Bilgi

Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 18-07-09, 16:49 #1
baycall baycall çevrimdışı
Arrow Bakkal tarzı bir dükkan (içkisiz)Arkadaşlar benim böyle bir proje var aklımda.
Bir dükkan tuttum güzel bir yerde.(ankarada)Tam bakkal (mini market) tarzı bir şey. Elimde kısıtlı bir sermaye var.


Bir bakkal için şartlar nelerdir? ( ruhsat, tuvalet, dükkan genişliği vs gerekenler...)
Sigaraya, kolaya nasıl başvurulur?
Ne kadara patlar?

__________________
 
Eski 18-07-09, 17:00 #2
abuz55 abuz55 çevrimdışı
Varsayılan C: Bakkal tarzı bir dükkan (içkisiz)


İŞYERİ AÇMA ve ÇALIŞMA RUHSATI VERİLMESİ SIRASINDA İŞYERLERİNDE ARANACAK ASGARÎ ORTAK ŞARTLAR
1- İşyeri amaca uygun bir şekilde tasarlanmış, temiz ve aydınlık olacaktır.
2- İşyerinin havalandırma tertibatı bulunacak; ısıtma ve havalandırma soba, kalorifer veya klima sistemlerinden uygun olanı ile yapılacaktır.
3- Tek ruhsatla açılan ve birden fazla faaliyet alanı bulunan işyerlerinde her faaliyet dalı için ilgili bölümlerde öngörülen şartlar ayrıca aranacaktır.
4- On kişiden fazla çalışanı bulunan müstakil işyerlerinde dinlenme yeri, kıyafet değiştirme kabini, bay ve bayan için ayrı tuvalet bulunacaktır. Ancak birden fazla işyerinin bulunduğu iş hanı, iş merkezi, pasaj, gar, terminal gibi yerlerde ortak kullanıma ayrılmış yeter sayıda lavabo ve tuvalet varsa, buralarda açılan işyerleri için ayrıca tuvalet ve lavabo şartı aranmaz.
5- İşyerinde üretilen çöp ve benzeri atıkların toplanması ve muhafazası için gerekli tedbirler alınacak ve atık suyun uygun bir şekilde tahliye edilmesini sağlayacak bağlantı bulunacaktır.
6- Yiyecek ve içecek satılan, depolanan ve servisi yapılan işyerlerinde, yiyeceklerin hazırlandığı bölümlerin tabanları, duvarları ve yiyeceğin temas ettiği yüzeyler seramik, mermer, paslanmaz çelik gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir; tavanlar buğulanmayı, küflenmeyi, pislik birikmesini önleyecek; kapılar, kolay temizlenebilir ve gerektiğinde dezenfekte edilebilir nitelikte olacaktır.
Yiyecek hazırlama ve pişirme bölümünde oluşan buhar, koku, duman ve benzeri kirleticileri tahliye edecek baca sistemi kurulacaktır.
Bardak ve tabaklar cam veya porselen; kaşık, çatal ve bıçak paslanmaz çelikten olacaktır.
7- İtfaiye raporu alması gerekmeyen işyerlerinde çalışanların ve müşterilerin güvenliğini sağlamak amacıyla yangına karşı önlemler alınacaktır.
8- Umuma açık istirahat ve eğlence yerleriyle, kişilerin yoğun olarak giriş-çıkış yaptığı diğer işyerlerinde giriş ve çıkışlar ayrı kapıdan olacak ve yangına karşı ayrıca tahliye çıkışı bulunacak, yangın çıkışları ışıklı tabela ile gösterilecektir.
9- Umuma açık istirahat, eğlence ve konaklama yerleriyle lokantalarda ve pastanelerde şehir şebekesine bağlı su bulunacak, sigara içilen ve içilmeyen bölümler duvar veya camla ayrılacaktır.
10- Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri, konaklama yerleri, düğün salonları, lokantalar ve benzeri işyerlerinde bulunan tuvaletlerin zeminleri ve duvarları mermer, seramik ve mozaik gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir malzemelerle kaplı olacaktır. Tuvalet ile mutfak yan yana olmayacaktır
SIHHİ MÜESSESELER
Sıhhi müesseseler, Et ve balık ürünlerinin satıldığı yerler, bakkal, market, şarküteri, kuruyemişçi, büfe, manav, kantin ve ekmek bayileri, pastahaneler, lokanta, kafeterya, berber ve kuaför, taksi durağı, kapalı açık otopark, oto galerileri, büro, her türlü satış yerleri, hamam, sauna gibi Gayrisıhhi Müesseseler dışında kalan her türlü işyerleridir.
SIHHI MÜESSESELERDE İŞYERİ AÇMA ve ÇALIŞMA RUHSATI MÜRACAATI İÇİN GEREKLİ BELGELER
