiti yapılması kolay değildir. zor mutasyonlar, albino, lutino, ve üremeye hazır olmayan kuşlar, erişkin olmayan kuşlar.

özellikle erkek kuşlar böyle durumlarda çok zor seçilir. cere renkleri pembeden lilaya doğru değişebilir. vakit zaman de beyaz olabilir.

uzman olmayan bir kimse için bunları ayırt etmek kolay değildir. ilk bakışta iki resimdeki kuşun aynı cinsiyetten olduğu düşünülebilir. fakat daha detaylı incelendiğinde güç algılanan farklar görebilirsiniz. genç erkekler pembe ya da mor cereye sahiptir. burun delikleri çevresinde beyaz halkalanmalar vardır ve cerenin geri kalanı beyazımsı mavi renkte.


yeni muhabbet kuşu alırken

kafes ve aksesuar

kafes - muhabbet kuşlarının sayısına göre ideal ölçülerde bir kafes seçin. tek bir muhabbet kuşu için en az 45cmx45cm ölçülerinde bir kafes. kafes enine veya boyuna ne kadar geniş olursa o kadar iyidir.

yemlik ve suluk - şayet kafesle birlkte gelmiyorsa satın alın veya daha büyüklerini alın.

tünekler - kafesi çeşitli biçimlerde ve boyutlarda tünekler yerleştirin ve bunlardan en az biri ağaç dalından doğal tünek olsun.

yem - muhabbet kuşları için üretilen kaliteli ve ambalajlı yemlerden satın alın.

gaga taşı - mürekkep balığı kemiği veya alçıdan yapılmış gaga taşı

mineral blok (örn, witte molen)

oyuncaklar - kafes için çeşitli oyuncaklar seçin. basit ziller, halkalar ve plastic toplar hem ucuz hem de favori oyuncaklardır. (kesinlikle ayna kullanmayın)

siyah & beyaz gazete - kafes zemine koyabilirsiniz, olasıysa mürekkepsiz kağıt örneğin saman teksir kağıdı kullanın.

ince bir örtü - geceleri kafesin üzerini örtmek için.


eve getirmeden önce hazırlıklar

araştırma - acil durumlarda muhabbet kuşunuzu kotrole götürebileceğiniz çevredeki veteriner poliklinklerini ve hayvan hastanelerini araştırın.

kontrol - kuşunuzu eve getirdikten sonra veterinerinize kotrole götürebilirsiniz.

temizlik - kafes de dahil bütün yeni ve eski aksesuarları yıkayın.

düzenleme - muhabbet kuşunuzun duracağı odayı düzenleyin, kuşunuzu saldığınızda onun için tehlikeli olabilecek şeyleri ortadan kaldırın.

stresten arındırma - muhabbet kuşunun yeni bir ortama gelmesi kuşunuz için stresli bir durumdur bu sebeple stress öğelerini ortadan kaldırmalısınız, örneğin klimayı kapatın, ortama alışana kadar onu kendi durumuna bırakın.

yerleştirme - kafesi bütün aksesurları ile birlikte odadaki daimi yerine yerleştirin. kafesi oyuncaklarla doldurmayın ki muhabbet kuşunuza rahatça dinlenebileceği bir alan bırakın.

muhabbet kuşunuzu seçerken


evcil hayvan mağazası / üretici

- evcil hayvan mağazası veya üreticinin ortamı temiz ve tertipli olmalı.

- bütün muhabbet kuşları temiz su ve yemle besleniyor olmalı. (yosun tutmuş suluklar, kirli yem kapları olmamalı)

- kümesdeki kuşları canlı, hareketli olmalı.

- kümeste hiç hasta kuş bulunmamalı
hastalık belirtileri

- kabarık tüyler

- burun delikleri etrafındaki tüylerde bozukluk

- uyuşukluk

- kusma

- denge sorunu

- kanat ve kuruk tüylerinde eksiklik

- gözler, cere, gaga ve ayaklarda pullanmalar

- poposuna yapışık dışkı
sağlıklı muhabbet kuşu

sağlıklı ve canlı - muhabbet kuşunuzu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktöler.
sağlıklı muhabbet kuşu:

- canlı, oyuncu ve kümesteki diğer kuşlarla iletişim halindedir

- ağırlığı iyi olmalı (elinize aldığınızda göğüs kemiğinin her iki tarafı da dolgun olmalı)

- temiz ve parlak gözleri olmalı

- yukarıdaki listedeki hastalık belirtilerinden hiç birini taşımamalıyaş - şayet evcilleştirmek diliyorsanız 4 aylıktan daha ufak bir muhabbet kuşu seçin.

