Eski 19-04-04, 11:50 #1
voyagertr voyagertr çevrimdışı
Varsayılan internet cafe için sistem önerisi??

merhaba arkadaşlar.direk konuya giriyorum,arkadaşım internet cafe açıyor ve sistemleri toplama işi bana kaldı.karar veremedim intelmi amdmi kurayım diye.iyi bi intel sistem kursam pahalıya mal olcak,amd kurmaya kalksam amd ile pek alakam olmadığı için çekiniyorum.sizlerden yardım alayım dedim.bana sistem tavsiyesinde bulunurmusunuz?(çoğu oyunu çalıştırabilecek sistemler tabikide)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 13:04 #2
HitMan HitMan çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Hangi İşlemciyi Almalıyım?

Ekran kartlarının çeşitlenmesi üzerine bir hangisini almalıyım yazısı yayınlamıştık. Bu sefer de benzer bir durum işlemciler için geçerli.
AMD ve Intel yeni işlemciler çıkardılar ve bunlarla beraber yeni çipsetler de ortaya çıktı.

Bu yazımızda çok fazla teknik detaya girmeden ortalığı toplamaya çalışacağız.

Şuan bildiğiniz üzere kullanıcıların tercih ettiği iki marka var: AMD ve Intel. Diğer markalar konumuz dışında.

Intel, Pentium serisi ile performanslı işlemciler üretirken, Celeron serisi ile ekonomik işlemciler üretiyor. AMD'de ise Athlon serisi performans, Duron serisi ekonomik modeller.

Demek ki satın alma önerilerimizi iki grupta toplayacağız. Performanslı işlemciler ve ekonomik işlemciler.

1. Grup: Ekonomik seri

Ekonomik işlemci dendiğinde akla hemen Celeron serisi geliyor. Celeron serisi overclock kabiliyetleriyle öne çıktıysa da zamanla Pentium serisinin oldukça arkasında kaldı. Düşük FSB hızı ve yavaş tampon bellekleriyle Celeronlar, albenisi fazla olan işlemciler değillerdi.

AMD tarafında ise Duron'lar, Athlon serisinin kırpılmış modeliydi. Ancak bu kırpılma Celerondaki gibi olmadı. Tampon bellek daha azdı ama Celeron kadar kırpılmamıştı ve FSB'de kısıntı yoktu. Üstelik DDR RAM ile çalışabiliyorlardı. Celeron ise uzun bir süre SDRAM'a mahkumdu.

Tualatin çekirdekli Celeronlar aynı saat hızında AMD Duron'ların gerisinde kalıyorlardı. Bildiğiniz gibi Duron'larda PR sayısı yok. Yani Duron 1300 demek 1.3GHz işlemci demek.

Üstelik Duron'u çekici yapan başka bir durum daha vardı. Duron'a uyumlu bir soket A platformuna Athlon da takabiliyordunuz. Bu da işlemciyi daha çekici yapıyor tabii. Tualatin anakarta P4 takılamıyordu.

Peki şimdiki durum nedir?

Şimdi ise yeni bir durum söz konusu. Intel soket 370 formatını terk ediyor ve soket 478'e geçiyor.

Intel bildiğiniz gibi Northwood çekirderkli Pentium 4'ler üretiyor. Eski 0.18 mikron Willamette çekirdekli Pentium 4'ler artık geride kaldı. Ama Intel bu teknolojiyi çöpe atacak değildi. Eski Pentium 4'ler yeni Celeron'lar olarak karşımıza çıktı. Ancak tabii L2 tampon bellek miktarı daha düşük, 128 KB.

Bu yeni Celeron'lar soket 478 formatı kullandıklarından platform sıkıntısı yok. BIOS update'i ile soket 478 platformları yeni işlemciyi destekleyecek. Duron'un önemli bir avantajı olan platform uyumu artık eşitlendi. Yani yeni Celeron'u takabileceğiniz bir anakarta en yeni Pentium 4 işlemcilerini takabilirsiniz. Çipset yeni Pentium 4'leri destekliyorsa tabii. Yeni anakartlarda bu destek artık var.

