Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 29-03-04, 00:26 #1
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Varsayılan Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

SERİAL ATA

Serial Ata'nın ne olduğunu anlamadan önce, nasıl bir ihtiyaç sonucu geliştirildiği ve şimdi ne durumda olduğundan biraz bahsedelim.

Sabit diskler veya optik cihazlar, diğer bilgisayar donanımları ile iletişim kurmak için arabirimleri kullanırlar. Günümüzde IDE arabirimi anakartın üzerinde geliyor. Hepimizin bildiği master/slave olarak adlandırılan arabirime, iki adet cihaz bağlanabiliyor. Yalnız 40 pinlik bir kablo ile bağlanan bu cihazlara jumper ayarı yapmak gerekiyor. IDE cephesinde gelinen sonraki nokta ise Ultra Ata arabirimi. ATA-2 ile uyumlu olan bu arabirim, saniyede 33 MB'lık bir hıza sahipti. Bu arabirim ile birlikte Cyclical Redundancy Check Error kontrolü getirildi. CRC, yazılması gereken verinin yazmadan önce kontrol edilmesi ve hata bulunursa yazma işleminin tekrardan başlatılması işlemine denir. Bu sayede hız ve güvenirlilik artırıldı. Zamanla bu arabirim de geliştirildi ve sırayla ATA-66 ve ATA-100 arabirimleri geldi. Adlarından da anlaşıldığı gibi bu arabirimlerin hızları 66 MBps ve 100 MBps. Günümüzde yaygın olarak Ultra ATA-100 kullanılıyor. Hatta bazı anakart üreticilerinin Ultra ATA-133'ü desteklemeye başladıklarını görebiliyoruz. Ama IDE arabirimi yerini daha geniş bir desteğe sahip olan Serial ATA'ya bırakıyor.


Serial ATA Nedir?

Serial ATA, masaüstü bilgisayarlardaki, bazı sunuculardaki ve ağa bağlı depolama cihazlarındaki paralel ATA fiziksel depolama arabiriminin evrimleşmiş hali olarak düşünülebilir.

Spesifikasyon daha ince, daha esnek kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor. Bu da bilgisayar üreticilerinin sistemlerini yönlendirmesi ve kurulması kolay kablolarla tasarlamalarını sağlıyor. Bununla birlikte şu an kullanılan Paralel ATA teknolojisinden daha kolay, daha esnek anakart yönlendirmesini de olası kılıyor.

Serial ATA II ile daha da geliştirilecek olan teknoloji önümüzdeki yılların bilgisayarlarının ihtiyaç duyduğu depolama arabirimlerini sağlamaya aday.Serial ATA Çalışma Grubu şu anda silikon tasarımı, kablo/konektör, depolama gibi konularda dünya lideri olan 80'den fazla üye ile oldukça güçlü bir konumda bulunuyor.ATA'nın Gelişimi:

SATA/1500 kullanıma hazır İlk zamanlarda bir ATA standardından söz edilmezdi. Çeşitli firmaların tavsiyeleri ve tecrübeleri sonucunda zamanla anakart üreticileri de destek vererek ATA özellikleri geliştirildi. Ardından, ANSI (American National Standarts Institude) tarafından bir standart haline getirildi. Bu gelişmeden sonra Small Form Factor komitesi ATAPI arabiriminde standartlaşmaya gitti. Böylece CD-ROM ve sabitdiskler için ATA kabloları geliştirildi. Bu arabirim sürekli geliştirilerek standartlaştırıldı. Yani amatörce bir yol izlendi. Örneğin çok önemli olan BUS terminasyonu bu standarda sonradan eklendi. En son değişiklik ise, hepimizin bildiği 40 damarlı kablodan 80 damarlı kabloya geçiş ile yapıldı. Bu ekstra damar sayısı yüksek veri transfer hızlarının güvenli yapılabilmesi için geçerli. Çünkü gerilim iletimi ile veri aktarımda sorunlar yaşanabilir. ATA 100 arabiriminin teknolojik gelişmenin sonuna yaklaşması sonucu yeni bir arabirim için kollar sıvandı. Ve sonunda Serial ATA standardı geliştirildi. Bugünlerde birçok veri transfer uygulaması seri bağlantıyı tercih ediyor. Bu da en çok paralel ATA arabirimini etkiliyor. Çünkü saniyede 100 Mbyte'lık bir hız ile veri transferi gerçekleştirebilen bu arabirim teknolojisinin sınırına dayandı. Bu yeni arabirim Ultra Serial ATA 1500 ya da SATA/1500 olarak adlandırılıyor.