4 aylık veya daha ufak muhabbet kuşu:

- normal mutasyonlarda koyu siyah gözler

- normal mutasyonlarda yine kafada çizgiler

karakter - muhabbet kuşlarını seyredin ve onlarla iletişim kurmaya çalışın.

arzu edilen karakter özellikleri:

- meraklı

- oyuncu

- evcilleştirilebilir, parmağınıza aldığınızda orada bir sure kalıyor olmalı.

renk tercihi - size bağlı.


muhabbet kuşlarında banyo

bir muhabbet kuşu ne kadar sıklıkta banyo yapmalıdır. bu soruyu kesinlikle her kuş bakıcısı kendisine sormuştur. fakat bunun için uygun bir cevap bulunabilmiş değil. önemli bir nokta da her kuşun gerçekten banoya gereksinim duyuduğu ve banyo yapmanın onun sağlığı için önemli olduğudur. bu sorulara cevap vermeden önce kuşların neden banyo yaptığını incelememiz gerekmektedir. doğada yaşamda kalabilmek için tüylerin temiz ve bakımlı olması lazımdır. temiz olmazsa onu soğuktan veya sıcaktan koruyamaz ve uçmasına engel olur. insanların bakımındaki kuşlar bu kadar çok kirlenmez, ve fazla engel yaratmaz ve böylece insan tarafından hazır yem alan kuş yaşamda kalmayı başarır çünkü yem bulabilemk için gün içerisinde kilometrelerce uçmak zorunda değildir. yani bu demek oluyor ki, ille de hergün banyo yapmak zorunda değildir,ama banyo yapmak kuşlara yine de iyi gelir ve eğlendirir.
muhabbet kuşları ne sıklıkta banyo yapabilir ?

bunun için de verilmiş katı kurallar bulunmamaktadır. bu daha çok kuşunuzun banyo yapmayı sevmesine ve isteklerine bağlıdır. fakat bir kuş sahibi kuşunu şayet suluğun daracık ağzında yıkanmaya zorluyor ve inatla bir banyoluk veya çanak koymuyorsa, bence kendinden utanmalıdır. çünkü ona yetersiz banyo imkanı sağlamıştır.

muhabbet kuşları nasıl yıkanır ?

kuştan kuşa göre değişir. bazı muhabbet kuşları çanağın kenarına tüneyerek bazılarıda çanağın içerisinde yatarak yıkanmayı sever. kuşunuzun nasıl yıkanmayı sevdiğini kendiniz bulacaksınız. bazıları geniş kaplara bayılır, bazılarıda etrafı korunaklı bir banyoluğu sever.
yeşillik banyosu

bazı kuşlar marul yaprakları arasında yıkanmayı severler. ve yıkanırken taklalar atarak kendilerini ıslatmaya çalışırlar. dışarda toplayacağınız otlar hafifçe ıslatılarak da aynı görevi görebilir. bu kuşların sabah neminde çimenlerdeki çiğlerde yıkanmasına yakın bir ortam oluşturur.
tam banyo

bazı kuşlar tam bir banyodan hoşlanır. bunun için plastik bir banyoluk uygundur. bu banyolar kafesin dışına asılabilir fakat çoğu yine de büyük kapları ve açık alanı tercih edecektir. banyo suyuna eklenecek mineraller hiç lazım değildir. temiz ve ılık bir su yeterlidir.duş altında banyo

akan su altında banyo yapmak da muhabbet kuşlarının sevdiği bir yöntemdir. bunun için sahibinin eline oturur ve akan musluk altında yıkanabilir. bu yöntem de de kuş etrafın ne kadar ıslandığı ile ilgilenmez ve yanlızca keyfine bakar. suyun çok sert akmadığına dikkat edin, ve kuşu zorla elinizle tutarak suyun altına sokmayın. suyu sıcak yapmayın ama buz gibi de olmasın.yağmur yöntemi

kuşların en sevdiği yöntemdir. kuşları kafesin tel kısmıyla birlikte küvete koyunuz, sonra duş başlığını hafif yağmur çiselemesi gibi akacak biçimde ayarlayınız, sıcak olmasın.

