Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 24-03-11, 11:47 #1
omar882 omar882 çevrimdışı
Alarm El perro de presa canario kÖpeĞİEL PERRO DE PRESA CANARİO
DÜNYADA YAKIN KORUMA (NON-STOP ) OLARAK BİLİNEN EN İYİ IRK EL PRESA CANARİO GÖRÜNTÜSÜ VE HEYBETİ İLE TAM BİR DEHŞET OLAN BU IRK DAĞ ASLANLARINA KARŞI ÇİFTLİKLERİ KORUMAK VE YAKIN KORUMADA DA CAYDIRICI ETKİYE SAHİP OLAN BİR IRKTIR...FCI'YA GÖRE DÜNYADA YAKIN ALAN KORUMA KÖPEĞİ SIRALAMASINDA İLK OLARAK EL PRESA CANARİO YER ALMAKTADIR: EL PRESA CANARİO, KANARYA ADALARINDA DAĞ ASLANLARINDAN DOMUZ ÇİFTLİKLERİNİ KORUMAK AMACIYLA PİTBULL VE MASTİF IRKLARININ BİRBİRLERİNE AŞILANMASI SONUCU ELDE EDİLMİŞTİR. YÜKSEKLİĞİ ORTALAMA 57-66 CM, AĞIRLIĞI İSE 45-62 KG ARASINDADIR.SAHİBİNE ÇOK BAĞLI OLAN BU IRKIN MUTLAKA YETİŞKİNLİK DÖNEMİNDEN ÖNCE TEMEL İTAAT EĞİTİM PROGRAMLARINA KATILMASI ŞART KOŞULMAKTADIR.EL PRESA CANARİO SON DERECE AİLEYE SADIK BİR KÖPEKTİR. ÇOCUKLARA KARSI COK SAKIN VE ANLAYISLIDIR.YABANCIYADA SON DERECE ACIMASIZDIR. SAHIBININ KÜÇÜKLÜKTEN İTEAT EĞİTİMİ VERMESİ GEREKMEKTEDİR.EĞİTİLDİĞİNDE UYSAL BİR KEDİ GİBİ OLABİLİR.(SADECE AİLEYE KARSI )GERCEK BİR YAKIN KORUMA KÖPEĞİDİR.

RENK ÖZELLİKLERİ :SİYAH,KAHVERENGİ,KREM,BOZ,ALACALI VE KÜL RENGİDEDİRLER.
YASAM ALANLARI: SICAK VE ILIMAN İKLİMLERDE YASAMAYI SEVERLER.DAHA COK BAHCELI ALANLARDA YASAMAK ONLARIN KRAKTER YAPISI İÇİN DAHA UYGUNDUR.APARTMAN DAİRESİNDEDE YASAYABİLİR.
UZUN TÜYLU DEILDIRLER.DERİ YAPISI SERT VE KALINDIR. KIMSEDE OLMAYAN BİR KÖPEK İSTİYORSANIZ. VE GERCEKTEN EL PRESA CANARİO BAKABİLECEĞİNİZE EMINSENIZ. DÜNYANIN EN İYİ YAKIN KORUMA KÖPEĞİ ( NON-STOP)EL PRESA CANARİO SİZİN İÇİN EN İYİSİ OLACAKTIR.KISA BİR TARİHİ ÖZET
Kanarya Adaları’ndan, Molesser cinsinin yerlisi olduğu Tenerif ve Gran Kanarya’ dan gelmektedir. Majorero – İspanyol Portekiz çoban köpeği – ile adalara sonradan getirilen Molesser cinslerinin çiftleşmesi sonucunda türemiştir.
Bu çiftleşmeler sonucunda, etnik köpek cinslerine bir yenisi daha katılmıştır. Bu yeni cins, orta boylarda açık yada koyu kahve üzerine beyaz tüylere sahip, sağlam yapıda, Molesser cinsinin özelleklerini taşıyan fakat daha çevik ve hızlı bir köpektir. Sadık bir yaradılışa sahip olan bu cins, son derece uysal ve aktiftir.
16. ve 17. yy’ larda türün nüfusunda büyük bir artış gözlemlenmiştir. Yorenın fetihten önceki tarihi yazılarında – özellikle de yapılan hizmetlerin anlatıldığı “ Şehir Meclisi Dokümanları ” nda – tür hakkında sayısız konulara değinilmiştir. Çoğunlukla kasaplar tarafından, sürüleri kontrol altında tutup, korumaları için ( çoban köpeği olarak ) kullanılmışlardır.

