Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-05-06, 03:29 #1
defackto defackto çevrimdışı
66 İstek Üzerine Labrador Köpeği ve Özellikleri:)


Labrador Retriever – Labrador Köpeği

Labrador Retriever, Türkçede kısaca Labreador olarak tanınan bir av köpeğidir. Av köpeklerinin retriever öbeğine dahildir. Retriever’ler daha önce bir vesile ile bahsettiğimiz gibi, avcının vurduğu avı düştüğü yerden alıp, taşıyan bir beceriye sahiptirler. Labradorun özelliği, suya düşen avı da sudan çıkartıp getirebilmesidir, dolayısile bilhassa ördek avında son derecede yardımcı olmaktadır. Labrador sağlam yapısı sayesinde en soğuk sulara duraksamadan girer.
Tarihçe

Labrador Köpeği’nin tarihçesini kavrayabilmek için önce Kanada’nın bir idari bölgesi olarak Labrador konusuna kısaca değinelim. Labrador, Newfoundland Eyaletinin bir alt bölümüdür. Aslında Newfoundland bir adadır. Bu eyaletin, kıta Kanadasındaki bölgesi Labrador adını alır. Ada kesimi ise bizatihi ada’nın adı olan Newfoundland adı ile anılır.

Köpek ırklarının tarihçesi konusunda fazla hassas olan yazarlar, Labrador adına rağmen, bu köpeğin, coğrafi olarak Labradorlu olmadığını ifade etmektedirler. Labrador köpeği, Newfoundland adasının, aşağı Newfoundland – Lesser Newfoundland veya St. John’s Newfoundland adını taşıyan bölgesinden gelmektedir. St.John, Newfoundland eyaletinin baş şehri olup, adanın en güney kesiminde bulunmaktadır.

Labrador köpekleri, başlangıçta orta büyüklükte, sık tüylü köpeklerdi, sadece vurulan avı sudan çıkartıp getirmekle kalmaz balık ta tutup getirirlerdi. Aynı zamanda, buzlu suların içerisinde, küçük balıkçı kayıklarını çeker ve balıkçılara ağ çekmek gibi türlü yardımlarda bulunurlardı. Ancak, daha sonraları, köpekler üzerinden alınan ağır vergiler dolayısile, Newfoundland eyaletinde, bu köpeklerin nesli büyük ölçüde tükenmeye başladı. Bu arada, 1800 lü yılların içinde, bir miktar Labrador köpeği, Kanada'dan İngiltereye götürülmüş ve retriever öbeğindeki başka köpeklerle eşleştirilmişti. İşte bu şekilde türün idamesi sağlanabilmiş oldu. Bir diğer enteresan husus ta, Labradorlu olmayan bu köpeğe, Labrador adını ilk defa veren kişinin, 1887 yılında Lord Malmerbury adındaki bir İngiliz oluşudur. Uzun süre bu köpekler, İngiltere!de, dağlık arazilerdeki avlanmalarda kullanıldılar.

Başlangıçta, köpek yetiştiricileri, Labradorun siyah renkli olanlarını tercih ediyorlardı. Sonradan sarı veya çikolata renkliler de aranmaya başlanıldı, bugün yine de siyah renkliler revaçtadır.

Labrador, İngiliz Köpek klüplerince, 1903 te, Amerikan Köpek Klüplerince de 1917 de tesçil edildi. Bu cinsin popülerliği zaman içinde devamlı surette arttı ve 1991 de zirveye ulaştı.

Karakter Özellikleri

Köpekler dünyasında, Labradorun kazanmış olduğu haklı şöhrete pek az köpek türü ulaşabilmiştir. Fedakar, sadık ve sevimli bir köpek olan Labrador, çocuklarla, diğer köpek ve ev hayvanları ile çok iyi geçinir. Aynı anda hem sakin bir ev köpeği, hem oyuncu bir bahçe köpeği, hem de açık arazide çok faydalı bir iş köpeği olmayı becerir. Daima sahibini memnun etmeye çalışır ve yeni şeyler öğrenir. En önemli vasfı yüzmeyi çok sevmesidir.

Sakin ve koku alma yeteneği yüksek olan bu köpeği, polisler uyuşturucu aramada kullanırlar. Sadık ve uysal olduğundan körler için çok iyi bir kılavuz köpeğidir.

Bakım

Labradorlar, çok hareketli ve insanlara çok yakın köpeklerdir. Hergün muntazam egzersiz yapmaları gerekir, onları bedenen ve zihnen devamlı olarak meşgul etmek lazımdır. Meşgul edilmeyen bir Labrador başını derde sokabilir. Onları birşeyler getirmek veya yüzmelerini sağlamak gibi hareketlerle oyalamak faydalı olur. Bu arada, Labrador sahiplerinin, özel yüzme havuzları varsa ve köpekle beraber yüzmeği istemiyorlarsa muhakkak Labradorun havuza yaklaşmasını engelleyecek bir çare düşünmeleri gerekecektir, aksi halde suyu çok seven bu hayvan hiçde müsaade almadan havuza dalacaktır.