Serial ATA'ya Geçiş:

Paralel ATA gelişimini tamamladı Serial ATA, IDE ATA'nın bir sonraki adımı olarak görülüyor.Yeni arabirimi geliştiren grup geçtiğimiz aylarda bu yeni endüstri standardının son rötuşlarını tamamladı. ATA 1.0 olarak adlandırılan bu yeni standart, Intel Developer Forum'da ilgili kişilere tanıtıldı. Yeni standart sayesinde yeni nesil sabitdiskler daha yüksek bir performansla çalıştırılabilecek. Intel ve AMD işlemcileri de bu hız artışından faydalanabilecekler. Kablonun ince olması sayesindeyse, kasa içindeki hava sirkülasyonu daha etkili hale gelebilecek ve kasa içi ısı değeri düşebilecek. Bu da sistem kasalarını daha küçük boyutlara indirebilecek. Yeni seri I/O mimarisi, günümüzde kullanılan paralel I/O yapısının yerini aldıktan sonra, optik sürücü/yazıcı ve sabitdisk gibi cihazlara yüksek bir bant genişliği sunacak. Yeni arabirimin bir çok üretici tarafından desteklenmesi de önemli bir avantaj... Örneğin, APT, Dell, Intel, IBM ve Maxtor'un yanı sıra Seagate de bu yeni arabirimi ürünlerine entegre etmeye başladı bile.

Serial ATA'nın teknik özellikleri: SCSI arabirimine rakip

Bu teknolojinin performans değerlerinin ne olduğu hakkında çok net bilgi yok. Serial ATA'nın teorik olarak saniyede 600 Mbyte'lık bir veri transfer oranına ulaşılması gerekiyor. Buna karşın, arabirimi geliştiren grup, veri transfer hızının en az saniyede 150 Mbyte olacağını garanti ediyor.
Serial ATA, piyasada bulunan işletim sistemleriyle ve yazılımlarla uyumlu olmakla kalmıyor, master/slave konseptini de destekliyor. Bunu Paralel ATA'nın BUS topolojisi ile karıştırmamak gerek. Bu arabirim, daha çok yıldız topolojisine benziyor. Çünkü yıldız topolojisinde de olduğu gibi sistemler bire bir bağlanıyorlar. Ayrıca veri iletimi ve gönderimi, farklı veri yollarından yapılıyor. Nedeni ise, LVDS'nin, yani simetrik veri iletim tekniğinin kullanılması.Kablo bağlantılardaki değişiklik: Kablo karmaşasına son