GENEL GÖRÜNÜM
Molesser köpeği gibi orta boylarda, dengeli vücut yapısına sahip, siyah suratlı, sağlam bir profile sahiptir. Kır kökenlidir ve vücudu orantı içerisindedir. Mesomorfik özelliklerini taşır; vücudun uzunlugu omuz yüksekliğinden daha uzundur. Dişilerın vucut uzunlugu biraz daha fazla oldugu için, bu özellikleri onlarda daha çok fark edilir

HUY VE DAVRANIŞLARI
Sakin bir görünüşleri vardır. Bakışları dikkatlidir. Sürülerin geleneksel biçimde korunup gözetilmeleri amacıyla kullanılırlar. Dengeli bir ruh yapısına sahiptirler ve güvenlik alanında çok başarılıdırlar. Havlarken çıkardığı ses, karşısındakine ciddi ve güçlü olduğu imajını verir. Ailesiyle uyum içindedir, sahibine karşı itaatkâr ve dikkatlidir, yabancılara karşı ise şüpheci bir tutum takınır.
Asil, rahat ve mesafeli bir izlenimi vardır. Tetikte olduğu anlarda gücünü toparlayıp çevresini dikkatli bir şekilde incelemeye koyulur.

KAFA
Kafası oldukça ağır, brachycephalic yapıda, sağlam görünümlü, kırışık bir deriye sahiptir. Uzunca bir küpü andırır.
Kafatası ile burun ve çevresi ( burun, ağız ve çene bölümü )arasındaki orantı % 60 ile %40 arasındadır. Kafatası genişliği, başın toplam boyutunun 3 / 5’ i kadardır.

KAFATASI BÖLÜMÜ

KAFATASI
Önden arkaya doğru ve enine dışa bükük olmasına karşılık, arka kafatası geniş ve hafif dışa büküktür. Zigomatik kemeri temporal ve mastoid kaslarıyla birlikte oldukça belirgindir. Oksipital tepeciği fazla belirgin değildir.

NASOFRONTAL DEPRESYON
Belirgindir, fakat dimdik değildir. Ön sinüsler arasındaki kırışık bölüm belirgindir ve yaklaşık olarak kafatasının 2 / 3’ ünü kaplar. Kroniofacial çizgiler birbirine paralellik gösterir.

SURAT

BURUN VE ÇEVRESİ
Kafatasından daha kısadır. Normalde başın tümünün % 40’ lık bir bölümünü kaplar. Genişliği ise kafatasının 2 / 3 ’ ü kadardır. Başlangıçta oldukça geniştir ve buruna doğru gittikçe küçülmektedir. Burun çizgisi yassı ve çıkıntısızdır.


BURUN
Geniş ve siyah renklidir. Burun kanalıyla aynı hat üzerine yerleşmiştir. Ön bölümü, ön dudakların hemen ardından başlamaktadır. Burun delikleri geniştir, böylece rahatlıkla nefes alabilir.

DUDAKLAR
Üst dudaklar, abartısız biçimde sarkık durur. Önden bakıldığında, ters – V – harfini andırır. İç dudaklar koyu renktedir.ALT ÇENE / DİŞLER
Çene makas kesimlidir. Hafif çıkıntılar normal olarak karşılanabilir. Köpek dişleri arasında geniş boşluklar vardır. Büyük azı dişleri, küçük azı dişleri ve gelişmiş köpek dişleri orantılı olarak yerleşmiştir.

