Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-09-09, 18:26 #1
εяεη εяεη çevrimdışı
Varsayılan Hamster[gonzales]bakımı&çiftleşmesi

1- Evcil hayvan olarak bir Hamster türü olan Gonzalesi almak istiyorum.

Öncelikle Gonzalesler diğer evcil hayvanlara oranla daha karakteristik yapıya sahiptirler. Yani elinize bir oyuncak alacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kimi zaman size küser, sizinle oyun oynar kimi zaman boş boş gezer veya talaşına girerek günlerce orada takılır. Yani kafasına ne eserse yapan bir hayvandır diyebiliriz Gonzalesler için.

Bir Gonzales almaya karar verdiyseniz bu sayıyı aynı kardeşlerden 2 yapmanız daha iyi olacaktır. Çünkü Hamsterlar yanlız olmayı sevmelerine karşın yanında bir arkadaşını hissetmesi onları dahada cana yakın yapar. Ayrıca aynı kardeşlerden olmayan farklı bir hamster sonradan ilk alınanın yanına konduğunda kavgaların çıkması olağandır. Dişi,erkek farketmez.


Ve Hamsterın bakımıda diğer hayvanlara göre daha zahmetlidir, zor değildir. Masraf ister.2 - Gonzales almaya karar verdim, fiyatları ne kadardır?

Elbette bunlar civciv olmadıkları için fiyatlarıda biraz tuzludur. Ucuz olan hamsterların neden ucuz olacakları bellidir.. Genelde fiyatları 10ila 20lira arasında oynar.3 - Gonzaleslerimi aldım başka nelere ihtiyacım olacak?

En az 2 gonzales aldıysanız orta boy bir akvaryum - tabii mevcutsa - yeterli olacaktır. Hamsterlar çok dar alandada rahat edemezler.

Ben şu resimdeki plastik eve benzer 3 katlı büyük bir eve sahibim. Buna benzeyen plastik evlerin fiyatları boyla orantılı olarak 50-140 lira arasında değişmektedir.

Ayrıca özel hazırlanmış hamster yemlerine ihtiyacınız olacak. Bunlar büyük kutu veya poşetlenmiş şekilde olup fiyatı 5-6 lira arasında değişmektedir.

Kokulu talaşlarada ihtiyacınız olacaktır. Bunlar ananas,cam ağacı gibi kokular yayan özel takaşlardır fiyatları
yine çok ucuzdur. 1 karton sigara boyutundaki bu talaş poşetinden bir avuç alıp bunu elinizde harmanlarsanız
ortaya 1 akvaryumluk talaş çıkacaktır. Ne çok nede az saklanabilecekleri derinlikte koyarsanız talaşları iyi olur. Bu talaşlar sıvıyla temas edince koku yayıyorlar yani dışkılama işlemlerinde koku olurm diye endişelenmeyin

İsterseniz birde çark alabilirsiniz. Akvaryum veya özel evleri genişse bunları koyarsınız. Kafasına estikçe bu döner duru bunda. İzlemesi zevkli hemde kas yapar hayvancağız


Tabii ki su içmeleri için bu biberonlara ihtiyaçları olacak. Bittiğinde doldurursunuz iyi içerler.4 - Bakımdan bahsedecek olursanız?

Bakımları aslında ihtiyac oldukları şeylere sahip olduktan sonra çok kolaydır. 4-5 günde bir (2 hamstersa 1 avuç) yarım avuç yem koyarsanız bunların 1-2 güne kaybolduğunu
farkedeceksinizdir. Hamsterlar talaşların arasına bu yemleri zula yaparlar. Ayrıca aç
kalabilirim diye düşünüp bunlar yanaklarına parça parça biriktirirler. Yani yanakları
top gibi şişmiş bir hamster görürseniz panik etmeyin.


İçerdeki talaşları 2-3 haftada bir yenilersiniz. Zaten talaşların rengi gitgide kararır, farkedebilirsiniz bunu.


5 - Başka neler söyleyebilirsiniz?

Çok narin hayvanlar olduklarını söyleyebilirim. İnsanlardan nezle kapabilirler.
Çok sıcaktada mayışabilirler.

Ayrıca çok temiz hayvanlardır, her an yalanırken veya pirelerini ayıklarken
görebilirsiniz onları.

Birde hamsterları 2-3 haftalıkken alırsanız size daha iyi alışır. Çok büyük alırsanız ürkek ceya saldırgan çıkabilir. Dediğim gibi onlarda karaktere sahip.


