Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 22-03-10, 09:42 #1
ĄηêŁkå39™ ĄηêŁkå39™ çevrimdışı
Question Evlilik için hangi dua okunur ?

'Allah, duamıza cevap vermeyecek, kabul etmeyecek olsaydı, 'Dua edin' demezdi. Oysa Kur'ân'da yüzün üzerinde dua ayetleri vardır.' diyen Mehmet Paksu yazdı.


Mehmet Paksu'nun yazısı

Evlilik için hangi dua okunur?


Bende bazen ümitsizlik oluyor, dua edesim gelmiyor. "Nasıl olsa değişen bir şey olmayacak, duam kabul edilmeyecek" gibi geliyor. "Şu yaşıma kadar evlenemedim, bundan sonra mı evleneceğim, boşa dua etmeyeyim" gibi hissediyorum. "Sanırım Rabbim vermek istemiyor" diyorum. Günaha mı giriyorum? 35 yaşına geldim. Artık mutlu bir yuva kursam, Rabbimin rızası için hizmet etmek istiyorum ama olmuyor. Çok çaresizim.
Ayrıca bir yazınızda Salat-ı Tefriciye'yi önermiştiniz fakat bazı kimseler bu duanın Peygamberimizden sonra icat edildiği, sayının saçma olduğunu, Allah ile pazarlık edilemeyeceğini söylüyor. Kafam karıştı. Ben bu duayı okumayı istiyorum, ne yapayım? (Rumuz: Üzgün)
Sâdî'nin, "Vermek istemeseydi, istemeyi vermezdi" şeklinde güzel bir sözü var. Yani Allah vermek istemeseydi, "İsteme" arzusunu vermezdi.
Daha açıkçası, duamıza cevap vermeyecek, kabul etmeyecek olsaydı, "Dua edin" demezdi. Oysa Kur'ân'da yüzün üzerinde dua ayetleri vardır.
Yüce Allah, kendisini bize "Duaları işiten, duaları en güzel şekilde kabul eden" olarak tanıtıyor, nasıl dua edeceğimizi öğreterek "dilekçe örneği" veriyor.
Mesela bu duada Allah'tan nasıl bir eş isteneceği öğretiliyor:
"Onlar 'Rabbimiz, bize göz aydınlığı olacak eşler ve nesiller bağışla; bizi takva sahiplerine öncü yap' derler." (Furkan, 25:74)

Hz. Musa'nın evlilik duası

Musa Aleyhisselâm, Mısır'ı terk etmek zorunda kalır. Yollara düşer, bir kuyu başına gelir, orada Hz. Şuayb'in iki kızını görür. Çobanlar onları kuyunun başına yanaştırmazlar. Hz. Musa onlara yardım eder, hayvanlarına suvarır, sonra bir gölgeliye çekilir, oturur, şu duayı okur:
"Yâ Rabbi, Senin indireceğin her hayra muhtacım." (Kasas, 28:24)
O sırada kızlardan büyüğü, "Bizim yaşlı bir babamız var, hayvanlarımızı sulamanın ücretini sana vermek ister" der ve babasıyla tanışmasını isterler.
Hz. Şuayb belli bir ücret karşılığında Hz. Musa'yı yanına alır ve sekiz on sene çalışmasından sonra kızlarından birisini kendisiyle nikâhlayacağını söyler.
Duasının karşılığını gören Hz. Musa, hem bir peygamberin yanında eğitim görür, hem de daha sonra ona damat olur.
Peygamberler bize her konuda örnek insanlardır. Onlar her vakit, her şeyi Allah'tan istemişler ve bütün isteklerine ulaşmışlar.
Allah her duaya cevap verir. Bazen istediğimizin aynısını verir, bazen daha iyisini verir, bazen de bizim hayrımıza olmadığını bilir, hiç vermez.
Bunun için kul olarak biz duamızı nasıl kabul edeceğini Allah'a bırakırız, rahat ederiz.

***

Duada sayı önemli mi?