GÖZLER
Gözler hafif oval, orta boyutlardadır ve orantılı biçimde birbirinden ayrıktır. Sarkıklıklara ya da içine çökük durumlara karşılaşılmaz. Rengi siyahtır ve gergin bir yapısı vardır. Gözlerin rengi, köpeğin tüy rengine göre, normal kahveden koyu kahveye kadar değişiklik gösterebilir. Fakat kesinlikle açık renkli değildir.

KULAKLAR
Orta büyüklükte, orantılı bir şekilde yerleşmişlerdir. Kısa tüylerle kaplı olup, düzgün bir biçimde başın her iki tarafına doğru düşerler. Eğer kıvrılmışlarsa, başa yakışır bir gül şeklini andırırlar. Başlangıç kısmı, gözlerin bulunduğu hizadan biraz daha yüksek bir noktadadır. Başın oldukça yüksek bir kısmına kurulu olan kulaklar, kendilerine ait eklemleri ile kafatasının üst kısmını doldurmaktadır. Kesildiklerinde dik bir görünüm alırlar.

BOYUN
Başın toplam uzunluğuna göre daha kısadır. Boynun alt kısmındaki sarkan deriler küçük bir gıdık oluşturur. Bunlar dışında, boyun sağlam, düzgün, silindir biçiminde ve oldukça kaslıdır.

VÜCUT
Vücut düzgün hatlara sahip, geniş ve derindir. Vucut uzunluğu ise, omuz yüksekliğinden yaklaşık olarak % 18 – 20 oranlarda daha uzundur. Bu durum dişilerde daha belirgindir. Yan taraflar ( böğür ) fazla belirgin değildir.


TOP LİNE
Düzgün ve kusursuzdur. Gelişmiş fakat pek belirgin olmayan kaslarla örtülüdür. Omuzlardan kalçalara doğru hafifçe yükselir. ……..KALÇA
Orta boylarda, geniş ve yuvarlak hatlara sahiptir. Fazla uzun olmamalıdır, aksi halde hareketlerini sınırlandırabilir. Normalde, dişilerinki biraz daha geniştir.

GÖĞÜS
Mükemmel bir genişliği vardır ve göğüs kasları oldukça belirgindir. Profilden ve önden gözlemlendiğinde, derinlik dirseklerde minimum seviyeye düşer. Throracic çevresi omuz yüksekliğine eşittir, bu da % 45’ lerin üzerindedir. Kaburgalar oldukça belirgindir.

KUYRUK
Başlangıçta kalındır ve uca doğru giderek incelir ve dırsegi geçmez. Orta boylara sahiptir, hareketlerinde kıvrılıp bükülmeden, bir kılıç şeklinde yükselir. Uçta hafif bir kıvrılmayla, düz bir şekilde bekleyebilir.

ÖN BACAKLAR
Omuzlar: sağlam kıvrımlara ve hatlara sahiptirler.
Ön bacaklar: Açılar ve kıvrımlar mükemmel, düzgün, kalın kemikli ve oldukça kaslıdırlar.
Dirsekler: Eklemler göğse karışmamalı ve dışa çıkık olmamalıdır. Dirseklerlin yere olan mesafesi erkeklerde normalde, toplam boyun % 50’ si kadardır. Bu oran dişilerde daha düşük olabilir.
Metacarpel kemıkler: Çok sert ve hafif kıvrıktır.
Ön ayaklar: Yuvarlak parmaklarla birlikte, ayaklar birbirlerine çok yakın değildir. Ayak tabanları gelişmiştir ve siyah renktedir. Tırnaklar koyu renklidir. Tüylerin rengine göre rastlansa bile, beyaz tırnaklar çok hoş karşılanmayabilir.

ARKA BACAKLAR
Üst bacaklar ( but ): Uzun ve kaslıdır. Açılar çok belirgin değildir fakat yeterlidir.
Hock ( arka bacak tarsal eklemi ): her zaman alçakta durur.
Arka ayaklar: Ön ayaklardan hafif uzundurlar ve aynı özelliklere sahiptirler.


