Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 03-10-05, 15:09 #1
KOSOVALI KOSOVALI çevrimdışı
Varsayılan bilgisayarı oluşturan temel birimlerPC’Yİ OLUŞTURAN TEMEL BİRİMLER1. MONİTÖR

Monitör, çoğu zaman ekran olarak da bilinen, görüntüleri oluşturan, içeren ve sunan bir araçtır. Bilgisayarların çoğunda katod ışınlı monitör kullanılır. Katod ışınlı monitörlerin görüntü oluşturma mantığı TV ile aynıdır. Monitör, grafik kartları ile birlikte bilgisayarın temel görüntü sisteminin bir parçasıdır.

Monitör büyüklüğü inç olarak ifade edilir. Yaygın olarak 14”lik monitörler kullanılmaktadır. Ancak 17 ve 21 lik monitörlerde kullanılmaktadır. Monitörlerde görüntü kalitesi çözünürlüğe bağlı olarak da değişmektedir. Bu çözünürlük standart bir monitör için 640*480 pixeldir. Görüntü kalitesini belirleyen son bir unsurda, ekran tazeleme hızıdır. Bu hız 50 ile 90 Hz arasındadır.

2. KASA

Bilgisayarın, ana kart, sabit disk, disket sürücü gibi elamanlarını bir arada tutan metal bir kutudur. Çeşitli kasa tipleri bulunmaktadır. Bunlar, big tower, mini tower, midi tower, slim ve desktop’dır.Ayrıca yeni bir kasa ve ana kart standardı olan ATX kasalar bulunmaktadır.3.KLAVYEKlavye, bilgi girişi yapılan en yaygın girdi aygıtıdır.Klavyeler genelde bir daktiloya benzetilmektedir. Klavyeler çok çeşitli olmakla birlikte genelde benzerdirler. En çok kullanılan klavye modeli Q klavyedir. Q klavye İngilizce ve Türkçe olarak ikiye ayrılır. Kullanılan bir başka klavye modelide F klavye modelidir. Bilgisayarda F klavye kullanımı Türkçe doküman yazanlar için çok uygundur. Çünkü F klavyede türkçe yazım diline uygun olarak harfler sıralanmıştır.

Klavye içerisinde basit bir mikroişlemci ve tompon bellek bulunmaktadır. Bir tuşa basıldığında tuşun bağlı olduğu elektronik devre harekete geçerek hangi tuşa basıldığını bilgisayara iletir. Bilgisayar da bu bilgiyi işler.4.FAREKlavyeden sonra, bilgisayarlarda kullanılan en yaygın girdi aygıtıdır. Bilgisayar programlarının çoğu, özellikle Windows altında çalışan programlar, fare gereksinimini duymaktadır.Fareler mekanik ve optik olabilirler. Yaygın olarak mekanik fareler kullanılır.

TEMEL SİSTEM ELAMANLARI1.ANA KARTLARAna kart, fiberglastan yapılmış, üzerinde bakır yolların bulunduğu, genellikle koyu yeşil renkte bir levhadır. Ana kart üzerinde, mikroişlemci, bellek, genişleme yolları, BIOS ve diğer yardımcı devreler yer alır. Anakart, tüm sistemin temelini oluşturmaktadır. Diğer kartlar ana kart üzerindeki genişleme yuvalarına takılır. Üretilen Ana kartların tümü kontrol kartı ile birliktedir. Ana kartlar destekledikleri mikroişlemci türlerine bağlı olarak adlandırılırlar.

TRITRON CHIPSET:Mikroişlemci ile diğer birimler arasında ilişkiyi sağlayan devreler vardır ve bunların performansı doğrudan tüm bilgisayarların performansını etkiler.Özellikle işlemcinin olağanüstü hızlarda çalıştığı

Pentium’lu sistemlerde bu devrelerin de hızlı olması gerekir.Tritron, Pentium mikroişlemciler için üretilen bir PCI devre takımıdır ve Intel tarafından üretilmektedir.

ATX Anakart teknolojisi:

ATX anakartları, 10 yıldır PC anakartı üzerinde yapılan ilk büyük tekrar mühendisliğinin ürünü.

ATX standardı, anakart üzerindeki bileşenlerin dağılımını yeniden tanımlayan bir yapıya sahip. ATX anakartlar kasa üzrindeki güç kaynağının da farklı bir yapıda olması nedeniyle sadece ATX kasalara monte edilebiliyorlar.ATX anakartların bazı yenilikleri;

-ATX kasaların geniş olması nedeniyle ATX anakartlar çok daha kolay monte dilebiliyorlar.

-AT anakartlarda bulnan seri ve parelel port kabloları artık yok, çünkü portların tümü ATX anakarın üzerinde monteli halde geliyor.

- ATX anakartlar sadece ATX kasalarda kullanılabiliyorlar, çünkü güç kaynağı bağlantı soketleride kendilerine özel

-ATX anakartlar çok önemli bir yenilik daha getiriyor, güç işletim sistemi ile birlikte yöneterek, işletim sistemini kapattığınızda bilgisayarda otomatik olarak kapanıyor. B u seçeneği kullanabilmemiz için ATX anakart üzerinde bulunan BIOS’ta Power Management seçeneğini açık tutmalıyız.

-ATX anakart ve kasaların bir diğer yeniliği ise açma kapama anahtarının eskisi gibi olmayışı.

-ATX anakartlar enrji harcama konusunda da AT eknolojisinde ileride gidiyor.

-ATX anakartlar üzerindeki klavye ve fare konnektörleri PS2 standardındadır.

