Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-11-11, 10:39 #1
keliukas keliukas çevrimdışı
Varsayılan Münafık Nedir?


Merhabalar dostlarım munafik'ın ne olduğunu bilmeyen arkadaşlarımız vardır elbet buradan belirteyim,

Münafıklar aslında "kafir"lerden daha beterdir ve çok ama çok azaba uğruycaklar.Münafıklar "inanan" gibi görünüp içlerinde aynı onlar gibi ibadet etmiş gibi yapanlardır.Haşa"Allaha inanmayan ve inanan gibi görünenlerdir."Bunlar ve kafirler ebediyen cehennemde yanacaktır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-11, 14:47 #2
sovan sovan çevrimdışı
Varsayılan C: Münafık Nedir?


evet ama aslında münafıklar da Allaha inanır münafıklar da allahı bilirler di ve put lara tapan lar Allahainanır onları alah ile aralarındaaraccı olarka sanırları mış.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-11, 22:48 #3
Yusuf Semmak Yusuf Semmak çevrimdışı
Varsayılan C: Münafık Ne Anlama Gelir?

MÜNÂFIK:

İtikâd olarak küfrü içinde gizleyip, iman ettiğini söyleyen kimsedir. (Yani içinden İslâm'ı inkâr ettiği halde, dışından iman etmiş gibi görünen kişidir.)
(Kitâbu't Ta'rifât, Şerîf Cürcânî, Dâru'l Kitâbi'l Arâbî, Beyrût, Sh: 298)

İman iddiasında bulunurlar:

"İnsanlardan öyleleri vardır ki, iman etmedikleri halde "Allah'a ve âhiret gününe inandık" derler." (Bakara: 8)

Münafıklar kendi dinlerinde bile samimi değildirler; onlar için, en önemli şey menfaattir:

Münâfık denen bu kişiliksiz insanlar, dünyevî çıkarlar elde etmek için, kendi din ve davalarında bile samimi olmayıp, inanmadıkları şekilde bir yaşam tarzını seçen kimselerdir. Menfaat ve dünyevî çıkarlar için, dinini satan kişinin, koruyabileceği ve kendisi için her türlü fedakârlığı yapabileceği ne şerefi, ne mukaddesâtı ve ne de yüce değerleri kalır geriye.. Şerefi paradır, maldır, servettir, altındır! Bunların çokluğu durumunda çok şerefli, azlığı durumunda az şerefli, yokluğunda da serefsizdir! "Kaç paralık adamsın" ve "paran kadar konuş" gibi sözler de münafıkların öteden beri söyleyegeldikleri sözlerdir. Bu tarz cümleler mü'min bir ağızdan çıkmaz! İslam'a göre; zenginlik, şerefin ve itibarın kaynağı değildir. Fakirlik de, utanılacak bir durum değildir!

Onlar, kalplerinde olmayanı söyleyen kimselerdir.

"..Onlar (münafıklar), kalplerinde olmayanı ağızlarıyla söylüyorlardı. Allah, onların gizlediklerini çok iyi bilendir." (Âl-i İmrân: 167)

"..Onlar kalplerinde olmayan şeyi dilleriyle söylerler.." (Feth: 11)

Münafıklar, mü'minlerin yanında mü'min gibi görünürler; dindaşlarıyla iken mü'minlerin aleyhinde konuşurlar:

"Onlar mü'minlerle karşılaştıkları zaman: 'İman ettik' derler. Ama kendi şeytanlarıyla (liderleriyle) başbaşa kaldıklarında: 'Biz, sizinle beraberiz. Biz (onlarla) yalnızca alay ediyoruz' derler." (Bakara: 14)

Münafıklar ancak kendilerini aldatırlar:

İlk bakışta; münafıklar tanınmadıkları için, onların kurdukları tuzak, hile, plan, program ve sinsiliklere karşı, sanki Müslümanlar hazırlıksız yakalanabilirler gibi bir fikir akla gelmesine rağmen, durum hiç de öyle değildir.