Ayrıca yeni Celeron'lar 1.7 GHz'den başlıyor. Intel yeni Celeron'ları çok kısa zamanda 2 GHz seviyesine çekmek istiyor. Duron'lar en son 1.3 GHz'de kalmışlardı. Arada oldukça büyük fark var.

AMD artık yeni Duron üretmeyecek. Yani Duron'lara elveda demenin vakti geldi.

Peki AMD ekonomik çözüm olarak ne yapacak?

Bunun cevabını daha sonra vereceğiz.

Şuan özetlemek gerekirse Duron vs Celeron yarışı Intel lehine dönmüş durumda.

2. Grup: Performans serisi

Performans serisi işlemcilerde Athlon ve Pentium 4 rekabeti var.

Bu yarış uzun süre Athlon lehineydi. Ancak Intel 0.13 mikron üretimine daha erken geçince saat hızı yüksek işlemciler üretmeye başladı.

Northwood'la kendini bulan Penttium 4 işlemcileri, 533 MHz FSB desteğini de alarak 2.5 GHz saat hızına eriştiler. AMD ise geçtiğimiz günlerde 0.13 mikron üretimi Athlon XP 2200'ü duyurdu. Bundan önceki işlemci XP 2100, 0.18 mikron teknolojisinin son işlemcisiydi ve hızı 1.73GHz idi.

0.13 mikron XP 2200 ise 1.8 GHz.

Northwood 1.6 GHz P4'ler overclockla 2GHz ve üzerine çıkabiliyorlar. Ancak yeni 0.13 mikron Thoroughbred AMD işlemcileri henüz bu kadar başarılı gözükmüyorlar. Bunun yanında Athlon serisinin devamı için 0.13 mikron teknolojisi şarttı.

Yeni işlemci performans getirisi sunmuyor. Yani aynı hızdaki Palomino ve Thoroughbred aynı performansı veriyor. Dediğim gibi bu olaya yenilikten çok tamamen bir neslin devamı olarak bakmak lazım. 0.13 mikronun getirdiği daha az ısınma gibi avantajlar var yinede tabii.

Athlon için yenilikler ise Barton çekirdeği ile gelecek. 512 KB tampon bellek ve 54 milyon transistör ile Barton fark yaratacak. Ancak 166MHz FSB hala görünürde yok.

Kısacası bugün 2 tane Pentium 4 ve Athlon var.

Northwood çekirdekli 100 MHz -400MHz Quad- Pentium 4 ve yine Northwood çekridekli 133Mhz -533MHz Ouad- Pentium 4.533MHz olanlar en hızlı Pentium 4'ler ancak PC 1066 RDRAM, Dual Channel DDR, DDR 400 gibi RAM standartları olmadan 533 MHz'in sağlayacağı bant genişliğinden tam olarak faydalanmak mümkün olmayacak.

Yinede bu işlemciler dünyanın en hızlı masa üstü işlemcileri.


AMD tarafında ise Palomino Athlon'lar ve Thoroughbred Athlon'lar var.

Thoroughbred çekirdekli Athlon'lar Palominolar'ın yerini alacak.Duron serisi devam etmeyeceğinden Palomino Athlon'ların fiyatlarının Duron'lar seviyesine inmesi söz konusu olabilir. AMD eski çekirdeği Duron adıyla satmayı düşünmüyor. Ama eski çekirdekli işlemciler Duron fiyatına satılabilir.

Bunun yanında yeni Thoroughbred çekirdeği ile AMD maliyetleri düşürüyor. Bu sayede agresif fiyat düşüşleri yapabilecek. Thoroughbred tam bir geçiş dönemi işlemcisi. Çekirdek incelendiğinde Barton'a geçiş sürecine hazırlık yapıldığı görülüyor. Yani Thoroughbred'in performansını görüp bu 'AMD bitmiş' gibi yorumlar yapmamak gerek. Thoroughbredler Athlon XP 1800 olarak karşımıza çıkacak. Yani direk 2200'den başlamıyor. Ama bu işlemci için mevcut Athlon XP'yi almayıp beklemeye gerek yok. performans farkı olmayacak nasıl olsa.

