Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-03-09, 19:14 #1
_AristokraT_ _AristokraT_ çevrimdışı
Varsayılan Nef'î


Nef'î

Nef'î (Ömer), (1572-1635) ünlü 17. yüzyıl Dîvân şairi. XVII. yüzyıl ve bütün Türk edebiyatının en büyük kaside şairi olarak tanınan Nef'i, bu yüzyılın başında yaşamış, kasidede gerçek bir varlık göstermiş ve gerek kendi zamanında, gerekse sonraki yüzyıllarda kaside yazan bütün şairlere etki etmiş bir şairdir.

1572 yılında Hasankale'de doğdu. Bundan dolayı devrin kaynakları Nef'i'den Erzenü'r-Rumî diye söze ederler. Babası ülkesinin etrafından Sipahi Mehmed Bey diye anılan bir kişidir.

Gerçek ismi Ömer olan Nef'î, kaynaklarda Nef'i Ömer Bey adıyla anıldığı gibi mührüne kazdırdığı beyitte de Ömer adı görülmektedir.

Daha küçük yaşlardan itibaren güçlü bir eğitim gördü. Öğrenimini Hasankale'de yapmış, sonra Erzurum'a gelerek devam ettirmiştir. Burada Fars edebiyatının ünlü eserlerini okudu, Arapça ve Farsça öğrendi. Nef'i Erzurum'da öğrenimini sürdürürken genç yaşında şiir yazmaya da başlamıştır. İlk mahlası Zarrî "zararlı"dır. 1585 Erzurum defterdarı olan Gelibolulu Müverrih Ali, şiirlerini görmüş, beğenmiş ve bu genç şaire Nef'i "nafi, yararlı" mahlasını vermiştir.

Padişah 1.Ahmed zamanında İstanbul'a geldi. Devlet hizmetine girdi ve bir süre farklı memurluklarda çalıştı. Daha sonraları 2.Osman ve 4.Murad dönemlerinde yıldızı parladı ve sarayla yakın bir ilişki kurdu. Hicviyeleri ile ünlü olan Nef'î yazdığı hicivlerle dönemin birçok isminin nefretini ve öfkesini üstüne çekti.Dönemin müftüsü Nef'i yi öven ancak içeriğinde Nef'i ye kâfir diyen bir beyit söylemiştir.Nef'i de buna karşılık olarak; "Müftü efendi bize kâfir demiş. Tutalım ben O'na diyem müselman. Lâkin varıldıktan ruz-ı mahşere, İkimiz de çıkarız orda yalan." diyerek cevap vermiştir. Yine de uzunca bir süre 4.Murad tarafından korundu, daha sonraları 4.Murad kendisinden hiciv yazmamasını rica etti. Her ne kadar Nef'î padişah 4.Murad'a bu konuda söz verse de, kalemini durduramayıp Vezir Bayram Paşa hakkında bir hicviye kaleme aldı. Bu hicviyesinden ötürü, 1635 yılında, sarayın odunluğunda kementle boğularak öldürüldü. Sonra cesedi İstanbul boğazı'nda denize atılmıştır.Halk arasında Nef'i efendinin ölümü hakkında şöyle bir rivayet geçmektedir: Nef'i çok iyi bir şair olduğu için infazından vazgeçilmiştir.Padişaha gönderilecek belge yazılırken Nef'i de oradadır.Belgeyi bir zenci yazmaktadır ve kâğıda mürekkep damlatır.Nef'i de bu olay üzerine "Mübarek teriniz damladı efendim" diyerek yaşama şansını kaybetmiştir.

Çalışmaları

Nef'î hiç kuşkusuz, hiciv dendiğinde Türk edebiyatında öne çıkan isimdir. Onu ölüme sürükleyen hiciv edebiyatında çok başarılı olduğu aşikâr. Hicvin yanı sıra övgü edebiyatıyla da göz doldurmuştur, bugün dîvân edebiyatının en beğenilen kasidelerinden bir çoğu onun eseridir. Yazdığı kasideler güçlü tekniği ve değişik ahenki ile fark yaratır. Zaman zaman kasidelerinde gördüğümüz aşırı süs ve abartılar bile, güzel ahenki ile sunîlikten uzak doğal bir havadadır.

Ölüm Sebebi

Nef'î'nin ölüm sebebi o zamanın sadrazamına şiir şeklinde küfür ettiği için bir kez zindana atıldı ama padişah bunu öğrenince affet dedi ve çıkarıldı, 1 ay sonra tekrar küfür etti ve yine zindana atıldı ve yine padişah Allah'ın sabrı üç kezdir diyerek bir kez daha affedildi ve 1 ay sonra tekrar küfür edince yine zindana atıldı ama bu sefer sadrazam gizli yapmış ve padişah Nef'i nerde diye araştırırken orda olduğunu bulmuş ve son bir kere daha affetmiş Nef'i o gece son bir şiir yazmış ve ondan sonra tekrar küfretmiş ve ondan sonra boğularak öldürülmüştür.Boğulmasının nedeni padişah soyundan gelenlerin kanının kutsal sayıldığına inanılmasından dolayı kanını toprağa akıtmadan boğularak öldürülmüştür.

