Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 01-02-09, 11:02 #1
Taylan... Taylan... çevrimdışı
Arrow Muhabbet KuşLarının ÖzeLLikLeri


Bu türün uzunluğu ortalama 19 cm’dir. Doğal renkleri sarı ve yeşil olmasına karşılık değişim sonucunda yüzlerce değişik renkte muhabbetkuşu elde edilmiştir. Hemen hemen tümünün yüzünde benekler ve üst bölümlerinde sık sıralı çizgiler vardır. Erkek ve dişi birbirine benzerse de gagalarının tabanındaki tüysüz deri mevsime bağlı olarak renk değiştirebilir. Yavru erkeklerde bu deri pembedir, zamanla maviye döner. Dişilerde yavruyken beyaz olan deri, hayvan yaşlandıkça pembe-kahverengiye döner. Erkek muhabbet kuşları dişilere nazaran daha hareketli ve konuşkandırlar.

Muhabbet kuşları 1-2 yaşından sonra ergen olur. Dişi muhabbet kuşları 4-5, erkekler ise 5-6 yaşından sonra çökerler.

Muhabbet kuşları ortalama ömrü 7-11 yıl arasındadır. Muhabbet kuşları
Muhabbet Kuşu Yaşam şekli beslenme şekilleri yaşadığı yer gibi faktörlere göre daha uzun veya daha kısa yaşayabilirler.

Doğal ortamları olan Avustralya otlaklarında büyük sürüler oluşturan bu kuşlar, tohumla beslenir ve ağaç kovuklarında koloni halinde ürerler. Dişiler yuvalara yılda iki kez 6-8 yumurta bırakırlar. Muhabbet kuşları genellikle çok narin yapılıdırlar ve çok zekidirler. Sıcakkanlı ve sempatik hayvanlardır.