Şurası açık ki AMD Hammer işlemcisine kadar hız liderliğini Intel'den alamayacak. Ama tabii Athlon'ların satılması gerek. İşte bu noktada AMD fiyatları kırarak fiyat performans oranından kullanıcıları çekecek. Intel AMD'yi geçmiş durumda ama belli bir hıza kadar çok büyük bir fark yok. XP 2200, Pentium 4 2.2GHz'ye yakın performans veriyor. Ama AMD'nin daha üst hızlardaki Pentium 4'lere cevabı henüz yok. Barton çekirdeği durumu değiştirebilir tabii ama bugünkü tablo bu. Ayrıca Intel'in 3 GHz'ye kadar yolu var. AMD, fiyatlarını düşürerek yeni işlemcilerini çekici fiyatlardan satacak. Eski Athlon'lar da dediğim gibi Duron fiyatlarına satılabilir. Kısacası AMD, Hammer'a kadar Athlon'ları hızları ile değil fiyatlarıyla sattıracak.

Şimdi bu genel açıklamaları bir tablo haline getirelim.

Kullanıcı tiplerine göre işlemcileri ayıracağız.

1-İşlemci ucuz olsun ama temel ihtiyaçları -internet, mp3, DVD,Divx vs- karşılasın diyenler:

AMD Duron 1200 60$'lık fiyatıyla gayet uygun. Athlon terfisinin önü de açık. Platform olarak Asus nforce tavsiye.

2- İşlemci ucuz olsun ama performansı da çok düşük olmasın diyenler:

Genelde bütçesi 100$ civarı olan bu kişiler Intel Celeron 1.7 GHz alıyor. Platform olarak SIS 645 DX alın. Bu sayede DDR 400 ve son Pentium4'lere kadar destek var ve SIS çipsetlerinin bir diğer avantajı olan hesaplılık da bu platformu çekici kılıyor. Marka yine ASUS olabilir. P4S 533 anakartını alabilirsiniz.

Diğer bir alternatif Athlon XP 1800. Bu işlemci 110$ civarına satılıyor. 100$'ı aşabilirseniz Celeron 1.7'den çok daha üstün olan bu işlemciyi alabilirsiniz. Platform olarak Epox 8k3a+ tavsiye. Celeron 1.7 de aslında 100$'ı biraz aşıyor ama bu fazla uzun sürmez. 1.8 çıktı bile. AMD yeni bir fiyat düşüşüne giderse ki elbet gider 1800 XP daha da çekici olabilir. Bunu zaman gösterecek.

RAM olarak DDR 266 alabilirsiniz.

3-İşlemci ucuz olsun ama performansı da yüksek olsun diyenler:

Siz çok şey istiyorsunuz denebilir tabii ama bu doğru cevap olmaz.

Bu kişiler overclockçular. En uygun işlemci ise Pentium 4 1.6GHz. Bu işlemci 155$' civarına satılıyor. Overclock ettiğinizde 2GHz'yi aşabiliyorsunuz. Bu durumda Athlon XP 2000'i geçmiş oluyorsunuz ki bu işlemci 180$ civarında.Platform yine SIS 6545DX.

RAM olarak DDR 333 alın. Yüksek hızlarda faydasını göreceksiniz.

4- Ben overclock yapmadan yüksek performans istiyorum ama bunun için servet ödemem diyorsanız:

Athlon XP 1800 gayet iyi bir seçim. 110$'lık fiyatıyla Pentium 4 2GHz ayarı performans verebiliyor. P4 2 GHz 220$ civarı yani 2 katı pahalı.

Platform Epox 8k3a+ ve 512MB PC 266 DDR RAM.

Bu kişiler genelde oyuncular o yüzden onlar önce ekran kartını sağlam tutacak. Yüksek hızlı bir P4 yerine Athlon alıp aradaki farkı ekran kartına yatırmak en mantıklısı.

RAM olarak DDR 333 tavsiye etmiyorum. Athlon serisi 166 MHz FSB'yi desteklemiyor o yüzden DDR 333'ün farkını göremezsiniz. Bunun yerine 256MB DDR 333 fiyatına -95$- 512 MB DDR 266 RAM alın. Çok daha iyi sonuç alacağınızı garanti edebilirim.