Paralel veri iletiminde hız sadece kısa mesafeli uzaklıklarda etkiliydi.Uzun mesafelerle veri iletimi gerçekleştiriliyor, ama hız önemli derecede düşüyordu. Bunun nedeni ise, bit sayılarının uzun mesafede rasgele hızlarda gitmesi ve bundan dolayı bir karmaşanın meydana gelmesiydi. Ayrıca, 40 veya 80 iğneli paralel kablolar kalın olduklarından dolayı, yeterince esnek bir yapıda değillerdi. Bu nedenle de, kasanın içindeki hava sirkülasyonunu da etkiliyorlardı. Yeni bağlantının bir diğer özelliği de, paralel bağlantıdan alıştığımız kalın kablo yerine çok daha ince bir kablo kullanılması.Dolayısıyla yeni bağlantının pin sayısı da diğer bağlantıya göre daha düşük. Serial ATA için 6 ya da 8 damarlı bir kablo yeterli. Paralel kablolarda bu damar sayısı 40 idi, hatta Ultra ATA 66 ve 100'lerin çıkması ile birlikte damar sayısı da 80'e çıktı. Seri bağlantıda zaman gecikmesinin yaşanması mümkün değil. Çünkü seri bağlantıda, paralel bağlantının aksine sinyal iletimi tek bir kanaldan yapılıyor. İğne sayısının düşük olduğu bu bağlantıda, ses kartı ile CD-ROM arasında bağlanan kablo gibi incecik bir kablo kullandığından dolayı, hava sirkülasyonu da olumsuz yönde etkilemiyor.
Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, aşağıdaki resimde sol tarafta klasik 80pin ATA133 kablosu, sağ tarafda ise 7pin Serial-ATA kablosunu görebilirseniz. İncelen bu kablolar sayesinde kasa içinde daha iyi hava sirkülasyonu ile daha sağlıklı bir soğutma ve daha derli toplu sistem dizaynları yapmak mümkün. Şuan ki ATA133'ün 133MB/s'sine karşılık Serial-ATA'nın 150MB/s'si arasında bant genişliği olarak önemsenebilecek bir fark yok. Ancak Serial-ATA teknolojik olarak çok daha fazla avantaja sahip.Yeni arabirimin bir diğer önemli avantajı ise, yazılım kurulum sürecinin azalması ve kablo maliyetlerinin düşürülmesi. Master/Slave sorununu ile çoğumuz karşılaşmışızdır. Sisteme entegre ettiğiniz bir IDE cihazı, bu yüzden kullanıcıya dertli anlar yaşatabilir. Paralel ATA iki adet master mimarisine sahipti. Bu master mimarisine iki adet de slave dahil ediliyordu.

Bu nedenle günümüzün anakartlarında toplam dört adet IDE cihaz sisteme bağlanabiliyor. SATA bu soruna teke tek bir çözüm getiriyor. SATA Host Adaptörü, shadow register setine sahip. Bu register seti, günümüzün sabitdisklerinde bulunan register setlerini emule ediyor. Bu özellik sayesinde ATAPI ve ATA komutları, SATA protokollüne dönüşebiliyorlar. Master/Slave desteği de bu tür bir emulasyon ile yapılıyor. Eski bir diske sahip olan kullanıcılar, özel geliştirilmiş bir adaptör sayesinde SATA controller üzerinden çalıştırılabilirler. Kısaca burada master/slave ilişkisi yok. Yine dört adet cihaz destekleyen bu bağlantı, paralel arabirimden farklı olarak peer to peer tekniği ile çalışıyor. Yani, her bir cihaz kendi kablosu üzerinden ve tek bir port üzerinden bağlanıyor. Böylece host adaptörüne cihaz başına bağlantı yapılıyor. Bu sayede jumper ayarlaması ve Bus terminolojisi tarihe karışıyor. Yani, her bir cihaz, diğer cihazdan bağımsız bir şekilde çalıştırılıyor. Bu standardı destekleyen cihazları konfigüre etmek gerekmiyor. Jumper ayarı yok. Ayrıca işletim sistemleriyle uyumsuzluk da söz konusu değil. Buna ek olarak özel sürücüler kurmak da gerekmiyor. Bu protokolün bir diğer önemli yanı ise, sadece dahili veri transferler için düşünülmüş olması. Yani USB/USB2 ve Firewire arabirimleri, harici bağlantılar için yerlerini SATA'ya bırakmıyorlar