Labradorun, haftada en az bir kere fırçalanması gerekir. Labradorlar dışarıda yaşayabilirler ama ev içinde, aile ile birlikte yaşamaları onları daha mutlu kılar. Civarda, köpeğin içine atlayacağı ve yüzebileceği bir havuz veya su kenarı mevcutsa, sudan çıkışını kolaylaştırıcı bir çare de bulunmalıdır, aksi halde suya dayanamayıp atlayan hayvan vahim problemlerle karşılaşabilir.

Sağlık

Önemli Hastalıklar :
 • CHD-Canine Hip Displasia –Femür başının pelvik yuvaya rahatça oturmaması.
 • Gastric Tortion – Midenin, mide muhteviyatını ve gazları hapsedecek tarzda bükülmesi.
 • Retinal Displasia – Retinanın anormal bir gelişme kaydetmesi.
 • Skeletal Dwarfizm- Kemiklerden mütevellit cücelik.
 • Muscular Distrophy – İskeletmafsallarının devamlı dejenerasyonu.
Küçük Sağlık Sorunları :
 • Cataract – Katarakt.
 • OCD – Ostechondritis Dissecans – Mafsal bölgelerindeki kıkırdakların alt yapısındaki kemik dejenerasyonu. Özellikle iri cins köpeklerin süratle büyüyen yavrularında görülür.
 • CPRA – Central Progressive Retinal Atrophy – Merkezi görüşü sağlayan bölgeden başlamak üzere retinal hücrelerin dejenerasyonu.
 • Pyotraumatic Dermatitis
Nadir Görülen Sorunlar :
 • Diabetes –Diyabet.
 • Entropion – Göz kapağının içe doğru dönmesi.
 • Distichiasis – Kirpiklerin anormal bir pozisyonda olması dolayısile gözü tahriş etmeleri.
Önerilen Testler - Kalça , diz , göz.
Yaşam Süresi - 10 - 12 yıl.

Form ve Fonksiyon

Labrador itidalli bir köpektir. Hiçbir aşırı davranışı yoktur. Yapı itibarile, yüksek olmaktan ziyade uzundur, oldukça iri kemiklere sahiptir. Kafa yapısı oldukça geniştir. Çene teşekkülü çok güçlü olup, Kanada ördeği gibi en büyük av kuşlarını dahi rahatlıkla taşıyabilir. İri gövde yapısı ve güçlü bacakları rahatça yüzmesini ve kolaylıkla koşmasını sağlar. Postu kısa, düz ve sık tüylere sahiptir. Yumuşak bir iç tüy tabakası vardır. Bu post su geçirmez ve hayvan buz gibi soğuk sulara rahatlıkla dalar. Bakışları şefkat dolu ve zekidir. Kuyruğu, kuyruk sokumuna doğru çok kalındır. Renkleri saf siyah, sarı ve çikolata renkli olur.

Ağırlığı erkeklerde; 33 – 40 kg., dişilerde; 26 – 35 kg. arasındadır.
Yüksekliği erkeklerde; 56 – 57 cm., dişilerde; 54 – 56 cm. dir.

Labrador Sizin İçin İyi Bir Seçim midir ?

Çok sadık, çok sevecen, çocuklarla ve diğer ev hayvanlarıyla iyi geçinen bu köpeği, bebeklikten itibaren rahatlıkla başarılı bir şekilde eğitmek çok kolaydır. Labradora öğretip bir görev verdiğinizzde o işten katiyen vazgeçmez. Doğuştan itibaren karakter sahibi ve iyi niyetlidir. Bilindiği gibi esas fonksiyonu avdır ama ev köpeği olarak çok sadık fedakar ve oyuncudur. Büyük bir koruyuculığu pek yoktur. Çok aranan bir köpek türü olması dalayısile bazı bilgisiz veya kötü niyetli yetiştiricilerin elinde, bu hayvan bazı sağlık sorunlarına maruz kalmaktadır. Dolayısile bir Labrador alırken, çok ciddi bir veteriner kontrolünden geçirilmesi önerilir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-06, 09:45 #2
decantee decantee çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İstek Üzerine Labrador Köpeği ve Özellikleri:)


ellerine sağlık kardeş,
labrador gibisi var mı ya,
bir daha köpek alsam gene labrador alırım...
benimkinin de resimleri burada, bakmak isteyen olursa...tam bir hanımefendidir kendileri..
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-06, 13:05 #3
Bahcivanoglu Bahcivanoglu çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İstek Üzerine Labrador Köpeği ve Özellikleri:)


saol kardeş ögrendik yakın durmam
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-06, 14:43 #4
MareNostrum MareNostrum çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İstek Üzerine Labrador Köpeği ve Özellikleri:)


paylasım için sagol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-06, 15:28 #5
kickergls kickergls çevrimdışı
Thumbs up Cvp: İstek Üzerine Labrador Köpeği ve Özellikleri:)

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen decante
ellerine sağlık kardeş,
labrador gibisi var mı ya,
bir daha köpek alsam gene labrador alırım...
benimkinin de resimleri burada, bakmak isteyen olursa...tam bir hanımefendidir kendileri..
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

Şiddetle katılıyorum bizdede var bir tane çok şeker yaf


Resimler:

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:06
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016