Eski 06-05-04, 02:44 #1
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Thumbs up Biostan Performansı Arttırmanın Yolları

Günümüzde bazı anakartlar, bütünleşik ses ve(ya) ekran kartları ile geliyor. Genelde bu bütünleşik aygıtları pek kullanmayız. Eğer kullanıyorsanız, ona diyecek sözümüz yok. Ama kullanmıyorsanız, BIOS'da "Integrated Peripherals" veya "Advanced I/O Configuration" bölümünde Onboard PCI Audio/Modem ve Onboard VGA ayarlarını [Disabled] konumuna getirin. Hem bu aygıtların sistem kaynaklarını tüketmesini engellerseniz, hem de olası çakışma riskini azaltmış olursunuz

CPU INTERNAL VE EXTERNAL CACHE BIOS' ta her iki seçeneğinde ENABLE olmasına dikkat edin.Bunlardan herhangibiri iptal edildiğinde bilgisayar yavaş çalışır.

EXTERNAL CACHE BIOS' ta External cache için ''Write Back veya ''Write Trough'' seçeneklerinden birini seçmek mümkünse Write Back'i seçin.Bilgisayar böylece daha hızlı çalışacaktır.Çünkü CPU verileri sadece tek bir erişimde Cache'e yazacaktır.

QUICK POWER ON SELF TEST Bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını istiyorsanız bu seçeneği ENABLE yapın.BIOS bu durumda bilgisayar açılırken bazı testleri pas geçecektir,mesela belleğin test edilmesi gibi.Ancak bilgisayarınızda problemler çıkarsa bu seçeneği iptal etmelisiniz

Advanced Chipset Features bölümünde bulunan "CPU to PCI Write Buffer" ayarını [Enabled] konumuna getirerek, işlemciden PCI veriyolunda bulunana bir aygıta yazma/okuma komutu verilmesi ile uygulanması için arada geçen süreyi azaltır.
Yine aynı şekilde, aynı yerde bulunan "PCI Dynamic Bursting" ayarı, [Enabled] konumunda iken, tek komut ile çok fazla bilgi PCI veri yoluna aktarılmak istendiğinde, bu özellik devreye girerek performans arttırmaya yarıyor. Bu ayarın, [Enabled] konumunda olmasını tavsiye ediyoruz.
ISA Slota sahip anakartlarda bulunan ve Advanced Chipset Features bölümünde "Delayed Transaction" ayarı gayet önemli. PCI veriyolunu çalışma darbeleri ile, ISA veriyolunun çalışma darbelerini buluşturmak içindir. ISA veriyolu, PCI veriyolunda çok yavaştır. Dolayısıyla gecikme süresi de gayet fazladır. Bu gecikme süresinin fazlalılığı PCI veriyolunu da etkiliyor. Bu ayarı [Enabled] yaparak, Anakart 32 bit'lik yazma tampon belleğini devreye sokarak bu yavaşlamayı engelliyor. Böylece, ISA veriyoluyla bir işlem yapıldığında PCI veriyolu etkilenmiyor. Dolayısıyla bu ayar, daha fazla performans için [Enabled] yapılmalı. Bu ayarı etkin yaptıktan sonra ISA ve PCI aygıtları arasında bir sorun çıkarsa, [Disabled] yapmanız gerekecek. (Tabii ISA aygıt kullanmıyorsanız, bu ayarı es geçin)

VIDEO BIOS SHADOW VE SYSTEM ROM SHADOW Shadow fonksiyonu ile BIOS verileri yavaş ROM alanından hızlı RAM'e kopyalar.Mesela bir grafik kartının ROM belleği genelde 170ns. ile çalışır,anabellek ise buna karşın 60 veya 70 ile.Bu seçenek Enable olarak ayarlanırsa grafik kartı daha yavaş olan Video BIOS a değil daha hızlı olan anabelleğin adres alanına erişecektir.Eğer bu ayarı [Enabled] yaparsanız, ROM'daki bilgiler belleğe atılarak sistem hızlanır fakat video ile ilgili olan kavramlar yavaşlar, örneğin oyunlar. Yani oyuncular bu ayarı [Disabled] yapmalı.

BOOT SEQUENCE Bilgisayarınızı çoğunlukla sabit diskten açıyorsanız,Boot Sequence'i C:-A: olarak ayarlayın.Bu durumda BIOS bilgisayar açılırken A:sürücüsünde bir disket bulunup bulunmadığını ve disket varsa bir sistem disketi olup olmadığını kontrol etmez,böylece daha hızlı boot edebilirsiniz.

BOOT UP FLOPPY SEEK BIOS'ta bu seçeneği Disable yapın .Bu ayar sadece boot sırasında bir disket sürücüsünün bulunup bulunmadığını ve 40 veya 80 izli bir sürücünün söz konusu olup olmadığını kontrol eder.Tüm yeni sürücüler 80 ize (track) sahip oldukları için bu fonksiyona gerek yoktur.Ne kadar az kontrol olursa sistemimiz o kadar hızlı çalışır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-05-04, 04:30 #2
yesghost yesghost çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Biostan Performansı Arttırmanın Yolları

bilgiler için saol .. pc yeterice hızlı açılıyor. ama o flopy olayı çok önemli hekesin yapması lazım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-08, 20:10 #3
agahemre agahemre çevrimdışı
Varsayılan C: Biostan Performansı Arttırmanın Yolları

peki arkadaşlar bilgisayarımda 1gb ram var ama vista yuklu işlemcim celeron 2,66 biostan ram hakkında bi performans duymuştum ama hatırlamıyorum bilen varsa lütfen benide bilgilendirsin teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-08, 01:25 #4
b3kir b3kir çevrimdışı
Varsayılan C: Biostan Performansı Arttırmanın Yolları

floppy doğru
bi hatırlatma yapayım bu günlerdede çok konuşur oldum ama
bilgisayar hızlı çalışacak derken abartmamak lazım
yani siz virüs programı kullanmassanız bilgisayarınız gerçekten çok hızlı çalışır
ama ne kadar sürer bilinmez
bazı açılıştaki testlerin bence gerekli olduğunu düşünüyorum
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-08, 10:00 #5
erdalcolakk erdalcolakk çevrimdışı
Varsayılan C: Biostan Performansı Arttırmanın Yolları

Biostan Performansı Arttırmanın Yolları
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-08, 08:03 #6
Siielayel Siielayel çevrimdışı
Varsayılan C: Biostan Performansı Arttırmanın Yolları

Ya arkadaşlar, bir şey sorucam, peki ben ACER Aspire 3000 serisi bir laptop kullanıyorum.

Bios'tan bu ayarlara nasıl ulaşacağım ?
Bilginiz varmı ?
Ben bı ayarları hiç göremedim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:03
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.