kuşların kaçacak yeri yok haşlamayınız.

daha sonra kenardan yavaşça akıtmaya başlayın. kendisi gelecektir, veya hafifce üstüne tutarak bunun zevkini çıkarmasını sağlayabilirsiniz.spreyleme yöntemi

spreyden uçuşan ufak damlacıkları kuşların pek hoşuna gitmeyebilir,çünkü su zerrecikleri çok ince olmakta ve nefes almalarını zorlaştırmaktadır. şayet spreylenmeyi seven bi kuşunuz varsa, bu hedefle aldığınız bir spreyi kullanınız, içerisinde daha önce tarım ilacı böcek ilacı gibi şeyler bulunmamış olsun. suyu içerisinde bırakmayınız, çünkü bakteri oluşumu sağlanmış olur, her defasında taze su kullanınız.ıslak kuş kurutulmalı mıdır ?

hayır, kuşları kendi kendini kurutur. ıslak olan kuşları mutlaka havadar bir yere koymayınız ve korunaklı bir biçimde kurumasını sağlayınız. bu onları hasta edebilir, bu yanlızca banyo vakti için değil herzaman geçerlidir, cereyanda kalmamasını sağlayınız. duyarlı ve yaşlı kuşları ısıtıcı bir lambanın yanına koyabilir ve ısınmasını sağlayabilirsiniz.

DIŞKI YEMEK;

Yuvadan yeni çıkmış bebek muhabbet kuşlarında için hayatta kalma mücadelesi yeni başlamıştır.Tohumları seri bir şekilde soymaya henüz çok alışmamış olan kuş, kendini ilk etapta çok iyi besleyemez. Hatta bu öğrenim sürecinde bir kaç gram kilo kaybeder.

Bize göre bir kaç gram kaybetmeleri çok problem edilecek birşey gibi görünmeyebilir ama anne baba tarafından yuvada mükemmel beslenen kuş, birdenbire doymamaya , kendini güçsüz hissetmeye başlar ve beslenip kuvvetlenme içgüdüsüyle dışkı yemeye yönelir.Dışkının içinde bulunan sindirilememis yem artıkları onun icin kendini en kolay besleme yoludur.Bu sebeple yavru muhabbet kuşlarınin bulunduğu kafeslerdeki hijyen çok çok önemlidir.

Dışkılar bakteri oluşumuna sebep oldukları için ve bu bakteriler dışkılar ne kadar uzun süre kalırsa o kadar çoğaldığı ve çabuk yayıldığı için kafes her gün temizlenmeli, dışkılar her gün kafesten uzaklaştırılmalıdır. Böylece bakterilerin yayılması engellenmiş olur. Bu hijyen sağlanmadığı takdirde kolayca yayılan bakteriler sindirim sistemi iltihaplanmaları ve enfeksiyonlarına sebep olmaktadır ve çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğururlar.

Kuşlar, kendilerini beslemeye tam olarak alıştıklarında , yaklaşık 2-3 aylık olunca dışkı yemeyi kendiliğinden bırakırlar.

1- MUHABBETKUŞUNUN YUVASI NASIL OLMALI?

Pet shoplarda, muhabbet kuşları için uygun ölçülerde hazırlanmış yuvalar bulmak mümkün. Dilerseniz, 25 santim yüksekliğinde, 15 santim derinliğinde ve 15 santim genişliğinde bir yuvayı kendiniz de kontraplaktan yapabilirsiniz. Yuvaların arka kısmında, yavruları kontrol edebilmek için dışarı doğru açılan bir kapı ve ön kısmında anne ve babanın girebilmesi için bir delik bulunmalı. Giriş deliğinin birkaç santim altına, kuşcuların konarga adını verdiği kısa tüneği yerleştirmeyi unutmayın. Dişi kuş, yuvalığa uçtuğu zaman, giriş deliğinin kenarına değil, konargaya konacaktır. Ayrıca dişinin yuva yapabilmesi için arka kısıma bir oyuk yapmanız yuvanın düzgün durmasını sağlayacaktır.