Kuşların değişik türleri ve bilgiler (resimli)
GRİ JAKO PAPAĞANI
Batı ve Orta Afrika'nın balta girmemiş ormanları anavatanlarıdır. Konuşma yetenekleri son derece gelişmiş olup hemen her sesi kolayca taklit edebilirler. İnsana alışması açısından henüz bebekken sahiplenilmesinde fayda vardır. Mantıklı ve normal cümleler kurabilme yeteneklerinin yanı sıra kapı zili, köpek havlaması, hapşırmak ve öksürmek gibi sesleri çıkartabilmeleri besleyenleri açısından son derece cazip bir sebeptir. Mutsuz olduklarında tepkilerini tüylerini yolarak belli ederler. Gözlerinin irisi yetişkinlerde sarı, yavrularda önce siyah sonra gri renk alır. İnsanla arkadaşlığı ve iletişimi son derece gelişmiş olup bağlılık kurduğu sahibinden hiçbir zaman uzaklaşıp doğaya dönmeyi tercih etmez.
CENNET PAPAĞANI
Afrika kıtası anavatanıdır. Oldukça meraklı, sosyal ve gürültücü, uçucu kuşlardır. Günün her saatinde seslerini duymak mümkündür ancak özellikle sabah saatlerinde bu sesler daha da fazladır. Kafeslerinden çıkartıldıklarında takip edilmelidirler çünkü kemirmeyi ve çiğnemeyi severler. Doğalarında oldukça geniş gruplar halinde yaşadıkları için eş olarak beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Tek olarak alınacaksa mutlaka yakından ilgi ve sevgi gösterilmelidir. Konuşma özellikleri yok denecek kadar azdır. Konuşsa bile birkaç kelimeden fazlasını beklememek gerekir.
SEVDA PAPAĞANI
Anavatanı Afrika kıtasıdır. Bakımları çok kolaydır. Çok gürültücüdürler. Çok aktif papağanlardır, her zaman hareketlidirler. Banyo yapmaktan çok hoşlanırlar. Özellikle yaz aylarında kafeslerinde bir banyoluk bulunması yararlı olacaktır.
SULTAN PAPAĞANI
Anavatanı Avustralya kıtasıdır. Bu türün en büyük özelliği insana çabuk alışması, ev için ideal büyüklükte olması ve oyuncu olmasıdır. Edineceğiniz bir çift Sultan Papağanından ev içinde yavru alabilir ve doğanın mükemmel döngüsüne şahitlik edebilirsiniz.
LORİ PAPAĞANI
İnanılmaz renkleri ve aşırı hareketliliği ile, insanların dikkatlerini çekmeyi başarmışlardır. Erişkin bir lori bile alsanız, kısa sürede evcilleşir ve oyunculuğu ile, tüm aile fertlerinin sevgilisi olurlar. Fakat özellikle neşelendiklerinde yüksek sesli ötüşleri ile, apartman ortamında komşularınızla olan ilişkilerinizde tehlike yaratabilirler. Ortalama ömürleri 20-25 yıl olup, cinsiyet tayininde bilimsel yöntemler kullanılır. Meyve ve meyve suları ağırlıklı beslemek gerekir. Sıvı alınımının fazlalığınına bağlı olarak dışkıları suludur. Bu da bakımda sıkıntı yaratabilir. Zaman içinde konuşma yeteneklerini geliştirip, kelime haznelerini artırabilirler.
KAKADU PAPAĞANI
Endonezya'nın sınırlı bölgeleri anavatanlarını oluşturur. Diğer kakadu türlerinden farklı olarak uysal yapısı ile daha az gürültücüdürler. Ama apartman ortamında beslerken dikkatli olmak gerekir.Ortalama ömürleri 50 yıldır. Genel papağan yemlerine ek olarak, meyve ve sebzelerle beslenmelidir. Tutucu yapıları nedeniyle, yeni gıdalara alıştırmak son derce zordur.
KANARYA
Kanaryaların tünek mesafeleri iyi hesaplanmalı, yemlikler yerinde ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Kafes tabanında daima temiz ve kuru kum bulundurulmalıdır. İçme ve banyo suyunun her gün tazelenip değiştirilmesine, yemliğinde daima taze ve temiz tohum karışımı yemin bulundurulmasına, yumurta mamasının ertesi güne kadar mamalığında unutulmamasına, kuşun 18 -20 dereceden yukarı ısıda kalmamasına, kafesteki kanaryanın doğrudan doğruya dik gelen güneş ışınlarına maruz bırakılmamasına, ani ısı değişikliklerinden ve hava cereyanlarından korumaya dikkat etmek lazımdır. Kanaryaların bakımı her sabahlar yapılmalıdır. Geç saatlerde, uyku zamanlarında rahatsız edilmemelidirler, ürkek olurlar.Her gün önce kafes ve malzemenin temizliği yapılmalıdır. Sonra yem, mama ve içme suyu tazelenmeli, meyve veya yeşilliği verilmelidir.
MUHABBET KUŞU
Doğada sosyaldir, gruplar halinde yaşar ve nadiren kavga eder. Tünek olarak bol miktarda taze dal kullanın. Özgün renkleri veya sergi türlerini yaratmak için, koloni sisteminden daha çok, çiftleri kafeste üretin; yavrulara ebeveynlik yapılmasını garanti etmiş olursnuz. Muhabbet kuşları kararsız olabilir, erkek kuş bir çok dişi ile çiftleşebilir. Bir yaşında çiftleşecek olgunluğa ulaşır.

HİNT BÜLBÜLÜ
Küçük,narin yapılarıyla çok hareketli kuşlardır.Kolay ürerler.Yaşatılması ve beslenmesi zor değildir.Normal boy bir kafeste bir çifti kolaylıkla besleyebilir ve üretebilirsiniz. Bu kuşlar üreme konusunda oldukça verimlidirler.Yaşadıkları ortama,kafeslerine ve size alıştıktan sonra hemen üreme faaliyetlerine girişirler.Yuva olarak kapalı hasır yuvayı tercih ederler çünkü mahremiyeti severler.ForumTR ye laik bir konu ise +rep rica edilir . . .


Saygılarımla Taylan...__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-09, 23:38 #2
SiDaLaY SiDaLaY çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet KuşLarının ÖzeLLikLeri

güzel bilgiler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-09, 01:13 #3
ßץßĩяĩѕĩ ßץßĩяĩѕĩ çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet KuşLarının ÖzeLLikLeri

güzel paylaşım saol.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-09, 01:13 #4
ßץßĩяĩѕĩ ßץßĩяĩѕĩ çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet KuşLarının ÖzeLLikLeri

güzel kuşlarmış..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-13, 21:31 #5
ecrin mayta ecrin mayta çevrimdışı
Varsayılan C: Muhabbet KuşLarının ÖzeLLikLeri

Elektrikli süpürgenin sesine bayılırlar

Brokoli yemeyi çok severler.

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:21
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016