Serial ATA II: Ağ uygulamalarına ekstra güç

Henüz Serial ATA 1.0 arabirimi ile doğru düzgün tanışılmadan, Serial ATA II arabiriminden söz edilmeye başlandı. Geçen aylarda katıldığımız IDF'de bu konseptin ilk ürünlerini görme fırsatımız oldu. Bu arabirim çok daha hızlı olduğundan dolayı, ağ donanımları ve sunucular için düşünülmüş bir teknoloji. Serial ATA 1.0 gibi Serial ATA II de yüksek bir bant genişliğe sahip. Dolayısıyla bu arabirimin de optik cihazlar ve veri depolama ürünlerinde kullanılması düşünülüyor. Serial ATA 1.0'da olduğu gibi Serial ATA II de, incecik bir kablo ile veri aktarımı yapıyor. Ayrıca jumper ya da değişik ayarlamalara da gerek kalmıyor. Bu sayede, entegre ettiğiniz her bir cihaz, sistem tarafından otomatik olarak tanınıyor ve çalıştırılması sağlanıyor. Serial ATA II, iki dönemde gelişimini tamamlayacak. İlk dönemden, sunucu ve ağ donanımlar etkilenecek. Arabirimin iyice oturması sonucundan da, ikinci dönem devreye girecek. İkinci dönemde, daha yüksek bir transfer oranı, yani bant genişliği, üst mertebelere taşınacak. Serial ATA II, Serial ATA 1.0 arabirimine de uyumlu olacak. Serial ATA II arabiriminin 2003 yılının 2. yarısında tamamlanması hedefleniyor. Bu arabiriminin gelişmesini sağlamakla görevli olan Serial ATA II Working Group, Serial ATA 1.0'ı geliştiren grubun aynısı.

IDF fuarında, Serial ATA 1.0 arabirimi için üretilmiş çeşitli ürünler tanıtılmıştı. Örneğin Adaptec, Serial ATA Controller ve PCI RAID kartlarını tanıtmıştı. Seagate ise Serial ATA sabitdisklerini tanıtmıştı. Geçtiğimiz ayda gezdiğimiz CeBIT fuarında Maxtor'un da Serial ATA diskleri ürettiğini görme fırsatını bulduk.

Sonuç: Serial ATA'ya geçiş hazırlıkları

Yeni arabirime geçiş için bu arabirimi destekleyen ürünlerin fazlaca piyasada bulunması gerekir. Bu yüzden olsa gerek, SATA adaptörleri geliştirildi. Bu adaptörler sayesinde, Paralel ATA arabirimli bir disk, Serial ATA arabirimine göre çalıştırılabilir. Çalışabilmesinin nedeniyse, paralel sinyal iletiminin bu adaptörler sayesinde seri sinyal iletimine dönüştürülmesi...

Bu adaptörlerin, seriye geçiş için maliyeti artırması, bir dezavantaj gibi gözükebilir. Ama paralel kullanımda çok önemli bir yer tutan bellek ihtiyacının minimuma indirilmesi çok büyük bir avantaj. Bu da doğal olarak geçiş süresini kısaltır. Bu tür bir gelişme çok güçlü bir arabirim olan Firewire cephesinde yaşanmıştı ve halen yaşanmaya devam ediyor. Bildiğimiz gibi Firewire ya da IEEE1394 diye adlandırılan arabirim, senelerdir piyasada olmasına ve çok hızlı bir arabirim olmasına rağmen, geniş bir ürün seçeneğine sahip değil.Oysa, sabitdiskler veya optik sürücüler, Firewire arabirimi tarafından rahatlıkla desteklenebilir.Serial-ATA harddiskler çıkana kadar ise ABIT'in SERILLEL ismini verdiği bir çevirici ile bu soruna çözüm getirilebiliyor. Yukardaki resimde gördüğünüz çevirici ile standart ATA33/66/100/133 harddisklerinizi Serial-ATA konnektörü üzerinden kullanabilirsiniz. WinXP altında ATA100 Matrox hardisklerimi bu çevirici vasıtası ile sorunsuz olarak Serial-ATA üzerinden kullanabildim. İsterseniz sisteminizi bu Serial-ATA bağlantısı üstünden de boot ettirebilirsiz. Bunun için BIOS'da bir ayar yok ancak Serial-ATA ile ATA133 RAID aynı fazı kullandığı için boot aygıtı olarak ATA133 RAID seçtiğinizde Serial-ATA'daki hdd'nizden de boot edebilirsiniz. Tabii ki ABIT bir adet SERILLEL'ide IT7-MAX2'nin kutusuna dahil etmeyi unutmamış. En azından Serial-ATA aygıtlar çıkana kadar bence bu çok iyi bir çözüm. Teknik açıdan ekstra bir avantajı pek olmasada en azından bizi kablo demetlerinden şimdilik kurtarabilir.