2-YUVA YAPMASINA YARDIMCI MADDELER NELER OLMALIDIR?

Doğada yaşayan kuşlar, güçlü gagalarıyla ağaç dallarını ufalayıp, elde ettikleri talaşı, yuvalığın dibine taşırlar. Kafeste yaşayan kuşlara yardımcı olmak için, yuvanın tabanını üç santim yüksekliğinde, talaşla kaplayın. Yuvaya koyduğunuz talaşın, kimyasal maddelerle işlenmiş ağaçlardan elde edilmediğine emin olun. Ayrıca yuva yapmasına yardımcı olamak için kendir liflerini kafese koyarsak, dişi yuva yapmak için bu malzemeyi kullanacaktır.Yuva geniş bir kafese yerleştirilmeli. Kafes küçükse, yer kaplamaması için kapıyı açıp, dışarıdan yerleştirin. Muhabbet kuşları önce , yuvayı merakla izler. Dişi kuş gün geçtikce, yuvayla daha çok ilgilenir. Yuvanın içine gözatmaya başlar. Bir süre sonra içine girip, sağı solu gagalayıp, kontrol eder. Giderek, yuvada daha çok kalır. Erkek kuş da yuvaya gözatar ama içeri girmez. Dişiden uzak duran erkek kuş, artık daha cüreetkar davranacaktır.

3- MUHABBET KUŞUNUN EŞLEŞMESİNİ NASIL GÖZLEMLERSİNİZ?

Muhabbet kuşlarının dişisi daha zor eşe gelir, erkek ise dişinin engel olmasına rağmen, her fırsatta dişisinin kuyruğuna dokunmaya çalışır. Dişiyi etkilemek için, kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalar. Durmadan uçar, konmak için dişinin yanını seçer. Yan yan sekerek yürür. Ateşli bir şekilde başını sallayarak dişinin yanına yaklaşır. Gagasıyla omuzuna vurur. Bu sırada, heyecandan göz bebekleri küçük siyah noktalara dönüşür. Dişi, birleşmeye hazır olduğunu günlerce sonra gösterir. Dalın üzerine konar oturur. Başını arkaya uzatır. Kuyruğunu havaya kaldırır ve hareketsiz kalır. Erkek mesajı alınca, dişinin sırtına çıkar. Çiftleşme bittiğinde dişi uçup gider.

4-YUMURTLADIĞI ZAMAN DİŞİNİN DAVRANIŞLARI NASILDIR VE NEDEN BAZEN YUMURTASINI AŞAĞIYA ATAR?

İlk yumurtadan sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar. Yumurtlamak, dişi için muazzam zordur. İlk yumurtadan sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca, tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık, erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklanarak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtaları kırmak yada aşağıya atmak gibi eylemlerle de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir.Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren, çabuk kızan kuşlardır. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından, kendisi yada eşi ile ilgilenilmesinden, Kafes yada yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikle hoşlanmaz. Bunu yumurtalarını kırarak yada yuvadan aşağı atarak gösterir. Hatta yumurtadan çıkmış yavrusunu dahi yuvadan atabilir yada gagalayarak öldürebilir. bazen yeniden yumurtlayacağı zamanda yavrusunu öldürerek aşağıya atabilir. Buda bu kuşun yapısında olan ve henüz çözülememiş bir durumdur. Eğer yumurta boş yada yavruya bakma niyeti yoksa zaten yumurtayı aşağıya atar. Kanaryada böyle bir şey kesinlikle olmaz. Kanaryalar daha ağırbaşlı ve uysaldırlar.

5- YUMURTALARIN DÖLLENDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Kuluçkanın 6'ncı gününde, yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı, bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtaların hepsini yuvaya koyun ki, dişi kızmasın.

6- YAVRU MUHABBETKUŞU KAÇINCI GÜNDE YUMURTADAN ÇIKAR?

Yumurtadaki embriyonun, bebek muhabbet kuşuna dönüşmesi için, belli ısıda 18 gün geçmesi gerekir. Nasıl ikişer gün arayla yumurtladıysa, yavrularda aynı şekilde ikişer gün arayla yumurtadan çıkar. Dişi kuş, farklı boylarda yavrularla ilgilenmek zorundadır. Yuvada hala tüylenmemiş yavru varsa, bunları gece gündüz, kanatları altında korumaya devam eder.

