Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 16-06-12, 00:45 #1
gorkemulug gorkemulug çevrimdışı
Varsayılan Kadınların Başını Açması Günah mı ?


Çoğu ayette ve hadiste başınızı ve boynunuzu örtün diyor. Peki başı açık olanlar cehenneme mi gidecek bu yüzden ? Gerçekten çok merak ettiğim konu.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-06-12, 05:50 #2
senekçi senekçi çevrimdışı
Varsayılan C: Kadınların Başını Açması Günah mı ?


Sorunun unsurlarını tek tek ele alıp bir sonuç çıkaracağız. Ama önce şunu belirteyim kesinlikle kaynaklarla göstereceğim inşallah.

1. nokta Ayet ve Hadislere bakıp hüküm çıkarma.
Kuran ve hadislerden kesin hükümler çıkarmak müctehidlerin işidir. Yani bir adam eline Kuran'ı alıp bir ayete bakıp ha tamam bu o zaman böyledir derse olmaz. Hadisle delillendirelim bu işi

“Kim bilgisi olmadığı halde Kur’an’la ilgili söz söylerse / Kur’an’ı tefsir ederse, ateşteki / cehennemdeki yerine hazırlansın.” (Tirmizî, bu hadisin hasen ve sahih olduğunu belirtmiştir- Tirmizî, tefsir, 1).
Kim bilerek bana yalandan bir söz isnat ederse, cehennemdeki yerine hazırlansın. Kim de bilgisi olmadığı halde kendi görüşüne / fikrine dayanarak Kur’an’la ilgili söz söylerse / Kur’an’ı tefsir ederse, ateşteki / cehennemdeki yerine hazırlansın.” (a.g.e., Bu hadis hasendir)

“Kim de (bilgisi olmadığı halde) kendi görüşüne / fikrine dayanarak Kur’an’la ilgili söz söylerse / Kur’an’ı tefsir ederse, o konuda isabet etse bile hata etmiş olur.” (Ebu Davud, İlim, 5; Tirmizî, -bu hadisin garip olduğunu söyleyerek zayıflığına işaret etmiştir- a.g.e).

Bu konunun ayrıntısı var muhakkak amma şimdi mesele farklı olduğu için kısa kesmek durumundayım.
2. nokta amellerin yapılıp yapılmamasının sevap ve günahı vardır.Emirler yerine getirilmediği zaman kişi günahkar olur. Ama namaz kılmadı, başını örtmedi diye bir kişiye cehennemliksin denilemez. Ve hangi amelin kurtaracağını veya kötü sona sebeb olacağını da bilemeyiz delillendirelim
- Bir rivâyette şöyle denmiştir: "Fâhişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. Kadıncağız mestini çıkararak (onunla su çekip köpeği suladı). Bu sebeple kadın mağfiret olundu." [Müslim, Tevbe 155, (2245).>

3. - İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah(aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Bir kadın, eve hapsettiği bir kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşerâtından yemeye de salmamıştı." [Buhârî, Bed'ü'l-Halk 17, Şirb 9, Enbiya 50; Müslim, Birr 151, (2242).>

AÇIKLAMA: Yukarıdaki hadislerde Peygamberimiz bir kadının bir köpeğe su vermesinden dolayı aldığı mükafat ile bir kadının kediye verdiği zarardan dolayı aldığı cezayı ifade etmektedir. Buda gösteriyor ki küçük gördüğümüz bir amel dahi insanın kurtuluşuna vesile olduğu ve küçük bir günahın da insanın cehenneme gitmesine sebep olduğu anlatılmıştır. Buda bizlere gösteriyor ki hiç bir amelimizi hafife almamalıyız. Ancak her köpeğe su verenin cennete gidecek veya her kediyi öldüren cehenneme gidecektir gibi bir kayıt yoktur.

Ayrıca Allah insanın tüm amellerini birlikte değerlendirecektir. Belki köpeğe su veren kadın bu ameliyle sevapları günahlarından ziyade olmuştur. Diğer kadının da bu seyyiatıyla günahları sevaplarını geçtiği için cehenneme gitmiş olabilir.

Sorundaki bu noktaları baya önemli gördüğüm için açıkladım. Gelelim tesettüre.
Önce, kadınların başlarını örtmelerinin dinî yönüne bakalım. Bu hususta Kur'ân-ı Kerimde iki âyet mevcuttur. Bu âyetlerde Cenab-ı Hak gayet açık bir şekilde meâlen şöyle buyurmaktadır:

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar."
"Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar, zînetlerini açmasınlar, bunlardan görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler."