"Allâhümme salli/bârik" salâvatlarından başka diğer bütün salavatlar âlimler, veliler tarafından yazılmıştır. Bu salâvatların sayısı binleri bulur. En bilinenlerinden birisi de Salat-ı Terficiye'dir.
Bu salavatı birçok veliler, alimler kendi hayatlarında tecrübe etmişler, Peygamberimizi vesile ederek Allah'a dua etmişler. Karşılığını ve faydasını görmüşler.
Mesela bu salâvat için 4444 defa okunması tavsiye edilmiş. Bu salâvatı okumak ne farzdır, ne sünnettir; isteyen okur, istemeyen okumaz. Okuyan faydasını göreceği gibi, okumayan bir zarar etmez. Fakat karşı çıkmanın bir anlamı da yoktur.
Tesbihlerin ve bazı duaların belli sayıda okunmasını Peygamberimiz tavsiye ediyor.
Mesela namazda 33'er defa "sübhanallah, elhamdülillah, Allahü ekber" tesbihlerinin okunmasını Peygamberimizden öğreniyoruz.
Peygamberimiz her gün 70/100 kere istiğfar okuduğunu belirtiyor. Bazı hadislerde İhlâs Suresi'nin 1000 defa okunacağı yer alıyor.
Başta Sahabiler olmak üzere diğer ulema ve Allah dostları bu sünnet geleneğini izlemişlerdir.
Böyle yapmak "Allah ile pazarlık" olarak anlaşılmamalı. Hem "pazarlık" olsa ne sakıncası vardır ki...
Buna Allah teşvik ediyor. Mesela, iman edip iyi işler yapanlara cenneti söz veriyor. Biz de kul olarak Allah'ın bu emrini yerine getiriyor, mutluluk duyuyoruz.

BUGÜN

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-10, 10:13 #2
serdar_87 serdar_87 çevrimdışı
Varsayılan C: Evlilik için hangi dua okunur ?


Allah razı olsun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-10, 12:04 #3
zzeybek zzeybek çevrimdışı
Varsayılan C: Evlilik için hangi dua okunur ?


Evlilik için hangi dua okunmalı bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa İstediğin şeyi önce kendine söyle .Sonra vakit namazlarını aksatmadan kıl.Tövbeni şükrünü dilinden düşürme. Allah (c.c) yardım ediyor. Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Görüştüğüm biri vardı. Çok da sevdim. Ailesi beni istemedi. O da karşı çıkmadı. Ayrıldık ve nişanlandı. Sürekli görmek zorunda kaldığım için çok üzülüyordum. Namazla o zaman tanıştım. Adeta imdadıma yetişti. Gecelerce ağlayıp yalvardım. Ben istedikçe sevdiğim daha da uzaklaştı benden. Ama Allah’ın kudretinden hiç ümit kesmedim (umutsuzluğa düştüğüm zamanlar olsa da) Kız isteme sonucu olumluydu. Ardından söz nişan geldi. Ben üzülüyordum o mutluydu. Sonra ne oldu bilmem kalbim başkasına kayıverdi. Onu hayatımdan silmeyi başardım. Allah beni feraha çıkarmıştı (ama duam onun dönmesinden yana olduğu için. Haşa kabul olmamıştı bana göre) ve bir gün bir haber aldım. Düğüne haftalar kala kız tarafı bir pürüz çıkarmış. Nişan atılmış. (hiç beddua etmedim.) sen sen ol güzel kardeşim Allah' tam kalple yalvar ve onun büyüklüğünden şüphe etme...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-10, 11:02 #4
_immortal_ _immortal_ çevrimdışı
Varsayılan C: Evlilik için hangi dua okunur ?


ALLAH razı olsun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-10, 13:36 #5
n.atlihan n.atlihan çevrimdışı
Varsayılan C: Evlilik için hangi dua okunur ?


yeni evlenen bi çifte nasıl dua edilir bilen ALLAH rızası için cevap yazsın
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:18
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016