Diğer bir kaynak

Hamster Bakımı

Hamster yalnız yaşamayı seven bir hayvandır. Bu yüzden kafesinde istediğinde saklanabileceği yerler olmalıdır. Dişi hamster, eğer çiftleşmeye hazır değil ise kafesine konan erkeği öldürebilir. Eğer birden fazla hamster aynı kafeste yaşıyor ise kafes büyük olmalı ve her birinin saklanabileceği ayrı yerler bulunmalıdır. Kavga ettiklerini görürseniz hemen ayrı kafeslere yerleştirin.
Hamster dayanıklı bir hayvandır. Kafes temizliğine göstereceğiniz özen, kaliteli taban malzemesi ve uygun yemlerle sağlıklı bir ömür geçirecektir. Hamster insanlardan nezle kapabilir. Bu yüzden nezle olanlar kafesten uzak durmalıdır. Sağlıklı bir hamsterin; vücudu yuvarlak, gözleri parlak ve canlı, burnu akıntısız, tüyleri düzgün ve parlak, hareketli ve çevresi ile iletişimli olmalıdır. Ortamın kirli olması hamster gibi mikroba duyarlı bir canlıyı hasta edebilir. Kafesin temizliği ihmal edilmemeli. Hamsterinizi aşırı sıcaktan koruyunuz. Eğer ısı 27°C ' nin üstüne çıkarsa hamster derin uykuya dalar ve vücut fonksiyonları yavaşlar. Bu durumda onun öldüğünü sanabilirsiniz. Bu özellik onun çöldeki yüksek sıcaklık ile başa çıkmasını sağlar.
????: Web Hattı - Türkiyenin En Güncel Forumu [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
Dişi hamsterlerde cinsel organı ile anüsü arasındaki mesafe daha uzundur. Erkeğin ise arka tarafı daha sivridir ve dördüncü haftadan sonra anüsünün iki tarafında yumurtalıkları görünür.

Kafes
Plastik tabanlı bir kafes temizlik kolaylığı sağlayacaktır. Kafes mümkün olduğunca büyük olmalıdır. Küçük bir kafeste hamster huzursuz ve saldırgan olur. Tek bir hamster için 60x45 cm taban alanı ve 30 cm yüksekliği olan bir kafes yeterlidir. Kafes tabanına 3-5 cm kalınlığında emici taban malzemesi konur. Hamster eşelenmeyi sever bu nedenle derin taban malzemesi eşelenme ihtiyacını karşılayacaktır. Kağıt yeterince emici olamadığı için taban malzemesi görevini yerine getiremez. Taban malzemesinin üstüne yayılacak saman hem doğal bir ortam sağlar, hem de hayvanın dışkısı ile temasını keser. Yuvanın içine bir miktar ot koymalısınız. Yem kabı kemirgenin içine giremeyeceği boyutta olmalıdır. Kafeste koşma tekerleği şarttır. Yeterince hareket etmeyen hamster önemli sağlık sorunları yaşar.
Sıkıştırılmış talaş kafes tabanına yayıldığında rahat ve temiz bir ortam sağlar. Özel olarak, hiçbir kimyasal madde ile temas etmemiş beyaz çamdan üretilmiştir. Sıkıştırılmış olduğu için uzun süre kullanılır ve oldukça da ekonomiktir.

Çiftleştirme
Çiftleşecek dişi ve erkek en az 4 aylık olmalıdır. Dişi dört günde bir çiftleşmeye hazır duruma gelir. Eğer çiftleşmeye hazır değil ise bir araya gelindiğinde erkeğe saldırabilir. Akşam dişi hamsteri erkeğin kafesine koyunuz. Eğer dişi saldırganlaşıra hemen kafesine geri koyun ve sonra yeniden deneyin. Dişi ve erkeği sizin gözetiminizde olmadıkları zamanlar beraber bırakmayın. Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişiyi kafesine koyun. Çiftleşen dişinin kafesinde bol miktarda taban malzemesi, ot ve saman olmalıdır. Kafesi serin ve doğrudan gün ışığı almayacağı bir yere yerleştirin. Dişinin gebeliği 16 gün sürer ve 1-16 arası (ortalama 7 adet) yavru doğurur. Yavrular tüysüz ve gözleri kapalı doğar. Birkaç gün içinde yavruların tüyleri tamamlanır. On gün sonra katı yem yemeye başlarlar. Yavrular hızla gelişir ve 3 ayda erişkin olur. Yavrular 4 haftalık olduğunda annelerinden ayrılmaları gerekir. Aksi taktirde anne hamster yavrulara saldırabilir.