Kaynak: http://www.serialata.org

Bende bir yorum ekliyim çok kısacası 80 Gb diske 7 sn de hard format atabilen bi teknolofi kardeşim o kadar

Umarım Yeterince Faydalı Olmuştur.
Saygılar.

Mesajı son düzenleyen Ps_ychopat ( 26-05-04 - 23:28 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-04, 00:49 #2
yesghost yesghost çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

dostum hepsini okumadım fakat özet bir derleme yapsaydın çok güzel olurdu herneyse.. yapmış olduğun çalışma güzel eline sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-04, 22:47 #3
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Thumbs up SATA Diske Windows 2000 ve XP Kurulumu Nasıl Yapılır?

SATA Diske Windows 2000 ve XP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Pc yi CD den BOOT etmek için ayarlayın. CD den boot etmeye başladıktan sonra,ekranın altında “Press F6 if you need to install a third party SCSI or RAID driver” yazısını görünce F6 tuşuna birkaç defa basınız . Her zaman 1 kere basmak yemeyebilir.

Daha sonra çıkacak olan ekranda "S" seçeneği ile yeni bir aygıt yükleyeceğinizi belirtin. Sizden A sürücüsüne (Floppy) gerekli sürücülerin olduğu disketi yerleştirmenizi ve "Enter" tuşuna basmanızı isteyecektir. Bazen size bir sürücü,bazen de birden fazla sürücü listesi çıkabilir. (... drivers for W2K,...drivers for Win XP ) uygun olanını seçip devam edin. Eğer bağlantılar doğru ve aygıtlarınız sağlamsa diskinizi görecektir. Kurulumun diğer işlemleri normal IDE Diske kurulum ile aynıdır.

İhtiyacınız olan dosyalar: Anakart Destek CD içindeki SATA sürücülerini bir diskete koymanız gerekmektedir. CD içinde "Drivers " bölümü içindedir. Mesela, ASUS P4PE de "Drivers->Promise" klasörü. Klasör içinde "txtsetup.oem" isminde bir dosyanın olması gerekmektedir. İşletim sistemi kurulumu sırasında bu dosyaya bakıyor.

NOT: Her anakart için aynı yerde olmayabilir bu dosyalar. Gigabite anakartın ga-8ıpe1000mk modelinde other/siI/si3112/si3112 içerisinde yer alıyor bu dosyalar. Muhakkak txtsetup.oem dosyasının olması gerekli.

Tavsiyem format sırasında Quick (Hızlı) format yapmanızdır. Aksi takdirde format işlemi birkaç saat sürebilir. Ya da 4-5 GB lık bir bölüm açıp işletim sistemini kurduktan sonra Disk Managment (Disk yönetimi) bölümünden kalan kısımları düzenleyebilirsiniz.


Saygılar..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-04, 22:52 #4
Ps_ychopat Ps_ychopat çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

Guzel bilgi,
Sabitledim..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-04, 22:54 #5
WARRiOR WARRiOR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

ben yeni kullanmaya başlayan biri olarak pek fark göremedim. Yani uçmuyoruz ama az bişey hızlı gibi.. bide daha sesli çalışıyor sanki serial ata.