Rabbimiz şöyle buyurmuştur: "Allah'ı ve mü'minleri aldatmaya çalışırlar. Ama kendilerinden başkasını aldatamazlar da yine farkına varmazlar." (Bakara: 9)

Münafıklar, inançsız oldukları için, hayatın her alanında -her ne kadar gizlenmeye çalışsalar da- falsolar ve açıklar verirler. Onların durumu; en bariz şekliyle, deve kuşunun kuma kafasını sokup gizlenmeye çalışmasından başka bir şey değildir. Mü'minler firâset sahibi oldukları için, münafıkların küfrünü farkederler, onları tanırlar.

Münafıklar, mü'minlerden çok korkarlar:

" Onlar muhakkak sizden olduklarına (dair) Allah'a yemin ederler. Halbuki onlar sizden değildir. Fakat onlar korkak bir topluluktur. Eğer sığınacak bir yer yahut mağaralar veya sokulacak bir delik bulsalardı serkeş bir at gibi süratle o tarafa yönelirlerdi." (Tevbe: 56, 57)

"Gerçekten sizin korkunuz kalplerinde, Allah korkusundan çok yer etmiştir. Bu, onların iyi anlamayanlar topluluğu olmalarındandır." (Haşr: 13)

"Onlar sizinle topluca ancak surla çevrilmiş kasabalarda yahut duvarlar arkasından savaşırlar. Kendi aralarında savaşları şiddetlidir. Sen onları bir arada sanırsın, ama kalpleri darmadağınıktır. Bu, onların akıllarını kullanmayan bir topluluk olmalarındandır." (Haşr: 14)

Münafıklar mert kâfirler olmadığı için; cehennemdeki en büyük azap onlaradır:

Allah, kâfirlerin bile dürüst olmayanlarına -adaleti gereği- en ağır azabı revâ görüyor. Münafıklar zü'l vecheyn'dir; yani iki yüzlüdürler. Müslümanların yanında "Müslüman", kâfirlerin yanında "kâfir" maskesi takarlar.. Aslında onlar kişiliksiz, şahsiyetsiz, onursuz, sinsi ve korkak kimselerdir.

"Şüphesiz münafıklar cehennemin en alçak tabakasındadırlar. Onlara hiçbir yardımcı bulamazsın." (Nisâ: 145)


Allah'tan değil, Allah'ın yarattığı mü'min kullardan daha çok çekinen, bu akıl fukarası kimselerin şerrinden Rabbimiz, kullarını korusun!

Münafıkların geçici dünya menfaati karşılığında, satın aldıkları ebedi cehennem azabı ne kötüdür!
Hem de cehennemin en alt tabakasında!
Cehennemin el alçak yerinde! İnsanların en alçağı olanlara adil ve muvâfık (tam uygun) bir ceza!

Mesajı son düzenleyen Yusuf Semmak ( 28-11-11 - 19:12 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-11, 18:35 #4
mehmet1973 mehmet1973 çevrimdışı
Varsayılan C: Münafık Nedir?

Arkadaşlar sahih bir hadisi şerifte: Bir kimse birisinden borç alıp 40 gün müddetinde ödemediği takdirde isminin MÜNAFIKLAR DEFTERİ'ne geçeceği buyruluyor..Nolur bu konuda hassas olalım eğer ki gerçekten ödeyemecek durumda ise insan bi tehdit umulur ki gerçekleşmez ama sırf keyif için geciktirilirse MAZALLAH!!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-11, 22:07 #5
6okhan55 6okhan55 çevrimdışı
Varsayılan C: Münafık Nedir?

tekbirrr allahu ekber
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-11, 22:11 #6
yakisikligenc yakisikligenc çevrimdışı
Varsayılan C: Münafık Nedir?

arkadaşlar münafık denildiği gibi dinine inanıpta ibadetlerini yerine getirmeyen insanlara denir ama insanlar o bu diy e ayırmayıp onlara doğru yolu göstererek onları ibadet yolunda onlara yol gösterebiliriz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 04:14
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018