7- YAVRU MUHABBETKUŞU' NUN SAĞLIKLI YETİŞMESİ İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır. Kaynakwh webhatti.com:
Kuşlar, filizlenmiş tohumlar ve özel kuluçka yemleriyle beslenmeli.
Yuvalar her gün kontrol edilmeli. Yuva kontrolü, kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı.
Yumurtaların kabukları yavrulara zarar verir. Yumurta kabukları, zaman geçirmeden yuvadan alınmalı.
Yavrulardan biri ölmüş olabilir. Diğer yavruların sağlığını tehtid eden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı.
Yavrunun kursağına hafifce dokunun. Genellikle boştur. İyi beslenmeyen yavrular, gelişimlerini tamamlayamazlar. Anneler, yeterince beslenmemiş olabilirler. Bu yüzden yavruların ve annelerin özel olarak beslenmesi gerekir.
Kuluçka döneminden önce satıcılardan beslenme şırıngası ve yavru yemi alın. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla, daha sonra kaşıkla besleyin.
Besleyeceğiniz yavruyu, yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi, şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayın.

8- YAVRU MUHABBETKUŞU' NUN GELİŞMESİ NASIL OLUR?

Yavru yumurtadan çıktığında 2-2.7 gram ağırlığındadır. ilk beş gün boyunca gözleri kapalıdır. Sırt üstü yatar pozisyonda, annesinin yemlemesini bekler.
6-8'inci günler arasında yavrunun ağırlığı 12-14 grama ulaşır.
7'nci gün kanat tüyleri belirmeye başlar.
8'inci günde başını dik tutmaya başlar. Birkaç sıçrama yapabilir.
9'uncu gün kuyruk tüyleri büyümeye başlar. Gözleri açılır. Kuyruk kısmına oturarak beslenir.
12'nci gün, tüm ince tüyleri çıkmıştır. Ağırlığı 23 grama ulaşır.
17'nci gün tüm tüyleri tamamlanır. Hala yuvadan çıkmaz.
21'inci gün, tüy renkleri belirginleşir.
28 ve 31'inci günler arasındayavrular tırmanabilir. Kanatlarını çırparlar. Yuvadan çıkabilirler.
28'inci gün, tüm tüyleri tam anlamıyla çıkmıştır. Renkleri büyüklerinkine nazaran daha mattır.
3-3 aylıkken, gençlik dönemi tüy değişimi gerçekleşir. Yeni çıkan tüyleri, büyüklerinki gibi parlak olur.

9- YAVRU MUHABBETKUŞU EŞLEŞMEYE KAÇINCI AYDA HAZIR OLUR?

Yavru muhabbet kuşu 6-8 aylık olunca erişkinliğe ulaşmış olup, eşleşmeye hazırdır.

10- MUHABBETKUŞU' NUN ERKEK YADA DİŞİ OLDUĞUNU PRATİK OLARAK NASIL ANLARSINIZ?

Muhabbet kuşunuzun erkek yada dişi olup olmadığını anlayabilmek basit bir yol göstereceğiz. Elbetteki bu uzman bir kuşçu gözüyle yapılmış bir tespit olmasada,Muhabbet kuşunun gagasının üzerindeki etli kısım koyu renkli ( Mavi yada benzeri renkli) ise erkek, renk yok ise dişidir diyebiliriz.

11- MUHABBETKUŞU İLE ARKADAŞ OLABİLMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

Muhabbet kuşları, neşeli, akrobatik, sevecen, sıcakkanlı ve şaşırtıcı küçük kuşlardır. Onların dostluklarını kazanmak için, zekice yaklaşarak ilgisini çekin. Zaten çoğunlukla onlar sizden önce size yaklaşacaklardır. Ancak bu narin vücuttaki eğlendirici kişilik, ona kaba davranmanıza asla müsaade etmez.
Bir çok muhabbet kuşu, omuzlarınızda vakit geçirmeyi çok sever. Bu özelliklerine rağmen genellikle kucaklanacak, okşanacak hayvanlardan değildirler.
Ama ara da bir başlarının kaşınmasından da hoşlanırlar.
Muhabbet kuşları, kendilerine her gün dokunulmasını isterler. Eğer dokunuşlarınızı yeterli bulmazlarsa utangaç, vahşi ve bazen de yaramaz olabilirler.