Âyetlerde mü'min kadınların nasıl örtünecekleri, hangi yerlerini açabilecekleri açıkça belirtilmiyor. Fakat şu mealdeki hadîs-i şerif âyetleri tefsir ediyor. Peygamberimiz (a.s.m.) baldızı Hz. Esma'ya hitaben şöyle buyurmuştu:

Ey Esma! Bir kadın âdet görmeye başlayınca el ve yüzünden başka yerini yabancılara göstermesi caiz değildir."

Demek ki, buluğ çağma gelmiş olan Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah'ın hem de Peygamberin emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayındır. Açmak ise bir farzın terki sayıldığından haramdır. Zaten âyetten de açıkça anlaşılacağı gibi "ırz ve namusun korunması" başı örtmenin bir hikmeti, aynı zamanda bir sebebi sayılmaktadır. Başlarını açan kadınlar ırz ve namuslarım muhafaza etseler de, bu 'Allah'ın emrine uygun bir koruma sayılmamaktadır. Allah ve Resulünün emrini dinlemediği için günahkâr olmakta, büyük bir mesuliyet altına girmiş bulunmaktadır.

Bir mü'min kadın için baş açık gezmek haram ve günah olduğuna göre, bu mesuliyetten kurtulmak için ne yapabilir? Yapılacak şey bellidir. Başını kapattığı zaman hayatî bir tehlike veya yanık ve benzeri sıhhî bir mahzurla karşılaşacaksa, o tehlike ve mahzur geçinceye kadar açık bırakılabilir. Fakat böyle bir durum yoksa, kapatmak gerekir.

Kapatmayınca ne olur? Başta da söylediğimiz gibi günahkâr olur. Günahkâr olan kimse, bu günahından kurtulmak için tevbe istiğfar eder, Allah'tan affını diler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-06-12, 10:17 #3
sovan sovan çevrimdışı
Varsayılan C: Kadınların Başını Açması Günah mı ?


bir hadiste,peygamberimiz, tesettürlü ama çıplak insanların tanımını yaptıktan sonra,onlar için diyor ki, "onlar cennetin kokusunu bile alamazlar..."
"örtülü çıplaklar" böyle ise gerisni sen düşün,
Ama şunu da bil ki,ne bizim ne de hiç bir kimsenin, "şu cehenneme gider, bu cehennemlik insandır.." gibi deme lüksü yoktur.. En doğrusunu Yüce Allah bilir...

“Ateş (cehennem) ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim (Birinci sınıf) Yanlarında sığır kuyruğu gibi bir şeyler taşıyıp onlarla insanlara vuran kimseler (İkincisi) Giyinmiş çıplak kadınlar ki, bunlar Allah’a taatten (itaatten) dışarı çıkmışlardır Bunlar (hem kendileri baştan çıkmıştır), hem de başkalarını baştan çıkartırlar Başları deve hörgücü gibidir Bu gibi kadınlar, Cennet’e girmek şöyle dursun, onun kokusunu bile alamazlar Halbuki Cennet’in kokusu şu şu kadar uzak mesafeden hissedilir”
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-06-12, 11:19 #4
eslemteslim eslemteslim çevrimdışı
Varsayılan C: Kadınların Başını Açması Günah mı ?


amel,imandan bir cüz değildir.yani kimse açık olan bir bayan için cehenneme gider diyemeyeceği gibi kapalı bir bayan için de kesin cennete gider diyemez.
eğer bu açık bayan imanlı ölmüşse Allah dilerse affeder,dilerse azab eder.
özetle açık olmak insanı kafir etmez,günakhar eder,tevbe istiğfar ve tesettür lazım gelir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-06-12, 13:50 #5
bir phikirim bar bir phikirim bar çevrimdışı
Varsayılan C: Kadınların Başını Açması Günah mı ?

Benim şimdiye kadar öğrendiğim Kur'an'daki emri yerine getirmeyenin günahkâr olduğu, inkâr edenin kâfir olduğudur. Kâfir olarak ölenler ise Cehenneme gidecektir.
Nûr Sûresi 31.
Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

Prof. Hayrettin Karaman, Yeni Şafak'taki 21 Kasım 2008 tarihli yazısında "Hz. Peygamber devrinden asrımıza kadar "başörtüsü farz değildir, başı açmak caizdir" diyen hiçbir fakih (müctehid, din alimi) yoktur. Bu konudaki muhalif sözler, bizce malum tesirler altında kalan bazı günümüz ilahiyatçılarına (fıkıh alimlerine değil) aittir." demiş.Demek ki başörtüsünün farz olduğu konusunda alimlerin ittifakı var.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:49
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016