-ATX anakartlar enerji harcama konusunda da AT teknolojisinden ileride gidiyor.


2.MİKROİŞLEMCİLER

Mikroişemci, kısaca CPU olarak adlandırılır. Bilgisayarın en önemli öğesidir. Bu nedenle bir beyine benzetilebilir. Elektronik bir beyin olarak düşünebileceğimiz mikroişlemci, bir bilgisayarın yapacakları ile igili tüm komutları verir.Bilgisayarı oluşturan bütün elamanlar, emirleri mikroişlemciden alırlar.

Mikroişlecinin, belirli bir zamanda neler yapacağını ise, klavye, fare vb. gibi çevre birimler yoluyla bilgisayar kullanıcısı belirler. Kullanıcının komutlarını anlayan, yorumlayan ve bu yoruma göre işlem yaparak kullanıcının isteğini yerine getiren yine mikroişlemcidir.

Merkezi İşlem Birimi ( CPU ), her saniyede milyonlarca hesaplama gerçekleştiren, bilgisayarın içindeki en temel yongadır. Bilgisayarınızın çalışma hızı, büyük ölçüde, sistemdeki CPU'nun hızına bağlıdır. Sistemdeki CPU'yu daha hızlı bir modelle değiştirerek bilgisayarınızın çalışma hızını yükseltebilirsiniz.

CPU, anakart üzerinde yer alan işlemci soketine takılır. İşlemci soketi, ZIF ( Zero Insertion Force ) denilen ve CPU'nun takılıp çıkarılmasını çok kolay hale getiren bir yapıdadır. Soketin yanındaki kolu kaldırmak, işlemciyi değiştirmek ve kolu indirmek yeterlidir. Daha sonra yeni işlemcinin tipini ve hızını anakart üzerinden ayarlamak gerekir. Bu ayarlamak için anakartın kullanım kitapçığına bakmalısınız. İşlemler;

Üzerinizdeki statik elektriği boşaltmayı unutmayın.

Anakart üzerindeki sokete takılı CPU'yu bulun.

Soketin yanındaki kolu yukarı kaldırın.

Eski işlemciyi soketten çıkarın.

Yeni işlemcinin işaretli köşesini sokete göre ayarlayın.

İşlemciyi sokete yerleştirin.

Soketin yanındaki kolu aşağı indirin.

Anakart kitapçığından işlemci ayarlarına bakın.

Kitapçıkta belirtilen jumper ayarlarını yapın.

İşlemcinin soğutucusu varsa güç bağlantısını yapın.

11. Açılış ekranında yeni işlemcinin tipi yazacaktır.

3.GÜÇ KAYNAĞI

Bilgisayarın çalışması için gerekli doğru akım elektrik enerjisini sağlar. Tüm elektronik cihazlar gibi bilgisayarlarda doğru akımla ( ve sabit voltajda ) çalışır.Dolayısıyla güç kaynağı:

Şebekeden gelen alternatif akımın ( 220 volt 50 Hz ) seviyesini düşürür.

Düşürülmüş seviyedeki alternatif akımı doğru akıma çevirir.

Doğru akım üzerindeki ( şebekeden gelen ) kırpışmaları filtre eder.

Giriş voltajındaki ( 220 V ) ve belli sınırlar içindeki değişimlere ( 220 +- %10 ) karşı çıkış voltajlarını sabit tutar.

Çıkış voltajlarında, akım kullanımının artmasıyla ortaya çıkan düşme eğilimini yine belli sınırlar içinde sabit tutar.

PC’nin dahili arızalarında ( örneğin kısa devrelere ) ve aşırı ısınmaya karşı kendini ve bilgisayarın diğer devrelerini korur. Bu gibi durumlarda otomatik olarak çıkışlarını keser.

Güç kaynağı elektronik devrelere +5 volt, +12 volt, -5 volt ve –12 volt seviyelerinde doğru akımları ( 4 ayrı çıkış ) sağlar. Daha profesyonel kullanımlara yönelik ATX tipi kasaların güç kaynakları biraz öncekilerine ek olarak çıkışına ayrıca +3.3 volt verir.

Standart PC’lerde güç kaynağı çıkışında toplam 200 watt’a kadar güç sağlayabilir. Toplam güç şu şekilde elde edilir: +5 volt’ta en çok 20 amper = 100 watt, +12 volt’ta en çok 7 amper = 84 watt, -12 volt’ta en çok 0.5 amper = 6 watt ve –5 volt’ta en çok 0.5 amper = 2.5 watt; Toplam: 192.5 watt.

Güç kaynağı çıkışındaki kablo renkleri standartlaşmış olup her renk taşıdığı voltajı gösterir. Buna göre: Kırmızı: +5 volt, Sarı: +12 volt, Mavi: –12 volt, Beyaz: -5 volt, Siyah: 0 volt referans ucu ( şase veyatoprak olarak da adlandırılır, bu hat kasayla bağlantılıdır. ) ve Turuncu: +5 volt “Power Good” ( güç iyi ) işareti. Güç iyi işareti bilgisayara güç kaynağından gelen DC voltaj seviyelerinin tolerans dahilinde olduğunu gösterir. Aksi durumda bu işaret 0’a düşer ve bilgisayar çalışmasını durdur
alinti
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-05, 15:55 #2
mchades mchades çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bilgisayarı oluşturan temel birimlerSağol kardeşim bilgiler için "nick güzelmiş haa yeni gördüm"
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-05, 00:50 #3
nikimdolu nikimdolu çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bilgisayarı oluşturan temel birimlerhımm güzel bi içerik tebrikler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:18
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016