Bu gruba Intel tavsiye temememin nedeni 2 GHz işlemcilerin fiyatı. 2 Ghz altına inince de Athlon 1800XP hala fiyat avantajını koruduğu gibi performans olarak da öne geçiyor. Oyuncuların işlemcisi bir süre daha Athlon olacak.

5- Ben overclock yapmadan yüksek performans istiyorum ama bunun için servet ödemem ve asla AMD almam diyorsanız:

O zaman Pentium 4 1800 190$ civarı. Ama 2 GHz altına indiğinizde Athlon XP 1800'ün daha mantıklı olduğunu yinede hatırlatalım. Hatta Athlon XP 2000 bile daha ucuz.

DDR 333 RAM tercih edin. Platform SIS 645 DX.

6-Ben profi uygulamalar kullanıyorum -çizim dizayn vs- her bir MHz'ye ihtiyacım var para sorun değil diyorsanız:

Siz hemen bir Pentium 4 2.4 GHz alıyorsunuz. 533MHz olanlardan tabii. RDRAM kullanın. i850-E çipsetli anakartlar alırsanız PC 1066 RAM kullanabilirsiniz. PC 800 RDRAM de alınabilir tabii zira 1066 bulmak zor. Gelince değiştirirsiniz.

DDR çözüm olarak Dual channel DDR platformlarını bekleyeceksiniz. Şuan 133 MHz P4 için en iyi platform i850-E ve PC 1066 RDRAM.

7-Ben profi uygulamalar kullanıyorum -çizim dizayn vs- her bir MHz'ye ihtiyacım var ama para sorun diyorsanız:

Bu şartlarda en iyisi Athlon XP 2000 almanız. 175-180$ arası bir fiyatı var. 2200 için beklemeye değmez. 2100 ise 235$'lık fiyatıyla pahalı. Tabii karar sizin. DDR 266 RAM alın.

Son söz olarak şunu söyleleyim bugün işlemcilerin ulaştığı hızlar artık çoğu ev kullanıcısı için yeterli. Öyleki sessizlik için hız feda eden kullanıcı sayısı da artıyor. Her iki markanın da çok sağlam platformları var. İşlemcilerin de öne çıktıkları ve geri kaldıkları yerler var. Ülkemizin eknomik durumunu ve yükselen doları da düşünürsek tercihlerimizde fiyatın rolü önemli. Fiyat avantajı şuan AMD işlemcilerinde ve ev kullanıcıları için çok uygun performans sunuyorlar. En yüksek performansı isteyenler ise Intel alacak. Şüphesiz bu grup ev kullanıcısı değil. Kısacası piyasada herkesi memnun edecek kadar işlemci var. Bütçenize ve beklentilerinize göre bir işlemci bulmak hiç de zor değil. Umarım tablo ve yazının geneli size yardımcı olmuştur.


Kaynak : www.pclabs.gen.tr
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 13:16 #3
haldunuraz haldunuraz çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

internet cafede %60 oyun ve %40 internet uygulamaları kullanılacağı göz önünde bulundurulduğunda amd 2500 ve iyi bir ekran kartı ile sorunsuz çalışırsın. (amd için msi board ve iyi bir fan tavsiye ederim)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 14:14 #4
WRC WRC çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Amd Kullanan ArkadaŞlar Şu An Memnun Ama Bana Kalirsa Yazin Bu Şekİlde DÜŞÜneceklerİnİ Pek Sanmam

Amd Yazin Daha Çok Isinacaktir Bence Ve Buda Problem Olacak

Bunlar Benİm DÜŞÜncelerİm
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 14:50 #5
Ps_ychopat Ps_ychopat çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

voyagertr ,

Net cafe'de genelde oyun, yada internet kullanildigi icin, AMD kurarsan daha karli cikarsin, ve performansin daha iyi olur.. Makineler cok agir kullanilmiyacagindan dolayi AMD sec derim..Su anda cok zamanim olmadigi icin sistem oneremiyorum, ama bir sonraki mesajimda sana sistemi yazicagim.