12- MUHABBETKUŞU' NU EVCİLLEŞTİRMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Onların çoğu, ailelerinin yanında, insani dokunuşlardan uzak büyüdükleri için ürkek olurlar. Bir muhabbet kuşunu çok genç yaşlarda, hatta bebekken elde ederseniz, evcilleştirilmesi çok daha kolaydır. Elle beslenen bebekler, kısa sürede sizinle arkadaş olurlar. Onlar, ebeveynleri tarafından yetiştirilenlerden daha fazla kucaklanılmaktan hoşlanırlar.
Muhabbet kuşlarının tek başlarına ya da çift olarak tutulması mümkün. Eğer gerçekten kuş evcilleştirmek istiyorsanız, yalnız bir kuş edinmeniz daha iyi olacaktır. Çift olan kuşların asla evcilleştirilemeyeceği anlamında söylemiyoruz bunu. Sadece çift olan kuşlarınızı evcilleştirmek için daha fazla çalışmanız gerekir.

13- İKİ MUHABBETKUŞU YANYANA OLUNCA EVCİLLEŞTİRMEK ZOR MUDUR?

Tek bir kuşa göre daha zordur. Bunun sebebi de, kuşlar çift iken, birbirleri ile ilişki halindedir ama yalnız bir kuş, sadece sizinle ilişkidedir. Onun bir arkadaşı olması gerektiğini hesaba katın ve bu siz olun. Eğer tercihiniz çift kuş edinmekse, fakat aynı zamanda da size arkadaşlık etmelerini istiyorsanız, işe yalnız bir kuş edinmekle başlayın. Aradan bir kaç ay geçip de sizinle ilişki kurduğunda, yanına ikinci bir kuş ekleyebilirsiniz. Ancak sadece evcilleştirmek amacıyla kuşu uzun süre tek tutmakla ona işkence etmiş olursunuz. Bu nedenle kuşun bir süre sonra evcilleşip evcilleşmeyeceği durumundan belli olur. Belli bir süre sonra evcilleşmiyorsa yanına bir eş almanız onu daha sakin kılacaktır. Ancak kuşunuz evcilleşmeye meyilli ve hatta evcilleşmis ise ona bir eş almanızda da mani bir hal yoktur. Çünkü kuşunuz birkere size alıştımı sizinle olan dostluğunu kesmeyecektir.


14- MUHABBETKUŞU' NU KONUŞTURMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Muhabbet kuşları konuşma yeteneğine sahiptirler. Bazı kuşlar, yeni kelimeleri ve deyimleri çabuk sökerken bazıları da asla tek kelime bile öğrenemeyebilir. Öncelikle yavru muhabbetkuşları 2-4 aylık iken konuşmaya eğitmeniz daha iyi sonuç verecektir. Belli bir ayı geçen kuşlar zor konuşur, hatta tek kelime bile öğretemeyebilirsiniz. Konuşma yeteneğine erkek muhabbetkuşlarının daha yatkın olduğu gözlenmiştir. Ancak dişi kuşlarda konuşur ama erkek kuşa göre kelime dağarcığı sınırlı kalır.
Muhabbet kuşlarının hayranlık uyandırıcı bir kelime dağarcığı olsa da, bunu anlamak zor olabilir. Çünkü kelimeleri yüksek bir hızda çıkarırlar. Erkek ve dişi kuşlar konuşmayı öğrenebilir, ama erkekler sözlük dağarcıklarına sık sık yeni kelimeler eklerler ve sözcükleri daha doğal çıkarmaya başlarlar.
Eğer konuşan bir muhabbet kuşuna sahip olmayı gerçekten çok istiyorsanız, en iyi seçim, küçük yaşta, elle besleyebileceğiniz bir yavru alın. Fakat bunun bir garantisi olmadığını unutmayın.

15- YAVRU MUHABBETKUŞU' NA YADA YENİ ALDIĞIMIZ BİR KUŞA NASIL DAVRANMALIYIZ?