Başlıca Eserleri

* Sihâm-ı Kazâ (Hiciv şiirleri),
* Türkçe Dîvân,
* Farsça Dîvan.

Eserlerinden örnek

Tûtî-i mu'cize-gûyem ne desem lâf değil
Çerh ile söyleşemem âyînesi sâf değil.

Ehl-i dildir diyemem sînesi sâf olmayana
Ehl-i dil birbirini bilmemek insâf değil.

Yine endîşe bilir kadr-i dür-i güftârım
Rüzigâr ise denî dehr ise sarrâf değil.

Girdi miftâh-ı der-i genc-i ma'ânî elime
Âleme bez-i güher eylesem itlâf değil.

Levh-i mahfûz-ı suhandir dil-i pâk-i Nef'î
Tâb'-ı yârân gibi dükkânçe-i sahhâf değil.

"Tâhir efendi bize kelb demiş
İltifâtı bu sözde zâhirdir.
Mâlikîdir mezhebim zîrâ,
İ'tîkâdımca kelb tâhirdir."

"Bana kâfir demiş müftü efendi
Tutalım ben diyem ona müselmân
Vardıkta yarın rûz-ı cezâya
İkimiz de çıkarız onda yalan"

"Benem âşık ki rüsvâlıkda tutdı şöhretim şehri
Yazanlar kıssa-i Mecnûn'u hep yabâne yazmışlar"

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-03-09, 18:10 #2
Obsession Obsession çevrimdışı
Varsayılan C: Nef'î


Divan Edebiyatının En Didaktik Şairlerinden Biri Olan Nefi Hicivleriyle Ünlüdür...

En Ünlü Eseri Tüm Hicivlerini Bir Kitapta topladığı Siham-ı Kazadır.

Kendisi Paşalara Ve Yüksek Mertebe Kişilere Ağza Alınmayacak Kadar Ağır Hicivleri Kaleme Alması Bir Çok Kez Padişah Tarafından Uyarılmasına Ve En Sonda Yine Aynı Şeyi Yaptığı İçin Boğularak Öldürülmesine Neden Olmuştur...

Teşekkürler. Nefiyi İyi Tanırım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-04-09, 21:52 #3
яуℓαι ¢яєѕтƒαℓℓ яуℓαι ¢яєѕтƒαℓℓ çevrimdışı
Varsayılan C: Nef'î


En sevdiğiniz şair kim deseydiniz Nefi derdim.Harika bi zekası ve sivri diliyle en sevdiğim yazardır kendisi Dilinden dolayı idam edilmesi beni çok üzmüştür.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-04-09, 17:38 #4
Sisler Sisler çevrimdışı
Varsayılan C: Nef'î

Nefi...Kalemin kılıçtan keskin olduğunu ispatlayan kişi..En güzel yergi şairlerimizden birisi.

Bayram Paşa aleyhine yazdığı yergiden sonra idam edildi sanırsam.

Bir de yazı bulmuştum eskiden Nefi hakkında.Buraya alıntılayalım bari

Alıntı:
Dönemin müftüsü görünüşte Nef'i yi öven, fakat içeriğinde Nef'i ye kâfir diyen bir beyit oluşturup halka sundu.Üstad Nefi’de boş durur mu sanırsınız? Nefi’ye biri kafir diyecek ve Nef’i masum masum, hiçbir şey yokmuş gibi davranacak.Üstad boş durmadı. Hemen bu beyite karşılık bir beyit de o yazdı:

"Müftü efendi bize kâfir demiş.
Tutalım ben O'na diyem müselman.
Lâkin varıldıktan ruz-ı mahşere,
İkimiz de çıkarız orda yalan."
Müftü'nün Nefi için yazdığı beyit ise bu idi:

"Şimdi hayli sühanveran içre,
Nef'i mâ'nendi var mı bir şair,
Sözleri Seb'a-i Muallakadır,
İmre-ül Kays kendidür kafir."
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-09, 19:21 #5
Kuklaların Efendisi Kuklaların Efendisi çevrimdışı
Varsayılan C: Nef'î

Nef'i'nin dili çok mükemmel ve çok usta bir şair zaten usta olmasa edebiyatımıza adını altın harflerle kazıyamazdı.Yalnız çok sivri dilli olduğu bir gerçek.Siham-ı Kaza'sında birçok kişiyi bazen hakaret ve küfür boyutunda eleştirmiştir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:31
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018