Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 13-01-09, 11:29 #1
banned99 banned99 çevrimdışı
Varsayılan En Çok Para Kazandıran İşler


Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot, vergi beyanına göre en çok ve en az kazanan iş gruplarını yazdı.

Vergi beyanına bakınca en çok noterler, en az lokantalar kazanıyor

GEÇTİĞİMİZ yıl beyan edilen kazançlara göz attığımızda, en çok kazanç bildirenlerin yıllık ortalama 217.7 bin TL ile noterler, en az kazanç bildirenlerin ise, yıllık ortalama 3 bin 829 TL ile lokantalar olduğu göze çarpıyor.

Olaya bir "futbol takımı" gibi baktığımızda; en çok kazanç gösteren ve vergiödeyenlerden oluşan, 11 faaliyet grubu ile en az gösteren ve ödeyenlerden oluşan 11faaliyet grubu, Tablo-I ve II’de belirtilmiştir.

NİÇİN NOTERLER

Tabloya bakanlar, "Demek ki Türkiye’de en çok kazananlar noterlermiş" diyedüşünebilir. Ancak bu düşünce doğru değil. Noterler, yaptıkları tüm işlemlere belgedüzenledikleri ve gider gösterebilecek harcamaları da sınırlı olduğu için, kuruşuna kadarvergilerini ödüyorlar. Yoksa, noterlerden daha fazla kazandığı halde, ilk 11’de gözükenve gözükmeyen faaliyet grupları da var.

En çok kazanç bildirenlere göz attığımızda, bunların belgesiz gelir elde edemedikleri ya da gelirlerinin önemli bir kısmı için belge düzenlemek zorunda oldukları fark ediliyor.

Tabloya baktığımızda, bir noterin ortalama kazancının; 57 lokantacı, 52 diş protezcisi,43 mobilyacı ya da 40 kürk imalatçısının kazançları toplamı kadar olduğunu farkediyoruz.

DÜŞÜK KAZANÇ BİLDİRENLER

Tabloya bakıyoruz, vergi sonrası aylık 257 TL ile en düşük gelir gösterenlerin başındalokantacılar geliyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi, insanlar önceden olduğu gibi lokantaya gitmiyor, ayaküstü atıştırmayı ya da evde yemeği tercih ediyorlar. İkinci neden ise, emeklilere ve ücretlilere "vergi iadesi kaldırılınca, çok kişi fiş-fatura almaktan vazgeçti. Diğerlerine bakıyoruz; vergi sonrası aylık net gelir diş protezcisinde 285 TL,mobilyacıda 336 TL, bakkalda 348 TL, kürkçüde 356 TL, ayakkabıcıda 374 TL. Özetleasgari ücretin bile altında!..

Merak edenler için açıklayalım; kuyumcular yıllık ortalama 9 bin 957 TL (vergi sonrası aylık 653 TL), fırınlar 6 bin 890 TL (vergi sonrası aylık 464 TL), bina inşaatı yapanlar 17bin 523 TL (vergi sonrası aylık 1031 TL), oteller 10 bin 56 TL (vergi sonrası aylık 632 TL),kazanç göstermişler.

Tablodan da fark edileceği gibi, birçok meslek grubu ayda 300-400 lira gelirle yani asgariücretin altında bir para ile yemiş, içmiş, giyinmiş, kira, elektrik, su ve yakıt parası ödemiş,çocuk okutmuşlar!..

Yukarıdaki veriler, kriz öncesi dönemin kazancını ve buna bağlı olarak kayıtdışılığın boyutlarını yansıtıyor.

Kriz döneminde ortaya çıkan tabloyu da bir süre sonra göreceğiz...
Haber3.com

__________________
 
Eski 14-01-09, 13:51 #2
ozanoral ozanoral çevrimdışı
Varsayılan C: En Çok Para Kazandıran İşler


Eczane işi mantıklı
Teşekkürler
 
Eski 14-01-09, 17:17 #3
murat.kilicbey murat.kilicbey çevrimdışı
Varsayılan C: En Çok Para Kazandıran İşler


ArkadaŞlar İnternet Üzerİnden en kolay ve hizli tİcaretİ bİz ÖĞrendİk bunun kaynaĞi coprolİne eĞİtİm kurumlari .aldiĞimiz eĞİtİmle Şİmdİ Çok kolay hedef pazar araŞtirmasi yapip İnternet Üzerİnden ne nasil yapacaĞimizi ÖĞrendİk .diŞ tİcaretle İlgİlenen her kesİn almasi gereken bİr eĞİtİm.
 
Eski 26-02-11, 23:56 #4
ilkoltulu ilkoltulu çevrimdışı
Varsayılan C: En Çok Para Kazandıran İşler


noterlere ödenenyüksek meblağlar hiçbir zaman içime sinmemişti zaten...
 
Eski 27-02-11, 00:01 #5
Onur Onur çevrimdışı
Varsayılan C: En Çok Para Kazandıran İşler

Eski konuları uplamayalım lütfen..
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
banned99

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:03
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016