1- Başvuru / Beyan Formu
2- Tapu Fotokopisi
3- Kira Sözleşmesi Fotokopisi
4- Numarataj Belgesi
5- Vergi Levhası Fotokopisi
6- Şahıs ise (Oda Kayıt Belgesi ve Esnaf Sicil Tastiknamesi - Aslının ibrazı zorunludur)
7- Şirket ise (Ticaret Sicil Tastiknamesi ve Oda Kayıt Belgesi - Aslının ibrazı zorunludur)
8- İmza Sirküleri (Şirket ise)
9- 2 adet fotoğraf (Şahıs ise)
10- Nüfus Cüzdan Fotokobisi (T.C. Kimlik No.)
10-İtfaiye Uygunluk Raporu (Patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı maddelerin üretildiği, satıldığı ve depolandığı işyerleri; otuz kişiden fazla çalışanın bulunduğu her türlü işyerleri, ana giriş kapıları dışında cadde ve sokağa doğrudan bağlantısı olmayan ve birden fazla işyerinin bir arada bulunduğu iş hanı, çarşı ve benzeri işyerleri, Restorant, Lokanta, Kebapçı, Kafeterya, İçli Pide Fırını ve Kebap Salonu için) Çay ocağı, Büfe (Sandviç ve Döner Satış Yeri),Kebap Satış Yeri, Pastahane
12- Yangın Tüp Faturası (Her 100 m2 için 6 kg.lık) (İtfaiye Uygunluk Raporu gerekli olmayan işyerlerinde )
13- Ustalık Belgesi (Pastane, Lokanta, Kebapçı, Restorant, Kuaför ve Berberlerde)
14- Ç.T.V. Makbuz Fotokopisi (En son ödenen)
15- Gediz Elektrik İç Tesisat Kabul Raporu (Restorant, Lokanta, Kebapçı, Kafeterya, İçli Pide Fırını ve Kebap Salonu için)
16- (634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren gayrimenkullerin tapuda kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde sıhhi işyeri açılması durumunda kat maliklerinin oy birliğiyle aldığı karar. (Noterden)
BEYANA DAYALI OLARAK VERİLEN RUHSATLARIN KONTROLÜ 2005/9207 Karar Sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin Yönetmeliğin 12.maddesine istinaden yapılan başvurunun öngörülen kriterlere uygun olduğunun tespiti halinde başkaca bir işleme gerek kalmaksızın işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenerek ilgiliye verilir.
Ancak, ilgili yönetmeliğin 13.maddesine göre işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen işyerleri, yetkili idareler tarafından ruhsatın verildiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde kontrol edilir. Yapılacak olan denetimlerde mevzuata uygun olmayan unsurların ve noksanlıkların tespiti halinde, işyerine bu noksanlık ve hatalarını gidermesi için işyeri işletenine bir defaya mahsus olmak üzere on beş (15) günlük bir süre verilir. Verilen süre içinde tespit edilen noksanlık ve aykırılıklar giderilmediği takdirde, ruhsat iptal edilerek işyeri kapatılır.
UMUMA AÇIK İSTİRAHAT ve EĞLENCE YERİ İŞYERİ AÇMA ve ÇALIŞMA RUHSATI MÜRACAATI İÇİN GEREKLİ BELGELER
1- Başvuru / Beyan Formu
2- Tapu Fotokopisi
3- Kira Sözleşmesi Fotokopisi
4- Vergi Levhası Fotokopisi
5- Şahıs ise (Oda Kayıt Belgesi ve Esnaf Sicil Tastiknamesi - Aslının ibrazı zorunludur)
6- Şirket ise (Ticaret Sicil Tastiknamesi ve Oda Kayıt Belgesi - Aslının ibrazı zorunludur)
7- İmza Sirküleri (Şirket ise)
8- Mesafe Krokisi
9- Ustalık Belgesi (İçkili Restorant, İçkili Lokanta, İçkili Kafeterya)
10- 5 Adet Fotoğraf
11- (634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren gayrimenkullerin tapuda kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda kat maliklerinin oy birliğiyle aldığı karar (Noterden)
12- Ç.T.V. Makbuz Fotokopisi (En son ödenen)
13- İtfaiye Uygunluk Raporu
14- Gediz Elektrik İç Tesisat Kabul Raporu
15- Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C. Kimlik No.)
ÇALIŞANLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
1- Adli Sicil Kaydı
2- Nüfus Sureti (Muhtardan)
3- Sağlık Raporu (Bulaşıcığı hastalığı yoktur ibaresi yazılacak) Resmi kurum onaylı