Mirabilis sana sorduğum soruyuda buldum,

İşletim sisteminizi kurdunuz serial ataya, sonrada ide disk takıp bilgi transferinde bulunmanız lazım diyelim. İlk önce ideyi görüyor sistem ve tabili win açılmıyor. Çözümü buldum biostan ayarı varmış, haberiniz olsun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-04-04, 23:42 #6
theos theos çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

80Gb seagate sata kullanıyorum... iyi güzel hoş da ses olayı beni deli etti. Özellikle Kaspersky çalışırken kazı yapar gibi. Bir çok kişi bu dertten muzdarip. Bazılarıda benmikisi hiç ses yapmıyor diyor. Siz ne dersiniz?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-04, 12:59 #7
WARRiOR WARRiOR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

yok dostum gerçekten ses olayı fazla.. hele benim eski samsung dan sonra çok fark etti.. seninde dediğin gibi resmen kazıyor
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-04, 11:13 #8
WRC WRC çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

Seagate Öyle Sifir Alinir İkİ ÜÇ Ay Sonra Magirus Motoru Gİbİ Ötmeye BaŞliyor .ne Kafa Kaliyor Ne Beyİn Biktim İyİce
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-04, 20:02 #9
theos theos çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

ben bu sese daha fazla dayanamıycam kafam şisti valla. Yarın gidip başka bi satayla değiştircem oda sesli olursa wd jb serisinden alcam 8mb cacheli normal.. pek bi faydasını göremedim satanın zaten sadece kablosu çok şık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 10:27 #10
WRC WRC çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

Samsung Veya Maxtor Almani Tavsİye Ederİm
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-04, 10:50 #11
ForumTR ✓  ForumTR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

Sessiz Harddisk Arayanlar Wester Digital Markasını Bi incelesin, Çözümünüz O Marka ...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 00:23 #12
theos theos çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

3 adet öneri gelmiş ama biraz daha açarsanız sevinirim. O markaların SATAlarını denedinizmi ses olayı nasıl... Tabi bunu söyleyebilmek için bide seagate'in sesini duymanız lazım...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-04, 00:32 #13
ForumTR ✓  ForumTR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

Western Digital'i Kendim Kullanırım, Tek Dutduğum Ses Şu Ana Kadar Kasadaki Fan'ın Sesi ... Hearddiskten Zerre Ses Gelmemiştir Seata Açısındanda Performansı iyi, devir hızı 7200'ün üstünde
...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-04, 18:00 #14
SHAD SHAD çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

samsung derim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-04, 20:41 #15
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

samsung.. sata 120 Gb mükemmel.. tık ses yok..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-04, 11:14 #16
SaLvA_MeA SaLvA_MeA çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

bende iki tane wd var biri 80 dieri 140 gb valla cok sessiz ses falan duymuyorum daha onceden seagate vardi beni deli etmisti verdim arkadasa bugune kadar kullandigim en sessiz hard disk
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-05-04, 14:07 #17
goodlookingboy goodlookingboy çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

teşşekürler yararlı bir bilgi sundun bize
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-04, 23:19 #18
*** [uA]CaprinX *** *** [uA]CaprinX *** çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

seagate 120 gb sata var.
4 kez değiştirdim en sonunda düzgün bir tanesini verdiler.
fazla gürültü yok.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-04, 13:26 #19
deliibrahim deliibrahim çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

alla allaa.... sata mı sese neden oluyo yani?

.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-04, 19:15 #20
irfanboru irfanboru çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: SATA NEDIR? AYRINTILI AÇIKLAMA

yaw millet pakın şimdi siz gidip de ilk seri olan samsung aldı iseniz normal dir de gürültüyü biraz fazla abartmışsınız galiba abi walla abi imkaznsız gibi yaw okadar ses walla bende bi samsung 2 türlüsü war biri ilk aldığım diğer ikincisi ilki daha çokses veriyo walla amam o kadar diil bence sizin kasalardan kaynaklanıyo biraz performans perfect onu söyleyebilirm hayatımda ilk defa format atarken hiç bu kadar zevk aldığımı hatırlamıyoorum walla
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:26
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.