HAREKET
Hareketler çevik, elastik olmalı ve geniş alana hükmetmelidir. Adımları uzundur, kuyruğunu alçakta taşır, bazen sırt çizgisinin altına kadar kaldırabilir. Dikkat edilecek hususlardan biri de, başın ve kuyruğun pozisyonundaki yükselmedir.

DERİ
Kalın ve elastiktir. Boyun ve çevresindeki bölüm sarkıktır. Tetikte olduğu anlarda, baş ekseninde olduğu gibi, ön sinüsler arasındaki kırışık bölüm simetrik bir şekilde buruşur.

DERİ TABAKASI
Tüy: kısa, sade, oldukça düzgündür ve tek tabakadan oluşur ( bazen boyun ve kalçalarda birden fazla bulunabilir.) Dokunduğunuz zaman kendisine has bir sertlik hissedersiniz. Kulaklarda çok kısa ve düzgün, omuzlarda ve kalçanın üst kısımlarında daha uzundur.
Renk: Koyu renklerden, açık gri ya da sarı gibi açık renklere doğru alalı tonlara sahiptirler. Açık kahverengi ya da kumral da olabilirler. Göğüste, boyunda, boğazda, ön ve arka ayaklarda damgalar görülebilir. Damgaların mümkün olduğunca az olması tercih edilir. Maskesi siyahtır ve göz yüksekliğini aşmaz.


BOY VE KİLO


Omuzlara kadar olan yükseklik:
Erkeklerde: 60 – 65 cm. ( 23,5–25,5 in.) dişilerde:56 – 61 cm. ( 22- 24 in).
Minimum Ağırlık
Erkeklerde: 50 kg ( 110 lbs) dişilerde: 40 kg ( 88 lbs)

FAULLER
Önceden belirttiğimiz değerlere göre farklılık gösteren her şey bir faul sayılır ve bunun ciddiyet seviyesi, standartların değişim oranına göre belirlenir.

ÖNEMSİZ FAULLER

- Kafatası bölümünün, ifadelerde herhangi bir problem çıkarmayacak derecede kırışması.
- Kerpeten(Kıskaç) çene

ÖNEMLİ FAULLER

- Başın,oran orantılı olmaması.
- Craniofacial hatların birbirine çok yakın olması durumu.
- Ön / arka ayakların içe / dışa dönük olması.
- Göz seviyesini aşan surat.
- Çok fazla sarkık, olağandan küçük ya da öne çıkık dudaklar.
- Kalça ve omuz seviyesinin birbirine eşit olması.
- Çok fazla sarkık gıdık
- Sarkık göz kapakları.
- Çok dar ya da çok geniş vücut açıları.
- Eğik lower line
- Fazla derin olmayan göğüsler
- Fazla acık bacaklar
- Kuyruğun yukarda duruşu
- İnce kuyruk
- Gelişmemiş zayıf kemikler.


ÇOK ÖNEMLİ FAULLER
- Kare görünümlü profil.
- Küp şeklinde olmayan, dar ve üçgenimsi kafalar
- Zayıf bir görünüm
- Kıvrılmış, çok ince, kökten uca aynı kalınlıkta olan ve tahrib olmuş kuyruklar
- Olağandan kısa ya da geniş bir vücut
- Kambur ya da cökuk bir top line(ust vucut cızgısı)
- Dışa çıkık göğüs, zayıf bacaklar ve belirgin olmayan kaburgalar
- Yüz bölümündeki kırışıklıkların olmaması ( elastık olmayan sıkı derı.)
- Açık renk ( sarı ), birbirine çok yakın ya da ayrık gözler.
- Aşırı proghnathism
- Dişlerden herhangi birinin eksikliği ( P. 1 harıc)
- Çok yüksekte bulunan kulaklar
- Yuvarlak ya da kemerli kafatası
- Craniofacial hatların birbirinden çok ayrık olması.
- Tüylerin çok ince ve saten gibi olması
- Zayıf bir surat
- Boynun çok zayıf ya da olağandan uzun olması.