Saygilar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 17:25 #6
powerhead powerhead çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

A7N8X-E anakart
AMD 2600(BOX)
256MB DDR 400 veya 333 RAM(Dual gereksiz)
60GB SAMSUNG 7200 HDD
TORNADO FX5200
Internet kafe için en temiz yöntem bana göre...
Saygılar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 17:54 #7
sametaga sametaga çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

amd 2500+
msı ktv 4 vıa
512 ddr(400)
60 veya 80 gb samsung 7200
ınno tornado fx5600(106 dolar ben kullanıyorum gayet iyi)
samsun 17 monitör
bemnce en kaliteli ve ucuz böyle ölur bira ileriyide düşümmek lazım bir sene sonra kart falan deyişmemek için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 20:16 #8
FCK FCK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

çoğu oyunu çalıştırabilecek demişsin. bu da sadece çalıştırmak değil makul grafik ayarlarında ve makul bir hızda çalıştırabilmesi demek. bu durumda 128 MB GeForce FX FX5700 alman lazım minimum.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 20:22 #9
sametaga sametaga çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

fx 5600 de oynuyor rahat yani hemide ucuz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 20:23 #10
FCK FCK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

5600 çok kötü bir kart. Splinter Cell, Tomb Raider gibi oyunlarda(Pixel Shader destekli yani) yerlerde sürünüyor kart.

Mesajı son düzenleyen FCK ( 20-04-04 - 00:20 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-04, 00:14 #11
Ps_ychopat Ps_ychopat çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Guzel pc'ler onerilmis, hic pc koymiyacagim,
Ama grafik kartlari baya gelistigi icin 5900 Ultra Falam alinsa daha iyi olmazmi, daha zor eskir
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-04, 01:12 #12
DJ SONSUZLUK DJ SONSUZLUK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Arkadaşlar neden böyle sorulara cevap veriyorsunuz fiyat limitini yazmıyana cevap vermeyin,sizler sistem öneriyorsunuz zamanınızı harcayıp belkide hesaplıyorsunuz uygunmu,degilmi diye.Sonrada yav bu pahalı sistem ben bu fiyatı düşünüyordum vs. yazılıyor.
Fiyat limiti yazmıyana cevap vermeyin,max. fiyatı yaz ondan sonra sistemi önerelim diye uyarın.

Saygılar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 16:21 #13
voyagertr voyagertr çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen sametaga
amd 2500+
msı ktv 4 vıa
512 ddr(400)
60 veya 80 gb samsung 7200
ınno tornado fx5600(106 dolar ben kullanıyorum gayet iyi)
samsun 17 monitör
bemnce en kaliteli ve ucuz böyle ölur bira ileriyide düşümmek lazım bir sene sonra kart falan deyişmemek için
benim düşündüğüm sistemde bunun gibi bişeydi.sadece ekran kartını 9600pro yapmayı düşünüyordum.şu şekilde iyi bir sistem olur heralde.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 16:25 #14
voyagertr voyagertr çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen DJ SONSUZLUK
Arkadaşlar neden böyle sorulara cevap veriyorsunuz fiyat limitini yazmıyana cevap vermeyin,sizler sistem öneriyorsunuz zamanınızı harcayıp belkide hesaplıyorsunuz uygunmu,degilmi diye.Sonrada yav bu pahalı sistem ben bu fiyatı düşünüyordum vs. yazılıyor.
Fiyat limiti yazmıyana cevap vermeyin,max. fiyatı yaz ondan sonra sistemi önerelim diye uyarın.

Saygılar.
dj sen niye sert çıktınkı şimdi böyle???eğer düşündüğümüz fiyat limitimi olsa söylerdim değilmi?
ben çok açık belirttim,çoğu oyunu çalıştırabilcek internet cafeye sistem diye!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 16:33 #15
sametaga sametaga çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen voyagertr
benim düşündüğüm sistemde bunun gibi bişeydi.sadece ekran kartını 9600pro yapmayı düşünüyordum.şu şekilde iyi bir sistem olur heralde.
zaten sana az çok benim kullandığım sistemi yazdım

