Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 10-01-07, 09:31 #1
sevket54 sevket54 çevrimdışı
Varsayılan Veda hutbesi, insan hakları evrensel beyannamesiVeda hutbesi, insan hakları evrensel beyannamesi

Veda hutbesi, Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin, hicri 10. yılda yaptığı Veda Haccı’nda sayıları 114 bini bulan hacıya hitaben okuduğu hutbedir. Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimiz bu son hutbesinde, bundan sonra bir daha hac edemeyeceğini bildirip vefatının yaklaştığını ima ettiği, sonraki gelen günler de, O’nun bu sözlerini doğruladığı için bu hacca: Veda Haccı, bu hac esnasında okuduğu hutbeye de: Veda Hutbesi adı verildi. Veda Hutbesi her ne kadar tek bir hutbe imiş gibi kabul edilmekteyse de, gerçekte bu hutbe, Arafat’ta, Mina’da ve bir gün sonra yine Mina’da olmak üzere arefe günü ile bayramın birinci ve ikinci günlerinde parça parça okunmuştur. (Kâmil Miras, Tecrid-i Sarih tercemesi, 10/396.)

Değişik yer ve zamanda okunduğu için de hutbe, birçok kişi tarafından birbirinden farklı şekillerde rivayet edilmiş; kişinin ya da grubun duyduğunu diğerleri işitmediğinden, hutbenin tamamının bir araya toplanmasında bu farklı rivayetlerden yararlanılmış ve daha sonraki yıllarda bu üç ayrı yer ve zamanda okunan hutbe tek bir hutbe olarak bir araya getirilmiştir. Binaenaleyh biz de, bu rivayetleri bir araya getirip, onların içinde değişik lafızlarla nakledilmiş olanları çıkarıp, Veda Hutbesinin özünü teşkil eden kısımları aldık.

Resûlullah (S.A.V.) efendimizin bu son haccından bir yıl önce nazil olan Tevbe sûresinde, müşriklerin pis olduğu ve bu yıldan sonra Mescid-i Haram’a yaklaşmamaları2 emredildiği için, Veda Haccı’nda Mekke’de sadece Müslümanlar vardı. Hutbeyi de yalnızca Müslümanlar dinlemişti. Zaten Mekke’nin fethinden sonra müşriklerin sayısı parmakla sayılacak kadar azalmıştı. Resûlullah (S.A.V.) efendimiz, Medine’den kendisiyle birlikte yola çıkan yüz bin civarındaki ashabıyla Mekke’ye haccetmek için geldiklerinde bir yıl önceki uyarı sebebiyle Mekke’de müşrik kalmamıştı. Çoğunluk Müslüman olurken Mekke’yi terk edenler de vardı. Resûlullah (S.A.V.) efendimiz haccın bütün erkânını bizzat kendisi yaparak Müslümanlara öğretmiş, İslâm’ın hac konusundaki emirleri de böylece tamamlanmıştı. İslâm’ın tamamlandığını bildiren bazı ayet-i kerimeler de bu Veda Haccı’nda nazil olmuştur.

Arafat’ta yüz binin üzerindeki hacıya hitaben bir hutbe okuyan Resûlullah (S.A.V.) efendimiz, sesinin bütün hacılar tarafından işitilmesi için belli mesafelerde gür sesli sahabelerden bazılarını görevlendirdi. Resûlullah (S.A.V.) efendimizin sözlerini tekrar eden bu kişiler hutbenin bütün hacılar tarafından duyulmasını sağlıyorlardı. Devesi Kusva’nın sırtında olduğu halde Resûlullah (S.A.V.) efendimiz şu hutbeyi okudu:


Bismillâhirrahmanirrahim.

Hamd ü sena sadece ALLAH Teâlâ’ya layıktır. Biz de O’na hamd ederiz. O’ndan yardım dileriz. Bizi affetmesini niyaz ederiz. O’na tevbe ederiz. Nefislerimizin şerlerinden, yaptıklarımızın kötülüklerinden ALLAH Teâlâ’ya sığınırız. Hidayete gideceklerini bildiği için ALLAH Teâlâ’nın hidayete erdirdiğini, hiçbir kimse saptıramaz. Yine sapacağını bildiği için saptırdığını da hiçbir kimse hidayete erdiremez. ALLAH Teâlâ’dan başka hiçbir ilâh olmadığına, ALLAH Teâlâ’nın birliğine ve ALLAH Teâlâ’nın kulu ve peygamberi olduğuma şahadet ederim.

Ey ALLAH’ın kulları! Sizlere ALLAH Teâlâ’dan korkmayı tavsiye ederim. Sizleri ALLAH Teâlâ’ya itaat etmeye teşvik ederim. Böylece en hayırlı şeyle başlamış olurum.

Bundan sonra:

Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyin. Sizleri aydınlatayım. Hac usullerini benden öğrenin! Muhakkak olarak bilmiyorum, belki bu seneden sonra bir daha sizinle burada buluşamayacağım. Bu nasihatlerimi, burada bulunan bulunmayana ulaştırsın.

Ey insanlar! Bugünün hangi gün olduğunu bu ayın hangi ay olduğunu, bu beldenin hangi belde olduğunu biliyor musunuz? Orada bulunan sahabe: “Bu belde mukaddes bir belde, bu ay mukaddes bir ay, bugün de mukaddes bir gündür” diye cevap verdiler.

Ey insanlar! Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ve bu beldeniz Mekke de nasıl mukaddes bir belde ise Rabbinize kavuşuncaya kadar canlarınız, mallarınız da öylece mukaddestir ve birbirinize haramdır. Acaba, hakkıyla vazifemi tebliğ ettim mi? Şahid ol ya Rab!Mehmet Talü hocaefendi
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-01-07, 13:09 #2
garip13 garip13 çevrimdışı
Varsayılan C: Veda hutbesi, insan hakları evrensel beyannamesiEy insanlar! Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ve bu beldeniz Mekke de nasıl mukaddes bir belde ise Rabbinize kavuşuncaya kadar canlarınız, mallarınız da öylece mukaddestir ve birbirinize haramdır. Acaba, hakkıyla vazifemi tebliğ ettim mi? Şahid ol ya Rab!ALLAH cc iyilerimizi korusun ve bağışlasın.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 03:23
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016