HAFTA TATİLİ RUHSATI


394 sayılı Kanun hükümlerine istinaden Hafta Tatili ve Bayram günlerinde açmak isteyen işyerlerine hafta tatil ruhsatı düzenlenir.
Hafta Tatil Ruhsatı için gerekli belgeler
1- İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Fotokopisi
2- Hafta Tatili Ruhsatı varsa aslı


bunlar işini görür sanırım...

3- Şahıs ise 2 Adet Fotoğraf
 
Eski 18-07-09, 17:04 #3
baycall baycall çevrimdışı
Varsayılan C: Bakkal tarzı bir dükkan (içkisiz)


Teşekkürler kardeşim. Sağolasın. Amma karşık iş

Dükkan hakkında daha detaylı bir billgi vermeye çalışacağım.Lakin aklımda bir soru var.Şöyle bir söylenti vardı : " İlk 6 ay ruhsat için falan izin var." deniliyordu. Yani ben şimdi bu ruhsatmış vs. gibi şeyleri yerine getirmeden dükkanı açabilir miyim bilmiyorum.

Mesajı son düzenleyen baycall ( 18-07-09 - 17:08 )
 
Eski 18-07-09, 17:31 #4
abuz55 abuz55 çevrimdışı
Varsayılan C: Bakkal tarzı bir dükkan (içkisiz)


muhtemelen açamazsın maliyeciler fialn görürse ceza keser sen işi hukukuna göre yap yeter...
bir öneri
eğer komşuların bir marketten alışveriş yaprsa onlara kızarak bakma bana öyle yapıyorda burdaki bakkalcı onun için dedim bırak herkes istediği yerden alsın...
 
Eski 18-07-09, 17:44 #5
baycall baycall çevrimdışı
Varsayılan C: Bakkal tarzı bir dükkan (içkisiz)


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen abuz55 Mesajı Göster
muhtemelen açamazsın maliyeciler fialn görürse ceza keser sen işi hukukuna göre yap yeter...
bir öneri
eğer komşuların bir marketten alışveriş yaprsa onlara kızarak bakma bana öyle yapıyorda burdaki bakkalcı onun için dedim bırak herkes istediği yerden alsın...
Doğru diyorsun esnaflık çok önemli...

Açamazsın demişsin ben böyle bir hakkın oldugunu sanıyordum kendim işletme okuyorum.O yüzden dedim yoksa tam emin değilim. Geçende tvde böyle bir konu geçti o yüzden sordum yoksa gönül isterki hemen ruhsatları ıvırı zıvırı halledelim açalım ne kimse bana karışsın ne ben kimseye lakin işleyip işlememe gibi bir riski düşünürsek ve yüksek bir ücret ödersek (ki devletimiz sagolsun güzel soyar adamı) bu şekilde zarara uğramış olurum. 6 aylık bir müddet en hayırlısı olur. Allah vere de böyle bir izin olsun.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
bakkal açma dükkan açma

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:46
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016