ekran kartını da hesaplı olur diye yazdım çünkü 9600xt 210 dolar falan yani yarı yarıya.ama 9600xt alacağına spairenn 9800 prosu var 255 dolara onu al daha iyi

valla bu kadar sistemden benimkini düşünmen beni memnun etti bak sevindim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 16:59 #16
voyagertr voyagertr çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

ben his exalibur 9600pro kullanıyorum,çokta memnunum.her oyunu hiç zorlanmadan çalıştırıyor.sanırım sistemimiz böyle olucak.yardım eden herkese tşk.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 17:20 #17
sametaga sametaga çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

son kez diyorun evet 9600 xt iyi bir kart her oyunu zorlanmadan çalıştırır amaaaa
9800pro ondan çok daha üstün bir kart ve fiyat olarakta çok uygun bu kartı alırsan ileriyede yatırım olur 2 sene kart deyiştirmen gerekmez yani 45-50 dolar için vazgeçme spaire 9800pro son kez bi diyim dedim senin bilicen iş

bu arada bişey değil
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 18:45 #18
voyagertr voyagertr çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen sametaga
son kez diyorun evet 9600 xt iyi bir kart her oyunu zorlanmadan çalıştırır amaaaa
9800pro ondan çok daha üstün bir kart ve fiyat olarakta çok uygun bu kartı alırsan ileriyede yatırım olur 2 sene kart deyiştirmen gerekmez yani 45-50 dolar için vazgeçme spaire 9800pro son kez bi diyim dedim senin bilicen iş

bu arada bişey değil
agam 9600pro diom ya 9600xt deil 170 dolar civarında bulunabiliyor.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 19:17 #19
sametaga sametaga çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

ok baba sen bilirsin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 20:30 #20
DJ SONSUZLUK DJ SONSUZLUK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: internet cafe için sistem önerisi??

Sistem alacaksın gelirin belli cafe açıyorsun veya açmışsın fiyat limitini herkes verebilir,böyle yaptıgınızda bir sürü gereksiz cevap oluşuyor forumda.
Nasıl windowsla ilgili bir problemin oldugunda işletim sistemim xp veya 98 diye yazıyorsan bunuda aynı şekilde düşüneceksin.Fiyat limitim bu diye ekliyeceksin,bana bir sistem önerin diyorsun,ben sana şimdi 2000$ bir sistem önerirsem öneri olarak alacakmısın bunu ? 2000$ cafe için abartı demeyin istanbulda artık cafeler aştı,2000$'lık sistemde alanlarda var.

Önerilen SISTEMDE Hataları düzeltiriyorum ( önerilen sistemde ne oyunlar,nede uygulamalar performanslı çalışır,bu yüzden düzeltme yapıyorum ) :

*amd 2500+
*epox 8RDA+ veya Abit NF-7
*Kingston 2X256 ddr 400 ram
*western digital 40 gb 7200 rpm. 100/jb
*HIS 9600 XT
*Benq 19" monitör
*Aopen kasa 300w. ( cafe ve iş yerleri için sunulan kasa 40$)

Ve 9600PRO devri bitti ATI bitirdi pro olayını,pro için en iyi markaların ürünleride piyasada kalmadı,alacagın prodan öyle çok şey beklemiyeceksin kısaca.
9600XT ile arasında 20-30$ fark oynar,XT hem güncel,hemde performans olarak pro'dan iyidir.

Via alırsan chipseti bir şey bekleme o sistemden,sis ve via seçenek olmamalı.Bunun yerine nForce chipset anakartları tercih et.

Ram tek 512 degil 2X256 alman gerekli,sistem yorulmaz ve bogulmaz..

Harddisk cafe için 40gb yeterlidir,60 ve 80 abartı olşacaktır.

Monitör artık 19" cafelerde ve benq 180$ fiyatına göre oldukca iyi monitör.Müşteriler 19" olan cafeleri tercih ediyor özellikle oyun konusunda.

Kasa önemli,amd sistem kullanıcaksın ve cafede kullanıcaksın,bu yüzden güç kaynagı ve hava akımı kasa içinde sağlıklı olması gerekiyor.

Mesajı son düzenleyen DJ SONSUZLUK ( 21-04-04 - 20:46 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:10
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.