Evcilleştirme
4-7 haftalık hamster evcilleştirmek için idealdir. Yavru hamster sahibine çabuk alışır. İlk birkaç gün yerine alışması için onu yalnız bırakın ve elinize almayın. Onunla konuşun, böylece sesinizi tanıyacaktır. Yemini her akşam üstü kafes tabanına kendi elinizle koyun. Birkaç gün sonra yemi koyduktan sonra hamster yemini yerken elinizi yakınlarda tutun. Daha sonraki günlerde yemi elinizden sunun. Elinize korkusuzca binmeye başlayınca diğer elinizle sırtını okşayabilirsiniz. Elinize alıştıktan sonra ellerinizde ve kolunuzda yürütebilirsiniz.
????: Web Hattı - Türkiyenin En Güncel Forumu [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
Doğada hamster gündüz uyur, gece yiyecek arar. Eğer hamster uyurken onunla oynamak isterseniz onu nazikçe uyandırın. Tam uyanana kadar parlak ışıktan koruyun. Hamster ancak korktuğu zaman dişler. Korktuğunda kulakları geriye kıvrılır. Kulakları dik hale gelene kadar onunla sakin bir tonda konuşun, ondan sonra elinize alabilirsiniz. Hamster oldukça hareketli bir hayvandır. Kafesinden kaçmak için en küçük fırsatı bile değerlendirecektir. Kaçtığında yakalamak için içinden çıkamayacağı bir leğenin içine en sevdiği yiyeceği koyun. Leğene çıkabileceği şekilde bir rampa oluşturun ve bu yola da en sevdiği yiyecekten ufak kırıntılar koyunuz. Gündüz uyuyan, gece yem arayan bir hayvan olduğu için tuzağınız ancak ortalık karanlık ve sakin olduğunda işe yarayacaktır.

Kafes temizliği
Haftada bir yapacağınız temizlik yeterlidir. Aksi taktirde yuvası bozulan ve sakladığı yiyecekleri kaybeden hamster huzursuz olacaktır. Kafeste kullanılan taban malzemesi çok önemlidir. Hamster kokusu ile yaşadığı alanı işaretler. Kafesi çok sık temizler iseniz bu kokunun yok olması onu yuvasına yabancılaştırır ve strese sokar. Bu yüzden dışkıyı hızla kurutacak, kafesi uzun süre sağlıklı tutacak taban malzemesi kullanılmalıdır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-09, 22:46 #2
HaS0-Ronark HaS0-Ronark çevrimdışı
Varsayılan C: Hamster[gonzales]bakımı&çiftleşmesiqüzeL biR YaRatık Cıkmış MeyDana ßaya TatLıymış
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-09, 22:23 #3
duyguhes duyguhes çevrimdışı
3 yardım istiyorum :(Merhaba dostlar.Öncelikle ben aşırı derecede hayvan seven biriyim.1 kuşum 1 köpeğim 1 kaplumbağam var birde hamster gonzalaes aldım 3gün önce.
Hem pet shoptaki adamdan hemde netten gonzales bakımı hakkında bilgi aldım.Herşeyi tam takım.Ama eminim daha önce bakanlar olmuştur.Ben çok deneyimsizim ve şuan br sorunum var.Gece uymak için hazırlandığım sırada gonzales sürekli dönme merdiveininde dönmeye başlıyor ve sürekli dönüyor.Neticede ses yapıyor ve yatamıorum.Diğer odaya koymama rağmen ses çıkıyor.Gündüz yağma sorun olmaz tabi ama.bende kalktım merdiveni çıkardım kafesten.Sabah geri taktım.Ama dönmediği zaman çatlar diorlar ne yapmalıyım tecrübesi olan arkadaşların bana yazmalarını istiyorum.şimdiden tşkler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-12, 16:09 #4
kash31 kash31 çevrimdışı
Varsayılan C: Hamster[gonzales]bakımı&çiftleşmesioyun oynamasını engellememelisin bence. bendede bi tane gonzales var. çok oyun düşkünüler. sana küsüp evinden günlerce çıkmamasından iyidir. daha az ses cıkaran çark almayı dene yada oncekını yagla buna ragmen ses cıkıyorsa katlan derim. ama dönmediği içinde ölmez yani.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
bakımı, çiftleşmesi, eren-2042, hamster

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:57
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016