Yavru bir muhabbet kuşunu alıp eve getirdiğinizde, kafesine yerleştirmeden önce yarım saat oynayın. Bu sizinle iletişime geçmesine, ilişki kurmasına yardım eder. İlk başlarda kuş çok ürkek görünebilir. Ve sizden uzaklaşmayı deneyebilir. Unutmayın ki o, sizin avucunuza ulaşana kadar diğer kuşların sesi ve görüntülerinden başka bir şey bilmiyordu.
Eğer sizden uzaklaşmayı denerse, vücudunu nazikçe elleriniz arasında tutun. Sonra onu okşamaya başlayın ellerinizle. Ardından yanaklarınıza doğru götürün. Bu hareketler sakinleşmesine yardım edecektir.
Tıpkı bebek muhabbet kuşu gibi eve ilk getirdiğinizde, yetişkin muhabbet kuşunu elinize alın. Emin olun ki ilk önce kanatlarını çırpacaktır. Onu dikkatlice yere bırakın. Elinizi çok yavaşça kuşun göğsünün üstüne götürün. Elinizi yere paralel olarak hareket ettirmeniz eğitim esnasında size kolaylık sağlayacaktır. Eğer arkaya doğru kaçarsa, vazgeçmeyin ve denemeyi sürdürün. Ürkütmeden, çok yavaş hareket ederek devam edin. Sonuçta yatışacak ve elinizin yakınına doğru yanaşacaktır. Yapmanıza izin verdiğinde, nazikçe göğsünden tutmayı deneyin. Doğru yolda olup olmadığınızı o size davranışları ile belli edecektir. Gerginse ve yeniden uzaklaşmayı denerse, yılmayın.

16- MUHABBETKUŞU' NU EĞİTMEYE NEREDEN BAŞLAMALIYIZ?

Artık elinizde ve siz çok yavaşça elinizi yukarı doğru kaldırıyorsunuz. Zıplamaya kalkışırsa, ona yatışması için süre verin ve tekrar deneyin. Öğretmeniz gereken öncelikli terim ‘‘Yukarı’’ ve ‘‘Aşağı’’olacaktır. Aşağı-yukarı pratik eğitimini, kuşunuzu evcilleştirirken hiç değilse haftada bir kere kullanabilirsiniz.
Muhabbet kuşlarına acı vermeyi denemeyin. Eğer çimdiklemeye, ısırmaya devam ediyorsa hafifçe yüzüne üfürün. Bir kuşu elinizden düşürmemeniz gerekir. Hele de bir muhabbet kuşunu! Ona vurduğunuzda ya da düşürdüğünüzde bu hiç zevk verici bir öğreti olmayacaktır. Özellikle ısırmaya eğilimli olduğunda, kuşu omuzlarınıza yaklaştırmamanız gerekir. Hayır kelimesini ona mutlaka öğretmelisiniz

17- MUHABBETKUŞU İLE HANGİ TÜR OYUNLAR OYNAMALIYIZ ?

Muhabbet kuşu, masanın üzerine konunca, bir kağıt parçasını buruşturup, yavaşca önüne atın. Ve oradan uzaklaşın. Göreceksiniz, bir süre kağıt yumağının çevresinde dolaşacak. Sonra gidip gagalayacak. Kağıt yumağını diftmeye çalışacak. Kağıdın yüksek bir yerden düşmesini merakla izleyecek. Düşen kağıdı, alıp aynı yere koyduğunu ve tekrar düşmesini zevkle seyredecek.
Ucuna tel takılmış ve telin ucu kuşa batmayacak şekilde kıvrılmış, küçük bir plastik topu masanın üzerine koyun. Hemen yanına gelip, topu yuvarlayacak, gagasıyla telinden tutup, onu havaya doğru atacaktır.
Onunla resim yapın. Boya kalemleriyle kağıdın üzerine şekiller çizin. Bu görüntü onu büyüleyecek. Renkli kalemleri gagasıyla tutmaya çalışacak. Kim bilir, belki bir iki çizgi de o atar.
Muhabbet kuşunuzla yem arama oyunu da oynayabilirsiniz. Sevdiği yemi, küçük bir karton kutunun içine koyun. Kutunun üzerine, yemi bulduğunda bir parça kopartabileceği büyüklükte delikler açın. Bu uğraş, hem onu hem de sizi çok eğlendirecek.
Kuşunuza dans etmeyi öğretin. Radyo ya da teybinizde müzik çalarken dans edin. Sizi dikkatle izleyecek. Kısa bir süre sonra o da sağa sola sallanmaya başlayacaktır.
Birlikte gazete okumaya ne dersiniz. Gazetenin sayfalarını sallayın ki, onun dikkatini çeksin. Bir süre sonra gazetenin bir parçasını yırtıp yere atın. Kağıt parçasıyla dakikalarca oynayacaktır.
Bir kabın içine, pişirilmemiş şehriyeler koyun. Muhabbet kuşu, şehriyelerin içinde derin bir araştırmaya girecek, kabın içinde bir o yana bir bu yana savuracaktır. Çok gürültü yapacak, hatta şehriyeleri taşımaya kalkacak.

18- MUHABBETKUŞUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

SANİYEDE 150 RESİM Muhabbet kuşları, objeleri, tıpkı insanlar gibi renkli algılarlar. Kafalarının her iki yanındaki gözleri sayesinde çok geniş bir alanı görebilirler. Gözleri birbirinden bağımsız hareket edebilir ve arkalarını yukarda olup bitenleri görebilir. Saniyede 150 resmi algılar. Buna karşılık insanların 16 resmi algılayabildiklerine dikkat çekmek isteriz. Bu kuşların hızlı uçması nedeniyle görmeleri hayati önem taşır. Kaynakwh webhatti.com:
TEYP GİBİ İyi duymak kuşlar için hayati öneme haizdir. Çağırma ve ötüş kuşların iletişim kurmada en önemli aracıdır. Örneğin 400-20000 arasındaki ses frekansını algılayabilirler. Tıpkı teyp gibi, belirli sesleri hafızaya alırlar. Onları tekrar kullanabilirler. Bizim dilimizdeki kelimeleri kullanabildikleri gibi doğadaki kendi aralarındaki iletişimde de bu duyu özellikleri önem taşır.
TİTREŞİME DUYARLI Muhabbet kuşları iyi bir dokunma duyusuna sahiptirler. Kuluçkadaki dişi kuş yumurtadaki yavru kuşun hareketlerini karnı ile hissedebilmektedir. Şüphesiz muhabbet kuşunun en iyi dokunma duyusu titreşim duyusudur. Bu da ayaklarının titreşimi algılamasıdır. Bu duyu organı ile yem arayışında bir yılanın tehlikesine karşı uyarılmış olur. Evcil kuşların kendilerini bazı seslere alıştırması gerekir. Örneğin ağır vasıtaların geçiş seslerine ve son zamanların korkusu deprem gibi seslere alıştırılabilir. Bu sesler gece panik yaratır. Sık sık kuşlar korkutulmamalı. Örneğin titreşim gösteren araçlardan buzdolabı üstü gibi yerlerden uzak tutmalıdır.
BAZILARI TATLI SEVER Kuşların tat alma duyusu insanlarınkine eşdeğer değildir. Yine de farklı tat alma duyusuna sahiptirler. Bazıları tatlı algılarlar ve her şeyi tuzlu severler. Hatta tuz tanelerini gagalarlar. Bazı muhabbet kuşları tatlı yiyeceklere saldırırlar. Ancak muhabbet kuşları tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Fakat yine de bazı tatlı yiyecekler mesela bir kek parçacığı tabaktan dökülen tuz tanelerinin birazinin yenilmesine izin verilebilir.
__________________

Mesajı son düzenleyen CimCiMe4407 ( 26-08-11 - 12:46 ) Neden: Yanlış bir yazı..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-11, 15:37 #2
CimCiMe4407 CimCiMe4407 çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet kuşlarının kafesi nasıl olmalı.Muhabbet kuşunu aldıgınız gün 20 gün şartıyla hiç dışarıya salınmamalıdır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-11, 16:13 #3
YalWarrior YalWarrior çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet kuşlarının kafesi nasıl olmalı.20 gün değil en fazla 1 hafta.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-11, 16:17 #4
CimCiMe4407 CimCiMe4407 çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet kuşlarının kafesi nasıl olmalı.Yavru muhabbet kuşları çevresini tanımak için uzun zaman isterler. 1hafta bekledim ve saldım çevresini hala tanyamadı..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-11, 16:26 #5
YalWarrior YalWarrior çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet kuşlarının kafesi nasıl olmalı.


Kac aylık kus?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:31
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016