DİSKALİFİYE
- Dengesiz ve hırçın bir karaktere sahip olması
- Burunda ya da iç dudaklardaki renk farklılıkları
- Maskenın olmaması
- Cok fazla beyaz damgalar
- Ust cenenın dısarda olması.
- Sırt çizgisinden itibaren alçalarak, omuzlardan daha alçakta bulunan kalçalar
- Mavi ya da farklı gözler
- Kesik kuyruk
- Tek testislilik ya da testislerin işlevini yerine getirmemesi
- Gelişmemiş göğüs ( Katedral göğüs )
FCI standart 346: Kanarya Köpeği
Köken: İspanya
Kullanım alnı: Koruma ve çoban köpeği
Sınıfı F.C.I. :2. Grup

EL PERRO DE PRESA CANARIO
KISA BİR TARİHİ ÖZET
Kanarya Adaları’ndan, Molesser cinsinin yerlisi olduğu Tenerif ve Gran Kanarya’ dan gelmektedir. Majorero – İspanyol Portekiz çoban köpeği – ile adalara sonradan getirilen Molesser cinslerinin çiftleşmesi sonucunda türemiştir.
Bu çiftleşmeler sonucunda, etnik köpek cinslerine bir yenisi daha katılmıştır. Bu yeni cins, orta boylarda açık yada koyu kahve üzerine beyaz tüylere sahip, sağlam yapıda, Molesser cinsinin özelleklerini taşıyan fakat daha çevik ve hızlı bir köpektir. Sadık bir yaradılışa sahip olan bu cins, son derece uysal ve aktiftir.
16. ve 17. yy’ larda türün nüfusunda büyük bir artış gözlemlenmiştir. Yorenın fetihten önceki tarihi yazılarında – özellikle de yapılan hizmetlerin anlatıldığı “ Şehir Meclisi Dokümanları ” nda – tür hakkında sayısız konulara değinilmiştir. Çoğunlukla kasaplar tarafından, sürüleri kontrol altında tutup, korumaları için ( çoban köpeği olarak ) kullanılmışlardır.

GENEL GÖRÜNÜM
Molesser köpeği gibi orta boylarda, dengeli vücut yapısına sahip, siyah suratlı, sağlam bir profile sahiptir. Kır kökenlidir ve vücudu orantı içerisindedir. Mesomorfik özelliklerini taşır; vücudun uzunlugu omuz yüksekliğinden daha uzundur. Dişilerın vucut uzunlugu biraz daha fazla oldugu için, bu özellikleri onlarda daha çok fark edilirBU KONUYU AÇMAMIN SEBEBİ DÜNYANIN EN GÜÇLÜ KÖPEĞİ DEMELERİ...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ..
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-11, 11:48 #2
Derin Sızı Derin Sızı çevrimiçi
Varsayılan C: El perro de presa canario kÖpeĞİ


Ürkütücü .. böyle bir köpeğim olsun istemem şahsen ..
Bilgilendirme için teşekkürler ..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-11, 13:29 #3
BoZBlacK BoZBlacK çevrimdışı
Varsayılan C: El perro de presa canario kÖpeĞİ


Dünyanin en güclü köpegi Kangaldir , gerisi yalan...

ama bu köpekte cok güzelmis
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-11, 14:10 #4
peerless peerless çevrimdışı
Varsayılan C: El perro de presa canario kÖpeĞİ


kangalda güçlü ama bunun la kıyaslanmıyıcagınıda biliyorum abd de şehir içinde toplu alanlarda gezdirilmesi yasak bunlar agızlık olmadan
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-11, 15:57 #5
0neBy0ne 0neBy0ne çevrimdışı
Varsayılan C: El perro de presa canario kÖpeĞİ


çok iyi be
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 21:20
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016